|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Intervistė e ish presidentit dhe rivalit pėr kryetar tė PS-sė, z. Rexhep Meidani dhėnė Zėrit nė Prishtinė

 
 

Pse unė kryetar i socialistėve

 
 

 
27 nėntor 2003 / TN
 
Intervistoi, Frida MALO
 
 
Zoti Meidani, nė prononcimet tuaja tė kohėve tė fundit keni qenė shumė i ashpėr pėr krizėn e gjatė qeveritare...
 
MEIDANI: Pėr krizė mund tė kenė folur shumė tė tjerė. Ndėrsa, unė kam prekur disa probleme, shqetėsuese nė gjykimin tim. Madje, personalisht mund tė shtoja se prononcimet e mia lidhur me situatėn aktuale kanė qenė mė shumė tė mbėshtetura nė njė vėzhgim tė kujdesshėm dhe nė njė analizė shumėpėrmasore faktesh, treguesish, vlerėsimesh e raportesh tė brendshme e tė jashtme, perceptimesh e opinionesh , etj. Por nuk mendoj se ato mund tė karakterizohen tė ashpra, sepse kjo gjė nuk ėshtė as nė natyrėn time, as nė filozofisė time tė shėrbimit e korrigjimit…
 
 
Sipas jush, ku reflektohen mė shumė pasojat e mungesės sė njė kabineti tė plotė qeveritar?
 
MEIDANI:Ka njė mori shqetėsimesh, duke filluar nga njė shkallė e ulėt efektiviteti e administrimi nė sektorė tė veēantė, duke vazhduar me vonesa ose mungesa tė deklaruara tė reformave, qė lidhen shumė ngushtė me procesin e Stabilizim-Asociimit, dhe duke e pėrmbyllur me ēėshtje serioze qė lidhen me kushtetutėshmėrinė e funksionimit tė kabinetit qeveritar nė disa dikastere kryesore dhe bllokimin e njė procesi normal legjislativ e parlamentar.
 
 
Kohėt e fundit ka pasur njė pėrpjekje pėr riformulim qeverie, pa Nanon dhe Metėn, por qė gjen pėrfaqėsim nė tė gjitha grupet rivale nė PS, opinioni juaj?
 
MEIDANI:Ēdo pėrpjekje pėr normalizim e administrim tė situatės dhe efektivitet qeverisjeje do ta konsideroja pozitive. Natyrisht nuk e kam fare fjalėn pėr emra tė pėrveēėm, pėrjashtues ose pėrfshirės, por pėr njė filozofi tė re menaxhimi tė kėsaj situate.
 
Aq mė tepėr qė flitet pėr individė e grupe brenda tė tė njėjtit konfiguracion politik. Ne detyrimisht duhet tė kuptojmė thellė e tė ndėrtojmė krahas njė morali tė ri, njė model tė ri besimi, tolerance, ndėrveprimi e kompromisi, mbėshtetur jo nė interesa ēasti e individuale por nė interesa shumė mė tė gjera perspektive e kolektive. Pėr ta arriur kėtė nuk mund tė veprohet mė si mė parė nė njė "qark tė mbyllur", por kėrkohen ndryshime konceptuale e parimore.
 
Nė rradhė tė parė mė duket se nė pėrfaqėsimin e ēdo niveli duhet tė mishėrohet parimi i ekuilibrit tė forcave, qė nėnkupton dhe insitucionalizimin e pėrfaqėsimin e mendimit ndryshe apo tė korrenteve nė parti dhe aspak parimi i veprimit tė njė force, pra dhe i pėrjashtimit nė pėrfaqėsim tė atyre qė mendojnė e konvergjojnė ndryshe. Ndryshe kjo mund tė pėrmblidhet nė atė qė parimi bazė duhet tė jetė e tė mbetet parimi i pėrfshirjes dhe jo i pėrjashtimit, mbėshtetur tėrėsisht nė aftėsinė individuale e besueshmėrinė morale.
 
Madje, pėr kėtė ma pėrforcon bindjen fakti se shumė shpejt me zhvillimet e mėtejshme demokratike dhe zbehjen shkallė-shkallė tė mazhorancave absolute njėpartiake, njė ekuilibėr forcash midis disa partive nė njė koalicion real qeverisės do tė bėhet absolutisht i domosdoshėm pėr qėndrueshmėrine politike e qeverisėse. Pėrndryshe politikės shqiptare do t’i "regjistrohet" edhe njė dėshtim tjetėr nė kryerjen e misionit tė saj kryesor…
 
 
A mendoni se kjo qeveri do tė jetė me mandat tepėr tė kufizuar?
 
