|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

KULTURĖ

   
 

Reportazh

 
 

“FSHATI PĖR KARSHI...”

 
 

 
2 dhjetor 2003 / TN
    
Edison YPI
 
....me kishė e me varre, rrotull ca shtėpi tė vogla fare". E gjeta tamam tė tillė. E dija qė kishte disa, por pėr t'i gjetur s'qe e lehtė, dhe pėr tė vajtur pėr t'i parė gjithashtu, sepse janė larg, thellė mes maleve. Disa kilometra pa vajtur nė Ersekė, ndala nė njė vend tė sheshtė pėr tė pyetur dy kolonjarė, dy kolonjarė tė vėrtetė kapadainj, qė ia kishin shtruar muhabetit nėn hije, mu aty buzė rrugės, tė papunė sigurisht, tė vetmet qėnie tė gjalla qė pashė prej ku nis Qafa e Qarrit e deri aty. I pyeta nė lidhje me ēfarė isha i interesuar. Dhe ata, si fshatarė shqiptarė tė pėrsosur, pyetjes sime, ēka e dija, e prisja, prandaj edhe nuk u habita por pėrkundrazi u zbavita sepse nuk ishte e para herė, pyetjes time pra, nuk mund t'i pėrgjigjeshin veēse me pyetje;
                    
- Mirdita kolonjarė, ku ėshtė fshati....?
- Pse?
- Kot !
- Si kot ?
- Kot.
- Tek cili po shkon ?
- Tek askush.
- Po ē'ne ti kėtu....?!
- Ore a do tė ma tregoni ku ėshtė ai fshati apo jo ?
- Po pse do tė shkosh ti atje?
- Po tė thashė ore, pėr qejf, pėr turizėm do tė shkoj.
- Njeh njeri kėndej ti?
- Asnjeri.
- Po si, atėherė ?
- Ja ashtu si tė thashė.
- Nga tė kemi zotrote?
- Nga Tirana.
- Ē'bėhet andej nga Tirana ?
- Shesh, Besh, Lėmsh, lesh, pėrshesh.
- Hmmm.....Hajde ulu ta pimė njė kafe njė herė pastaj....!
- Lėre or' kafenė, mė tregoni shpejt ku ėshtė ai fshati, pastaj ulemi e ngrihemi e pimė kafe dhe raki sa tė pėlcasim.
 
U shashtisėn disi. Pas pak, kur e morėn veten, sigurisht duke i dhėnė karar se po flisnin me njė tė krisur, pasi kishin humbur ēdo shpresė se mund tė merrnin ndonjė info lidhur me misionin tim Top Secret, pa e prekur tonin shqiptaro/ballkaniko/konspirativ tė bisedės. Ja - thanė - ja ku e ke, atje mbi atė kodrėn, duke mė treguar me dorė nė drejtim tė Gramozit hijerėndė. Fshati dukej megjithėse fare pak, e unė, pėr tė sfiduar proverbin, jo-jo proverbin, por frikėn pėr tė vajtur i vetėm deri atje, mora me vete pėr kallauz njėrin nga bashkėbiseduesit, atė mė tė fismin. Pak mė tutje, pasi u futėm nė njė kthesė nė tė majtė tė rrugės kryesore, prej aty, nja dy-tre kilometra nė vijė ajrore, mes njė mjegulle tė lehtė dukej fshati ose fati qė mė nė fund e gjeta. Dallova nga larg njė ndėrtesė tė madhe tė kuqe kuadratike mbi njė kodėr rrėzė Gramozit, dhe dy-tri shtėpi qė mezi dalloheshin mes njė gjelbėrimi tė lartė. Disa qindra metra njė ish - asfalt, pastaj gunga dhe bėrdunglla, kthesa, baltė dynjaja, pėr ibret. Diku na zuri rrugėn njė pėrrua. U ndalėm.
 
