|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

"Nje fenomen i ēuditshem qė duhet shpjeguar"

 
 

 
28 nėntor 2003 / TN
 
Nga Agron P.
 
  
Te nderuar redaktore !
 
Dua te me postoni kte Shkrim timin per arsye sepse me ka befasuar Biografia familjare e nje njeriu tashme te njohur ne publicistiken Shqiptare e kryesisht ne Mediat e Kosoves dhe Diaspores.
 
Eshte fjala per Bedri Islamin i cili ne "Gazeta Shqiptare" (28 Nentor 2003) ka botuar jetshkrimin e Familjes se tije.
 
Duke lexuar kete jetshkrim e duke pas lexuar me pare disa artikuj te tije kryesisht ne organet e LPK-se, PDK-se e AAK-se etj  dhe  duke qene se vet Bedri Islami predikon  me shume zell se si duhet te jene Politikat Kosovare detyrohem te njoh publikun tuaj me kte "ekzemplar" te cuditshem e jo me pak dhe te rrezikshem.
 
Eshte pikerisht rrezikshmeria e filozofise se Bedriut qe me ben te shkruaj e reagoj pak mbi kte person interesant.
 
Ne gazeten "Gazeta Shqiptare" shkruhet:
 
------------------------------------------------------------
 
DOSSIER
 
Historia e dhimbshme e Zenel Islamit, personazhit tė famshėm tė Migjenit.
Pas 42 vjetėsh i biri i tij, Bedri Islami, zbulon tė vėrtetėn e "vetėvrasjes" nė arkivat e Ministrisė
 
I biri i "Lulit tė vocėr": Ja si ma vranė babanė nė 1961-in
 
------------------------------------------------------------
 
Rezarta Delisula
 
 
E Luli i vocėr ēka mund t'i falė mėsuesit tjetėr? Veē nė ja faltė tollumbat e veta, qė e kanė hapun gojėn si me dashtė me e hangėr mėsuesin. Po, po tollumbat e Lulit tė vocėrr kanė me e hangėr mėsuesin…
 
Ky paragraf i shkėputur nga novelėza e famshme e Migjenit na kujton historinė e Lulit tė vocėrr, apo Zenel Islamit. Dhimbja e pėrshkruar nė fjalėt e tė madhit, si pėr ēudi ndoqi hap pas hapi Lulin e vocėr, e nė fakt tullumbat e tij tė shkyeme nuk hangrėn mėsuesin, por djalin e ri qė i mbante veshur.
 
Tė gjithė e njohin Lulin e vocėr, por mbase shumė pak njohin historinė e vėrtetė tė Zenelit tė Migjenit, atij personazhi qė ėshtė i njohur si nga tė vegjėlit ashtu edhe nga tė rriturit. Pas 42 vjetėsh, mes njė interviste tė dhėnė pėr Gazetėn Shqiptare, i biri i Lulit tė vocėr, Bedri Islami, tregon historinė e vrasjes sė babait tė tij. Ngjarja ka ndodhur nė vitin 1961, nė Labinot-Mal, mė 10 Korrik, nė ditėn e festės sė Ushtrisė.
 
Si kryetar i Komitetit Ekzekutiv, Zenel Islami, apo siē njihet mė mirė Luli i vocėr, shkoi tė pėrgatiste festėn njė ditė mė parė, por nė mėngjes u gjend i vrarė pranė pėrroit qė pėrshkonte zonėn. Zenel Islami nė atė kohė ishte i martuar me njė nga vajzat e familjes sė njohur shkodrane Gjylbegu, dhe kishte tri fėmijė: dy djem e njė vajzė.
 