MEIDANI:Nuk mendoj se mė takon mua, nė pozitat e sotme, tė parashikoj se ēfarė mund tė ndodhė lidhur me njė kompozim tė mundshėm apo jo tė qeverisė. Unė e bėra pėrpjekjen time tė hapur nė kėtė drejtim pėr t’i nxitur tė dy palėt nė parti pėr t’u takuar nė zyrėn e Kryetarit tė Kuvendit. Sidoqoftė pėrfytyrimi im ėshtė krejtėsisht i ndryshėm.
 
Nėse njė qeveri do tė punojė mirė veprimtaria e saj nuk ka asnjė arsye tė kushtėzohet nga "humori" i njė individi apo njė ngjarje partiake, sado e rėndėsishme e madhore tė jetė ajo, qoftė ky dhe kongres partie. Qeveria ėshtė pėr shqiptarėt dhe jo nė funksion tė grupimeve tė pėrveēme partiake, apo akoma mė keq, e kushtėzuar nga ndonjė ngjarje specifike partiake. Kjo mund tė pritet apo tė ndodhė nė sisteme moniste, por jo nė njė shoqėri pluraliste.
 
 
Ju jeni njė prej rivalėve pėr postin e kryetarit tė PS; cila ėshtė alternativa juaj?
 
MEIDANI:Mė shumė se rival unė desha t’i jepja njė shtysė positive proceseve reale reformuese e demokratizuese nė Partinė Socialiste dhe ripėrtėritjes sė moralit tė saj nė qeverisje. Kjo mund dhe tė ishte e parakohshme pėr disa njerėz me mendėsi unitariste, por jo nė gjykimin tim. Sepse kam bindjen qė vetėm nėpėrmjet proceseve tė tilla mund tė shmanget edhe ndonjė ēarje eventuale e partisė, apo, pėr mė tepėr, mund tė pėrmirėsohet vetė efektiviteti i qeverisjes dhe besueshmėria e saj, e tronditur jo pak nė popull.
  
Po prek vetėm disa ēėshtje thelbėsore. I tillė ėshtė p.sh. zhvillimi i mėtejshėm liberalo-demokratik i partisė drejt njė faze tė re maturimi politik: qė kushtėzon funksionimin e qartė kolegjial dhe konceptimin e strukturimin elektoral tė partisė, kundėrvėnien tėrėsore programore e statutore ndaj praktikės dhe teorisė sė partisė-shtet apo shtetit-parti, qė ende vazhdon tė mishėrohet gabimisht si reminishencė e mendėsi nė unitarizmin e drejtimit. Nė kėtė kuadėr argumenti i unitetit brenda partisė, i identifikuar, me qėllim ose pa qėllim, me atė tė uniformitetit apo tė bindjes pa reagim e me mosmendim, duhet pėrshtatur me evolucionin e sotėm demokratiko-shoqėror.
 
Prandaj kam dhe bindjen se politika e forcės nuk mund tė pėrdoret si argument pėr tė mundur apo zbrapsur mendimin ndryshe e oponencėn, me pretekst forcimin e rregullit e tė disiplinės sė partisė dhe vendimmarrjes sė saj, madje "bolshevizimi" i rregullit e disiplinės kundėr mendimit ndryshe apo "menshevizmit" tė pėrkohshėm, pėrbėn natyrshėm dhe njė pagesė jo tė vogėl pėr vetė procesin e demokratizimit dhe tė liberalizimit tė mėtejshėm tė partisė, por dhe tė qeverisjes, madje mund tė bėhet vetėm nė kurriz tė tyre. Prandaj, mendoj se ēdo lloj ekuilibri mund tė rivendoset vetėm nėpėrmjet kolegjializmit e kultivimit tė mėtejshėm tė frymės sė lirisė brenda vetė partisė, duke institucionalizuar edhe mendimin ndryshe.
 
Pėrndryshe kalohet nė filozofinė negative tė "partisė pėr kryetarin" dhe nė absolutizimin e forcės apo tė komandės e njėshit qė nė ēdo rast e zhvendos konfiguracionin partiak nė kushte pozite, ndoshta mė pak nė kushte opozite, drejt atij tė shtetit-parti, qė ka qenė njė praktikė normale nė njė shtet monopartiak, por jo nė njė sistem pluralist e demokratik, tė mbėshtetur mbi barazinė nė vullnetarizmin partiak.
 
