|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Podujevė: Kadastri dhe Gjeodezia kanė realizuar  95% tė tė hyrave tė planifikuara

 
 

 
Podujevė, 1 dhjetor 2003 (TN) - Gjatė periudhės janar – tetor tė kėtij viti nė resorin e kadastrit dhe gjeodezisė kanė arritur dhe janė ekzekutuar 395 lėndė tė ndryshme, aktvendime, aktgjykime, vendime dhe kontrata tė ndryshme, ka njoftuar shefi Shefqet Maloku.
 
Sipas z. Maloku palėt pėr dalje nė terren kanė paraqitur 143 kėrkesa tė cilat janė kryer, kurse janė lėshuar me kėrkesė tė palėve 1765 fletė poseduese dhe kopje plani, 1094 ēertifikata mbi gjendjen e pronėsisė.
 
“Ėshtė zhvilluar rrjeti trigonometrik i rendit tė III-tė nė Zonėn kadastrale tė Podujevės nė 130 pika dhe kjo punė ėshtė bėrė nė bashkėpunim me ekipet e Agjensionit kadastral tė Kosoves”, pohoi Maloku i cili theksoi se ndėr punėt me rėndėsi qė ka kryer ky resor ėshtė edhe percjellja e tė gjitha punėve nė largpėrquesin 220 Kw,  kurse nė bashkėpunim me ekspertėt e urbanizmit ėshtė kryer incizimi i trasave pėr kanalizimin nė rrugėn “Skėnderbeu” dhe nė magjistrale Podujevė – Prishtinė.
 
Aktualisht sipas z. Maloku ėshtė duke u punuar nė pėrmisimin e emrave tė rrugėve, potezeve dhe vendeve tė quajtura me toponime tė vjetra nė tėrė elaboratin kadastral tė teritorit tė komunės sė Podujeves. “Tė hyrat vetanake nė resorin e kadastrit dhe gjeodezisė pėr kėtė periudhė kapin njė shumė pre 31.672 € ose 95 % tė tė hyrave tė planifikuara pėr kėtė vit”, deklaroi Maloku.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.