|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Kodet e padeshifrueshme tė kushtetutės

 
 

 
27 nėntor 2003 / TN
 
Edison YPI
 
Kodet e rėndėsishme; Librat e shenjtė, Kushtetutat, Ligjet, Kanunet, dukumentet e rėndėsishme shkencore etj., pra Krema e Dijes njerėzore, Truri i Njerėzimit, janė shkrirė nė tekste tė pėrsosura, tė rrjedhė-shme, tė pasura nė gjuhė, rreptėsisht kompakte dhe koherente, prandaj dhe ėshtė kėnaqėsi t“i kesh e t’i lexosh. Dhe ja, pėrpara kam njė libėrth, mė te rėndėsishmin dukument tė Shqipėrisė moderne; “Kushtetuta e Shqipėrisė”.
 
Mund tė gjindet nė disa variante; nė letėr, nė CD, nė Internet etj. Mė tė frikshmet variante janė ato pa ”ė” dhe “ē”, ku, pa llogaritur mungesėn kriminale tė 5511 ė-ve nė 13019 fjalė gjithsej (Kushtetuta e Italisė ka 10555, ajo e Anglisė 0 fjalė, sepse Anglia s“i ėshtė futur ende ta bėjė njė Kushtetutė), lexuesi, interpretuesi, pse jo edhe Gjykatėsi, gjindet shpesh i hutuar para paradokseve jo dhe aq qesharake, kur ndėr nene me mė tepėr se njė paragraf, pėr shkak tė mungesės se ē-ve, gjen dy paragrafė radhazi me tė njėjtin simbol “c”. Nejse, ky qė kam pėrpara ėshtė varianti zyrtar me “ė” me “ē” me tė gjitha. Kėrcitjet e para nisin aty nga neni 8; “Republika e Shqipėrisė u siguron ndihmė shtetasve shqiptarė qė jetojnė e punojnė jashtė shtetit pėr tė ruajtur e pėr tė zhvilluar…”. Ē’ėshtė kjo “jashtė shtetit”?! Shtetet janė shumė, jashtė cilit shtet?!
 
Sigurisht ai gdhėja qė e ka shkruar kėtė nen ka patur parasysh shtetin shqiptar, veēse jo kėtė tė tanishmin, por atė atėherė kur ora e burokratit trukokallė ka mbetur, dmth., shtetin shqiptar tė Diktaturės, kur gjithēka ishte shtet, gjithēka i pėrkiste shtetit. Pse e ka bezdisur fjala “Shqipėri”, ē’dreqin e ka penguar trutharin tė thotė thjesht dhe saktė dhe qartė; “jashtė Shqipėrisė” nė vend tė “jashtė shtetit”?! Edhe neni 19 tė ngec nė fyt; “Kushdo qė lind duke pasur qoftė edhe njėrin prej prindėrve me shtetėsi shqiptare, e fiton vetiu shtetėsinė shqiptare…”. A nuk mund tė shprehej pak mė ndryshe atributi specifik qė i njihet njė tė porsalinduri, qė nuk di as tė flasė, as tė dėgjojė as tė kuptojė, tė thuhej psh., “i njihet e drejta”, nė vend tė “e fiton vetiu”?! Si mund tė fitojė (!) a tė humbė (!) vetiu a vetvetiu diēka njė foshnje qė porsa ka rėnė nga barku i njė nėne?!
 
Po sikur asnjėri prej prindėrve, ta zemė ajo shqiptare ay turk, ta refuzojnė “vetiu” shtetėsinė shqiptare pėr bijėn a birin e porsalindur?! Pak mė poshtė, nė nenin 27 lexuesi tromakset nga: “shoqėrimi nė njė organ kompetent“. Dihet se me ēfarė asociohet nė mendjen e shqiptarėve “Organ kompetent”, le pastaj “Shoqėrimi” pėr atje. A nuk tė kujton kjo disa intervista shqiptarėsh ende tė pazbritur, tė cilėt aty-kėtu nė vend tė: “Komisariat i Policisė” thonė “Dega e Brendshme”?! Pėrsėri “jashtė shtetit” nė nenin 38. “Tė huajt kanė tė drejtėn e strehimit nė Republikėn e Shqipėrisė….” thuhet nė nenin 40.
 
A nuk mund tė thuhej “qėndrimit“ ose “azilit”? “Strehimi i tė huajve“, ėshtė jo vetėm i pasaktė dhe i papėrshtatshėm sepse i ngarkuar me pamundėsi dhe hipokrizi, por do t’ua ngrinte nervat tė pastrehėve qė i kemi e do t“i kemi me mijėra, tė cilėve do t’u kujtonte adresat, dhomat, kuzhinat, anekset dhe ballkonet e munguara. Plot kokrriza rėre neni 41; „Prona fitohet me dhurim, me trashėgimi, me blerje dhe me ē’do mėnyrė tjetėr klasike tė parashikuar nė Kodin Civil“. Pra, prona, nė tė njėjtėn kohė, u dhuroka dhe u fitoka, allah-allah, dhe, pėr mė tepėr, me ē’do mėnyrė klasike! Pse jo edhe me ē’do mėnyrė moderne?!
 