Familja u shkatėrrua nga lajmi i kobshėm; Zeneli ka vrarė veten. Disa e besuan, disa tė tjerė thanė apo pėrshpėrisnin se Zeneli nuk kishte mundėsi tė vriste veten, ndėrsa pėr familjen, e sidomos pėr gruan e tij, nisi njė kalvar i gjatė vuajtjesh e presionesh. Tė ndahej nga Zenel Islami, pas vdekjes, dhe fėmijėt tė mbanin mbiemrin e saj. Kjo ishte gjėja qė kėrkonte partia nga gruaja e tij, Drita, por ndarja nuk ndodhi kurrė. Vrasje apo vetėvrasje e Lulit tė vocėr? Djali i tij i madh Bedri Islami mes hulumtimeve e arkivave tregon historinė e dhimbshme tė Zenelit, qė nė vogėli i dukeshin pesė gishtat e kėmbės nė tollumbat e shkyeme dhe qė nė moshėn 36 vjeēare pati vdekjen tragjike.
 
Sa vjeē keni qenė kur morėt vesh lajmin pėr babain tuaj?
 
Unė kam qenė vetėm 10 vjeē dhe pėr mua ka qenė dita mė e veēantė e qėndrimit nė Elbasan. Ne prisnim tė shkonim nė festėn e ushtrisė e babai na kishte thėnė se nė orėn 6.00 tė mėngjesit do vinte tė na merrte makina. Nė atė kohė babai ishte kryetar i Komitetit Ekzekutiv nė Elbasan.
 
Ēfarė ndodhi mė pas?
 
Rreth orės 12.00 nėna na tha tė hiqnim rrobat e festės, pasi nuk do tė shkonim. Ajo nuk u mėrzit me tim atė qė makina nuk erdhi me na marrė, pasi ajo e adhuronte dhe e donte shumė.
 
Ēfarė ju bėri pėrshtypje, edhe pse keni qenė i vogėl?
 
Atė ditė edhe fėmijėt e lagjes ishin ndryshe. Njė komshiu ynė, Avni Skrapari, na mori pėr drekė nė shtėpinė e tij.
 
Kur ju lajmėruan pėr vdekjen e babait tuaj?
 
Ka qenė rreth orės 16.00. Nana mė thirri. Nė shtėpi ishin tre njerėz. Asnjėrin prej tyre nuk e njihja, madje as nėna nuk i njihte. A e dėgjon, m'u drejtua ime mė, kėta thonė se Zeneli ka vdek. Unė si fėmijė i vogėl mendova se nuk do e shihja mė babain tim dhe ai mė iku duke mė lėnė njė peng.
 
Ēfarė pengu?
 
Njė ditė mė parė ne ishim tė ftuar nė njė familje kosovare qė jetonin nė Belsh. Nė fund, kur ne po iknim, ata na falėn njė shportė me fiq dhe unė si i vogėl e mora. Por babai mė futi njė shputė fytyrės e mė tha: as nuk i ke mjell ti ato fiq e as i ke kėput ti. U ndamė keq natėn e fundit qė pashė babain tim e kėtė e kam peng me tė vėrtetė.
 
Po pastaj si rodhėn ngjarjet?
 
Mbaj mend kur nana i pyeti me se e ka vra veten Zeneli dhe ata iu pėrgjigjėn qė vrasja ishte bėrė me pistoletėn e tij. Nana doli nga dhoma shkoi nga dhoma tjetėr e nxori prej andej pistoletėn e babait. Po atė mbrėmje nė darkė ne u nisėm pėr nė Shkodėr. Daja na kishte ardhė me na marrė.
 
Me ēfarė shkuat nė Shkodėr?
 
U nisėm me njė Gaz Rus 51. Nga ora 1 e mbrėmjes, teksa rrugėtonim, na ndaloi policia, e cila mori arkivolin e babait dhe na tha se do e sillnin nė shtėpi para varrimit. Tė nesėrmen arkivolin e sollėn pak para orės sė varrimit dhe nuk lanė asnjė ta hapte me e pa. Nė derė rrinin ca njerėz tė panjohur qė ndalonin tė gjithė ata qė i afroheshin arkivolit, madje u ndaluan edhe njerėzit tanė tė vinin nga Puka pėr varrimin.
 
Cilat kanė qenė dėshirat e Lulit tė vocėr pėr fėmijėt e tij?
 
Qė tė tre padyshim donte t'i arsimonte mirė, e ne me gjithė peripecitė qė patėm mundėm t'ia plotėsonim dėshirat babait. Ai donte qė unė tė bėhesha gazetar, motra mjeke apo farmaciste dhe vėllai inxhinier, e nė realisht jemi bėrė tė tillė.
 