Pėr kėto arsye duhet urgjentisht tė riformulohet e ridimensionohet nė veprimtarinė e partisė, veēanėrisht nė atė vendimmarrėse, parimi i kolegjialitetit, jo mė si teori abstrakte por si praktikė konkrete. Njė ēėshtje tjetėr e rėndėsishme ėshtė ajo e moralitetit tė partisė dhe e strukturave tė saj drejtuese. Nė kėtė kuadėr, programi i partisė mund tė ketė njė divergjencė vetėm kohėshkurtėr me atė tė qeverisė, por jo afatgjatė. I tillė ėshtė dhe problemi i sinqeritetit programor para elektoratit socialist.
 
Pra, ose duhet t’u pėrgjigjemi kėrkesave tė tij tė drejtpėrdrejta, ose duhet tė ndėrmarrim njė reformim tė mėtejshėm tė sistemit juridiko-statutor, pėr tė "pėrballuar" dhe procesin e nisur, tė ecjes pa "zhurmė" tė lidershipit tė partisė nė rrugėn e neo-liberalizmit, me shenja tė qarta tė "integrimit" tė udhėheqjes sė kėsaj partie me biznesin e kapitalin, nė dallim nga thelbi social i bazės sė gjerė socialiste.
 
Po tė vazhdohet me kėtė frymė jo transparente, nė njė "performancė" tė tillė politike e reagim tė dobėt ndaj problemeve me karakter social e ekologjik, madje duke i sakrifikuar pjesėrisht ato nė "altarin" e biznesit apo tė maksimizimit tė pėrfitimit, kjo detyrimisht do tė dobėsojė mbėshtetjen elektorale tė vetė PS-sė, shoqėruar me njė zhvendosje tė dyanėshme; brenda partisė-midis udhėheqėsisė dhe bazės socialiste, nga njera anė, dhe jashtė partisė- midis profilit politik nė ngushtim piramidal dhe mbėshtetjes mė tė gjerė elektorale tė saj apo dhe prishjes sė aleancave politike natyrore.
 
Ndėrkohė qė pėrfaqėsimi i biznesit apo konflikti i interesave ėshtė shumė mė i pranishėm se vite mė parė, madje kjo gjė po theksohet dita-ditės nė "rradhėt e sipėrme" tė PS-sė, duke ndryshuar deri thelbin e saj si njė parti e klasifikuar nė spektrin e majtė edhe nė programin qė do t’i paraqitet kongresit tė rradhės, ndėrkohė qė nė fakt njė pjesė kryesore e udhėheqjes sė partisė dhe e pėrfaqėsimit tė saj nė nivele tė ndryshme partiake e shtetėrore po "centrifugohet" me ditė nga vetė e majta, duke stigmatizuar sipėrmarrjen private, deri atė tė madhe.
 
Kjo nuk do tė thotė aspak mosvlerėsim tė sipėrmarrjes private dhe tė kontributit tė saj nė zhvillimin e vendit, por njė korrigjim nė konceptimin e perceptimin politik. Pra, partia nėpėrmjet instrumentave tė saj pėrfaqėsuesė duhet tė nxisė e krijojė normalisht tė gjitha kushtet e domosdoshme tė njė mjedisi tė shėndetshėm, tė pėrshtatshėm e me rregulla tė qarta pėr sipėrmarrjen private, por jo tė identifikohet gradualisht me tė.
 
Njė alternativė tjetėr ėshtė dhe theksimi i karakterit elektoral nė kuptimin e strukturimit tė mėtejshėm tė partisė nė pėrputhje me organizimin zgjedhor, por dhe lidhur me pėrzgjedhjen e pėrfaqėsimit nė nivel vendor e qėndror, duke tentuar drejt njė demokracie tė drejtpėrdrejtė, pra dhe tė njė procesi zgjedhor me pjesėmarrjen e drejtėpėrdrejtė tė vetė antarėsisė sė partisė. E tillė, p.sh., mund tė ishte zgjedhja e kryetarit apo e kryesisė me votim individual nga e gjithė antarėsia e partisė.
 
Pra, pėr tė dobėsuar frymėn e unitarizmit, aq mė shumė pėr tė shmangur "pėrjetėsinė" e tij, do tė duhet tė tentohet demokracia e tipit "njė antar, njė votė", qė nėnkupton dhe rritjen e ushtrimit tė pėrgjegjėsisė individuale tė vetė antarit tė partisė. Po ashtu, gjykoj se nė periudhėn midis zgjedhjeve veprimtaria e angazhimi kryesor i partisė do tė duhet tė pėrqėndrohet nė institucionet e pėrfaqėsimit nė nivel qėndror e vendor, d.m.th., kryesisht nė kuvend, kėshilla qarqesh, bashkishė e komunash, apo organet ekzekutive pėrkatėse qėndrore e vendore, madje programi, ndihma e kualifikuar dhe mbikqyrja e partisė duhet tė pėrēohet pothuajse tėrėsisht nėpėrmjet pėrfaqėsuesve tė saj nė kėto institucione e organe.
 
