|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Analizė

 
 

MAQEDONIA NĖ VORBULLĖN E KONTINUITETIT IDEOLOGJIK 

 
 

 
28 nėntor 2003 / TN 

Qani NUHIU, analist politik

“Kryeministri Cėrvenkovski ka refuzuar t’i pranojė deputetėt-Shqiptarė pas mbledhjes sė tyre nė Vaksincė” (“Dnevnik”).  
 
Ky ishte epilogu i kėrkesave tė banorėve tė  Vaksincės dhe tė fshatrave pėrreth tė cilėt ua parashtruan deputetėve shqiptarė (BDI dhe PPD) tė adresuara pėr kryeministrin Branko Crvenkovski, ndėrkaq ky i fundit pa pikė hezitimi  refuzoi t’i pranojė nė bisedė deputetėt Hisni Shaqiri dhe Ismet Ramadani,tė cilėt bashkė me deputetėt tjerė shiptarė (me pėrjashtim tė atyre tė PDSH-sė) gjatė krizėz sė fundit nė Vaksicė negociuan me banorėt lokal dhe me pėrfaqėsuesit e grupeve tė armatosura.Nė kėtė takim banorėt e Vaksincės para deputetėve kanė parashtruar gjashtė kėrkesa.
 
E para ėshtė qė tė tėrhiqen tė gjithė policėt nga rajoni i Likovės,tė ketė vetėm patrulla tė pėrziera tė policisė multietnike.Kėrkesė e tretė ėshtė qė tė ketė amnisti tė plotė e jo selektive. Pastaj kėrkohet ndėrprerja e tė gjitha proceseve tė montuara politike,si dhe lirimi i menjėhershėm i tė akuzuarve qė gjenden nė burgje.Pesė kėrkesat e para janė nė harmoni  tė plotė me Marrėveshjen e Ohrit,kurse kėrkesa e fundit qė “deputetėt tė jenė mė syēelė”,sepse “e kanė votėn e dėshmorėve” i adresohet ndėrgejegjes njerėzore dhe moralit politik tė politikanėve shqiptarė. Dhe pikėrisht ishin kėto kėrkesa qė nė takimin e kėrkuar nga deputetėt shqiptarė duhej t’i parashtroheshin  Cėrvenkovskit,por ai pėr shkak se paska qenė i “zėnė me punė tjera”,nuk ka mundur tė takohet me deputetėt shqiptarė,tė cilėt e vizituan Vaksincėn dhe e parapenguan njė konflikt tė armatosur.
 
Mė kot dy deputetėt e lartpėrmendur  tentonin ta relativizojnė refuzimin e Cėrvenkovskit pėr takimin nė fjalė,duke deklaruar se “Sot tentuam qė kėrkesat e banorėve lokal tė Vaksincės dhe fshatrave pėrreth qė ia drejtuan pushtetit maqedonas nė mbledhjen me deputetėt e BDI-sė dhe PPD-sė  t’ia pėrcjellim Kryeministrit Crvenkovski,por ai,pėr shkak se ishte i zėnė,nuk ka mundur tė na pranojė” (“Dnevnik”),duke shfaqur shpresėn se takimi i pėrfolur megjithate do tė mbahet ditėn e nesėrme.Por ata shumė shpejt i demantoi pala qeveritare maqedonase,duke deklaruar se:”Deputetėt janė tė zgjedhur nga populli dhe ata mund tė bisedojnė me banorėt e Vaksincės. Por,kryeministri pėr kėto kėrkesa nuk ka ndėrmend tė negocojė me askėnd,bile as edhe me deputetėt” (“Dnevnik”). Gjė qė nė realitet ndodhi, sepse njė takim tė tillė definitivisht nuk pati dhe pėrfaqėsuesit politik shqiptar bashkė me kėrkesat e popullatės u injoruan,ndėrkaq Cėrvenkovski pėr t’i “rregulluar punėt” iu kthye “metodave” tė tij tė vjetra,pėr shqiptarėt tė njohura mjaft mirė. 
 
