|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 

   

 
 E enjte, 27 nėntor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Mesazh i Presidentit Ibrahim Rugova me rastin e 28 Nėntorit - Ditės sė Flamurit

 • Kryeparlamentari Daci ėshtė takuar me ish-sekretaren e Shtetit Ollbrajt dhe me ish-senatorin Bob Doll

 • Zyra e SHBA-ve e quan sulmin mbi oficerėt e SHPK-sė njė sulm mi vetė Kosovėn

 • Reagim i Forumit tė Gruas tė LDK pėr vrasjen e Sabahate Tolajt

 • Forumi i Gruas i LDK-sė organizoi pritje pėr 28 Nėntorin

 • Nė Pobergjė tė Deēanit me nderime tė larta u bė varrimi i pjesėtares sė SHPK-sė Sabahate Tolaj

 • Strasburg: Haziri kėrkoi nė Kėshillin e Evropės qė tė ripėrpunohet modeli i decentralizmit pėr Kosovėn

 • "Standardet para statusit" ishte temė e debatit tė organizuar nė Prishtinė nga Forumi 2015

 • Dy kėshilltarėt e Solanės po qėndrojnė nė Kosovė qė tė njihen me pėrgatitjet pėr vazhdimin e dialogut me Beogradin

 • Ministri Morina vizitoi komunėn e Malishevės

 • Lobi i Grave thotė se ligji i ri mbi zgjedhjet nė Kosovė duhet t'i parashohė tri zona zgjedhore

 • Robertson i bėn presion serbėve pėr Mlladiqin

 • Presidenti Bush i ka uruar presidentit Moisiu Ditėn e Pavarėsisė sė Shqipėrisė

 • Moisiu mblodhi Kėshillin e Sigurisė Kombėtare pėr tė vlerėsuar gjendjen nė vend pas atentateve nė Turqi

 • Qėllohet mbi ambasadėn italiane nė Bagdad

 • Vriten tre palestinezė nė Rripin e Gazės

 • Britania e Madhe sot mbylli ambasadėn nė Bullgari

 • Udhėheqės shiitė kritikojnė planet amerikane nė Irak

 • Pentagoni dėrgon mė shumė marinsa nė Irak

 • Aktpadi pėr autorėt e dyshuar tė sulmeve nė Stamboll

 • Tė paktėn 163 njerėz janė mbytur nė pėrplasjen e dy tragetėve nė Kongo

 

 
  
Mesazh i Presidentit Ibrahim Rugova me rastin e 28 Nėntorit - Ditės sė Flamurit
 
   
Prishtinė, 27 nėntor 2003
 
Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, u ka drejtuar qyetarėve tė Kosovės njė mesazh me rastin e 28 Nėntorit, Ditės sė Flamurit. Nė kėtė mesazh tė Presidentit Rugova thuhet:

Qytetarė tė nderuar tė Kosovės,

Zonja e zotėrinj,

Nė Ditėn e 28 Nėntorit, Ditėn e Flamurit, Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta.
  
Dita e 28 Nėntorit tė vitit 1912 ėshtė dita mė e ndritshme nė historinė moderne tė kombit shqiptar. Kjo ėshtė ditė e pavarėsisė shqiptare, e cila u pėrgjysmua mė vonė. Njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės do tė qetėsonte popullin e Kosovės dhe tė gjithė shqiptarėt. Pra, njė Kosovė e pavarur, e integruar nė BE dhe nė NATO, dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė.

Brenda vitit, nė mes tė dy festave tė Flamurit, Kosova ka vazhduar progresin e vet nė tė gjitha fushat e jetės. Njėherėsh, Kosova po hyn nė fazėn e zhvillimit ekonomik tė gjithanshėm, po punon nė privatizimin dhe nė krijimin e vendeve tė punės pėr tė rinjtė, qė janė objektiva tė institucioneve tė vendit tonė.
 
