|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ku i kanė rrėnjėt problemet etnike tė Ballkanit?

 
 

 

28 nėntor 2003 / Intevistoi Keida Kostreci / "Zėri i Amerikės"

Pothuajse nė ēdo vend tė Ballkanit ka probleme qė lidhen me gjendjen e pakicave, por njė eksperte kėtu nė Shtetet e Bashkuara nuk mendon se njė gjė e tillė i ka rrėnjėt tek tradita demokratike ose mungesa e saj. Nė njė intervistė me kolegen Keida Kostreci, Erika Schlager, specialiste pėr tė drejtėn ndėrkombėtare nė Komisionin e Kongresit amerikan pėr Sigurinė dhe Bashkėpunimin nė Evropė, tha se gjendja e keqe e pakicave mund tė krijojė tensione ekonomike edhe aty ku ato nuk ekzistojnė.

Zėri i Amerikės: Zonja Schlager, sipas informacionit qė ju keni, sa tė angazhuara janė qeveritė e vendeve tė Ballkanit qė tė respektojnė tė drejtat e pakicave, t’i pėrfshijnė ato dhe t’i angazhojnė nė jetėn e vendit.

Erika Schlager: Mendoj se ka njė nivel tė lartė vullneti politik nė tė gjitha qeveritė, megjithėse ky vullnet politik nuk ėshtė i shpėrndarė nė mėnyrė tė njėtrajtshme. Kėshtu mund tė gjesh individė nė ēdo qeveri qė po punojnė nė drejtim tė pėrmirėsimit tė tė drejtave tė pakicave dhe ka patur pėrparim tė vėrtetė nė rajon nė kėtė drejtim, vitet e fundit. Megjithatė shumė gjėra mbeten ende pėr t’u bėrė. Kėto vende kanė kaluar konflikte ndėretnike, tė cilat nė shumė raste kanė qenė tė dhunshme dhe vendet qė janė prekur mė drejtpėrdrejt prej tyre, mendoj se kanė arritur tė kuptojnė rėndėsinė e respektimit tė tė drejtave tė pakicave. Por realizimi nė praktikė i kėtij qėllimi ėshtė pika ku disa qeveri po hasin vėshtirėsi.

Zėri i Amerikės: Ju pėrmendėt konfliktet ndėretnike dhe pothuajse ēdo vend nė rajonin e Ballkanit ka patur tė tilla konflikte dhe ato kanė shkaktuar nė shumė raste pasoja pėr pakicat e kėtyre vendeve. A mendoni se precedentėt historike dhe kultura e kėtyre vendeve e bėjnė tė vėshtirė pėr tė trajtuar tė drejtat e pakicave dhe gjendjen e tyre?

Erika Schlager: Unė nuk mendoj se ėshtė mė e vėshtirė pėr kėto vende qė tė ndėrtojnė shoqėri demokratike, ku tė respektohen tė drejtat e pakicave. Edhe vende tė tjera tė Evropės kanė vėshtirėsi. Madje edhe vendeve me demokraci tė konsoliduara si ajo e Shteteve tė Bashkuara, u duhet tė punojnė ēdo ditė pėr tė drejtat e pakicave. Ka njė teori, sipas sė cilės vendet me traditė demokratike janė mė tė pėrgatitura pėr njė tranzicion demokratik paskomunist, por njė gjė e tillė nuk ėshtė vėrtetuar. Mendoj se tranzicioni demokratik dhe respekti pėr tė drejtat e pakicave varen nga vullneti i udhėheqjes aktuale dhe jo nga ajo qė ka ndodhur 100, 50 e ndonjėherė 10 vjet mė parė.

Zėri i Amerikės: Nė vende si Shqipėria ekziston njė paqėndrueshmėri politike dhe ekonomike. Njerėzit nė pėrgjithėsi dhe jo vetėm pakicat, janė tė varfėr, tė papunė. Si mendoni se ndikon kjo gjendje e pėrgjithshme nė gjenjden e pakicave nė vende tė tilla?

