|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   

Bugajski: Shqipėrisė i duhet njė udhėheqje e fortė

 

 
   

27 nentor 2003 / Ilir Ikonomi / "Zėri i Amerikės"

Analisti i Qendrės pėr Studime Strategjike dhe Ndėrkombėtare nė Uashington, Janush Bugajski, thotė se zhvillimet e fundit politike nė Shqipėri janė rrjedhojė e njė lufte personale pėr pushtet se sa e njė luftė ideologjike ose politike. Ai thotė se kriza ndodh nė njė kohė kur vendit i duhet njė udhėheqje e fortė dhe e bashkuar. Zotin Bugajski e intervistoi kolegu ynė Ilir Ikonomi.

Zėri i Amerikės: Zoti Bugajski, pėrsėri nė Shqipėri kemi njė krizė tė qeverisjes. Nė ē’drejtim po shkon vendi? Ju ishit kohėt e fundit nė Shqipėri, a mendoni se kryeministri Fatos Nano ėshtė i aftė ta qeverisė vendin me efektivitet nė kėto kushte?

Janush Bugajski Ai mund ta qeverisė vendin me efektivitet vetėm nėse ka njė kabinet tė plotė. Dhe pėr Shqipėrinė ėshtė me shumė rėndėsi qė ajo tė ketė si njė ministėr tė jashtėm edhe njė ministėr tė brendshėm, tė cilėt tani nuk i ka. Mė e keqja qė mund tė ndodhė nė kėto kushte ėshtė njė krizė kushtetuese pėr shkak se vendi nuk ka njė qeveri tė plotė. Dhe nė njė rast tė tillė, alternativa e vetme do tė ishin zgjedhjet e reja. Ėshtė e qartė se nė qarqet qeverisėse, nė udhėheqjen socialiste ka njė luftė tė madhe pėr pushtet, e cila pėrfshin shumė aktorė nė krye tė partisė. Mendoj se, nėse nė kėto kushte njė qeveri tani nė Shqipėri ėshtė apo jo nė gjendje tė qeverisė, qoftė nė planin e luftės sė brendshme por edhe nė kuptimin e zbatimit me sukses tė reformės, kjo pėrbėn njė pikėpyetje tė madhe.

Zėri i Amerikės: Zoti Bugajski, pėrvoja e viteve tė fundit tregon se Shqipėria shumė lehtė rrėshqet drejt krizave dhe njerėzit shtrojnė pyetjen nėse kemi tė bėjmė me kriza idesh pėr qeverisjen e vendit apo thjesht me njė luftė klanesh pėr para dhe pėr pushtet?

Janush Bugajski Pėrshtypja ime ėshtė se kjo ėshtė mė tepėr njė luftė personale se sa njė luftė ideologjike ose politike. Mendoj se fjala ėshtė pėr disa grupe interesash politike qė konkurrojnė pėr pushtet, jo domosdo nė njė mėnyrė antidemokratike por nė njė kohė kur vendit i duhet njė udhėheqje e mirė, njė udhėheqje e fortė dhe e bashkuar. Kjo krijon probleme tė reja. Krijon probleme sepse procesi i reformės nuk zbatohet nė gjerėsinė e duhur. Krijon probleme sepse komuniteti ndėrkombėtar e shikon vendin si tė paqendrueshėm. Gjithashtu sepse krijon mungesė legjitimiteti: sa mė shumė kjo tė vazhdojė, aq mė pak legjitimitet publik do tė kenė autoritetet.

Zėri i Amerikės: Dhe cilat mendoni ju se janė rrėnjėt e problemit. A ka njė shkak tė vetėm, njė arėsye tė vetme?

Janush Bugajski Nuk ekziston njė rrėnjė e vetme. Mendoj se pjesė e kėsaj ėshtė trashėgimia e vjetėr e komunizmit, njė arėsye tjetėr ėshtė jo sistemi i meritės por sistemi i tarafeve, pra cilido qė vjen nė fuqi nuk dėshiron tė bėjė kompromise por kėrkon tė kontrollojė gjithēka. Njė arėsye tjetėr ėshtė se socialistėt, megjithėse tė reformuar deri nė njė farė shkalle, ende nuk kanė arritur tė ndahen midis tyre pėr tė formuar parti qė tė pėrfaqėsojnė politikisht interesat e ndryshme tė elektoratit. E njėjta gjė mund tė thuhet edhe pėr palėn tjetėr. Mendoj se sistemi dypartiak qė ekziston nė Shqipėri nuk mjafton pėr tė pasqyruar larminė e opinioneve nė vend.

Zėri i Amerikės: Natyrisht, zoti Bugajski, zgjedhjet janė njė barometėr i rėndėsishėm qė flasin pėr shkallėn e zhvillimit demokratik tė njė vendi. Pėr fat tė keq nė Shqipėri zgjedhjet po kontestohen. Opozita ka filluar protestat nė rrugė, megjithėse nuk ėshtė e qartė se sa mbėshtetje mund tė sigurojė ajo. Cili mendoni ju se ėshtė mesazhi qė u japin politikanėve zhvillimet qė kanė tė bėjnė me kontestimin e zgjedhjeve?

Janush Bugajski Mendoj se pjesė e problemit, dhe kėtė e nxjerr nga vizita ime e fundit nė Shqipėri, ėshtė fakti se nuk ekziston njė regjistrim i mirėfilltė i qytetarėve. Atje ka patur kaq shumė lėvizje, kaq shumė njerėz qė janė larguar nga vendi, qė kanė lėvizur nga zonat fshatare drejt qyteteve tė mėdha, sidomos Tiranės. Pra nuk ekziston njė listė e plotė regjistrimi dhe gjithnjė duket se ėshtė njė ndėr konfliktet kryesore midis qeverisė dhe opozitės. Mesazhi qė u vjen njerėzve nga kjo ėshtė se qeveria nuk ėshtė e organizuar shumė mirė, nuk funksionon shumė mirė. Nėse qytetari nuk e gjen emrin nė listėn zgjedhore, kjo flet ose pėr inkompetencė ose pėr veprim tė qėllimshėm. Por sido qė tė jetė, qeveria nuk e ka bėrė si duhet punėn e saj.

Zėri i Amerikės: Zoti Bugajski, Shqipėria ėshtė njė ndėr vendet qė aspirojnė tė hyjnė nė Nato dhe nė Bashkimin Evropian. A mendoni se luftrat e vazhdueshme politike atje mund ta dėmtojnė seriozisht aspiratėn e saj, apo mendoni se komuniteti ndėrkombėtar mund ta mbyllė njėrin sy pėrballė kėtyre gjėrave.

Janush Bugajski Nuk mendoj se komuniteti ndėrkombėtar do tė mbyllė njėrin sy. Pėrkundrazi ai shikon nga shumė afėr me tė dy sytė se si zhvillohet situata. Mendoj se komuniteti ndėrkombėtar llogarit se Shqipėria tė paktėn nuk ėshtė e pastabilizuar, tė paktėn atje nuk ka njė situatė si ajo e 5 vjetėve mė parė. Aty ėshtė bėrė pėrparim dhe ka mė shumė qendrueshmėri dhe mė shumė marrėveshje. Por nėqoftėse kjo vazhdon dhe ka njė krizė politike dhe reformat, sidomos ajo nė fushėn e antikorrupsionit, e antikrimit, e legjislacionit nuk realizohen dhe nuk pėrparojnė, atėhere do tė bjerė mbėshtetja jo vetėm pėr kėtė qeveri por edhe pėr hyrjen e Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian dhe nė Nato.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.