Kjo nėnkupton dhe cilėsi mė tė lartė nė pėrfaqėsimin partiak nė rrethe, dhe nė asnjė mėnyrė papėrputhshmėri ose pėrjashtueshmėri statutore tė njė kryetari partie nė rreth pėr tė qenė kryetar bashkie, komune, kryetar kėshilli, etj. Nė kėtė optikė unė shoh dhe njė standart tė dyfishtė tė trajtimit tė problemit nė nivelin qendror me atė vendor. Madje qė nė kėto zgjedhje vendore ne pamė qė kryetarė tė partisė nė disa rrethe kryesore jo vetėm qė nuk u konsideruan si kandidatura tė mundshme pėr detyrėn e kryetarit tė bashkisė, por pėr mė tepėr kryesia e partisė nė qendėr, duke mishėruar "vullnetin" e kryetarit, miratoi edhe kandidatura biznesmenėsh, pa qenė as antarė partie, por tė njohur nė publik pėr lidhje personale me figura qendrore tė partisė.
 
Po kėshtu, partia, duke vlerėsuar pjesėmarrjen vullnetare, kontributin individual brenda saj dhe nė qeverisje nė tė gjitha nivelet, duhet tė punojė e tė kultivojė efektivitetin e besimin nė shėrbimin publik. Ky objektiv i partisė, qė lidhet ngushtė me ndėrtimin e konsolidimin e strukturave pėrfaqėsuese demokratike, qeverisėse e kushtetuese, mund tė arrihet vetėm me kritere tė rrepta pėr njė rekrutim tė plotė moral, si dhe nėpėrmjet njė procesi pjesėmarrjeje qytetare, ruajtjeje e kualifikueso-zhvilluese tė pėrfaqėsuesve tė partisė dhe ripėrtėritjes sė vazhdueshme tė tyre. Nė kėtė kuadėr dhe njė organ kolegjial, apo strukturė antikorrupsion nė kuptimin e funksionimit partiak (dhe jo pėr tė paralelizuar institucionet shtetėrore), qė raporton rregullisht para Komitetit tė Pėrgjithshėm Drejtues mund tė ishte e mirėpritur.
 
Nė fund tė fundit, si nė ēdo strukturė organizative e shoqėrore dhe partia ka nevojė pėr t’u rivitalizuar e pėr t’u korrigjuar, nėpėrmjet institucioneve studimore partiake, duke ndikuar me vlerėsimet, analizat, investigimet, rekomandimet e tyre qeverisjen, por dhe pėr axhustimet e domosdoshme brenda partisė dhe vetė qeverisjes sė saj. Normalisht pa ndryshime tė shpejta e tė pamenduara, qė mund tė rezultojnė deri destabilizuese, por nėpėrmjet njė evolucioni progresiv pa u shkėputur me bazėn, por duke ju pėrgjigjur ndjeshmėrive tė saj, me anė tė njė angazhimi bindės e njė procesi politik brenda kufijve kohorė dhe rethanave konkrete institucionalo-shoqėrore e politiko-ekonomike.
 
Madje realizimi nė njė rrafsh kombėtar i filozofisė sė partisė dhe i objektivave politikė tė saj, pėrveē orientimit nga sipėr mund tė ushqehet dhe nga poshtė nėpėrmjet inisiativave lokale, nė pėrputhje me interesat kombėtare. Nė kuadėr po tė vullnetarizmit, dhe aspak tė ndonjė kundėrvėnie ndaj tij, duke parė dhe evolucionin jo tė favorshėm lidhur me pjesėmarrjen e gruas nė jetėn politike gjatė kėtyre 12-13 vjetėve pluralizėm, gjykoj se duhet tė vendosen dhe norma statutore tė qarta pėr rritjen e domosdoshme tė pėrfaqėsimit tė saj...
 
 
A jeni edhe ju nė kushte tė barabarta me rivalin tjetėr, kryeminsitėr dhe kryetar partie?
 
