|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryetari i PLK-sė, Gjergj Dedaj, dhe familja e tij vazhdon tė jetė e kėrcėnuar

 
 

 
- Pėr tė gjitha rastet e kėrcėnimeve, thotė z. Dedaj, ėshtė e njoftuar policia e SHPK-sė dhe ajo e UNMIK-ut.
 
Prishtinė, 27 nėntor 2007 / Nazmi LUKAJ - Ish-nėnkryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės dhe aktualisht kryetar i Partisė Liberale tė Kosovės, z. Gjergj Dedaj, familja e tė cilit ka pėrjetuar njė tragjedi tė rėndė gjatė luftės sė fundit nė Kosovė ( forcat policore serbe ia kanė vrarė 12  anėtarė tė familjes sė ngushtė ) pas pėrfundimit tė saj  ėshtė kėrcėnuar nga persona tė ndryshėm kriminalė.
 
Kėrcėnime, thotė z. Dedaj, ka pasur edhe kėto ditė ai dhe familja e tij.  Pėr tė gjitha rastet e kėrcėnimeve, thotė z. Dedaj, ėshtė njoftuar policia e SHPK-sė dhe ajo e UNMIK-ut. “ Mė shumė po mė brengosin kėrcėnimet ndaj familjes.
 
Nėse vazhdojnė edhe mė tutje tė ma kėrcėnojnė familjen, do tė jem i shtrėnguar qė ta strehojė familjen dikund nė perėndim” - thotė i shqetėsuar.
 
“Pėr vete, edhe nėse njėqindmijėherė mė kėrcėnojnė, nuk brengosem pėr shqetėsimet qė m’i sjellin kėrcėnuesit, sepse unė jam i vendosur tė qėndrojė i paluhatshėm  nė skenėn politike tė Kosovės, nė mbrojtje tė parimeve tė demokracisė, institucioneve tė votės sė lirė dhe tė procesit tė integrimit tė Kosovės nė strukturat evroatlantike”.  
 
Nga policia e SHPK-sė dhe ajo e UNMIK-ut, z. Dedaj kėrkon njė azhuritet mė tė madh nė pengimin dhe zbardhjen e tė gjitha veprave kriminale, pėr tė cilat thotė se po e shėmtojnė tė ardhmen e Kosovės. PLK-ja, e cila e drejton ai, ėshtė anėtare e ELDR dhe e Internacionales Liberale.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.