|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Mediat dhe politika

 
 

Etika dhe pėrgjegjėsia kapitale e gazetarėve dhe publikut!

 
 

 

30 nėntor 2003 / TN

Shkruan, Gėzim MEKULI*, Oslo

Etika nė gazetarinė shqiptare

Nevoja pėr "instalimin" e etikės nė shkencat e komuniakcionit, sot ėshtė mė se akute. Bordet apo Shoqatat e shumta tė shtypit tė Kosovės (nė Kosovė, ka mė shumė borde tė shtypit "tė pamvarura e apolitike", se sa ne Gjermanine 90 milionėshe!?), nė kodeksin e tyre, kėta, kane formuluar "rregullat pėr njė gazetari tė pastėr"…"rrespektim tė jetės private dhe sferės intime", por pėr shkak tė pamundėsisė dhe mungesės sė aplikimit tė sanksioneve ky pressekodeks etik trajtohet e pėrqeshet, nga shumė institucione, grupe e individ, si "ujk i pa dhėmbė".

Shiquar nė aspektin juridik, gazetarėt dardan "lundrojnė" nė mes "tė lrisė sė shtypit" nė njėren anė, dhe "tė drejtės mbi pacenushmėrinė e personalitetit", nė anėn tjetėr. Sidoqoftė njė studim i kėnaqshėm apo mundėsisht "njė shkollė fillore tė gazetarisė" do tė ishte, padyshim, me rėndėsi pėr "njė gazetar e gazetare" tė sotshme dardane… Pasiqė fjala "gazetar/gazetare" ėshtė tėrsisht i pambrojtur,… gjithsecili, ("nėse i teket") mund tė vetquhet "gazetar/gazetare", dhe, natyrisht, tė punėsohet si i/e tillė!

Mediabėrėsit daradan dhe etika e tyre

Pushteti, ndikimi dhe me kėtė edhe pergjegjesia etike, kruspullohet e mblidhet rreth botuesve dhe kryeredaktorėve. Gazetari "nuk mundet dhe nuk duhet" tė vetvendosė, sepse (deri sa ai nuk ėshtė gazetare i lire) ai gjatėvepron sipas interesave tė botuesit tė tijė. Ky botues, parimisht, ka shumė mė tėpėr para, fuqi, dhe prestigj, se sa punėtori i tij. Numri i egzemplarėve dhe kyqja e recipicientėve janė mė tė rėndėsishmet dhe preokopuese pėr punėdhenesin (botuesin). Sepse, detyrimisht, ky ėshtė i detyruar qė mediaproduktin e tij t’a stėrshes dy herė: nė publik dhe "nė sytė" e marketingklientėve.

Nė mes gazetarit dhe publikut qėndron akoma "mediaberesi/mediandėrtuesi", pra kryeredaktorėt dhe botuesit. Pėrgjegjėsia e madhe ndaj opinonit publik i "pėrket" kėtij, e jo gazetarit. Dhe, ėshtė detyrė e botuesit "dhe (pa)kryeredaktorit", qė kėtij "punėmarrėsi" t'i ndėrmjetėsoj e "ta veshė" me vlera etike.

Etika dhe pėrgjegjėsia kapitale e publikut dardan

Nė debatet mbi etikėn nė gazetari, opinioni publik luan njė rol tė vecantė. Pėrderisa publiku, vazhdimisht, konsumon e "thithė" produktin medial, i takon recipicientit, pra opinionit publik, tė kėndellet" e tė analizoj se kush e si po e keqėpėrdor, kush po e instrumentalizon atė; pra, do tė duhej tė merte mbi vete pėrgjegjėsinė etike qė i takon. Mediat masive, pra gazetarėt, ofrojnė dhe me pompozitet" servojnė mallin" e vet, dhe ėshtė shiquesi, ndėgjuesi dhe lexuesi ai qė vendosė, nėse e pėlqen apo jo kėtė "mall". Mediat masive, po tė ballafaqoheshin me njė opinion tė tillė tė vetėdieshėm, me siguri se do tė luftonin pėr cilėsi, oferta tė shėndosha dhe objektive mediale. Pra, nėpėrmes pjesėmarrjes aktive nė procesin komunikativ dhe pjesėrisht nga opinioni publik, m’varet se c’farė cilėsie dhe nė c’farė shkalle do tė bėhet ndėrmjetėsimi i etikės gazetareske dhe informimit tė vet opinionit nė pėrgjithėsi.

