|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

KULTURĖ

   
 

Befasi bukureshtare nė Panairin Gaudeamus 2003

 
 

"Andrej Pleshu pėr engjėjt, dhe admirimi ndaj Kadaresė"

 
 

 
2 dhjetor 2003 / TN 
 
Baki YMERI, Bukuresht
 
Bukureshti - kryeqendra botėrore e frymėzimit
 
“Bukureshti pėr mua ėshtė qyteti mė i bukur nė botė”, thekson nė kuadrin e njė interviste pėr Shqiptarin, zv.drejtori i Agjencisė sė Informacionit tė RM, dr. Vehbi Bexheti. Motivet e njė deklarate tė kėtillė, janė mė shumė nostalgjike, se sa reale. Ato ndėrlidhen me dhjetramijė ekzemplarė librash shkollare shqiptare, qė janė botuar pėrgjatė Rilindjes nė kėtė metropolė, duke u shpėrndarė falas, kudo ku gjallėronte shpirti shqiptar, qė nga Manastiri, e deri nė Korēė, Janinė, Prizren e Prishtinė. Bukureshti ėshtė qyteti i njerėzve tė pėrzemėrt, admiratorė tė librit qė nuk dinė ē’ėshtė urrejtja, pėrgojimi, xhelozia, apo inati. Tė themi se pėr ne ėshtė kryeqendra botėrore e frymėzimit, ndoshta mos e teprojmė. Ku ta dish, ndoshta njė konstatim tė kėtillė, pėr ishkryeqendrėn e mėrgimit shqiptar, mund ta kishin patur dikurė, Lasgushi, Kuteli, Asdreni, Bubani, Dodani, Aleko Vanēi, shkrimtarė tė njohur e tė panjohur, pėrkthyes, gazetarė dhe artistė shqiptarė. Pse i themi kėto? Ja se pse!
 
Para njė jave (26-30 Nėntor) u mbajt nė Bukuresht, Panairi i Librit “Gaudeamus 2003”. Edhepse xhepin e qytetarit tė rėndomtė e frekuenton ajri nė vend tė parasė, vetėm brenda njė dite, vėrshuan mbi 30 mijė bukureshtarė, dashamirė tė vlerave letrare, rumune dhe tė huaja. Njė numėr kaq tė madh vizitatorėsh, pėrgjatė ditės sė shtunė, shtypi e karakterizoi si “rekord nė historinė e tregut”. 203 pjesmarrės, 4.000 m.2 standesh dhe ekspozitash, 390 lansime, kolokuiume, etj. Libri mė i lirė kushtonte rreth njėzetmijė leja (mė pak se njė Euro), ndėrsa mė i shtrenjti (“Analet e Artit” i Franko Maria Rikit), kushtonte 2.980 Euro. Nga risitė e shumta nė kuadrin e Editurės Polirom, njėra nga mė tė mėdhatė nė kėtė vend, zgjoi edhe “Piramida” e lansuar e Kadaresė, si dhe vlera tė tjera shqiptare, tė rikėnduara nė gjuhėn e Emineskut, nga dr. Luan Topēiu dhe Marius Dobresku. Edhepse disa gazetarė qė s’e duronin dot kryetarin e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė kėtij vendi, plasuan artikuj nė shtyp, gjoja se Kadareja e braktisi i hidhėruar Rumaninė pėrgjatė shtatorit, lexuesit dhe shkrimtarėt e shumtė, kanė krijuar njė admirim tė hatashėm ndaj romaneve tė tij. I blejnė, lexojnė, i komentojnė, e admirojnė dhe e konsiderojnė si nobelist, qė nga Viktor Eftimiu i ndjerė (1971), e deri te krijuesit bashkėkohorė, nga Rumania dhe Besarabia.
 
Sigurimi dhe hebrenjtė, holokausti serb dhe martirėt e Kosovės
 
Hebrenjtė, Zoti dhe Historia. Shqiptarėt, Trimėria dhe Atdhedashuria. Numri i hebrenjve nė fqinjėsi tė palestinezėve, mund tė jetė i barabartė me numrin e shqiptarėve nė Ballkan. Admirimi i tyre ndaj librit ėshtė i hatashėm. Ekzistojnė bashkėpėrkime tė panumėrta, mes hebrenjve dhe shqiptarėve tė Kosovės. Edhe njėra edhe tjetra palė, i pėrjetuan tmerret e holokaustit fashist tė Hitlerit dhe Millosheviqit. Respekti i tė parėve ndaj Zotit dhe shtypit tė pėrditshėm, ėshtė poashtu i hatashėm. Shtypi ėshtė informacion, informacion ėshtė pushtet, pushteti qė krijohet pėrmes atdhedashurisė ndaj kulturės, krijon kushte pėr afirmim dhe pavarėsi. Vėshtirė ėshtė tė krijohet pavarėsia (nė kuptimin e shumėfishtė tė fjalės), pėrmes ēajtoreve tė mbushura me burra. Mazhoranca digjet pėr nikotin, muhabet e qerasje, ndėrsa minoranca, digjet pėr kulturė. Dallimi mes tyre dhe nesh qėndron nė faktin se, derisa nga 18 mijė hebrenj, 11 mijė e blejnė shtypin e pėrditshėm, nga 18 mijė tetovarė tė Ēarshisė sė Epėr, pikėpyetje nė e blejnė nja 100 vetė. Thonė se njė alergji e ngjashme ndaj shtypit, i ka kapluar edhe do “baba-llarė”, qė fitojnė mijėra dollarė nė diasporė, dhe u dridhet dora ta japin njė prej tyre, pėr njė gazetė shqipe, qė do t’ua dėbonte injorancėn nga shpirti.
 