MEIDANI:Rivaliteti konkret ėshtė gjėja e fundit pėr t’u konsideruar. Idea bazė, po e pėrsėris, ishte thjesht pėr ta ndihmuar partinė pėr njė hapje tė mėtejshme tė saj, pėr tė patur njė garė normale demokratike, pėr tė dhėnė njė kontribut, qoftė dhe modest, nė qartėsimin e problemeve aktuale, si dhe pėr t’i shėrbyer ribashkimit tė strukturave tė saj nė kushte relativisht tė vėshtira. Ose e thėnė thjesht, pėr tė shmangur njė ēarje potenciale qė duket nė horizontin e afėrt tė saj. Por nė asnjė mėnyrė pėr tė ligjėruar, pėr interesa ēasti ose perspektive, njė aksion politik qė cėnon nė thelb demokracinė, barazinė e lirinė, principialitetin e moralitetin.
 
Duke analizuar me kujdes situatėn parakongresuale u duk qartė futja e njė fryme aspak miqėsore ndaj ēdo konkurimi alternativ, para zhvillimit tė konferencave tė partisė, gjė qė nė thelb edhe mund ta thellonte ndarjen brenda partisė gjatė shtjellimit tė alternativave tė ndryshme brenda tyre. Kėtė po e ushqente, nė mėnyrėn mė absurde, edhe fushata joparimore e ndėrmarrė nė vetė gazetėn e partisė, nė kundėrshtim tė hapur me vendimin e Komitetit tė Pėrgjithshėm Drejtues, pėr barazi tė kėtij organi ndaj ēdo kandidimi alternativ. Pėr tė ardhur realisht keq, por ka patur ndėrhyrje "komuniste" tė ndonjė sekretari apo antari kryesie, tek antarė komiteti, firmėtarė nė listėn time, pėr tėrheqjen e firmave tė tyre, tė vėndosura me vullnet tėrėsisht tė lirė dhe brenda konceptit demokratik tė konkurimit dhe jo tė dhėnies sė votės sė tyre.
 
Aq mė e hidhur u bė situata kur drejtues tė niveleve tė ndryshme, madje dhe antarė tė kryesisė sė partisė, veēmas, privatisht ose fshehurazi tė deklaronin njė mbėshtetje tė plotė, kurse publikisht nuk kishin kurajo tė shfaqnin mendimin apo opinionin e tyre qoftė mbi filozofinė e njė gare tė lirė, tė ndershme e tė barabartė, qoftė mbi ndryshimet, reformimin apo "ēlirimin" e domosdoshėm tė partisė.
 
Kjo situatė e pashėndetshme, si tė thuash, nė kushte "ilegaliteti", nuk mund tė ishte e papritur, por vetėm rrjedhojė e shformimit dhe e zbatimit tė politikės sė presionit, depersonalizimit tė individit, ndoshta, dhe e pėrdorimit tė kartave tė tjera, aspak parimore, nė lojėra vetiake interesi. Dhe pėr kėtė besoj se, nė radhė tė parė, mban pėrgjegjėsi serioze dhe kryetari aktual i partisė, qė nė shfaqjet publike ose jopublike e konsideron partinė si "ēiflig" tė tij. Kjo gjendje jonormale trysnie e pėrjashtimi, madje shoqėruar aty-kėtu dhe me "masa ndėshkimore", pengoi fillimisht krijimin e klimės sė domosdoshme parakongresuale.
 
Nė kėto kushte, siē dhe kam deklaruar: "pėr ta ndaluar kėtė proces ndėshkimor, pikėrisht para fillimit tė konferencave tė partisė nė rrethe, ku mund tė realizohen eventualisht ndėshkimet e para,…me besimin e mirėkuptimit tė firmėtarėve e mbėshtetėsve dhe "endrrėn" e bashkimit, gjykoj se nuk mund tė pėrfshihem nė ēfardo lloj "farse" parazgjedhore"...
 
Dhe aktualisht shoh qė pata tė drejtė nė vendimin tim paraprak, nė shėrbim tė njė mbarėvajtjeje tė qetė tė konferencave, sepse situata sot duket disi mė e relaksuar, qartėsisht dhe mė pak e tensionuar. Por, nga ana tjetėr, ēfarėdo vendimi qė kam marrė ose do tė detyrohem tė marr edhe nė tė ardhmen, nuk do tė thotė aspak qė unė do tė heq dorė nga angazhimi im politik e publik, me kongres ose pa kongres, brenda tij ose jashtė tij, pėr tė qenė pjesė e lėvizjes politike dhe e ndryshimit tė domosdoshėm, moral e progresiv, brenda PS-sė.
 
 
Cilat nga pikat qė ju keni parashtruar pėr njė fushatė sa mė demokratike, janė plotėsuar nga kryesia e partisė?
 
