|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ese

 
 

Pesė vjet njė dritare qėndron e hapur dhe pa perde

 
 

Libri i mermertė i gjuhės tejdimensionale

 
 

 
3 dhjetor 2003 / TN
  
Ndėrkaq lutem 25 orė (siē thoshte Enveri) nė ditėnetėt e gjata pėr krejt qeniet njerėzore dhe mirėsinė, atėherė edhe njė herė kujtohem se qenkam i vdekshėm dhe se rilindja pėrsėritshėm do tė na sjell dhembje e fjalė, kujtime e lotė dhe pak, o Zot sa pak dashuri...!
Nė kėtė natė dritarja mbetet hapur edhe nė dhomėn e ftohtė ku mėtoj tė kujtoj se megjithatė, njė ditė perdja do tė griset dhe se nė takimin tonė do tė flasim pėr jetėn tjetėr, gjuhėn tjetėr dhe dashuritė tjera...
 
Bekim TOĒANI
 
Ėshtė thėnė dhe pėrsėritshėm po e them, me dhembje e deri nė klithje! Po rishkruaj se dua ta thyej heshtjen e bardhė mbi librin-pėrmendore dhe pse e ndiej mund tė bėj edhe njė mėkat tė madh e pastaj ta bart mbi supe Kryqin, lotin tim nė heshtjen e madhe ... Edhe njė herė, mė se njė herė, heshtja shpėrthen sa dhembja...Figurėn time e shoh nė mesin Tuaj dhe nuk pendohem pse edhe sot, si dje, si nesėr, si gjithėmonė: vuaj e mė dhemb. Mė dhemb aq shumė sot sa nuk kam mė as fuqi e as zė as pėr klithje... Nuk e di pse kam riardhur pėrsėri tek kjo hekurudhė dhe nė k’to varre dhe kurr nuk e di pse vetėm, pse...?! Apo vetėm pėr tė rikujtuar dhembjet e gjalla dhe gjuhėn qė as mė tė dashurit nuk e kuptojnė...e ne vetėm pėr t’u rrėfyer vijmė dhe flasim me gjuhėn tonė, lutjet tona dhe kėshtu kujtojmė njė kohė, njė ėndėrr dhe jetėn e vdekjen qė s’po u shihet edhe sot kufiri i stėrholluar...!
 
A thua ku jemi njohur me Jusuf Gėrvallėn, pse Enveri nuk e nxjerr mė Informatorin e mbrėmjes, pse Xhema nuk e shkruan edhe njė LUTJE, por kėsaj radhe pėr Llapin...Pse jam dhe ku jam e ēfarė na qenka kjo jeta siē ne e quajmė?! A thua e beson TI, miku im qė edhe pas vdekjes tėnde dhe tė miqve TU, edhe pas shumė vdekjeve “misterioze”, kėrcėnimet pėr fjalėn nuk kanė ndaluar as nė lirinė qė dikush po e shkel me tė dy kėmbėt...?! A beson se kjo liri qenka aq e shumėllojshme, aq e ndryshme dhe aq e ēuditshme...? (Qėndroj para Librit tė mermertė dhe e dėgjoj rėnkimin e tokės dhe mbase edhe mallkimin tėnd pėr mua, pėr fjalėn, pėr lirinė...Sikur mė thua tė vėrtetėn e tė qenit i gjallė e fatkeq dhe e ndjej veten pastaj tė mjerė, tė vetmuar dhe tė shtypur nga gjithė ajo barrė qė mbaj mbi supe veē pse dikush tjetėr dėshiron...Dhe ke tė drejtė! Sepse soji ynė na konsideron tė mirė vetėm kur vdesim. Sepse unė vij njė herė nė vit tek TY dhe sepse atėherė bėhemi tė denjė pėr lule, akademi pėrkujtimore dhe fjalėshumė...Mos ma ndal mallkimin se pastaj mė humbet shpirti nė mesin e tė gjallėve! Vetėm mos mė mallko, tė pėrgjėrohem, pse nuk pėrjcell mė akademitė, pėrkujtimet, pėrvjetorėt, ditėt mortore qė nuk po ndalen dhe netėt e frikshme qė i zė njeri e kur zgjohesh shpallesh i vrarė, trathtar apo i gjallė e me bisht!)
 
O Zot, edhe lotėt, edhe fjalėt kanė shterrur dhe kam aq shumė pėr tė thėnė e stėrthėnė...Sa keq qenka tė njohėsh ngjarje, njerėz e jonjerėz, vdekje e jetė...dhe tė heshtėsh pėr t’mos u bė pre e “politikanėve, mjeranėve, injorantėve, prostitutave, hajdutėve, bukėpėrmbysėsve” ... “atyre me maska e me dy fytyra”...Dhe ende i beson kėsaj jete njeriu! Tė vjen tė vjellėsh duke parė aq anomali, aq jonjerėzi e mosmirėnjohje dhe kjo nga ata qė u ke besuar ... por ka diēka qė tė mbanė ende lidhur pėr k’tė lloj jete e lirie...I beson tė sė vėrtetės dhe me idiotizėm mbronė parime morale e njerėzore edhe me tė panjerėzit...Fundja, i beson ndėrgjegjes dhe unit tėnd, por edhe ndėrgjegjes aty ku ka mbetur, djersėve tė derdhura pėr njė tjetėr jetė dhe asaj lirie qė do t’na e zbulojė edhe komunikimin tonė e edhe dashurinė pėr njeriun, por edhe “habinė” pėr vrasėsit. Kriminelėt e gjitha ngjyrave, llojeve, gjinive dhe racave e konfesioneve kujtojnė se duke shkatėrruar jetė vrasin njerėz dhe dashuri. E megjithate reinkarnimi ndodhė, ne flasim dhe rilindim e ēmallemi me nga njė fjalė, poezi apo edhe lotė kujtimesh...
 