Poashtu, kemi pasur progres edhe nė integrimin e minoriteteve nė shtetin dhe shoqėrinė e Kosovės. Ka pasur progres tė shqiptarėve nė Maqedoni, nė Mal tė Zi dhe nė Luginėn e Preshevės. Edhe Shqipėria ėshtė nė fazėn e konsolidimit demokratik dhe tė integrimeve evropiane.

Nė kėtė ditė feste, mund tė themi se shqiptarėt sot nė pėrgjithėsi janė mė tė fuqishėm dhe po bėhen faktor i rėndėsishėm nė kėtė pjesė tė Evropės e tė botės dhe nė planin ndėrkombėtar.

Nė kėtė ditė feste, urime tė veēanta u shprehim tė gjithė shqiptarėve nė diasporė.

Me kėtė rast pėrshėndesim UNMIK-un dhe kryeadministratorin Holkeri, OSBE-nė dhe ambasadorin Fieski, me tė cilėt po punojmė nė prosperitetin e Kosovės.

Poashtu, pėrshėndesim KFOR-in dhe komandantin, Gjeneralin Kamerhoff, me ushtarėt e tij, qė bėjnė sigurinė dhe mbrojtjen e Kosovės.

Pėrshėndetje tė ngrohta u shprehim edhe pėrfaqėsive diplomatike nė kryeqytetin e vendit tonė.

Dhashtė Zoti qė festėn e ardhshme tė 28 Nėntorit ta presim me njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės!

Gėzuar Dita e Flamurit, 28 Nėntori!

Zoti i bekoftė shqiptarėt!

Zoti e bekoftė Kosovėn!
, - thuhet nė fund tė mesazhit tė Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, drejtuar qytetarėve tė Kosovės me rastin e 28 Nėntorit.
 
 
Kryeparlamentari Daci ėshtė takuar me ish-sekretaren e Shtetit Ollbrajt dhe me ish-senatorin Bob Doll
 
Uashington, 27 nėntor 2003 - Kryeparlamentari i Kosovės, Nexhat Daci, i cili gjendet pėr njė vizitė nė SHBA, ėshtė takuar me ish-sekretaren e Shtetit Medlin Ollbrajt dhe me ish-senatorin Bob Doll. Nė kėto takime ėshtė biseduar pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė.
  
  
Zyra e SHBA-ve e quan sulmin mbi oficerėt e SHPK-sė njė sulm mi vetė Kosovėn
 
Prishtinė, 27 nėntor 2003 - "Vrasja brutale dhe e paramenduar e oficeres sė SHPK-sė Sebahate Tolaj, dhe plagosja e dy oficerėve tjerė tė SHPK-sė, Isuf Haklajt dhe Hysen Latajt, nuk ėshtė vetėm njė sulm nė tre oficerė tė policisė sė Kosovės por ėshtė njė sulm mbi vetė Kosovėn", tha z. Robert Sorenson, i ngarkuari i punėve nė Zyrėn e SHBA-ve nė Prishtinė.

"Me sulmet e tjera mbi policinė dhe institucionet e gjyqėsisė nė rajonin Pejė-Deēan dhe nė rajonet tjera tė Kosovės nė muajt e fundit, ky vit ka pasur njė ngritje shqetėsuese tė dhunės kundėr strukturave tė reja ligjore tė Kosovės.
 
Duke sulmuar mu nė themelet e ligjit dhe rendit nė Kosovė, kėto sulme, si dhe elementet kriminale qė qėndrojnė pas tyre, janė duke e dėmtuar pėrparimin e Kosovės drejt pėrmbushjes sė standardeve tė punės qė duhet tė plotėsohen para se tė mund tė fillojė procesi i pėrcaktimit tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės.
 
Populli dhe institucionet e Kosovės duhet tė bėjnė gjitha pėrpjekjet qė t'i ērrėnjosin kėto struktura kriminale dhe t'i sjellin para gjyqit kryesit e kėtyre sulmeve, sidomos vrasėsit qė qėndrojnė pas vrasjes sė oficeres Tolaj".