Si shkoi mė pas gjendja e familjes suaj?
 
Pak kohė ndenjėm te daja e mė pas shkuam tė banojmė nė shtėpinė e madhe tė Gjylbegve nė Shkodėr, aty ku nėna ime jeton edhe sot. Pas pėrjashtimit tė saj nga partia, na ndoqi njė periudhė e vėshtirė.
 
Po mė pas ju si mundėt tė arsimoheshit?
Nė vitin 1970 im atė pati njė rehabilitim tė jashtėm. Pas njė vizite tė Enver Hoxhės dhe Ramiz Alisė nė Pukė u vendos qė fotoja e babait tim tė vendosej nė muze dhe ishte pikėrisht ajo foto qė baba kishte dalė nė ceremoninė e rivarosjes sė Migjenit.
 
A patėt vėshtirėsi nė marrjen e tė drejtave tė studimit?
 
Mbaj mend qė zėvendėsdekani i fakultetit, Anastas Dode, mė thirri e mė tha qė unė e fitoja tė drejtėn e studimit jo se jam djali i Zenelit, por se jam nip i Gjylbegėve.
 
Po nėna ka punuar gjatė kėsaj periudhe?
 
Qė pas vitit 1961 e deri nė pension ka punuar si ekonomate nė Shtėpinė e Fėmijės. Aty ka pasur shumė presione pėr ta larguar nga puna, por kjo nuk ka ndodhur, pasi miku i babės tim, Bilal Parruca, nuk na ka lėnė asnjė moment nė baltė dhe na ka ndihmuar shumė.
 
Si ju lindi ideja tė kėrkonit mė shumė rreth vetėvrasjes sė babait tuaj?
 
Nė shtėpi ne kemi dyshuar gjithnjė. Kur isha mė i ri e shkoja nė Pukė atje asnjė nuk e besonte se babai im kishte vrarė veten. Po kėshtu nė Elbasan jetonte Qamil Ēela, i cili kishte diferencė tė madhe moshe me babain tim, por sėrish ata merreshin vesh. Kur flisnim ai thonte gjithnjė: pas vrasjes sė Zenelit.
 
Njė shoku im gazetar, Shpėtim Gina, ngrente gjithnjė variantin e vrasjes sė babait. Mė 1972 ai nisi tė gėrmonte mbi kėtė situatė dhe nisi tė bėjė takimet e para me njerėzit qė ishin nė fshatin ku babai u gjend i vrarė. Por vetėm pas pak muajsh edhe Shpėtimi u gjend i mbytur nė ujė, diku pranė Mamurrasit.
 
Po mė pas ju nisėt tė kontrollonit vetė?
 
Ka qenė fillimi i viteve 1990. Njė nga faktet mė interesante qė mė shtyu tė kėrkoja lidhjet me shumė vite mė parė: Nė vitet 1948-1956 im atė mbante shėnime nė njė bllok. Kur u larguam nga Elbasani e gjithė biblioteka jonė mbeti nė bodrumin e shtėpisė sė dajės dhe shumė vite mė vonė kur ne e morėm bibliotekėn unė gjeta fletoret e babait.
 
E ēfarė thuhet nė shėnimet e babait tuaj?
 
Ka shumė gjėra qė mė bėjnė tė dyshoj. Nė vitin 1937 Migjeni ka parashikuar se, nėse Zeneli do tė ngrihej, do tė rrėzohej dhe kėtė e kujtoj edhe tani.
 
Keni kėrkuar mes arkivave?
 
Nė vitin 1991 i kėrkova njė njeriu qė punonte nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme dosjen e babait dhe ai ma dha. Aty u njoha me gjėra qė s'i kam ditur me raportin e mjekut ligjor. Ai ishte drejtori i spitalit tė Elbasanit dhe quhej Ali D (pėr arsye etike nuk po ia pėrmend emrin). Nė raportin qė ishte njė faqe e gjysmė shėnohej mbulimi me kujdes i plagės sė dytė tė Zenelit, plagė e cila ishte nė trup. Pra, babai im, sipas raportit mjekoligjor kishte dy plumba njė nė bark e njė nė kokė ēka s'mund tė ishte njė vetėvrasje. Po kėshtu u interesova tė marr dosjet nė Komitetin Qendror, por nė raportin e tyre nuk thuhej as vrasje e as vetėvrasje, ėshtė ēdo gjė evazive.
 