Deri vonė kishte "shumė sy" qė shifnin publikun si tė pambrojtur dhe tė pandihmė,… pra, pasiv. Por, sė voni shkencat e komunikacionit "zbuluan recipicientin aktiv". Recipicienti aktiv, i cili mediat masive i shfrytėzon nga nevoja dhe nga "duhet", ka mundesi tė vetkryej sondazhe dhe grafikacione…Nė kėtė mėnyrė pedagogjia e komunikacionit, tenton dhe dėshiron qė recipicientin "ta detyroj" qė tė emancipohet dhe "tė mbushet mend", sepse nė mesin e tijė qėndrojnė edhe shumė mafioz e rrugaq analfabet "medial"; pra qė tė mirėorientohet e vetėdijėsohet nė (mos)pėrdorimin, (mos)konsumimin dhe (mos)shfrytėzimin e mediave masive.

Si do tė konsiderohej dhe dukej njė publik me pėrgjegjėsi tė vetėdishme etike!? Nė lidhje me kėtė profesori i shkencave tė kominikacionit, amerikani Kliford Christians shkruan: "Sikurse mbijetėsa njėrezore qė varet nga mbrojtja dhe kujdesi i natyrės, po ashtu, dhe ne tė njėjtėn shkallė kėrkohet njė "ekologji e kulturės", (ku e dhe mediat masive bėjnė pjesė), njė pėrkujdesje dhe njė mbrojtje e saj". Christians, guximshėm e profesionalisht, "fajėson dhe gjykon" opinionin publik pėr pėrgjegjėsi kolektive. Me "pėrgjegjėsin kolektive" nėnkuptohet; detyrimi dhe obligimi moral i publikut, dhe proceseve sociale nė pėrgjithėsi, se si do tė duhej tė "pėrcillej dhe tė monitorizohej" komunikacioni e informimi i shoqėrisė.

Nėse publiku do tė ishte pėrgjegjės dhe bashkėfajtor pėr degjenerimin dhe "c’pordhjen" e gazetarise etike, atherė do duhej qė kėtij "ti kristalizohet dhe sqarohet", se si do tė duhej tė zhvillohej procesi i mediakonsumimit. Sipas profesorit tė shkencave tė komunikacionit Christians, konsumimi me pėrgjegjėsi i mediave masive duhet tė ndodh jo vetėm pėr tė nxitur cilėsin e mallit gazetaresk, por pėr vehten e tij dhe pėr tė mirėn e gjeneratave tė reja.

Studimet empirike tė kryera nė Gjermani nė vitin 1994 treguan se, shiquesi qėndron gjdo ditė nga 3 orė para televizionit; pra gjdo vit nga 1100 orė, ose 46 ditė (24 ore), apo njė muaj e gjymse nė vit. Pėr njė 70 vjeqar kjo don tė thot hiq mė pak se 9 vite qėndrim para televizionit! Po nė Kosovė, di kush, se sa gjatė qėndron njė shiques para televizionit? Jo, "askush s’di gjė"! Por, duke pasė nė konsideratė papunėsinė, krizat politike e sociale, krizen e luftės dhe nivelin e ulėt tė vetėdijes dhe arsimit, padyshim dhe fatkeqėsisht, dardanasi ynė "i virgjėr" gjatqėndron sė pakut 4 orė nė ditė para televizionit! Opinioni ynė, tė rinjėt janė duke "u keqhelmuar"…!

Siq po shifet struktura topografike e mediave masive dardane nuk ėshtė aq e thjeshtė, pėrkundrazi, shumkomplekse; "plot male e kodra tė larta, gropa e humnera tė thella", ku gara pėr tu ngjitur nė kėto "male e kodra tė larta", nganjėher, pėr ndonjėri, ėshtė e lodhshme, e mundimshme dhe e paarritshme; shumkush nė kėtė ngjitje humbė fuqinė, energjinė dhe koncentrimin, stėrlodhet dhe… "humbė rrugėn".

Por, kjo ngjitje nė kėto "male e kodra tė etikės" nuk duhet tė ndalohet, …pavarsisht lodhjes dhe sakrificės!

  

* Autori vazhdon studimet pasdiplomike nė shkencat e Mediave, Filmit dhe Komunikacionit nė Universitetin e Oslos, Norvegji.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.