Jo pėr ta e kemi fjalėn me kėtė rast, por pėr engjėj dhe libra. Njė nga libart qė zgjoi kuriozitetin e vizitatorve, ishte vėllimi i dytė i njė vepre pėrvėlimtare “Sigurimi dhe Hebrenjtė”, i autorit Teshu Solomonoviē. Nė kuadrin e kėtij libri bėhet fjalė pėr hebrenjtė e prekur nga flatrat e vuajtjes, pėr hebrenjtė-xhelatė, dhe pėr hebrenjtė-viktima, pėr terror, krime, informatorė, provokatoorė dhe bashkėpunėtorė. Pėrshkruhet me akte e fakte, dhuna e komunizmit rumun, qė nga Gjorgje Dezhi, e deri te Nikolla Ēaushesku. Metodat barbare tė sigurimit, ishin tė orkestruara nga Moska. Shoku e shiste shokun, miku mikun, fqiu fqiun. Hebrenj tė panumėrt, dhe demokratė rumunė tė panumėrt, madje edhe nga ndonjė shqiptar nė mesin e tyre, siē ishte rasti i Petre Tarpos me prejardhje drenovare, ishin tė destinuar tė vuajnė, tė deportohen nė Kanal, tė burgosen, madje edhe tė vdesin, tė braktisur dhe tė tradhėtuar.  Nuk e dimė nė kanė filluar ta pėrvetsojnė kosovarėt mė mirė anglishten se sa serbishten, pėr t’u bėrė krahu i djathtė i hebrenjve, pėr ta bindur botėn, se hebrenjtė dhe shqiptarėt si popujt e  zgjedhur tė Zotit, kanė njė histori identike. 
 
Historia e Shqiptarėve tė Rumanisė, Kosova dhe engjėjt e saj
 
“Kosova dhe engjėjt e saj” ndoshta do tė jetė ndonjė libėr i ardhshėm, i mendimtarėve tanė. Kėtu e kemi fjalėn pėr veprėn “Pėr engjėj”, tė njė mendimtari tė madh rumun, qė mbajti anėn proshqiptare, kur Kosova kishte nevojė pėr pėrkrahjen e engjėjve, pėr pėrkrahjen e botės, tė Perėndimit dhe Perėndisė. Kjo vepėr u shpall si libri mė i shitur, nė kuadrin e kėtij Panairi. Autor i tij, Andrej Pleshu, ėshtė filozofi, profesor universitar, filogjerman i dėshmuar, ish-ministri i jashtėm i Rumanisė, njėri nga funksionarėt e lartė qė e pėrkrahu kėrkesėn e NATO-s pėr shfrytėzimin e hapsirės ajrore tė kėtij vendi, lidhur me evenimentet pėr ndėrprerjen e holokaustit serb kundėr shqiptarėve tė Kosovės. Nė ēdo diskurs tė tij pėr problemet ballkanike, ka shprehur admirim ndaj Amerikės, Perėndimit dhe Perėndisė. Librin e Andrej Pleshut e prezentoi shkrimtari i shquar rumun me prirje perėndimore, Gabriel Liiēeanu, publicist dhe botues qė i hapi shtyllat e revistės “22”, edhe pėr afirmimin e kauzės sė Kosovės nė Rumani, sidomos pėrgjatė ngjarjeve tė viteve 1998-99.
 
“Duke lexuar librin e Andrej Pleshut, thekson editori Liiēeanu, pėrfiton njė senzacion tė ēudtshėm, gjoja se autori pėrjeton njė familiaritet tė dyshimtė me botėn e engjėjve”. “Mėnyra nė tė cilėn flet pėr engjėjt, shėmbėllen pikėrisht nga ky pikėshikim i familiaritetit, me mėnyrėn nė tė cilėn njė fshatar flet me fanitjet nė oborrin e tij”. Gabrieli thekson faktin se kėtė libėr duhet ta lexojnė, edhe ata qė i besojnė, edhe ata qė s’i besojnė Zotit. “Tė parėt do tė ballafaqohen me zgjerimin e objektit tė besimit, ndėrsa tė tjerėt do tė bėhen besimtarė, ndoshta pas leximit tė kėsaj vepre. Pse? Ngase kemi tė bėjme me mėnyrėn se si mendimtari ēliruar nga paragjykimet, e sheh tė padukshmen nė brendinė e njė njeriu tė lirė”.  “Bota shpirtėrore, sipas Pleshut, fillon ta zbulojė kuptimin e vėrtetė: ajo nuk ėshtė njė tjetėr botė, por vetė bota me krejt gjerėsinė e saj, ėshtė suma harmonike e tė dukshmes dhe tė padukshmes sė saj”.
 
Vepra tjera qė zgjuan kureshjten e vizituesve, ishin vėllimet “Nga armata mbretėrore, e deri te armata popullore”. Sovjetizimi i armatės rumune”, i autorit Florin Sperlea.  “Republika qė na mungon” (Daniel Barbu), “Diplomacia” e Henri Kisinxherit, etj. Panairin Gaudeamus 2003, e vizituan personalitete tė larta, ndėr tė cilėt Jon Iliesku dhe Kryeministri Nastase. Nė kuadrin e tij, nė prani tė pėrfaqsuesve tė ambasadės shqiptare, tė shqiptarėve dhe filoshqiptarėve tė kėtij vendi, qe lansuar edhe libri mė i ri i prof.dr. Xhelku Maksutit “Historia e Shqiptarėve tė Rumanisė”.

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.