|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Mesazh i Presidentit Ibrahim Rugova me rastin e 28 Nėntorit - Ditės sė Flamurit

 
 

 
   
Prishtinė, 27 nėntor 2003
 
Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, u ka drejtuar qyetarėve tė Kosovės njė mesazh me rastin e 28 Nėntorit, Ditės sė Flamurit. Nė kėtė mesazh tė Presidentit Rugova thuhet:

Qytetarė tė nderuar tė Kosovės,
Zonja e zotėrinj,
   
Nė Ditėn e 28 Nėntorit, Ditėn e Flamurit, Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta.
 
Dita e 28 Nėntorit tė vitit 1912 ėshtė dita mė e ndritshme nė historinė moderne tė kombit shqiptar. Kjo ėshtė ditė e pavarėsisė shqiptare, e cila u pėrgjysmua mė vonė. Njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės do tė qetėsonte popullin e Kosovės dhe tė gjithė shqiptarėt. Pra, njė Kosovė e pavarur, e integruar nė BE dhe nė NATO, dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė.

Brenda vitit, nė mes tė dy festave tė Flamurit, Kosova ka vazhduar progresin e vet nė tė gjitha fushat e jetės. Njėherėsh, Kosova po hyn nė fazėn e zhvillimit ekonomik tė gjithanshėm, po punon nė privatizimin dhe nė krijimin e vendeve tė punės pėr tė rinjtė, qė janė objektiva tė institucioneve tė vendit tonė.
 
Poashtu, kemi pasur progres edhe nė integrimin e minoriteteve nė shtetin dhe shoqėrinė e Kosovės. Ka pasur progres tė shqiptarėve nė Maqedoni, nė Mal tė Zi dhe nė Luginėn e Preshevės. Edhe Shqipėria ėshtė nė fazėn e konsolidimit demokratik dhe tė integrimeve evropiane.

Nė kėtė ditė feste, mund tė themi se shqiptarėt sot nė pėrgjithėsi janė mė tė fuqishėm dhe po bėhen faktor i rėndėsishėm nė kėtė pjesė tė Evropės e tė botės dhe nė planin ndėrkombėtar.

Nė kėtė ditė feste, urime tė veēanta u shprehim tė gjithė shqiptarėve nė diasporė.

Me kėtė rast pėrshėndesim UNMIK-un dhe kryeadministratorin Holkeri, OSBE-nė dhe ambasadorin Fieski, me tė cilėt po punojmė nė prosperitetin e Kosovės.

Poashtu, pėrshėndesim KFOR-in dhe komandantin, Gjeneralin Kamerhoff, me ushtarėt e tij, qė bėjnė sigurinė dhe mbrojtjen e Kosovės.

Pėrshėndetje tė ngrohta u shprehim edhe pėrfaqėsive diplomatike nė kryeqytetin e vendit tonė.

Dhashtė Zoti qė festėn e ardhshme tė 28 Nėntorit ta presim me njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės!

Gėzuar Dita e Flamurit, 28 Nėntori!

Zoti i bekoftė shqiptarėt!

Zoti e bekoftė Kosovėn!
, - thuhet nė fund tė mesazhit tė Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, drejtuar qytetarėve tė Kosovės me rastin e 28 Nėntorit.

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.