|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryetari i KK tė Podujevės Agim Veliu gjendet pėr njė vizitė nė Tirol tė Austrisė

 
 

 
   

Podujevė, 2 dhjetor 2003 (TN) – Kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu mbrėmė udhėtoi pėr njė vizitė njė javore nė Tirol tė Austrisė me ē’rast u prit nė aeroportin e Insbrukut nga miku i madh i Podujevės, zyrtari i lartė nė Qeverinė e Tirolit z. Peter Logar.

“Sot zhvilluam njė takim nė Qendrėn pėr Menaxhim tė Insbrukut – MCI”, tha kryetari Veliu duke informuar se nė MCI u prit nga udhėheqėsi i kėsaj qendre z. Hubert Siller me tė cilin bisedua pėr sezonėn turistike tė kėtij viti nė Liqenin e Batllavės e cila u vlerėsua e suksesshme nga tė dya palėt.

“Nė kuadėr tė bashkėpunimit me Qeverinė e Tirolit dhe Qendrėn pėr menaxhim tė turizmit, ne jemi duke bėrė pėrpjekje qė tė vėjmė bazat pėr zhvillimin e turizmit nė rajonin e Liqenit tė Batllavės dhe tė zhvillimit tė pėrgjithshėm ekonomik tė rajonit tė Orllanit”, deklaroi z. Veliu.

 

Ai njoftoi se Qeveria e Tirolit dhe MCI do ta mbėshtesin projektin e turizmit dhe zhvillimin e rajonit turistik tė Orllanit dhe fshatrave pėrreth edhe vitin e ardhshėm. Gjatė kėsaj jave kryetari i komunės sė Podujevės pritet tė ketė edhe takime me zyrtarė tjerė tė lartė nė Qeverinė e Tirolit tė Austrisė.

Nė Insbruk po qėndrojnė edhe udhėheqėsi i Qendrės Informative nė Orllan Agim Abdullahu dhe bashkėpunėtori Fatos Hamiti.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.