Si gjithmonė kėtyre viteve “diplomacia” e Cėrvenkovskit  shpejt i arriti  “efektet” e veta.Po i cekim vetėm dy nga “rezultatet” qė pasuan menjėherė pas refuzimit tė takimit me deputetėt shqiptar:
 
E para, Konspiracioni ndaj BDI-sė pėrbrenda qeverisė dhe shqiptarėve nė tėrėsi gjatė ofensivės nė Brezė.Kjo mospėrfillje e pėrfaqėsuesėve shqiptar nė parlament u shoqėrua edhe veprime praktikike dhe vazhdoi edhe me pėrfaqėsuesit shqiptar nė Qeveri,konkretisht si me rastin e intervenimit nė Brezė  ku fare nuk ishin tė informuar zėvendėsministrat shqiptarė tė MPB-sė dhe Ministrisė  sė Mbrojtjes Hazbi Lika dhe Rizvan Sulejmani,me arsyetimin se ”Nė MPB  aksionin nė Brezė nuk e kanė fshehur,por se forcat operative nė teren nuk kanė pasur pėr oblgim qė ta informojnė askėnd pėr ditėn dhe orėn e fillimit tė saj”.Rezultatet pėrfundimtare tė kėtij “aksioni” ishin dy tė rinj shqiptarė tė vrarė,prona tė shkatėrruara,njerėz tė zhvendosur etj. dhe 
 
E dyta,Urdhėri pėr zėvendėsit shqiptar nga BDI.Pohimet e shumta tė zyrtarėve maqedonas se shteti ndėrton institucione multietnike dhe se shumti nė kėtė drejtim avansim ėshtė bėrė nė polici,mė sė miri i demantoi vetė Ministri i punėve tė brendėshme Hari Kostov kur lėshoi urdhėresė qė “Eshalloni i parė i zėvendėsve i MPB-sė duhet tė dorzojė plan operativ pėr dorėzimin ose kapjen e bandave tė Ēakallės dhe Brezės” dhe sipas tij,mė sė voni pėr njė muaj ta zgjidhin problemin me grupet e armatosura tė Avdyl Jakupit-Ēakallės dhe Hamdi Bajramit-Brezės,ndėrkaq:“Atyre nė disponim do t’u qėndrojnė tė gjithė potencialet kadrovike dhe teknike tė MPB-sė,mundėsia pėr bashkėpunim me ARM-nė dhe Ministrinė e Mbrojtjes“ (“Dnevnik”).
 
Urdhėri ishte u ishte dedikuar kuadrove tė BDI-sė, zėvendėsministrit Hazbi Lika, zėvendėsdrejtorit tė Drejtorisė pėr siguri dhe kundėrzbulim Fatmir Deari dhe zėvendėsdrejtorit  pėr siguri publike,nė tė kundėrtėn sipas Kostovit “ata do tė konsiderohen tė paaftė pėr ta kryer detyrėn”  dhe me triumfalizėm paralajmron se ai “vetė do tė udhėheqė operacionin e arrestimit”(“FAKTI”). Pa dyshim se kjo vjen si kudėrpėrgjiegje “ultimatumit” tė BDI-sė,me tė cilin nga MPB-ja kėrkohet pėrgjegjėsi pėr aksionin e ndėrmarrė nė Brezė e qė nė vete pėrmban elemente mjaft tė rrezikshme pasi nė esencė tė saj qėndron ndarja etniko-politike e sigurisė sė shtetit.    
 
Nga kėto “kushtėzime” tė LSDM-sė pėrmes Hari Kostovit dhe “ultimatumit” tė BDI-sė kaluan dy muaj dhe as “kushtėzimi” e as “ultimatumi” nuk u realizuan.Shtrohet pyetja:Sa janė serioz kėto dy palė qė udhėheqin me shtetin dhe elektoratin e tyre?!  
 
 
Motivet e intervenimit tė forcave qeveritare nė Brezė?
 
Banorėt e Brezės dhe fshatrave pėrreth tė pėrfshirė direkt apo indirekt nė kėtė konflikt kėmbėngulnin se ata nuk  nuk kanė  asgjė tė pėrbashkėt Ēakallėn dhe  theksonin se: ”Nuk do tė lejojmė qė ushtria dhe policia maqedonase tė shkelin mbi varret dhe gjakun e luftarėve tė rėnė.Nuk mund ta kuptojmė pse Cėrvenkovski pėr njė Ēakallė organizon mė tepėr se 1.000 pjesėtarė tė forcave tė sigurisė.Ai nuk dėshiron ta kapė Ēakallėn,por dėshiron hakmarrje pėr shkak tė luftės sė humbur nė vitin 2001”(“Dnevnik”). Sipas banorėve tė Brezės ky ishte motivi kryesor i intervenimit policor nė fshatin e tyre dhe fshatrat pėrreth.                    
 
