|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Qimja n'tru

 
 

 
29 nėntor 2003 / TN
 
Edison YPI
 
Ta nxjerrėsh qimen nga qulli s’ėshtė e vėshtirė, por kur ajo ka rėnė apo ėshtė ngulur diku tjetėr ėshtė hall i madh. Shqipėria, e tėra, me kuē me maē, as sa gjysma e Romės apo Athinės, nga brenda duket sikur kushedi sa e madhe dhe sa e rėndėsishme ėshtė, me partira, gjullurdira, media, kthesa, kthime, krime, kriza, konvertime, rinovime, pajtime, pėrdredhje, aleanca, sherre, ojq-ra, rrokullisje, pėrplasje, eksode, djegie, shkatėrrime, rėnime etj. etj.
 
Mirėpo, po ta shohėsh nga jashtė, apo me saktė, po ta shohėsh si na shohin nga jashtė, ėshtė krejt tjetėr gjė. Ēfarė ?! Asgjė mė tepėr se njė vend i vogėl, si gjithė vendet e vegjėl, fare pak i rėndėsishėm. Lėre ē’thonė mitomanėt sharlatanė dhe injorantė, muhabetēiu i kafenesė dhe analisti me nam, tė cilėt llafosen pėr gjeopolikėn sot nė erėn e internetit e tė globalizimit, me termat e kohės sė qepės tė dy shekujve mė parė kur anijet ishin me avull dhe i binin qark Afrikės pėr tė vajtur nė Indi, tė cilėve u duket sikur janė/jemi qendra e Universit. Nuk jemi tė rėndėsishėm dhe pikė!
 
As historikisht, as gjeopolitikisht, as politikisht, as intelektualisht, as ekonomikisht. Se 8-shi apo 99-shi apo 0-ja, protagonist i politikės, i ekonomisė a i artit botėror “ėshtė me origjinė shqiptare” ato janė veēse dėngla. Londra, Uashingtoni, Parisi dhe Berlini janė plot me shkencėtarė tė klasit tė parė, biznesmenė miliarderė nga Maroku dhe Irani dhe Egjipti, por as Marokut, as Iranit, as Egjiptit nė mend i shkon tė mburret me ta. Pse ndodhemi nė Europė ėshtė e rėndėsishme vetėm nga pikėpamja se po tė mos ndodheshim kaq afėr saj, nė vend tė tre milionėve qė jemi sot kishim pėr tė qenė vetėm njė milion sepse do kishim ngrėnė njeri-tjetrin.
 
Europa veēse ruhet prej nesh mos ia ndotim qytetėrimin, veēse ruhet prej nesh mos ua eksportojmė tė vetmin mall qė po prodhojmė me shumicė - krimin. Dhe “pėr ne” zyrat vendimmarrėse euroamerikane, ose nuk i ha meraku fare, ose llafosen vetėm nja dy-tre minuta nė javė a nė muaj duke pirė kafenė e mėngjesit a ēajin e pasdites. E keni parė si dalin nė fotografi dhe TV politikani ynė dhe ministri a kryeministri perėndimor pranė e pranė njėri -tjetrit duke shtrėnguar duart dhe duke buzėqeshur.
 
Duke buzėqeshur po, por buzėqeshja e tonit, e hapur, e gjėrė, e shqyer, triumfuese, kapital propagandistik pėr t’u zbrazur me tė zbritur nė Rinas, ndėrsa e tjetrit, perėndimorit, edhe ajo e sinqertė por njė sinqeritet i veēantė, me vėshtrim paralel tė papėrqėndruar, tė pafokusuar, pėr kortezi 10 % atij qė ka nė krah, dhe 90 % njė habie, nje fasionimi, njė zbavitjeje, shkurt broēkullave tė padėgjuara qė sapo dėgjoi. Po tėrė kėto para qė na jep Europa e bota pėr tė ndėrtuar autostrada dhe ura mund tė kundėrshtojė ndonjė skeptik i pavėmendshėm ?!
 
Ato, i dashur skeptik, janė si ajo xhaketa e pėrdorur qė ia falim fukarait me shumė kalamaj qė jeton nė ndonjė barrakė aty rrotull. Veēse me njė ndryshim; fukarai e vesh xhaketėn dhe ikėn tė ngarkojė a shkarkojė thasė a tė bėjė diēka tjetėr a tė lypė diku, ndėrsa ne, d.m.th. politikanėt tanė, ministrat tanė, shushunjat tona, ngjalat, gjarpėrinjtė e helmatisur, “xhaketėn” qė na fal dynjaja e shqyejnė mes njėri-tjetrit pa pikė turpi ditėn pėr diell, dikush mėngėn, dikush jakėn, dikush trupin, dikush hastarin, dikush kopsat.
 
Kjo nuk ėshtė as fantazi, as dashuri, as urrejtje, por vetėm fakt, fakt kokėfortė, i hidhur zeher, qė dėshpėron dhe turpėron shqiptarėt normalė qė rrahin tė jetojnė normalisht nė vendin e tyre qė qysh prej 13 vitesh e tėhu nuk po qeveriset dot, jo se ka 40 lloje djathrash nė treg, por sepse ka 40 lloje djajsh nė politikė dhe nė (sh)qeverisje, nė njė kacafytje tė pėrhershme, tė pandalshme, duke prodhuar dallgė ciklike vetėshkatėrrimi qė duket se nuk do tė rreshtin kurrė.
 