"Ftojmė tė gjithė ata qė kanė ndonjė informatė lidhur me kėto ngjarje, pa marrė parasysh sa triviale apo tė parėndėsishme mund tė duken ato informata, qė tė kontaktojnė policinė ashtu qė kėto krime tė tmerrshme tė mund tė zgjidhen", thotė nė fund z. Sorenson.
 
 
Reagim i Forumit tė Gruas tė LDK pėr vrasjen e Sabahate Tolajt
 
Prishtinė, 27 nėntor 2003 - Forumi i Gruas i LDK ėshtė thellė i tronditur pėr vrasjen e Sabahate Tolajt, oficere nė njėsitin hetues tė SHPK dhe e dėnon ashpėr kėtė akt mizor.
 
Sabahate Tolaj ishte luftėtare e devotshme e lirisė, luftėtare e betejės sė Koshares dhe shumė betejave tė tjera e cila me pėrkushtim i shėrbeu popullit edhe pas luftės, drejtėsisė, lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės Forumi i Gruas i LDK vlerėson se vrasjet me paramendim dhe krimet ndaj institucioneve tė Kosovės po godasin rėndė kėto institucione dhe tė ardhmen e Kosovės.

Mė shumė se krimi Kosovėn po e mbyt paaftėsia dhe pamundėsia pėr ta luftuar atė. Forumi i Gruas i LDK konsideron se ėshtė koha krejt e fundit qė organet dhe institucionet kompetente tė ndalin krimin dhe tė dalin me rezultate nė luftimin e tij, thuhet nė njė reagim tė FG sė LDK-sė.
 
 
Forumi i Gruas i LDK-sė organizoi pritje pėr 28 Nėntorin
 
Prishtinė, 27 nėntor 2003 - Pėr nder tė 28 Nėntorit, Ditės sė Flamurit, Forumi i Gruas i LDK ka pritur njė delegacion tė grave tė figurave qė dhanė kontribut tė jashtėzakonshėm pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, tė cilėt u vranė gjatė luftės dhe pas luftės nė Kosovė.

Melihate Tėrmkolli, kryetare e FG, theksoi se "nė kėtė datė festive pėr shqiptarėt, dhembjen pėr tė gjithė ata qė ranė pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės do ta bėjmė forcė pėr tė realizuar synimin dhe vullnetin e popullit pėr njohjen e Kosovės, shtet i pavarur dhe demokratik".

Nė kėtė ditė tė shėnuar pėr tė gjithė shqiptarėt, LDK kujton me pijetet tė lartė jetėn, kontributin dhe veprėn e tyre madhore pėr Kosovėn si sakrificėn mė tė lartė e mė sublime. Gratė ishin dhe janė pjesė shumė e rėndėsishme e kėtijė kontributi, vlerėsoi Melihate Tėrmkolli, kryetare e Forumit tė Gruas tė LDK, nė kėtė pritje.

Nė kėtė pritje mori pjesė edhe Kolė Berisha, nėnkryetar i LDK-sė, pasi u uroi festėn e 28 Nėntorit, premtoi se familjet e tė rėnėve do ta kenė pėrkujdesin e LDK-sė dhe tė institucioneve tė Kosovės.
 
 
Nė Pobergjė tė Deēanit me nderime tė larta u bė varrimi i pjesėtares sė SHPK-sė Sabahate Tolaj
 
Deēan, 27 nėntor 2003 - Nė fshatin Pobėrgjė tė Deēanit, me pjesėmarrjen e mijėra qytetarėve, dje me nderime tė larta u bė varrimi i pjesėtares sė SHPK-sė, Sabahate Tolaj, e cila para dy ditėsh u vra pabesisht nė njė atentat afėr Pejės. Nė ceremoninė e varrimit, pėrveē familjarėve dhe kolegėve tė saj, morėn pjesė edhe personalitete nga jeta politike dhe civile e Kosovės.