Ju jeni gazetar dhe autor i tre librave, ky ėshtė i katėrti. A keni shkruar ndonjė gjė pėr babain tuaj?
 
Kam qenė student i vitit tė parė dhe kam shkruar njė poezi pėr tim atė. "Kjo poemė baba shpesh herė u ndėrpre, sa herė nana e lodhur shkallėve ngjitej, i tremun nga pyetja ē'po shkrun ktė herė, yt bir baba mė kot kollitej". Ky ėshtė njė fragment i saj.
 
E cilat mendoni se kanė qenė arsyet e vrasjes sė babait tuaj?
 
Nuk e di po nė atė periudhė babai i ēon njė letėr Enver Hoxhės mbi atė qė ndodhi nė Iballė tė Pukės, e cila ishte quajtur si zonė bajraktare dhe persekutohej. Nė kėtė letėr ka qenė edhe njė kėrkesė e tij pėr t'u kthyer nė Veri. Mbase krushqia me Teme Sejkon, apo thjesht dhėnia e njė shėmbulli tė tillė pėr Pukėn. Mendoj se konflikti i babait tim nuk ka qenė direkt me Enver Hoxhėn, por ai e dinte mirė atė qė do tė ndodhte, prandaj nė njoftimin pėrkatės mbi ngjarjen ai ka shkruar: Pse ėshtė shkuar kaq larg.
 
Ku ėshtė varrosur babai juaj?
 
Nė fillim u varros nė varrezat muslimane nė Dobraē, ndėrsa mė pas u vendos nė varrezat publike tė qytetit.
 
Ju keni botuar librin tuaj tė katėrt, "Vrasja e Lulit tė vocėr", pse pikėrisht tani?
 
E kam shkruar dhe po e botoj pikėrisht tani, pasi mė 28 nėntor nana ime, ajo grua e vuajtur dhe e fortė, mbush 75 vjeē dhe kjo ėshtė njė dhuratė e imja pėr tė.
 
Zenel Islami ka lindur nė Pukė mė 8 qershor 1925. Pėr dy vite ka qenė nxėnės i Migjenit, ndėrsa dy vite tė tjera i ka kryer nė gjimnazin e Shkodrės. Pas lufte emėrohet sekretar i rinisė nė Pukė dhe nė vitin 1947 emėrohet sekretar i parė i Komitetit tė Partisė po nė Pukė.
 
Nė vitin 1956 shkon nė Lezhė si sekretar i parė i Komitetit tė Partisė dhe po atė vit deri mė 1958 qėndron nė Moskė pėr shkenca politike. Me kthimin nė Shqipėri emėrohet sekretar partie nė Elbasan dhe mė pas kryetar i Komitetit Ekzekutiv. Vritet mė 9 korrik 1961 nė moshėn 36 vjeēare nė Labinot-Mal.
 
 
Novelėza "Luli i vocėr"
 
Askush s'e njef Lulin. As shokėt e tij, qė pėrpara tij lozin, nuk e njofin. Ma mirė me thanė se e njofin, por ata lozin pėr hesap tė vet e Luli i shikon pėr hesap tė vet. Sot gjithkush ka punėt dhe telashet e veta, ashtu edhe fėmijėt, ashtu edhe Luli. - More Lul! Shum herėt ke fillue me shikue punėn tande.
 
