|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Dhuna ndaj institucioneve tė Kosovės nuk mund ta ndalė demokratizimin e kėtij vendi

 
 

 
 
27 nėntor 2003 / Marrė nga Opinionet e QIK-ut
 
Shkruan: Mevlyde SARAĒI

Lajmi i hidhur mbi vrasjen e oficeres sė Shėrbimit Policor tė Kosovės, Sabahate Tolaj dhe plagosjen e dy oficerėve Isuf Haklaj dhe Hysen Lataj indinjoi mbarė qytetarėt e Kosovės e mė gjerė Kriminelėt po vrasin njerėz tė institucioneve tona. Ky ėshtė njė skenar i njohur pėr shqiptarėt edhe nga regjimi pushtues serb. Edhe ata vrisnin njerėz ditėn edhe natėn madje i zhduknin edhe pa gjurmė.

Edhe sot na vriten nė pritė njerėzit ditėn edhe natėn. Na vriten madje edhe oficerėt e Shėrbimit Policor tė Kosovės. Lajmi i hidhur pėr vrasjen e oficeres sė Shėrbimit Policor tė Kosovės nė mėngjesin e 24 nėntorit ishte lajm i hidhur dhe tragjik pėr tė gjithė ata qė u informuan. E pabesueshme por e vėrtetė. E ky lajm u pėrhap shum shpejt anekėnd rruzullit tokėsor. Nė Kosovė po vriten mbrojtėsit e rendit. E vrasėsit si gjithnjė deri mė tani janė persona tė panjohur...

Vetėm viktimat gjithmonė identifikohen e vrasėsit ikin tė qetė nga vendi i krimit dhe zhduken pėrkohėsisht sa pėr tė vazhduar planet e tyre tė errėta edhe mė tutje.

Dhe puna e pėrgjegjėsia mbeten nė organet e hetuesisė qė tė punojnė mė me vendosmėri qė kryerėsit e kėtyre veprave kriminale tė vihen para drejtėsisė.

Kėtė punė e bėnte edhe Sabahatja. Ia prenė rrugėn ata qė nuk e duan as Kosovėn e as demokratizimin e saj. Kushdoqofshin e farėdoqofshin ata janė armiq tė pėrbetuar tė lirisė dhe tė pavarėsisė sė Kosovės, ata janė njerėz tė lig qė mundohen tė mbjellin frikė kudo madje edhe nė institucionet e Kosovės.

E kanė gabim. Askush mė nuk i frikohet vdekjes, askush nuk e vė jetėn para gjakut tė derdhur, mundit e tė sakrificės pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, para institucioneve tona. As Sebahatja e cila nė moshė tė re kapi pushkėn dhe doli nė front pėr ta mbrojtur tokėn e Kosovės, nderin dhe dinjitetin e kombit.
 
Pas luftės u rreshtua aty ku e donte nevoja nė ruajtjen dhe mbrojtjen e rendit dhe tė sigurisė nė Kosovė.
Shpėtoi nė luftė e u vra nė paqe! Por a thua u desht qė edhe ajo tė bjerė viktimė nė vend se tė vazhdojė punėn e saj fisnike pėr tė jetuar ne tė qetė e tė lumtur.

Se Sabahatja u vra nė pritė e me paramendim kėtė tanimė tė gjithė e kanė tė qartė, por nuk e kanė tė qartė pse dhe kush e bėri kėtė. Kush dhe pse e vrau nė pritė nė fillim tė shtatorit edhe policin nga Berjaha, Hajdar Ahmetin.

Kush janė ata qė aq shumė e urrejnė lirinė e Kosovės dhe qytetarėt e saj.

Kush janė ata qė aq shumė i kundėrshtojnė institucionet tona pėr tė prodhuar kaos e anarki. Njė ditė do tė identifikohen me emrin e vėrtetė.

Po bie kambana e fundit qė tė ndėrgjegjėsohen tė gjithė ata qė kanė obligim dhe kanė pranuar pėrgjegjėsinė historike pėr tė mbrojtur kėtė vend tė pėrvuajtur pėr tė mbrojtur tė drejtat e njeriut, pėr tė mbrojtur institucionet tona, pėr tė mbrojtur tė ardhmėn e Kosovės qė tė zbulojnė kriminelėt. Ata duhet tė kapen sa mė parė dhe tė marrin dėnimin e merituar.

Ėshtė e tepėrt qė ky popull t'i bartė mbi supe gjithė kėto ngjarje tragjike qė po ndodhin nė Kosovė dhe po shkaktojnė dhembje e pezm. Tė gjithė po protestojnė ashpėr kundėr sė keqes qė po na kanoset nė shekullin e 21.

Vrasjet nė pritė nuk i kemi pasė traditė as trashėgim. As nuk duam t'i kemi kurrė nė mesin tonė. Ato do tė duhej tė marrin fund njėherė e pėrgjithmonė dhe tė pėrvishemi punės e ta ndėrtojmė jetėn dhe ardhmėrinė.

Fundja kjo ishte dėshirė edhe e Sabahate Tolajt dhe e Hajdar Ahmetit, oficerė policorė dhe tė gjithė atyre qė ia falėn jetėn ndėrtimit dhe mbrojtjes sė institucioneve dhe shtetit tė Kosovės.

Neve na mbetet qė tė punojmė e tė ndėrtojmė edhe mė tej dhe tė forcojmė institucionet tona nė mėnyrė qė krimit t'i ndalet hovi dhe tė zhduket fara e tij nga trojet tona duke i vėnė kriminelėt para pėrgjegjėsisė.

Ndėrkaq pėr tė gjithė ata qė e njohėn Sabahaten nė luftė, nė paqė, nė punė dhe pėrmes ekranit televiziv ishte dhembje e madhe vrasja e saj nė mėnyrėn mė tinzare, por krenaria do tė mbetet si vulė e pėrjetshme pėr ne dhe brezat qė vijnė.

I pėrjetshėm qoftė kujtimi pėr veprėn jetėsore tė heroinės sonė Sebahate Tolaj.


(Autorja ėshtė deputete e Parlamentit tė Kosovės)


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.