Duke folur nė ceremoninė e varrimit, Komesioneri i policisė sė UNMIK-ut Shtefan Feler premtoi se vrasėsit e Sebahates do tė sillen para drejtėsisė. Feler u shpreh se ky sulm ka pėr qėllim tė pengojė detyrėn e policisė nė Kosovė. "E vranė Sabahaten pėr faktin se ishte police.
 
Kjo vrasje u bė me qėllim qė tė pengohet detyra e policisė, por kjo nuk do tė ndodhė kurrė. Nuk dua tė spekuloj pėr motivin e kėsaj vrasjeje, por hetimet do tė dėshmojnė kėtė qė po e them, sepse Sebahatja u vra duke kryer detyrėn e policisė.
 
Vrasėsit e saj do tė sillen para drejtėsisė. Kėtė ia kam premtuar edhe familjes sė Sebahates", tha ndėr tė tjera komesioneri i policisė sė UNMIK-ut Shtefan Feler.

Ndėrkaq, koloneli i SHPK-sė, Sheremet Ahmeti, tha se Sabahatja u vra nga ata tė cilėt nuk e duan Kosovėn paqėsore, por tė trazuar, i vrasin ata tė cilėt dhanė kontribut tė jashtėzakonshėm nė mbrojtje tė popullit tė Kosovės, tha kolonel Ahmeti.

Ndėrkaq, kolonel Rrustem Berisha, ish-komandant i UĒK-sė i Brigadės 138 "Agim Ramadani" tha se nuk ka besuar kurrė se pas katėr vjetėsh nė Kosovė do tė vriten policėt tanė.
 
Ata qė luftuan kundėr okupatorit dhe sot nė liri pranuan misionin e shenjtė nė mbrojtje tė popullit dhe ligjit. E tillė ishte Sabahatja, ngase ajo u dėshmua gjatė luftės nė kuadėr tė Brigadės 138 pėr aftėsinė e saj tė jashtėzakonshme si komandante e logjistikės, tha Rrustem Berisha.

Nėpėrmjet njė telegrami familjen Tolaj e ngushėlloi edhe presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova. Nė kėtė telegram tė cilin e lexoi para pjesėmarrėsve nė kėtė varrim, kėshiltari Salih Cacaj, presidenti Rugova thotė se "Sabahaten e vranė ata qė nuk e duan drejtėsinė dhe janė kundėr pavarėsisė sė Kosovės".
 
"Ata do tė dalin para drejtėsisė. Nė historinė e re tė Kosovės Sebahate Tolaj do tė mbetet njė heroinė e famshme qė punojė nė luftė dhe nė liri pėr vendin tonė".

Sebahate Tolaj ishte luftėtare e UĒK-sė dhe ka marrė pjesė nė Betejėn e Kosharės.
 
 
Strasburg: Haziri kėrkoi nė Kėshillin e Evropės qė tė ripėrpunohet modeli i decentralizmit pėr Kosovėn
 
Starsburg, 27 nėntor 2003 - Nė ditėn e dytė tė punimeve nė sesionin vjeshtor, Kongresi i pushtetit lokal dhe regjional i Kėshillit tė Evropės nė Strasburg, pėrveē zhvillimeve dhe rekomandimeve qė bėri pėr vendet si Belgjika, Greqia, Shqipėria, Ajzerbajxhani e tė tjera, nė kuadėr tė raportit inicial qė e paraqiti z. Master Owen, lidhur me problemet me tė cilat ballafaqohet sot pushteti lokal nė Evropėn Juglindore, vendin mė tė madh ia kushtoi interesimeve rreth sfidave nė Kosovė.

Diskutuesit u pėrqėndruan nė theksimin e zhvillimeve pozitive, por edhe tė vėshtirėsive nėpėr nivelet lokale tė pushtetit si dhe rolin qė mund tė luajnė komunat nė procesin e demokratizimit.