Kur hyn Luli n'oborr tė shkollės, buza i qeshet nga pak, por askuj asnjė fjalė s'i thotė. Ecėn ngadalė, tue shikue djathtas e majtas, por gjithnjė tue ecė, deri sa tė mrrijė nė cak tė vet. Aty te dera e rruginės shkollore shum i pėlqen tė qėndrojė. Aty asht caki i tij, i praruem me rrezet e ngrofta tė diellit nė kėto ditėt e vjeshtės. Mbėshtetet Luli pėr mur, grushtat e vegjėl i shtje ndėr xhepa. Hundėn picrrake tė kuqun nga tė ftohtit e mėngjesit ja sjell diellit dhe...shikon. Gjaja qė ma tepėr ja tėrhjek vrejtėn janė ēizmet, qė i kanė tė veshun disa shokė tė tij. Sa tė bukura janė! Si shkėlqejnė! - mendon Luli dhe pa dashje i shkojnė syt ndėr tollumbat e veta, nėpėr tė cilat shifen fare mirė tė pesė gishtat e kambve tė zbathuna. Nga kureshta i afrohet njė shoku qė ka ēizmet ma tė reja. Ulet dhe shef nė lustrin e ēizmės kambėt e veta tė zbathuna - aq shumė shkėlqejshin ēizmet!!! Mbasi shoku me ēizme fluturoi, Luli ngadalė shkoi te caku i vet, nė diell, t'i ngrofi kambėt. - Po kur nuk ka diell, si ja bėn i shkreti Lul? Ndoshta ja bajnė disi hallin apostujt e mėshirės dhe tė dashunis'...
 
Ndoshta, ndoshta...
 
Nga njė herė i afrohet mėsuesi Lulit. Dhe kur e ka fytyrėn e dlirtė dhe pa puēa, mėsuesi ja ledhaton faqet, gushėn, e Luli i afrohet, ja merr dorėn, e shikon me sy pllumbi dhe kishte dashtė t'i fali diēka mėsuesit. Por vjollca nuk ka. E Luli i vocėr ēka mund t'i falė mėsuesit tjetėr? Veē nė ja faltė tollumbat e veta qė e kanė hapun gojėn si me dashtė me e hangėr mėsuesin. Po, po tollumbat e Lulit tė vocėrr kanė me e hangėr mėsuesin. Migjeni
 
 
Sot promovohet libri i Bedri Islamit "Vrasja e Lulit tė vocėr"
 
Sot promovohet libri i Bedri Islamit "Vrasja e Lulit tė vocėr". Romani ėshtė shkruar nga i biri i Zenelit tė Migjenit, ndėrsa ai ka zgjedhur pikėrisht 28 nėntorin si ditė e promovimit, pasi libri ėshtė dhuratė pėr nėnėn e autorit Dritėn, e cila sot feston 75 vjetorin. Ceremonia do tė bėhet nė Shkodėr, ndėrsa tė ftuar do tė jenė 75 njerėz, mes tė cilėve edhe djali i Adem Jasharit, qė ka po sot datėlindjen e babait tė tij hero.
 
Por ē'thonė tė tjerėt pėr librin e Bedri Islamit? "Ajo qė mė ka bėrė pėrshtypje te ky libėr ėshtė fakti se pėrkundėr gjith asaj qė ka pėrjetuar famijla e Zenelit pas vrasjes sė tij, ti si autor ke treguar njė pėrmbajtje tė jashtėzakonshme qė, duke e ditur se nuk ke mundur tė jesh indiferent ndaj kėsaj ngjarjeje, qoftė edhe vetėm pėr shkak tė karakterit, e lėre mė edhe si bashkėvuajtės i gjith asaj, nuk ke bėrė akuza ndaj atij e kėtij, nuk ke hyrė nė industrinė e prodhimit tė baltės pėr figura tė mėdha, por ke shkruar realisht, duke bėrė njė punė tė mrekullueshme nė dhėnien e leksionit pėr shumė autorė tė tjerė qė kanė hedhur baltė sa kanė mundur edhe pa qenė nevoja" - ka shkruar kritiku kosovar Adnan Asllani ndėrsa botuesi Spiro Dede shėnon:
 
"E lexova dhe mė preku pa masė. Tė gjitha sa shkruaje e si i shkruaje, ngjanin me fragmente nga njė dramė e madhe, e veēantė, personale. Drama e tragjedi kėtej dėgjojmė pėr ditė. Kurse Vrasja e "Lulit tė vocėrr", e Zenelit...ėshtė padyshim vrasje "brenda shtėpisė". Ajo ėshtė dramė e ndjeshme dhe e thellė pėr kėdo qė ka mbaruar tė paktėn filloren nė Shqipėri."E kush nuk e njeh Lulin?!". Luli e Zeneli u takojnė shpirtėrisht tė gjithėve. Filli i jetės e i tragjedisė sė tyre nuk ėshtė vetėm i njė gruaje a i nje tufe fėmijesh.
 