MEIDANI:Vetėm disa propozime proceduriale pėr pjesėmarrje nė konferenca janė pranuar nė mbledhjen e fundit tė Komitetit tė Pėrgjithshėm Drejtues, por jo ajo qė ishte ana parimore e kėrkesave tė pozuara: filozofia e njė gare tė lirė normale e miqėsore midis shokėsh brenda tė tė njėjtės parti. Pak mė sipėr sapo e ilustrova, qoftė dhe pjesėrisht, mungesėn e njė filozofie tė tillė.
 
 
A i trembeni njė fushate formale dhe qė ruan statukuonė nė PS, pra qė ruan krizat nė disa nga insitucionet mė tė rėndėsishme?...
 
MEIDANI:Nuk ėshtė aspak rezultati njė shqetėsim, por produkti real i tij dhe, pėr mė tepėr, perspektiva qė ai ofron. Kėtu qėndron dhe thelbi i problemit, por dhe i kujdesit e hezitimit pėr ēdo veprim tė mėtejshėm, konkret e konstruktiv.
 
 
Ēfarė mendimi keni pėr rivalėt tuaj pėr garėn e kryetarit tė PS?
 
MEIDANI:Zyrtarisht, sipas statutit tė partisė, kandidatėt regjistrohen vetėm nė kongres me firma, tė paktėn tė 10% tė delegatėve. Pra, aktualisht ka vetėm dy konkurues potencialė, qė varen nėse do tė jenė dhe zyrtarė. Nė kėtė kuptim do tė ishte fare e parakohshme ēdo koment pėr ta, sepse vetė kongresi mund tė prodhonte edhe tė tjerė, apo, ndoshta, dhe krejt tė tjerė.
 
 
Faktori ndėrkombėtar ka qenė i ashpėr pėr disa nga insitucionet bazė tė shtetit shqiptar. Mendimi juaj?
 
MEIDANI:Nuk tė vjen mirė, por nė pyetjen tuaj pėrmbahet njė e vėrtetė e pakėndshme, veēanėrisht pėrsa i pėrket efektivitetit qeverisės, korrupsionit dhe krimit, sidomos atij ekonomik. Sidoqoftė, nė gjykimin tim, mė shumė vlen se ēfarė mendon e thotė vetė qytetari shqiptar e jo ajo qė mund tė na ekspozojė, para njė paneli tė ēuditshėm, njėfarė lloji shtetari "qiellor" me pretendimin e pėrgatitjes sė ndonjė "bllof-disertacioni" ose, mė keq, me pėrmbajtje tė llojit "alkoolo-mashtrues" tė tij. Dhe pėrgjithėsisht, siē rezulton dhe nga kontaktet, shtetasi shqiptar nė shumė drejtime ėshtė fare i pakėnaqur.
 
Pėr mua kjo flet mė shumė se ēdo deklarim apo raport tjetėr, kombėtar apo ndėrkombėtar. Dhe kėtė duhet mė sė fundi ta kuptojė dhe ta bėjė tė vetėn edhe politika shqiptare, qė nė jo pak raste shfaq, nga njera anė, njė kompleks inferioriteti e servilizmi ndaj asaj qė thuhet jashtė kufijve, kurse, nga ana tjetėr, njė sjellje indiferente, shurdh-memece, deri arrogante, ndaj asaj qė mendon qytetari shqiptar brenda vendit…
 
 
Cili ėshtė velėrėsimi juaj pėr klasėn politike nė Kosovė?
 
MEIDANI:Tė jetė mė e angazhuar, mė e devotshme dhe e unifikuar nė misionin e saj, por dhe konseguente nė kėrkesat e saj nė shėrbim tė qytetarit tė Kosovės. Kam bindjen e plotė se pa njė proces serioz tė transferimit tė kompetencave nga administrata ndėrkombėtare nė ato tė zgjedhura kosovare, procesi politik e demokratizues nė Kosovė do tė vazhdojė tė "skenojė" mė tej ngėrēin e tij, gjė qė rrezikon tė vej nė dyshim respektin e vlerėsimin e klasės politike kosovare dhe tė UNMIK-ut nė sytė e popullit tė Kosovės, nga njera anė, por dhe tė dobėsojė mė tej rolin e autoritetin e institucioneve politike e partiake kosovare para pėrfaqėsuesve ndėrkombėtare apo tė misioneve tė pranishme, nga ana tjetėr.
 
 
Kohė mė parė ka pasur njė takim nė Vjenė mes palės serbe dhe palės shqiptare. Si e konsideroni kėtė takim?
 