Kryetari i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės dhe i komunės sė Gjilanit, Lutfi Haziri, i cili po merr pjesė nė punimet e kėtij sesioni, ka folur pėr zhvillimet e deritashme tė kėtij procesi nė Kosovė. Haziri tha se modeli qė i ofrohet Kosovės pėr decentralizim, duhet tė ripėrpunohet.

Ai kėrkoi qė roli i Kėshillit tė Evropės nė kėtė proces tė jetė mė tepėr pėrkrahės nė implementimin e reformave, pėrmes Kongresit tė Pushtetit Lokal, i cili duhet tė luaj rol aktiv, ka thenė Haziri nė Strasburg.

Kongresi i dha mbėshtetje Asociacionit tė Komunave tė Kosovės dhe e ēmoi si shumė tė rėndėsishėm edhe rolin e komunave dhe anagazhimet tė bartėsve tė zgjedhur tė pushtetit nė kėto nivele, pėr shkak tė nevojės pėr implementimin e dokumentit.
    
 
"Standardet para statusit" ishte temė e debatit tė organizuar nė Prishtinė nga Forumi 2015
 
Prishtinė, 27 nėntor 2003 - Standardet para statusit, ėshtė njė temė deri mė tash ėshtė pėrdorur mė shumė si parullė politike se sa si njė ēėshtje me tė cilėn duhet tė merren mė seriozisht si UNMIK-u po ashtu edhe institucionet e pėrkohėshme vetėqeverisėse tė Kosovės.
 
Kėshtu ėshtė thėnė nė debatin e djeshėm publik me temėn: "Standardet para statusit" i organizuar nga Forumi 2015 nė tė cilin morėn pjesė pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile, institucioneve kosovare dhe tė UNMIK-ut.

Shikuar nga perspektiva e ekonomisė trajtimi i standardeve nga aspekti kohor dhe pėrmbajtėsor sipas Muhamet Sadikut nga "Riinvesti" nuk janė tė paarritshme edhe pse sipas gjendjes sė tanishme tė disa segmenteve tė ekonomisė janė disa pengesa tė cilat nė tė ardhmen duhet tė identifikohen nė mėnyrė qė tė jenė objekt trajtimi i Qeverisė sė Kosovės dhe administratės sė UNMIK-ut pėr pėrshpejtimin e kėtij procesi.

"Sa i pėrket partneritetit ndėrmjet UNMIK-ut dhe tė Qeverisė sė e Kosovės, e kam pėrshtypjen se ndonjėherė UNMIK-u dhe Qeveria kėtu janė duke punuar me agjenda tė ndryshme", tha koordinatori i strategjive pranė UNMIK-ut.
 
Ai shfaqi shpresėn se formimi i njė serie tė grupeve tė pėrbashkėta tė udhėhequra nga kryeministri dhe Hari Holkeri do tė jenė frytdhėnėse nė marrjen e oponioneve sa i pėrket standardeve, tė cilat do tė pėrfshihen nė njė deklaratė qė do tė pėrpikohet sė shpejti qė tė krjijohen politika tė vėrteta pėr ta ēuar kėtė proces pėrpara, tha ai.
 
 
Dy kėshilltarėt e Solanės po qėndrojnė nė Kosovė qė tė njihen me pėrgatitjet pėr vazhdimin e dialogut me Beogradin
 
Prishtinė, 27 nėntor 2003 - Dy zyrtarė tė lartė tė Sekretariatit tė Pėrgjithshėm tė Kėshillit tė Bashkimit Evropian, Stefan Lehn dhe Aleskandros Janis po qėndrojnė pėr njė vizitė triditėshe nė Kosovė. Kėta dy kėshilltarė kryesor tė Solanės do tė njihen nga afėr me pėrgatitjet e grupeve punuese pėr vazhdimin e dialogut me Beogradin.
 