Erika Schlager: Njė nga gjėrat interesante nė Shqipėri ėshtė fakti qė historikisht toleranca ndėretnike ka qenė nė nivel tė kėnaqshėm. Por nė tranzicionin paskomunist, gjendja ekonomike ka ndryshuar jashtė mase dhe ka njė mungese tė efektivitetit tė shėrbimeve shoqėrore pėr mė tė varfrit. Nė raste tė tilla pakicat shndėrrohen nė viktima tė problemeve me tė cilat ndeshet shoqėria si njė e tėrė. Mendoj se njė gjė e tillė ndodhi pas rėnies sė skemave piramidale, kur shpesh thuhej se romėt kishin rol nė trazirat ekonomike, tė shkaktuara nga rėnia e kėtyre firmave. Por nėse njė pakicė ėshtė nė njė gjendje mė tė keqe, edhe nė krahasim me ato grupe tė shumicės qė janė nė gjendje tė keqe ekonomike, mund tė krijohet pėrshtypja se pėrkatėsia etnike ka njė farė roli. Nė Shqipėri, ku shumė njerėz jetojnė nė varfėri, romėt jetojnė akoma edhe mė keq, gjė qė krijon kushtet pėr tensione ekonomike, aty ku nuk ekzistonin mė parė.

Zėri i Amerikės: Prej shumė kohėsh ju studioni gjendjen e popullsisė rome, veēanėrisht nė vendet e Evropės Lindore. Ēfarė mendoni se e bėn gjendjen e tyre mė tė vėshtirė nė krahasim me atė tė pakicave tė tjera nė kėto vende?

Erika Shlager: Para sė gjithash romėt nuk kanė njė shtet amė qė tė kujdeset pėr interesat e tyre. Kur njė pakicė ka njė shtet amė, ku shumica ėshtė e sė njėjtės etni me ta, ky shtet mund tė flasė nė emėr tė tyre. Ndonjėherė kjo shkakton problemin e ndėrhyrjes nė punėt e brendshme tė njė shteti tjetėr. Shteti amė nuk luan gjithnjė njė rol tė dobishėm, por pėrgjithėsisht e mban lart nivelin e interesimit pėr atė pakicė tė caktuar. Po ashtu ėshtė shumė e rėndėsishme tė kuptohet se ēfarė u ndodhi romėve qė kur erdhėn nė Evropė e deri nė periudhėn e Holokaustit, kur u bėnė objekt i genocidit. Po ashtu edhe ēfarė u ndodhi gjatė komunizmit, pasi shpesh dėgjoj tė thuhet se nė atė periudhė ata jetonin mė mirė. Njė rom nga Bullgaria mė ka thėnė qė pėr kėtė popullsi komunizmi ishte edhe mė keq sesa Holokausti, pėr shkak tė pėrpjekjeve pėr asimilimin dhe ērrėnjosjen e kulturės sė tyre.

Zėri i Amerikės: Desha t’ju bėj njė pyetje pėr Kosovėn, pėr gjendjen e pakicave atje. Pas pėrfundimit tė konfliktit, organizata tė tė drejtave tė njeriut kanė folur me shqetėsim pėr gjendjen e pakicave dhe pėr pamundėsinė e tyre pėr t’u kthyer nė Kosovė. Si e shihni ju kėtė gjendje sot?

Erika Schlager: Mendoj se gjendja nė Kosovė mbetet shumė e zymtė dhe se duhet bėrė shumė punė qė ajo tė bėhet njė vend qė tė mos paraqesė rreziqe dhe qė tė bėhet i mundur kthimi si i serbėve, ashtu edhe i romėve. Mendoj se ka shumė akte dhune, madje ato janė edhe mė tė shumta nga ē’njoftohet. Pėr romėt situata ėshtė veēanėrisht e vėshtirė, sepse nė njė farė mėnyre si serbėt, ashtu edhe shqiptarėt, janė pėrpjekur t’i bindin qė tė deklarojnė respektivisht identitet etnik serb ose shqiptar. Kėshtuqė mendoj qė nė kėtė konflikt ata janė gjendur me tė vėrtetė mes dy zjarreve.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.