Ėshtė i tė gjithėve. Dhe unė tani, pasi kapėrcej emocionet e natyrshme pėr heroin e pazėvendėsueshėm tė Librit tė Kėndimit tė Fillores, si botues, ndiej se tema, heroi dhe drama e veprės suaj nuk janė vetėm njė dhuratė e balsam pėr nėnėn e autorit, por njė dhuratė e balsam pėr tė gjithė.
 
Te falėnderoj pėr emocionet qė mė dėrgove."
 
 
Ketu Mbaron artikulli i Gazetes
 
-----------------------
 
" Nje fenomen i ēuditshem qe duhet shpjeguar"
 
Koment personal i imi:
 
Te nderuar lexues mbasi lexova artikullin e gazetes "Gazeta Shqiptare"  te cilin e kam postuar me lart te plote nuk mund te rri pa bere pak koment mbi kte njeri te cuditshem qe eshte i njohur ne Boten (publicistiken) Kosovare kto 10-12 vite.
 
Kushdo mund te shkruaj Biografi te Familjes dhe askush nuk ka te drejte te qortoje ose pergojoje kto njerez. Ne rastin e zotit Bedri Islami ceshtja ndryshon sepse ai ka me se nji dekade qe shkruan mbi te tjeret e nga kjo na lind e drejta dhe neve te shkruajme mbi ate e pa shpifur por duke u mbeshtetur mbi cka vet zoti Bedri ka shkruar.
 
Sikurse  lexoni te dashur lexues te TREPCA-as, zoti Bedri tregon mbi fatin e Babait te tije i cili megjithse personazh i MIGJENIT te respektuar, megjithse veprimtar i dalluar i rinise dhe i Partise dhe i administrates shteterore ne vitet 1950-60 ne Shqiperine e Enver Hoxhes,  perfundon i vrare me dy plumba ne malet e Labinotit te Malesise se Elbasanit.
 
Ne qe  e  njohim deri diku historine e Kosoves dhe te Shqiperise kuptojme se i jati i Bedriut, Zenel Islami ose Luli i Vocerr,  perfundon nen plumbat e Sigurimit Shqiptar thjesht sepse ka cfaqur disa mendime.
 
Eshte e kuptueshme se kto plumba rane mbi "lulin e vocerr" me urdher "nga lart" dhe se atje lart ishte ne ato vite vet Enveri. Kjo as qe diskutohet. Diku ne Biografine e familjes Bedriu tregon se familja e tije ka nje krushqi dhe me Teme Sejkon. Jam i detyruar  te sqaroj njerzit dhe mbi personin TEME SEJKO qe lexuesi te kete te qarte epoken per te cilen bejme fjale, pra Shqiperine e viteve 1950-60.
 
Teme Sejko ka qene nje nga bijt me te shquar te Camerise i cili u shqua ne luften nacional clirimtare dhe ne vitet 1945-1960 punonte ne Shtabin kryesor te Ushtrise Shqiptare me graden ADMIRAL. Ne kto vite kur ndodh vrasja ose vet vrasja e Zenelit, babait te Bedriut, dihet se ne Shqiperi u be dhe nje i ashtuquajtur "gjyq kunder agjentures greke-Amerikane" e ku nen akuze u vune dhe dhjetra kuadro te larte te Shtetit e ushtrise Shqiptare e ku shumica e tyre u pushkatuan ose vdiqen ne tortura dhe  me kte rast u internuan qindra familje e farefisi i atyre qe u akuzuan si agjente.

Teme Sejko ishte nje nder gjeneralet qe se bashku me te tjere u torturuan dhe u pushkatuan ne ate gjyqin Fals sipas modeleve te Vishinskit, prokurorit gjakatar  te Stalinit.