Nė orėt e pasditės se djeshme kata dy kėshilltarė janė takuar me kryeadministratorin e Kosovės, Hari Holkeri. Ata po ashtu kanė marrė pjesė edhe nė takimin e tretė tė tė ashtuquajturit mekanizėm pėrcjellės pėr stabilizim-asociim. Pėrndryshe gjatė vizitės sė tyre nė Kosovė ata do tė takohen edhe me pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės, me Presidentin Rugova, me kryeministrin Rexhepi, si dhe me pėrfaqėsuesit e zyreve diplomatike nė Kosovė.
 
 
Ministri Morina vizitoi komunėn e Malishevės
 
Malishevė, 27 nėntor 2003 - Ministri i Transportit dhe Posttelekomunikacionit tė Kosovės, Zef Morina vizitoi komunėn e Malishevės dhe u takua me udhėheqjen komunale. Gjatė kėtij takimi kryesisht u bisedua pėr investimet qė do tė bėhen pėr zhvillimin e infrastrukturės rrugore tė kėsaj pjese tė Kosovės.
 
 
Lobi i Grave thotė se ligji i ri mbi zgjedhjet nė Kosovė duhet t'i parashohė tri zona zgjedhore
 
Prishtinė, 27 nėntor 2003 - Ligji i ri mbi zgjedhjet nė Kosovė duhet t'i parashohė tė paktėn tri zona zgjedhore dhe jo njė si dhe deri mė tash. Njė sistem mė tė pėrafėrt pėr votuesit duke i afruar atij mundėsinė tė njohė kandidatin qė e voton dhe qė i zgjedhuri ta dijė se ndaj kujt ėshtė pėrgjegjės. Kėshtu u tha nė njė konferencė pėr media e cila ėshtė mbajtur nga Lobi i Grave tė Kosovės.
 
 
Robertson i bėn presion serbėve pėr Mlladiqin
 
Beograd, 27 nėntor 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s George Robertson ka thėnė se qeveria serbe e ka pėr detyrė tė nxjerrė para drejtėsisė ish-komandantin serb tė Bosnjes Ratko Mlladiē.

Nė vizitėn e tij tė parė nė Beograd qė nga bombardimi i NATO-s nė vitin 1999, Lordi Robertson tha se kishte persona nė Serbi qė e dinin vendndodhjen e gjeneralit Mlladiq.

Ai bėri thirrje gjithashtu qė tė akuzuarit pėr krime lufte tė dorėzohen vullnetarisht tek autoritetet.
Kundėr gjeneralit Mlladiē ėshtė ngritur akt-padi se ka urdhėruar masakrėn e rreth shtatė mijė myslimanėve nė Srebrenicė gjatė luftės nė Bosnjė.

Por ai tha se vizita e tij nė Bashkimin Serbi-Mali i Zi ishte njė sinjal i qartė se ky vend dėshironte tė shihte pėrpara dhe jo nė tė shkuarėn.
 
 
Presidenti Bush i ka uruar presidentit Moisiu Ditėn e Pavarėsisė sė Shqipėrisė
 
Uashington, 27 nėntor 2003 - "Miqėsia e fortė midis dy vendeve tona mbėshtetet nė qėllimin tonė tė pėrbashkėt pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme pėr Shqipėrinė, nė tė cilėn populli juaj do tė gėzojė standarde tė larta tė demokracisė, shtetin ligjor dhe tė drejtat e njeriut, ashtu sikurse edhe mirėqenie ekonomike".
 
Kėshtu thuhet nė njė telegram tė presidentit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Xhorxh Bush dėrguar homologut tė tij shqiptar Alfred Moisiu me rastin e 28 Nėntorit, Ditės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.
 
 
Moisiu mblodhi Kėshillin e Sigurisė Kombėtare pėr tė vlerėsuar gjendjen nė vend pas atentateve nė Turqi
 
Tiranė, 27 nėntor 2003 - Presidenti shqiptar Alfred Moisiu mblodhi dje Kėshillin e Sigurisė Kombėtare pėr tė vlerėsuar gjendjen nė vend pas atentateve nė Turqi dhe shtimit tė rrezikut tė terrorizmit.
 