Mbi pėrrua ishte njė urė tepėr e hollė, e ndushtė, e brishtė, mbi tė cilėn makina nuk mund tė kalonte jo e jo, por as mbi pėrroin malor nuk mund tė kalonte pėr shkak tė gurėve tė mėdhenj. Vendosėm ta linim aty makinėn. Aq delikate ishte ura, sa edhe me kėmbė po tė kaloje sipėr s'ishte ēudi tė shembej. Si Ura e Mostarit, por mė e vogėl; e vjetėr, e gurtė, me njė hark, e ngushtė, e lartė, me mbėshtetje tė forta shkėmbore anash dhe e kėputur nė mes. Brishtėsia e urės me atė kėputjen nė mes, qė mė tepėr se kėputje ishte njė si vrimė, e parė nga lart, tė kujtonte atė brezin e zbuluar tė barkut me kėrthizėn pėrjashta tė vashave kryeqytetase.
 
Nejse, lashė kallauzin aty tė mė ruante makinėn nga ndonjė e pabėrė, duke i thėnė se pėr kėtė shėrbim nė kthim do t'i jepja 5 mijė lekė tė vjetra. U skuq pak dhe ktheu kokėn mėnjanė, por nuk tha jo. Prej aty nuk dukej kurrgjė. Nisa t'i ngjitem mė kėmbė kodrės. Duke u ngjitur, i pari objekt (!) qė nisi tė shfaqej ishte njė gėrdallė e madhe soc-realiste kuadratike me tulla tė kuqe, bosh, e shpartalluar, pa dyer, pa dritare. Hmm...Posta e Kufirit, nė atė lartėsi, nė atė pozicion, pėr t'u dukur, pėr tė ndukur, sa mė larg. Pastaj kisha, dhe varret, dhe shtėpitė, nja 50 a 60 besoj, tė gjitha prej guri, mure e ēati, edhe kisha edhe shtėpitė, varret po e po. Rrugica tė gurta, tė pjerrėta, tė shtrembėta, tėrthore dhe gjatėsore, mure tė trasha oborresh, njė si shesh i fshatit, porta tė gurta me sokake karakteristike.
 
Aty ishte, aty rridhte, edhe kroi lasgushian. "Derdhet aq i egėr, derdhet aq i qetė, obobo si malli qė nuk vdes pėrjetė". Njė kabinė elektrike dhe shtylla elektriku, por kabina bosh pa transformator dhe shtyllat pa tela. Nėpėr rrugica, bar, gjarpėrinj dhe breshka, asnjė qen, asnjė mace, asnjė e folur, asnjė e lehur, asnjė tym mbi oxhaqe, askurrgjė, qetėsi varri. Bėj tutje. Hyj nė njė shtėpi. As krevat, as dyshek, asnjė dollap tė paktėn, vetėm njė pirg me rrecka aq tė rreckosura sa nuk merreshin vesh ēfarė kishin qenė, kėmishė a pantallona, ēorape a xhaketa. Njė tjetėr portė, tjetėr shtėpi; oborr, dyer tė rregullta, tavani i katit tė parė gjysmė i shembur. Kam frikė tė hyj mė thellė mos mbulohem nga trarėt, dėrrasat dhe pluhuri. Hedh sytė rreth e rrotull, bash bosh, vetėm njė sėnduk i vjetėr i pėrmbysur, njė stol pranė njė tavoline metalike, mbi tavolinė njė tas porcelani vendi dhe kurrgjė tjetėr. Asnjė gjurmė xhami. Tė gjitha shtėpitė janė tė tilla.
 