S’ngopen sė plaēkituri, kėtė tė vogėlthin vendin tonė. A ėshtė vėshtirė tė provohet ?! Aspak, hidhu njė sy fushave ende tė pambjella tė Myzeqesė, tė Korēės, tė Devollit, tė Zadrimės, fabrikave, atyre qė ishin ashtu si ishin, shikoji si janė katandisur, sikur u ka rėnė bomba atomike. Po qe se banon diku nga Stacioni i Trenit tek Universiteti dhe je i dehur mes vetratave, mermerit, picerive dhe butiqeve dhe s’ta rrok mendja se Tirana ėshtė llahtarisht e varfėr, se kryeqytetasit nuk marrin edhe bukėn me listė, hidhu bėj njė shėtitje nė periferi tė saj ku do tė dalė nė ēast dehja kur tė shohėsh se ke arritur pėr pesė minuta nė Etiopi.
 
Mos u beso vilave qė kanė ndėrtuar fshatarėt andej-kėndej, i kanė ndėrtuar me njė milion e njė mundime por janė bosh pėrbrenda, hyr nė ndonjėrėn prej atyre vilave dhe ke pėr tė parė fukarallėk qė do tė ngjethet mishi. Nėse s’tė besohet se Tirana me gjithė ato postblloqe me policė kėrcėnues ėshtė qytet i frikshėm, mos shko mė larg por deri nė Shkup.
 
Edhe Shkupi ėshtė qytet problematik, por mund tė shėtisėsh ku ta dojė qefi dhe ke pėr ta parė a s’ke pėr ta parė njė polic nė tre ditė. Por, gjithsesi, vėrtet nuk mund t’u ndėrtoka Shqipėria, vėrtet nuk do tė gjejmė kurrė rehat, vėrtet kėtu kurrgjė kurrė nuk mund tė bėhet apo zhbėhet ?! Jo, kėtu edhe mund tė bėhet, edhe mund tė zhbėhet, problem ėshtė vetėm ajo shushunj-politika qė pėrmenda mė lart, e cila para 13 viteve s’u mor vesh si na u ngjit pas koke e s’na shqitet.
 
Shembuj ka. Kush desh ta digjte Shqipėrinė e dogji pėr tre ditė pa iu dridhur qerpiku, kur dikush vendosi ta mbarojė mė sė fundi autostradėn Tiranė-Durrės qė ashtu si kish nisur dukej se nuk do tė mbaronte pėr 100 vite, e mbaroi nė disa muaj paēka se shpesh dritat i ka tė ndezura ditėn dhe tė fikura natėn, kur dikujt dikur ju mbush mendja ta ndalė skafizmin dhe gomonizmin kriminal, e ndali sa hap e mbyll sytė, kur dikush vendosi ta ndreqte Tiranėn me rrugė, trotuare dhe gjelbėrime, i ndėrtoi rrugėt, trotuaret dhe e gjelbėroi sa mundi. Pra potencialisht mundemi.
 
Problemi ėshtė si t‘i biem shkurt dhe thjesht, si ta zgjidhim ndryshe. Kur e pyetėn Ainshtainin se ku qėndronte zbulimi i tij, ai u tregoi njė copė letėr. „Ja - tha - ja njė pikė mbi kėtė letėr. Pėr tė arritur nėn kėtė pikė poshtė kėsaj cope letre me majėn e lapsit, juve ju duhet tė shkoni deri nė skaj pastaj tė ktheheni nėn tė derisa tė arrini kėtu poshtė. Unė e bėj ndryshe, e shpoj letrėn dhe arrij menjėherė atje pa u vėrdallosur aspak“.
 
Njė zgjidhje e tillė duhet; qė zgjedhjet tė cilat vazhdojnė tė na shkatėrrohen si me Polici, si pa Polici, tė mos na shkatėrrohen as me Polici, as pa Polici, as me mashtrime e manipulime, dhe dita e zgjedhjeve tė mos jetė ditė lufte por ditė feste, qė bujku ta dijė mė sė fundi qė ėshtė vetėm bujk dhe aq, po ashtu karrocieri dhe berberi dhe taksisti, muhabetēiu ta qepė gojėn, polici tė mos vjedhė, analisti tė analizojė po tė dojė edhe brigje pas kodrave, qė ose nuk duken ose nuk ekzistojnė fare veēse nė fantazinė e tij tė sėmurė, por me politikėn, veē kodrave e brigjeve si i duken atij, tjetėr lidhje e tjetėr interes tė mos ketė, kontrabandisti tė kontrabandojė po tė mundė dhe sa tė mundė, por me ministrin a deputetin hiē tė mos ketė tė bėjė. Ndoshta ka zgjidhje dhe gjendja nuk ėshtė fort e pashpresė…
 
Marrėdhėnia qytetar-politikė tek ne i ngjan sot asaj lojės sė lavatriēes me tė mbathurat. Kur i nxjerr nga larja ato shpesh janė kthyer sė prapthi. I marrim e i kthejmė sė mbari, i thajmė e i veshim. Dhe kėshtu pėrditė, ato ndotu, ne laj, ato sė prapi, ne sė mbari….derisa mė sė fundi tė neveritemi, t’i flakim nė plehėra ato dhe lavatriēen hileqare, pėr ta zėvendėsuar me njė mė tė fisme.

(Dėrgoi Ē. Loloēi - 29.11.2003)


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.