Nė takimin e djeshėm u kėrkua qė tė merren masa pėr forcimin e sigurisė dhe pėr parandalimin e akteve tė ndryshme qė mund ta cėnojnė atė. Pak ditė mė parė zėvendėsministri i rendit Igli Toska ka njoftuar se ka sinjale pėr sulme tė mundshme ndaj Shqipėrisė.
 
Sipas autoriteteve policore dy minat me telekomandė tė zbuluara nė fundjavėn e kaluar nė Shkodėr ishin dedikuar tė pėrdoreshin nė Tiranė.

Menjėherė pas atentateve nė Turqi, policia shqiptare rriti shkallėn e gatishmėrisė sė saj dhe pėrforcoi kontrollet rreth selive diplomatike, veēanėrisht pranė Ambasadės amerikane dhe asaj britanike. Masat e sigurisė janė shtuar edhe rreth institucioneve shtetėrore dhe nė kufijt e vendit.
 
 
Qėllohet mbi ambasadėn italiane nė Bagdad
 
Bagdad, 27 nėntor 2003 - Nė ambasadėn italiane nė kryeqytetitn irakian ka shpėrthyer dje njė bombė. Sipas informacioneve tė dėshmitarėve, ambasada u qėllua me njė raketė. Televizoni italian bėn tė ditur se nuk ka pasur viktima apo tė plagosur nga ky sulm.
 
Shumica e punonjėsve tė ambasadės nuk ndodheshin aty. Pėrpara jo shumė kohėsh po nė Irak vdiqėn 19 italianė prej njė sulmi vetėvrasės. Shėrbimet sekrete nė Romė kishin paralajmėruar se do tė ndodhnin incidente tė tjera.
 
 
Vriten tre palestinezė nė Rripin e Gazės
 
Gaza, 27 nėntor 2003 - Ushtarė izraelitė kanė vrarė mbrėmė nė jug tė Rripit tė Gazės dy civilė palestinezė. Ende nuk dihet se si ndodhi ky akt. Sipas burimeve palestineze, dy viktimat ishin civilė tė paarmatosur, tė cilėt po shkonin nė festėn e Bajramit.
 
Sipas burimeve izraelite, ushtarėt kishin parė katėr burra tė cilėt donin tė hynin mė forcė nė lagjen izraelite Kfar Darom.

Poashtu ushtarėt izarelitė kanė vrarė njė djalė nėntėvjeēar pelestinez nė periferi tė kampit tė refugajtėve Rafah.
 
 
Britania e Madhe sot mbylli ambasadėn nė Bullgari
 
Sofje, 27 nėntor 2003 - Pėr shkaqe sigurie Britania e Madhe sot nė mėngjes ka mbyllur ambasadėn e saj nė Bullgari. Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme britanike ka thėnė se ambasada nė Sofje do tė jetė e mbyllur 24 orė, por nuk deshi tė thotė se pėr ēfarė kėrcėnimi tė sigurisė ėshtė fjala.
 
Ambasada ėshtė mbyllur shtatė ditė pasi qė nė Turqinė fqinje nė sulmet me bombė ndaj objektivave britanike u vranė tė paktėn 30 vetė.
 
 
Udhėheqės shiitė kritikojnė planet amerikane nė Irak
 
Bagdad, 27 nėntor 2003 - Dy nga udhėheqėsit shiitė tė Irakut kanė kritikuar planet e paraqitura kėtė muaj nga amerikanėt pėr kthimin e pushtetit njė qeverie irakiane.

Abdel Aziz al-Hakim, njė anėtar i kėshillit qeverisės irakian, tha se plani i tanishėm i transferimit tė pushtetit, sipas tė cilit udhėheqėsit vendas tė caktuar nga amerikanėt do tė zgjedhin njė qeveri kalimtare, nuk do tė pasqyronte dėshirėn e popullit irakian.