Nė njė qoshe mbi njė mur, Redi, Beni, Luli, Genti, Berti kanė gėrricur emrat e tyre. Shėtis pak mbi infrastrukturėn e fshatit, dmth. sokakėt e pjerrėt me kthesa dhe porta dhe sokakė dhe mure ndarėse pėr ēdo shtėpi dhe pėrfytyroj superstrukturėn; kryeplaku, vendimet "fshatēe", fiset, familjet, individėt, krushqitė, gėzimet, zemėrimet, hatėrmbetjet, mblesėritė, dasmat, fatkeqėsitė, pse jo - dashuritė, sherret, urrejtjet, zilitė, zullumet, paudhėsitė, trimėritė, pėrrallat, plakat, pleqtė, djemtė, vajzat, vajtjet e kėtyre tė fundit tek kroi ose nė kishe "pėr t'u parė" a kėmbyer fshehtas ndonjė letėr, shkolla, Posta e Kufirit, frikėn e tė shumtėve nga posta ku nuk kanė hyrė kurrė, dhe kapadaillėkun e tė paktėve qė kanė hyrė e kanė dalė si nė shtėpi tė tyre.
 
Eci ngadalė me kujdes mbi kalldrėmet dhe pėrfytyroj mėngjesin e freskėt malor tė atij fshati, merakun e grave pėr t'u ngritur tė parat nga gjumi i natės, pėr tė ndezur zjarrin e pėrgatitur kafenė, me tymra qė dalin nga oxhaqet, pėrshėndetje, blegėrima, daljen e bagėtisė pėr nė kullota etj. Pastaj mesdita, dreka, vapa, "burrat nėn hije", gratė e kėrrusura qė punojnė nė fusha deri vonė. Mbasditja, muzgu, mbrėmja, simfonia e zilkave "qė nuk lėnė tė dėgjohen kėmborėt", mbrėmja e thashethemeve dhe e darkave me mish e raki, ndonjė kafe, meselerat, kolonjarllėqet qė burrat u rrėfejnė njėri-tjetrit, meraku i grave se muhabetet e burrave mund tė pėrfundojnė nė sherr, dhe nata dhe gjumi i pafajshėm...dhe...dhe...dhe vij nė vete.
 
E para gjė qė mė vjen ndėrmend pas kėsaj zbritjeje, ardhje nė vete, janė ca gara, ca kampionate qė bėhen andej kėndej nėpėr botė. Kush e flak sa mė larg celularin, mausin, tastierėn, kush e dėrrmon me njė tė rėnė tė varresė modemin, kush e djeg pėr njė minutė kompjuterin megjithė ekran e megjithė printer. Po ku, ku janė fshatarėt, shqiptarėt, trimat, shekullorėt, legjendarėt, punėtorėt, paqedashėsit, liridashėsit , ku janė ata qė i kanė thėnė gjithmonė Burrit - Burrė, Trimit - Trim dhe Turpit - Turp ?! Jo vėlla, nė kėtė fshat veē atyre breshkave dhe gjarpėrinjve, nuk ka mbetur frymė e gjallė. Veē meje, e dyta gjallesė, qė merr dhe jep frymė virtualisht ėshtė celulari plot me valė.
 
Po kush ta pėrdorė, breshkat ?! Kanė ikur, janė shkulur tė gjithė. Mirė, po ku janė, ku kanė ikur, ku janė ngulur?! A ka ndonjė zyrė shteti kėtu tė pėrgjigjet? Jam gati ta duroj "gojėēthurjen e zyrtarit", po ku ta gjej. Ka zyra, janė nė Ersekė, por ėshtė e kotė tė shkosh tė pyesėsh, jo vetėm se nėpunėsi do tė jetė i zėnė nė mbledhje a nė ndonjė miting elektoral, a nė shtėpi duke trazuar groshėn e drekės, por edhe sepse pak mundėsi ka qė dikush ta ketė njė pėrgjigje ku janė, ku kanė shpėrthyer gjithė ata "zogj tė qyqes". S'ka defter ta mbajė kėtė, as data base, as kompjuter.
 