MEIDANI:Kam dy vėrejtje parimore lidhur me tė. Sė pari, ky takim nuk ishte pėrgatitur me kujdes, madje pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut ishte aty edhe organizator dhe pritės, edhe moderator e normalisht dhe palė nė takim. Nė tė njėjtėn kohė dhe pėrfaqėsimi i institucioneve tė Kosovės nuk ishte aty i plotė. Pėrsėri u bė njė ndarje e gabuar nė "pėllumba" e "skifterė" dhe pėr mė tepėr retorika zinte ende aty vend me bollėk para racionalitetit.
 
Sė dyti, tė krijohej pėrshtypja, ndoshta, edhe e gabuar, qė edhe nė kėtė rast kėrkohej tė fitohej kohė tjetėr nėpėrmjet tezės "dialog pėr dialog" siē dhe u veprua rreth njė vit mė parė, lidhur me procesin politik tė transferimit tė kompetencave, nėpėrmjet tezės tjetėr "standarte para statusit".
 
 
A mendoni se ka njė vonesė nė pėrcaktimin e statusit pėrfundimtar tė Kosovės?
 
MEIDANI:Duke patur parasysh dokumentin bazė qė lidhet me rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit dhe ato tė referuara materialeve tė Rambuje-Parisit, mund tė thuhet se ka njė vonesė prej mė shumė se njė viti. Por ndėrkohė duke patur parasysh marrėveshjen, nėn trysninė europiane, pėr krijimin e Bashkimit Serbi-Mal i Zi, mė duket se do tė pritet edhe ndonjė vonesė tjetėr mbi 1-2 vjeēare.
 
Pavarėsisht nga kėto vonesa, klasa politike kosovare dhe tė tre institucionet kryesore tė Kosovės: Parlamenti, Presidenti dhe Qeveria duhet tė bashkėpunojnė hapur, sinqerisht dhe ngushtėsisht me njeri-tjetrin pėr tė pėrcaktuar hapat e mėtejshėm nė realizimin e njė procesi tė pakthyeshėm tė pavarėsimit tė Kosovės nga de facto nė de jure dhe, mė tej, tė pėrfshirjes sė saj sa mė tė shpejtė nė rrugėn e proceseve tė mėtejshme integruese rajonale e euro-atlantike.
 
Kėtė mendim ka shprehur qartėsisht dhe ish Sekretari Amerikan i Shtetit, H. Kissinger, nė qershor 2003, nė njė takim tė mbajtur nė Vienė, tė quajtur "Europa Forum, 2003" . Ndėr tė tjera ai ka nėnvizuar: "
 
Nuk e di nėse dhe Amerika e mbėshtet (pavarėsinė e Kosovės), por drejt pavarėsisė, Kosovėn po e ēon evolucioni i pandalshėm.". Rreth tė njėjtės periudhė, njė deklaratė tė ngjashme ka bėrė nė Beograd dhe Xhorxh Soros, themeluesi i Fondacionit "Open Society". Madje, nė gjykimin e tij mjaft realist, pavarėsia e Kosovės mund tė formulohet si njė kusht i fortė pėr integrimin e Serbisė nė strukturat euro-atlantike.
 
 
Por pėr standartet nė Kosovė, ēfarė konsideratatash keni?
 
MEIDANI:E kam thėnė dhe shumė herė tė tjera se aktualisht nė Kosovė vazhdon tė ekzistojė njė situatė stanjacioni, e gjeneruar nga dypushteti, pra dhe dyzimi e ambiguiteti nė qeverisje dhe kryerjen e reformave tė domosdoshme. Pikėrisht kėtė ka patur parasysh dhe J. Bugajski, drejtori i Institutit tė Studimeve Strategjike nė Uashington, muaj mė parė, duke deklaruar: "
 
Ka shumė gjėra qė duhen zgjidhur nė Kosovė, njė prej tė cilave, jo mė e parėndėsishmja, ėshtė fundi i marrėdhėnies sė varėsisė qė ėshtė ndėrtuar me Kombet e Bashkuara, e cila pėrfundimisht nuk ėshtė mė frytdhėnėse. Nė njė shikim afatshkurtėr, ajo ishte e pashmangshme, por nė sens afatgjatė kjo ėshtė kundėrproduktive".
 
Ndėrsa lidhur me deklaratat e dikurshme tė Shtajnerit pėr vendosje "standartesh para statusit" pėr tė arritur deri nė diskutimin e statusit, Bugajski, si me ironi, vazhdon: "Kjo tingėllon mirė nė teori, por me kėto standarte mund tė shkohet deri nė njė pikė, me fjalė tė tjera, qeveria mund tė bėjė aq sa lejohet tė bėjė, vendi do tė zhvillohet aq sa lejohet tė zhvillohet, e njėjta gjė mund tė thuhet pėr ekonominė dhe pėr sigurinė.
 
