|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Urimi i Kryetarit tė KK tė Mitrovicės Faruk Spahija drejtuar qytetarėve tė komunės pėr Festėn e Flamurit

 
 

 
27 nėntor 2003 / TN
 
 
Bashkėqytetarė tė nderuar,
 
Nė emėr tė kėshilltarėve tė Kuvendit tė Komunės, nė emėr tė bashkėpunėtorėve dhe nė emrin tim personal, ju uroj 28 Nėntorin-Festėn e Flamurit, ditėn mė tė pasur nė Historinė e Kombit Shqiptar dhe Ditėlindjen e Komandantit Legjendar Adem Jashari.
 
Festėn e sivjeme gjithėkombėtare-Ditėn e Flamurit dhe ate tė Ditėlindjes sė Komandantit Legjendar Adem Jashari, po e kremtojmė me tė arritura tė reja, nė tė gjitha fushat e jėtės dhe tė punės, qė na mundėsojnė tė jemi njė hapė mė pėrpara  drejtė Pavarėsisė sė Kosovės.
 
Qyetarėt e komunės duhet tė jenė krenarė pėr Festat e sivjeme tė 28 Nėtorit, sepse ato po i kremtojnė me njė varg  tė tė arriturash tė reja dhe nė kushte mė tė mira jetese. Ėshtė numri i madh i problemeve tė zgjidhura nė fushėn e infrastrukturės, qoftė nė vendet urbane apo nė ato rurale, pėr zgjidhejn e tė cilave, Kuvendi i Komunės, Ministritė e vendit dhe donatorėt e ndryshėm, kanė investuar mjete tė shumta materiale.
 
Poashtu, bashkėqytetarė tė nderuar, kėto festa po i kremtojmė nė kohėn kur janė arritur rezultate tė pamohueshme nė pėrmisimin e situatės sė pėrgjithshme politike e tė sigurisė nė komunė, nė krijimin e kushteve shumė mė tė mira pėr lėvizjen e lirė tė qytetarėve nė tė dyja pjesėt e qytetit, qė janė parakushte themelore pėr integrimin mė tė pėrshpejtuar tė qytetit.
 
Duke ju dėshiruar ēdo tė mirė nė jetė, urojmė qė 28 Nėntorin e ardhshėm ta kremtojmė nė qytetin plotėsisht tė bashkuar,  nė Kosovėn Unike e tė Pavarur.
 
Mitrovicė, 27.11.2003                                 Kryetari i Kuvendit tė Komunės
                                                                           Faruk SPAHIJA


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.