Ai tha se qeveria irakiane duhet zgjedhur nga zgjedhje tė drejtėpėrdrejta popullore. Al-Hakim po fliste nė emėr tė klerikut mė me influencė shiit, Ajatollahu i Madh Sayed Ali al-Sistani.

Al-Hakim tha gjithashtu se Ajatollahu kishte shqetėsim qė kushtetuta kalimtare tė garantonte identitetin islamik tė Irakut.
 
 
Pentagoni dėrgon mė shumė marinsa nė Irak
 
Uashginton, 27 nėntor 2003 - Pentagoni thotė se ka nė plan tė dėrgojė gati tre mijė marinsa mė shumė nė Irak vitin e ardhshėm si pjesė e njė rotacioni tė madh tė forcave amerikane qė ėshtė njoftuar mė parė.
 
Njė zyrtar i Pentagonit tha se do tė dėrgohen atje tre njėsi marinash mė shumė se sa ishte planifikuar nė fillim, por ai e pėrshkroi kėtė ndryshim thjesht si njė rregullim tė vogėl qė nuk lidhet me situatėn e tanishme tė sigurisė nė Irak.
 
Nė Irak ka tani 130 mijė trupa amerikane. Sipas planit tė rotacionit, ata do tė zėvendėsohen me rreth 108 mijė trupa tė freskėta nė muajt e parė tė vitit tė ardhshėm.
 
 
Aktpadi pėr autorėt e dyshuar tė sulmeve nė Stamboll
 
Stamboll, 27 nėntor 2003 - Nė Turqi janė ngritur aktpadi tė tjera lidhur me sulmin e fundit ndaj objektivave britanike nė Stamboll

Deri tė mėrkurėn nė darkė ishin ngritur akt-padi kundėr 12 personave, pėrfshirė dy gra, me akuzat pėr anėtarėsi dhe mbėshtetje tė njė organizate tė paligjshme.

Njė numėr pesonash tė tjerė janė liruar. Deri tani janė arrestuar disa dhjetėra persona pas sulmeve me bomba tė sė enjtes sė kaluar. Policia nuk e ka dhėnė shifrėn e saktė.

Ata besohet se mbahen tė arrestuar nga policia e Stambollit, Ankarasė, qytetit tė Bingolit nė Turqinė lindore, nga e kishin origjinėn tė paktėn dy nga sulmuesit.

Sipas ligjit turk, tė arrestuarit mund tė mbahen nė burg pėr katėr ditė pa u akuzuar nėse policia nuk kėrkon mė shumė kohė pėr hetimet.
 
 
Tė paktėn 163 njerėz janė mbytur nė pėrplasjen e dy tragetėve nė Kongo
 
Kinshasa, 27 nėntor 2003 - Tė paktėn 163 njerėz janė mbytur nė pėrplasjen e dy tragetėve nė njė liqen nė Republikėn Demokratike tė Kongos, ndėrkaq mbi 50 tė jerė konsiderohen tė zhdukur, thanė sot zyrtarėt qeveritarė, njofton Rojter.

Ministrja e ēėshtjeve humanitare Ketrin Nzuzi va Mbombo tha se 222 vetė kanė shpėtuar nga kjo fatkeqėsi gjatė pėrplasjes sė dy tragetėve nė tė cilėt ndodheshin 450-500 njerėz. Aksidenti ka ndodhur tė hėnėn gjatė njė stuhie tė fuqishme.

"Kanė qenė dy anije qė janė pėrplasur pėr shkak njė stuhie tė fuqishme. Infomacionet e fundit qė i kemi marrė sot nė mėngjes nė orėn 8.30 flasin pėr rreth 163 tė vdekur, trupat e tė cilėve janė gjetur", tha ajo, duke shtuar se po vazhdojnė kėrkimet pėr gjetjen e tė mbijetuarve.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.