Pata menduar se nuk do tė duhet tė komunikoj me njerėzit e dashur nė kėtė formė tejdimensionale. Sė paku unė nuk e mbajta fjalėn me pėrshėndetjen “Mirė u pafshim nė dimensionin tjetėr”! Por po tė rrėfehem TY dhe ATYRE qė i njoha, u njohėm dhe sot komunikojmė pėrtej jetėve, nė i thėnqin jetė kėsaj qė ne po e jetojmė. Tė pyes dhe ju pyes tė gjithėve: A mendoni se jam i gjallė? A kujtoni se kam njė jetė?! Jo, jo! Por duhet tė aktroj, ta imitoj njėfarė jete, gjithnjė duke pėsuar dhe bėrė e ribėrė tė njėjtat “gabime dhe sakrifica”... qė fjala, ideali dhe dashuria pėr atė jetėn qė Ju punuat tė ribėhet, tė krijohet njėherė... Ju e dini edhe sot e sonte qė ne kurrė nuk i kemi njohur rolet tona, pavarėsisht parandjenjave dhe shenjave qė gjithėmonė i kemi dėshifruar qė mė parė, sepse ishte gjithėmonė pyetja: Kush e ka radhėn?
 
Ky bashkėbisedim mė rėndon...tmerrėsisht mė dhemb e nuk e di pse shkruaj dhe pse jam! E di ēfarė mendoni JU tė gjithė. E ndiej thellė se mė mallkoni nė njėfarė mėnyre pse jam ... Por miqve u mungon njė fjalė Juaja, njė editorial, njė libėr, njė lutje apo vetėm njė mallkim Juaji...
 
Po kujt pos Teje nė kėtė muzg t’i rrėfehem e t’ia them njė fjalė a fjali nė k’tė vend ku ende e bardha dhe e zeza bashkėudhėtojnė dhe ku injorantėt, shpifėsit, trilluesit sajojnė pėrditshmėrinė e vrazhdė qė nuk pėrceptohet jetė?!
 
Mbase edhe TI, sikur AI qė mė njohu me TY e mė shtyri tė bėj njėfarė libri, do t’mė thuash qė duhet ti vuajė gabimet?! Kėtė po ma pėrsėrisin qe sa kohė edhe engjujt e edhe vetvdekja ime... A thua miku im a banojnė engjujt nė k’tė tokė?!
 
Dėgjoj njė zė nga Libri i Mermertė dhe tė shoh duke mallkuar fjalėn edhe mua e sojin tonė...”Tė tjerėt na e kėndojnė harrimin e pėrmotshėm”...e ke thėnė kėtė Ti dhe nuk e ndien se kot vrapon pas asaj qė e quajnė tė vėrtetė..., mė bėhet se dėgjoj kėso pyetjesh qė nė vesh mė kumbojnė ashtu siē kumbon vaji i njė fėmije dhe kėnga e Mjellmės...
 
Nė mes tė muzgut dhe ēmendurisė, nis dhe gris “Lirikat e dhembjes” qė desha ti lė mbi varr nė vend tė luleve...Ēirrem me zė shtaze dhe lotėt i fshij me fletėt qė i gris me urrejtje derisa nuk e di pse vrapoj binarėve tė ndryshkur tė hekurudhės dhe ngado mė sulmojnė qentė katėr, dy e njė kėmbėsh...Afėr njė shkurreje ndalem pėr tė marrė pak frymė dhe e shoh se nė dorė mė ka mbetur vetėm faqja e parė e Lirikave dhe ajo fjala e vetmallkimit “S’ka mė”, tė cilėn e vendos pa ditur pse!  Dhe merre me mend miku im, unė do tė duhet ta bėj promovimin e vetmallkimit tim! Ēka do tė flisje, ēka do tė thoje TI dhe ATA, a thua?! A do tė mė mallkoni edhe njė herė pse jam, shkruaj, vdes i gjallė e ringjallem nga fjala...?!
 
Ndėrkaq lutem 25 orė (siē thoshte Enver Maloku) nė ditėnetėt e gjata pėr krejt qeniet njerėzore dhe mirėsinė, atėherė edhe njė herė kujtohem se qenkam i vdekshėm dhe se rilindja pėrsėritshėm do tė na sjell dhembje e fjalė, kujtime e lotė dhe pak, o Zot sa pak dashuri...!
 
Nė kėtė natė dritarja mbetet hapur edhe nė dhomėn e ftohtė ku mėtoj tė kujtoj se megjithatė, njė ditė perdja do tė griset dhe se nė takimin tonė do tė flasim pėr jetėn tjetėr, gjuhėn tjetėr dhe dashuritė tjera...

  


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.