A do tė votojė ky fshat ?! A do tė sjellin aty kuti votimi, apo ustallarėt do ta mbushin vetė kutinė pa e sjellė fare kėtu?! Tė shkulurit, para se tė shkuleshin s'ma merr mendja tė jenė marrė me regjistra dhe kadastra dhe kjo punė kėshtu do tė mbetet kush e di deri kur. Megjithatė s'ėshtė e vėshtirė tė merret me mend si mund tė ketė ndodhur eksodi total i kėtij fshati. Tė parėt qė i janė qepur Gramozit dhe kanė ikur "matanė" doemos duhet tė kenė qenė zagarėt, lapėrdharėt, legenat, pisat, ata qė hynin e dilnin nė Postė duke iu mburrur fshatit se kanė kapur diversantė dhe shkelėsa tė kufirit, dmth. ata tė ardhurit nga Tirana apo Durrėsi apo Vlora qė donin tė hidheshin matanė. Pastaj, tė tjerė fakirė fukarenj, tė ikur po pėrpjetė Gramozit pėr njė ēap bukė. Sa prej tyre kanė ngrire nė dėborė a janė vrarė nga rojat kufitare kėtej e andej kufirit ?! Sa janė kthyer tė rrahur e tė pėrgjakur ?! Kėtė as e di, as ka pėr ta ditur askush, asnjėherė.
 
Po adoleshentėt e vonuar qė nuk dinė ē'ėshtė bėrė aty nga '90 e tutje, Redi, Beni, Luli, Genti, Berti, dhe tė tjerė moshatarė tė tyre, ku janė ?! S'ėshtė e vėshtirė tė merret me mend. Ndonjėri, ose disa prej tyre, mund tė jenė nė fund tė Adriatikut ku dallgėt e nėnujshme ua pėrkundin lehtė skeletin.
 
Tė tjerė, me vizė a pa vizė, mbi ndonjė traget a skaf, nėn ndonjė trailer a brenda ndonjė konteineri duke kaluar Otranton a La Manshin, kush e di ku mund tė kenė pėrfunduar, nė Itali, Angli a nė Greqi, ku mund tė kenė ndėrruar edhe emrat, a kush e di nė ē'zgėq tė Evropės a Amerikės ku lajnė tė famshmet pjata dhe legena tė sapozbrazura, ku e ku mė tė shėmtuara dhe tė pista edhe se fshati i tyre malor i zbrazėt i freskėt hata, a i shtyjnė netėt nėn ndonjė urė tė madhe, tė shėmtuar, pa kėrthizė, si ajo ura atje poshtė kodrės, a duke lypur nė ndonjė metro', ku dikush edhe mund tė ketė vdekur nga uria, ku policė me doreza llastiku, pasi kanė kėrkuar dhe nuk kanė gjetur dokumente identifikimi nė xhepat a rreckat e tyre, i kanė shtyrė me tuba me rryma tė forta uji nė ndonjė thes a ēarēaf plastik pėr t'i hedhur nė - ruajna Perėndi - plehra, a - ruajna Zot - laborator. Por mund tė jenė edhe duke larė makinat nė ndonjė lavazh pėrgjatė rrugėve kėtu nė Shqipėri.
 
Ndoshta baballarėt e tyre kanė ngritur ndonjė kasolle, nė periferi tė Durrėsit, Tiranės a Fierit, nė pritje qė pak nga pak kasollen ta bėjnė shtėpi. Dhe shtėpinė e bėjnė, shpesh edhe me dy, edhe me tre kate, me oborr me tė gjitha, dhe ju lumtė, ju lumtė njėmijė herė. Nis tė zbres, nis tė kthehem nga kjo vizitė nekrofilike, duke lėnė pas fshatin - kufomė, qė aq shumė ngjante me Pompeun e zbuluar nga llava vezuviane. Ik e kthe kokėn mbrapa; shtėpitė e braktisura, kisha, kroi dhe e fundit qė zhduket, ajo qė u duk e para, e shpartalluara Postė kufitare.
 
Tek zbres shtangem, shoh diēka qė nuk e kisha vėnė re nė ngjitje; gjurmė tė freskėta pune mbi njė si biēim rruge e cila tė ēonte lart nė fshat. Ou ! Hedh sytė poshtė rrugės. Dy punėtorė, larg sa mezi dukeshin, me kazma e lopata nė duar. Kush po e bėn, ku tė ēon, kujt i intereson kjo rrugė kėtu "In the middle of nowhere", pėr mė tepėr pa atė urėn "qė nuk punon" mbi pėrrua ?! Projekt i vjetėr, premtim i pambajtur nė fushata tė kaluara elektorale dhe i riaktivizuar tani ?!
 