Eshte interesante se dhe vet Vishinskij qe u dallua per egersine e djallezine ne eleminimin fizik  mbi "armiqte e Klases" ne vitet e gjyqeve te famshme  te Moskes se viteve 1930-40,  ishte vet bir aristokrati e kjo nuk e pengoi te behej nje sherbetor i zellshem i Stalinit. Cfare koicidence.. 

Vitet e mevonshme si shume raste  te tjera u sqaruan se kto lojra te pergjakshme te sigurimit Shqiptar te Enver Hoxhes u bene nen dirigjimin direkt te KGB-se Sovietike dhe se ata qe u denuan nuk ishin aspak agjente por atdhetare te mire e krejtesisht te pafajshem.
 
Me ardhjen e Demokracise gjerat u bene me te qarta mbi ate Epoke sepse Demokracia u dha rast shume njerzve te tregonin me gojen e tyre shume prapaskena dhe krime qe u bene ne emer te "idealeve" apo ne emer te "popullit" apo ne emer te fabrikimeve te akuzave fallco.
 
Natyrisht se e kaluara e Shqiperise dhe pikerisht Epoka Enveriste do behej nje mesim i madh per popullin jo vetem ne Shqiperi por dhe per popullin tone ne Kosove.
 
Nuk do hyjme ne hollesi historike te asaj epoke sepse tashme dihen gjerat por do te shpreh habine time per fenomenin "Bedri Islami".
 
Si eshte e mundur qe pikerisht nje djale te cilit ja vrasin Babane (ose e detyrojne te vetvritet) behet me vone vete partizan i metodave vrasese?
 
Si eshte e mundur qe nje Burre i cili mban te gjalle me respekt (ashtu thot ai) kujtimin per babane e tije te jete adhurues e predikues i epokes enveriste e i metodave KGB-iste qe e vrane Baban e tije dhe e lane jetim ate vete?
 
Si eshte e mundur qe nje Shqiptar ne moshen me te pjekur (ashtu sikurse eshte Bedriu sot)  mbasi ka pare e degjuar nga te tjere dhe e ka provuar direkt ne familje te tije  Stilin e Metodat enveriste staliniste te eleminimit fizik te njerzve (e kta te eleminuar jane shqiptare) vetem se kan cfaqur nje mendim a pikpamje,  te jete sot 40 vjet mbas vrasjes se te jatit aktivist i Shquar e ze dhenes  i  pikerisht  atyre qarqeve  qe kto vite po bejne Vrasje  pas vrasjesh ne mjedisin tone???
 
Si eshte e mundur qe ky Njeri  i  mbetur jetim e i rritur me lemoshat e Partise se Enverit te jete edhe mbas "renies se murit te Berlinit" bile dhe mbas vitit 2000  nje nga fanatiket e enveristet me te shquar ne diasporen tone e nje nga frymezuesit me te spikatur te metodave te persekutimit e te eleminimit fizik te Shqiptareve ????
 
Si eshte e mundur qe ky njeri Nena e te cilit provoi tragjedine e vrasjes se Burrit deklaron se e do nenen e tije dhe e respekton dhe megjithate eshte tash 20 vite sherbetor me ose pa pagese i Partise qe ja vrau Babane e njekohesisht dhe Burrin e Nenes dhe se po ky Njeri frymezon  metodat e Partise se Enverit qe te zbatohen ne Kosove e qe dhe aty  te mbeten  Nena pa bij e bij pa nena,  gra pa burra e burra pa gra e femij jetim e familje pa femije??
 
A ka historiane e psikologe e filozof te me shpjegoje kte lloj Ekzemplari??
 
Ju lutem me ndihmoni te kuptojme fenomenin "Bedri Islami" e te perpiqemi bashkarisht te kuptojme e te mbrohemi nga ky lloj  "jetimi" i cili me baba te vrare nga Plumbat e Enverit dikur frymezon sot rinine Kosovare te vrasin njeri tjerin po me plumba te Enverit.
 
Ruajna o Zot Kombin nga te tille Djaj  !!!
 
Me respekt per lexuesin e Trepces.
 
Agron P.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.