|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Mitrovicė: G. Stanesku, nė prani tė disa zyrtarėve tė tjerė ndėrkombėtarė, ka hequr Flamurin Kombėtar Shqiptar nga shtylla nė oborrin e ndėrtesės sė Kuvendit tė Komunės

 
 

 
Mitrovicė, 28 nėntor 2003 / Hysni SYLA - Tė premtėn, rreth orės dhjetė e tridhjetė minuta, zyrtari ndėrkombėtarė pėr ēėshtje komunale  i UNMIK-ut, Georgy Stanesku, nė prani edhe tė disa zyrtarėve tė tjerė ndėrkombėtarė,  ka hequr Flamurin Kombėtar Shqiptar nga shtylla nė oborrin e ndėrtesės sė Kuvendit tė Komunės, ku ishte vendosur pėr nderė tė 28 Nėntorit-Ditės sė Flamurit.
 
Qytetarėt e kanė vėrejtur kėtė veprim tė Staneskut dhe pėrnjėherė janė tubuar para rrethojės sė ndėrtesės dhjetra sish, pėr tė protestuar ndaj njė akti tė kėtillė, duke e quajtur kėtė akt provokativ.
 
Qytearėt e tubuar kanė hyrė me dhunė brenda rrethojės sė ndėrtesės sė Kuvendit tė Komunės, ku poashtu kanė arritur edhe pjestarėt e policisė sė UNMIK-ut dhe ata tė SHPK-sė.
 
Urdhėrat dhe sygjerimet e policisė pėr t’u larguar nga oborri i ndėrtesės, qytetarėt nuk i kanė pėrfillur, kurse nė ndėrkohė njėri sish ka sjellur Flamurin Kombėtar nga dyqani i tij dhe e ka vendosur aty ku ishte mė parė.
 
Policia me kėtė rast ka patur sjellje korrekte ndaj qytetarėve dhe nuk i ka penguar ata pėr ta ngritur sėrish Flamurin Kombėtar aty ku e kishte vendin. Pas ngritjes sė Flamurit, qytetarėt janė shpėrnda qetas dhe pa shkaktuar ndonjė incident, ndėrsa qė situata pėrnjeherė e tensionuar, ėshtė normalizuar.
 
Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi e ka dėnuar kėtė veprim tė Staneskut, duke e vlerėsuar si akt provokativ e tė papėrgjegjshėm, qė ka mundur tė ketė pasoja tė rėnda pėr situatėn e sigurisė nė komunė, por qė pėr fat tė mirė, falė sjelljes korrekte, tė matur dhe tė arsyeshme tė policisė, ka pėrfunduar pa kurrfarė pasojash.
 
Zyrtari pėr ēėshtje komunale i UNMIK-ut nė komunėn e Mitrovicės, Georgy Stanesku, edhe mė parė pati vepruar kėshtu, duke e hequr nga shtylla Flamurin Kombėtarė Shqiptarė.
 
Deri nė momentin e dėrgimit tė kėsaj informate, Flamuri ėshtė duke valuar i ngritur lartė nė vendin e tij  dhe nuk ka patur pėrpjekje tė ndėrkombėtarėve pėr ta hequr sėrish.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.