Po kush do tė kalojė mbi atė rrugė, veē ndonjė tė krisuri si unė? "Gjynah mos m'u shkroftė" si thoshte e ndjera nėna ime, por mendja mė shkon pėr ters. Ajo rrugė, mė tepėr se "Under Construction", m'u duk sajesė burokratike "Under Vjedhje". Nejse, kallauzi po pret atje poshtė dhe mė duhet tė kthehem. Kaloj me kujdes mbi "kėrthizėn" duke u ruajtur tė mos bie brenda. I jap kallauzit atė qė i premtova. I purpurizohet pėrsėri fytyra, mėrmėrit diēka si; "eh, nuk mė njeh ti mua....".
 
Dua t'i ulėras, t'i kėlthas sa tė shembet Gramozi dhe Nemėrēka atje tej: "Tė njoh, tė njoh, se edhe unė si ty jam, prej kėtu jam, dy fshatra mė tutje, s'ėshtė aspak ēudi qė tė jemi krushqi, nė mos kushėrinj", dhe, a ikim, a kthehemi, a vijmė, a shkojmė, a tė gjitha bashkė, a asnjerėn, nuk e di. Di vetėm se do tė shkoj tė fle nė shtėpi sonte. Por gravitacioni i varrit, kufomės, gjakut tė munguar, dhimbjes, i rrėnjėve tė shkulura, i filizave tė rinj, i disa rrėnjėshkulurve qė kėrkojnė tė mbillen dhe tė lulėzojnė dhe tė bėjnė kokrra dhe tė korren, dhe tė shiten e tė blihen, e tė pasurohen dhe tė bėhen tė famshėm, sa hap e mbyll sytė, brenda njė nate e njė dite, me ngut, me patjetėr, sythave pra qė rreken tė bėhen tė gjithė kokrra shpejt e shpejt, nuk mė shqitet. Po kthehem, nė njė kthim tė trishtė si gjithė kthimet.
 
Shkoj ngadalė, Korēa, Pogradeci, liqeni, jooooo liqeni - liqeri. Sapo ka rėnė muzgu...."tani po shuhet nėnė mal, qytet i mbytur nė tė zi, po ndizen yjtė dalngadal', plot bukuri, plot fshehtėsi". Iki nėpėr natė duke murmuritur dhe pėrsėritur: "Fshati pėr karshi, qytetit me halle, rrotull ca kuti'....isha i lodhur, mė tutje s'e lidha dot". Fjeta. Fjeta nje gjumė te turbullt plot ėndrra tė liga, ēizmja e Italisė ishte rrotulluar, maja kėndej, thundra andej, njė kombinats emigrant nė Gjermani qė kishte disa vite pa e parė qytetin e lindjes, pasi votoi njė herė e ia lyen gishtin me bojė qė nuk hiqet pėr disa ditė, iku nė shtėpi, njė tė marrė njė sėpatė tė mprehur mirė, bam gishtit mbi njė trung, dhe fluturoi gishti dhe boja dhe gjaku; "porsi malli i trimit qė buēet pėrpjetė", pastaj shkoi nė njė qendėr tjetėr votimi ku seē bėri njė hile dhe votoi pėr sė dyti kandidatin hijefjalėrėndė dymetrosh pėr kryetar bashkie. Pastaj pashė vrimėn e ozonit qė ishte bėrė e madhe sa gjysma e globit, dhe pyjet e Amazonės qė ishin sharruar krejt mbetur vetem cungjet, dhe dy benza tė pėrplasur nė sheshin "Nėnė Tereza", njeri i Skraparit tjetri i Malcis' sė Madhe.

(Dėrgoi Ē. Loloēi - 2.12.2003)


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.