|  KULTUR  |  HISTORI  |   POLITIK  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

   
 

Ali Ahmeti sht pritur me kritika t ashpra n Danimark

 
 

 
   
Kopenhag,  30 nntor 2003

- N vend t luleve pr vizitn e tij t par n Danimark n cilesin e kryetarit t BDI-s dhe ish udhheqsi politik i Ushtris Clirimtare Kombtare, z.Ahmeti mori kritika t ashpra, sidomos pr njerzit q i ka n kryesin qndrore t paris s tij.

Imer MEMISHI 

Kryetari i Bashkimit Demokratik pr Integrim dhe ish udheheqsi politik i UK-s n Maqedoni z. Ali Ahmeti, i shoqeruar nga nnkryetari i parlamentit te Maqedonise z.Hysni Shaqiri dhe antari i kryesis s BDI-s z. Xhevat Ademi gjat turneut t tyre n Amerik dhe Europ m 29 nntor mbajtn nje tubim me bashkatdhetart n Kopenhag t Danimarks.
 
Pasi z.Ali Ahmeti paraqiti qellimin e turneut t tij n diaspor, me theks - informimin rreth situats politike dhe t siguris n IRJM dhe procesit t implementimit t marrveshjes s Ohrit dhe krkess pr bashkatdhetarq t investojn n vendlindje, ai me pas shprehu dshirn q t bashkbisedoj me t pranishmit n kt tubim.

Meq
tem diskutimi ishte pozita e popullit shqiptar n IRJM dhe situata politike dhe e siguris pas lufts s vitit 2001. T pranishmit parashtruan pyetje t shumta q kryesisht iu drejtuan z. Ali Ahmeti. Ato ishin shum t ashpra dhe prmbajtsore.
 
Ky takim me z. Ahmeti nuk u prit me lule n Danimark, por me kritka t ashpra, bile edhe me polemika nga ish ushtart e tij, kryesisht rreth inkuadrimit t disa individve nga diaspora n radht e kryesis qendrore t BDI-s dhe n qeverin e Maqedonis si persona m t pamerituar n luftn e Ushtris lirimtare Kombetare, apo si u tha: "njerz qe kane shtitur si kauboj npr rrugt e Europs gjat pranvers s vitit 2001". Kto pyetje e shtanguan deri n at mas z. Ahmeti,  sa t mos jet n gjendje t jap prgjigje dhe t skuqej.

Pyetje iu drejtuan edhe z. Xhevat Ademi
, sidomos pas deklarats s tij se nuk do t jet m antar i kryesis qendrore t BDI-s dhe nuk do t merret me politik  duke mos u pajtuar me politiken e BDI-s pas vrasjeve te dy t rinjve shqiptar nga fshati Brez e Kumanovs.

Kshtu, zotrinjt e Bashkimit Demokratik pr Integrim e psuan shum rnd nga bashkatdhetart n Danimark. Shum tema tjera qe u desh t diskutohen mbetn t padiskutuara,  sidomos rreth fondit Liria Kombetare, llogaria e pa dhn e z. Musa Xhaferri i cili aktualisht sht zv.kryeministr i Maqedonis.


 Copyright2000-2003 Trepca.net - T gjitha t  drejtat e rezervuara.