 
Bashkėsia ndėrkombėtare  me vlerėsime disonante
 
Pėrfaqėsuest e SHBA-ve,Unionit Evropian,NATO-sė dhe  OSBE-sė  tė akredituar nė Maqedoni aksionin e forcave ushtarako-policore nė  Brezė fillimisht e vlerėsuan si:“aksion profesional pėr likuidimin e grupit mirė tė armatosur”(“Dnevnik”), kurse njė javė mė pas nga selia qendrore e NATO-s nė Bruksel arritėn vlerėsime tjera qė dukshėm dallonin nga ato paraprake se: “Aksioni i forcave maqedonase tė sigurisė nė Brezė nuk mund tė kualifikohet si i suksesshėm. Komandantėt e AKSH-sė nuk ishin kapur, kurse janė vrarė dy njerėz, tė cilėt edhepse me uniformė,megjithate janė “peshq tė vegjėl”” (“Dnevnik”). Vėrejtja tjetėr e udhėheqėsisė sė aleancės ushtarake veri-atalntike drejtuar Qeverisė ishte se: “Para  dhe gjatė aksionit nuk ka pasur koordinim nė mes tė partnerėve tė kolacionit nė Qeveri dhe se puna nuk ėshtė kryer siē duhet” (“Dnevnik”).    
 
                                  
Prishja e imazhit “idilik” tė koalicionit BDI-LSDM
 
Refuzimi me shpejtėsi i Branko Crvenkovskit qė tė takohet me deputetėt shqiptar dhe t’i pranojė kėrkesat legjitime tė banorėve tė malėsisė sė Karadakut dėshmon se:
 
E para, Branko Crvenkovski fare nuk ka ndryshuar dhe se ėshtė po ai qė gjatė qeverisjes sė tij tė mėhershme i “ndėshkoi” shumė herė shqiptarėt dhe “prodhoi”  kriza dhe situata konfliktuoze thuaja nė tė gjitha trevat shqiptare nė Maqedoni;   
 
E dyta, I delegjitimon dhe “konsumon” vazhdimisht subjektet politike shqiptare dhe injoron vullnetin politik tė shqiptarėve dhe kėtė “zanat” ai duket se e ka mėsuar mirė. Kėtė synin tė kryeministrit aktual tė shtetit duket se kėtė herė e ka kuptuar edhe BDI-ja krerėt e tė cilės gjatė takimit me ambasadorėt Aleksis Bruns dhe Nikollas Bigman, kryesisht kanė biseduar pėr pasojat e intervenimit tė fundit policoro-ushatrak nė Brezė dhe sipas shtypit ditor:“Nė BDI janė tė dėshpėrur me sjelljen e partnerit tė koalicionit, i cili me intervenimin e fundit nė Brezė e ka rrėnuar imazhin e saj tė partnerit tė barabartė nė qeveri.Nga ana e BDI-sė ėshtė insistuar qė tė pėrkrahen angazhimet e tyre pėr koordinim mė tė madh dhe pėr pjesėmarrjen e pėrfaqėsuesėve tė tyre nė resorėt e sigurisė nė tė gjitha aksionet e ardhėshme”;dhe         
 
E treta,Tenton qė politikėn shqiptare nė Maqedoni ta sjellė nė pozitė inferiore.Pra,sė pari delegjitimimi dhe demisonimi i partive politike shqiptare dhe sė dyti ,rrjedhimisht e gjithė kjo tė rezultojė me status inferior tė kėtyre subjekteve dhe pėrfaqėsuesve shqiptar nėpėr institucione shtetėrore dhe publike.                                   
 
Prandaj politika qė akoma me “besnikėri” e udhėheq  Branko Crvenkovski mė sė miri i demanton tė gjithė ata tė cilėt nė shtatorin e vitit tė kaluar kur partia e tij fitoi nė zgjedhjet parlamentare dhe atėbotė publikisht  “premtoi” se mė nuk do t’i pėrsėrisė “gabimet e sė kaluarės“  dhe deklarohi se ishte “menduar mirė”,i besuan duke menduar se ky me tė vėrtetė do tė fillojė njė kurs tė ri politik janė mashtruar,pėrfshirė kėtu sė pari opinionin ndėrkombėtar tė cilin bukur mirė e vėndoi nė lajthitje, por edhe njė pjesė tė atij brendshėm,sepse Maqedonia sot e kėsaj dite, edhe nėn qeverinė tė cilėn ai e udhėheq (njėsoj si nėn qeverisjen e Lubēo Georgievskit) ėshtė burim i josigurisė,jostabilitetit tė brendshėm dhe dis-harmonisė ndėretnike. 
 
Megjithatė kjo nuk nėnkupton se nėse Branko Cėvenkovski ėshtė i papėrshtatshėm dhe jokooperativ ndaj kėrkesave optimale shqiptare, dikush nga shqiptarėt tė akuzohet e tė ndjehet fajtor pėr shkak tė koalicionimit me te dhe tė krenohen ata shqiptarė tė cilėt Vojvodėn Lubēo Georgievski e zgjodhėn pėr “partner strategjik” me tė cilin skajshmėrisht i “relaksuan” “marrdhėniet ndėretnike” dhe gjetėn “zgjidhje historike” pėr shumicėn e problemeve, ngase koalicionimi qeveritar nuk bėhet nė bazė tė simpative ose antipative personale,taktizimit dhe “gjenialitetit” tė ndonjė lideri, por sipas parimit tė shumicės (fuqisė)  politike, gjegjėsisht numrit tė pėrfaqėsuesėve nė parlament dhe mbi baza konceptuale politike.                   
 