Prandaj mendoj se tė dyja kėtu duhet tė merren sė bashku..." si "…njė proces i vazhdueshėm". Pra, nėse pėr tė arritur njė standart relativisht tė lartė, demokratik e vetėgjenerues, kėrkohen kompetenca tė plota, nė prani tė kompetencave aktuale tė pjesshme pėr tė arritur kėtė standart do tė kėrkohej normalisht njė kohė shumė mė e gjatė! Dhe ky nė thelb pėrbėn njė ngėrē kohor nė tė gjitha drejtimet, pėrfshirė dhe atė tė investimeve tė huaja, tėrėsisht tė domosdoshme pėr rimėkėmbjen e ekonomisė kosovare.
 
 
Probleme ka pasur edhe nė qeverinė e Maqedonisė qė sapo ka bėrė njė ripėrtėritje kabineti. Nė kėtė kabinet dhe nė tėrėsi nė institucionet maqedonase; a ka njė pėrfaqėsim tė balancuar pėr popullsisė shqiptare?
 
MEIDANI:Jo, ende. Por nė gjykimin tim siē ka njė pėrpjekje shqiptare pėr ballancim ka dhe njė pėrpjekje maqedonase pėr tė krijuar vonesa e probleme, deri bariera artificiale ndaj ballancimit apo, nė pėrgjithėsi, nė mishėrimin e plotė tė tė gjithė elementėve pėrbėrės tė marrėveshjes sė Ohrit, qė nė thelb i shėrben jo vetėm bashkėjetesės normale tė tė gjithė qyetarėve qė jetojnė atje, por dhe ruajtjes sė integritetit e stabilitetit tė vetė Maqedonisė.
 
 
Po pėr marrėveshjen e Ohrit, ē’mund tė thoni pėr realizimin e saj?
 
MEIDANI:Sapo e thashė qė akoma po prodhohen vonesa e ngrihen bariera artificiale, ndėrkohė qė kjo mundėsi duhet tė jetėsohet tėrėsisht, sa mė shpejt e drejt, madje nė tė gjitha hapėsirat e veprimit tė saj, pėr tė rindėrtuar besimin e ndėrsjelltė e tė domosdoshėm midis dy bashkėsive etnike: shqiptarėve e maqedonasėve, pėrndryshe institucionet e dobėta maqedonase do tė vuajnė mė tej padrejtėsitė dhe "lojėn" e njė politike tė gabuar ndaj shqiptarėve apo nė kurriz tė shqiptarėve.
 
 
Njė formacion luftarak, mė shumė virtual, AKSH, ka filluar tė jetė i pranishėm nė hapėsirėn e shtetit tė brishtė maqedonas; opinioni juaj pėr kėtė formacion...
 
MEIDANI:Diēka ėshtė shkruar apo ėshtė thėnė nė media. Pėrshtypja ime ka qenė e ngjashme me atė tė pyetjes tuaj, pra mė shumė pėr njė ekzistencė virtuale tė ndonjė "grupimi elektronik". Por pavarėsisht nga fakti se si ėshtė e vėrteta, nė gjykimin tim, duhen konsideruar e rivlerėsuar seriozisht situatat e reja nė Ballkan apo nė konjukturėn botėrore, tė cilat nė mėnyrėn mė se tė sigurtė nxjerrin jashtė loje individė e grupime, madje ēdo pėrpjekje, qoftė dhe virtuale, pėr tė rritur tensionet midis etnive e shteteve, pėr tė nxitur konflikte, qė prodhojnė kosto shtesė pėr qytetarėt e thjeshtė.
 
Ballkani sot, dhe nė kėtė kuadėr edhe Maqedonia, ka nevojė nė rradhė tė pare pėr qetėsi, pėr stabilitet politik, pėr thellim reformash demokratike dhe ndėrveprim tė fuqishėm ekonomik si hapa tė detyrueshme drejt proceseve integruese rajonale e euro-atlantike. Kjo duhet tė jetė prirja thelbėsore e popujve tė rajonit, por dhe e gjithė shqiptarėve, sepse nėpėrmjet procesit tė integrimit merr njė pamje konkrete, adekuate e bashkėkohore, dhe procesi i vetėintegrimit pėr popullin tonė.

(Dėrgoi Ē. Loloēi / 27.11.2003)


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.