 
Kapaciteti i Maqedonisė
 
Ky konstrukt mental tradicionlisht i shabllonizuar dhe i pareformueshėm i politikės  maqedonase bėn qė vazhdimisht tė jemi nė fokus tė Bashkėsisė ndėrkombėtare, natyrisht nė konotacione negative.     
 
Nė kontekst tė kėsaj,para disa ditėsh ish Drejtori i Grupit ndėrkombėtar tė krizave pėr Maqedoninė Edvard Xhozef, i cili njė kohė tė gjatė ka kaluar kėtu dhe i njeh shumė mirė rrethanat e pėrgjithshme tė Maqedonisė, duke folur pėr gjendjen nė Maqedoni nė Qendrėn Vudrou Vilson, vlerėsoi se: “Egziston rreziku i destabilizimit tė vendit,edhepse,pėrgjthėsisht, gjendja ėshtė mė e mirė se para dy viteve”,por megjithate ai Maqedoninė e vlerėsoi si vend jostabil. Sipas Edvard  Xhozefit, situata nė Maqedoni mund tė shihet edhe nga njė aspekt tjetėr:”Maqedonia vazhdimisht po tregon se jo vetėm me policinė, por edhe nė shumė sfera tjera, nuk ka kapacitet,nuk ka kohezion qė tė ballafaqohet me kėto kėrcėnime”(“Dnevnik”). 
 
Dhe si pėr ironi ky vend pėr sigurinė e tė cilit ka vlerėsime nga mė pesimistet dhe brengosen e mobilizohen shumė mekanizma dhe organizatat mė relevante ndėrkombėtare tė sigurisė,mė herėt kėtė vit me ngulm kėrkonte shkuarjen e forcave tė NATO-sė, ndėrsa tash tė atyre evropiane dhe hiē pa droje e pa pėrgjegjėsi flet se ėshtė nė gjendje ta garantojė sigurinė e vet dhe t’i kontribojė qetėsisė rajonale,gjė qė ėshtė mjaft larg realitetit.       
 
 
Kah po shkon Maqedonia?
 
Pėrgjigje precize pėr kėtė ėshtė vėshtirė tė jepet, sepse kjo mėnyrė e rezonimit politik dhe praktikimit tė pushtetit, megjithėse ėshtė tėrėsisht e paqartė dhe e paperspektivė pėrsėri nuk jep shenja tė qarta se do tė ndryshojė kah progresivja dhe tė gjitha situatat e lartpėrmendura nuk janė pasojė e ndonjė veprimi apo pėrcaktimi momental politik, por janė pasojė e filosofisė, ideologjisė dhe praktikės politike “rezultatet” e sė cilės i ndjejmė gati njė dekadė e gjysmė.Nga ky orientim politik del edhe realiteti i trajtimit tė shqiptarėve dhe tė pėrfaqėsuesėve tė tyre politik nė Maqedoni.
 
Njė filosofi e kėtillė politike i pėrfshin tė gjitha segmentet e shoqėrisė dhe ėshtė mjaft brengosėse kur institucionet shtetėrore dhe publike krijohen mbi baza tė SUPERMACISĖ ETNIKE, e ky parim nė kėtė shtet tashmė “funksionon” nė kontinuitet dekada me radhė,kurse pėr “efektet” e saj mė sė miri dėshmojnė konflikti i armatosur i vitit 2001  dhe ngjarjet tjera qė e pasojnė atė. E tėrė kjo gjendje ėshtė produkt i investimit afatgjatė tė gabuar shpirtėror dhe politiko-ideologjik, sepse vazhdon pandėrprerė dhe aty ku dikur mbeti Cėrvenkovski e vazhdoi Georgievski e anasjelltas.
 
Pra, shumė qartė shihet se kemi punė me njė KONTINUITET IDEOLOGJIK qė vėshtirė ndėrpritet dhe KONSTRUKT MENTAL akoma vėshtirė tė reformueshėm. Ėshtė ky njė KONCEPT POLITIK dhe orinentim strategjik qė pėrcakton kahjet e lėvizjes sė kėtij shteti tash dhe nė tė ardhmen.Ku do tė na shpjerrė kjo?!      

 

(Ky shkrim ėshtė botuar nė "GLOBI" tė Shkupit me datėn 7 nėntor 2003.)


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.