Kjo mėnyra “klasike” e fitimit tė pronės, a nuk ta kujton pak atė mėnyrėn “bathorake“ si e “fitonin” pronėn nė Amerikėn e dy-tre shekujve mė parė kur tjetri ik-e-ik e ngul njė hu dhe “ėshtė e imja”?! Krejt i leshtė duket neni 42, ku pėrmendet; “njė proēes i rregullt zgjedhor” dhe nė vazhdim “gjykim i drejtė”. Pse mjegull, pse fjalė tė tepėrta, pse janė evituar fjalėt e thjeshta dhe mėse tė mjaftueshme “proēes zgjedhor” dhe “gjykim”?! Sipas nenit 47, tubimet paqėsore mund tė bėhen nė: “...sheshe dhe nė vendet e kalimit publik...”. Del pyetja: Po nė livadhe a lėndina tė freskėta, a faqe kodrash, a nė breg tė ndonjė lumi a pėrroi, a nuk mund tė bėhen ato tubime. Ndėrsa neni 48 ta ngrin gjakun fare. “Kushdo, vetė ose sė bashku me tė tjerė, mund...”.
 
Sė bashku kėtu, sė bashku atje, te gjithė dhe kurdoherė dhe gjithandej sė bashku, a nuk ėshtė kjo gjuha e drunjtė e sloganeve tė Diktaturės?! Nenin 66 nuk do ta formulonte dot as mė i ndrituri magjistar a prestigjiator; “Kuvendi… nė rast lufte… kur ėshtė i shpėrndarė... rithirret vetiu”! Pse “rithirret“ dhe jo “thirret“?! Si vetiu?! Me Abrakadabra?! Neni 78 duket i formuluar nga njė leshko magazinier drithi a djathi, qė nė jetėn e tij ka shkruar e lexuar vetėm proēes verbale magazinash a mbledhjesh kolektivi; “Mbledhjet e deputetėve qė mbahen pa u thirrur sipas rregullores, nuk sjellin asnjė pasojė”.
 
Nuk mund ta bente ky magazinieri psh; “nuk merren nė konsideratė“, ose “nuk konsiderohen”, ose “nuk kanė fuqi ligjore” a diēka tjetėr tė tillė? Tė habit neni 84, aty ku thotė; “Ligji duhet tė botohet nė numrin mė tė parė tė Fletores Zyrtare”. Pse “duhet tė botohet“, kur s’do mend qė Kushtetuta urdhėron dhe saktė fare mund tė shprehej, shkruhej “botohet”?! Krejt i ēkurdisur duket neni 102 nė pikėn e fundit; «Kryeministri zgjidh mosmarrėveshjet midis ministrave“.
 
Nėse nuk ėshtė shkruar gabim, dmth., nėse nė vend tė fjalės «ministrive“ ėshtė vendosur gabimisht „ministrave“, dhe nėse, siē mund tė lexohet, ashtu si ėshtė shkruar, fjala ėshtė pėr problemet qė ndodhen “midis ministrave” dmth., pa vet ministrat, gabime kėto qė vėshtirė tė kenė ndodhur, atėherė ka dy aspekte tė vėshtira pėr t“u kuptuar ky formulim: E para, Kryeministri qenka i detyruar me Kushtetutė tė merret me probleme ministrore ndėrpersonale, dhe e dyta, edhe mė absurde, krijohet pėrshtypja se Kryeministri gjithmonė i zgjidh mosmarrėveshjet!
  
Dhe gjithmonė nė nenin 102 flitet pėr „drejtimet kryesore tė politikės sė pėrgjithshme“, „zbatim tė legjislacionit dhe politikave tė miratuara“, „brenda drejtimeve kryesore tė politikės sė pėrgjithshme shtetėrore“. Ē’janė gjithė kėto „politika“?! Nė kontekste artistike pėrdoret fjala „politikė“ me kuptime e nėnkuptime, me ngjyrime e sfumatura, por jo nė Kushtetutė, pėr tė cilėn, s’do mend politikėn e bėjnė partitė.
 
Kryeministri, ministrat etj., vijnė nga partia/tė, pra nga politika, por jo pėr tė bėrė politkė/a, sepse politika, pasi ata kanė ardhur pėr tė ushtruar pushtetin, konsiderohet e bėrė tashmė nė zyrat respektive tė partisė/ve. Ata zbatojne, qeverisin, ose duhet (!) tė qeverisin, pėr tė gjithė shqiptarėt e tė gjitha partive, tė gjitha politikave. Prandaj “Politikat“ duhej tė ishin “angazhime“ a “detyrime“ a diēka tjetėr mė e pėrshtatshme.  
 
Po ky tmerr pėrsėritet edhe nė nenin 110. Neni 125 tė kujton Profetin George Orwell dhe Newspeak-un e tij; “Gjyqtarėt emėrohen…..nga radhėt e juristėve…”. Kėtė do ta ketė formuluar ndonjė matuf, tė cilit i ka mbetur ora aty nga vitet ’60 a ’70. Radhėt e juristėve, radhėt e shpesh armata e shkrimtarėve, mjekėve, inxhinierėve, teknikėve etj., tė gjitha “radhė tė shtrėnguara”, kėto janė, nuk e di fare ēfarė janė veēse; ”njė punė qė s’ka emėr” si i pėrgjigjen magjistricat Makbethit. “Kryetari i Gjykatės Kushtetuese emėrohet nga radhėt e anėtarėve tė saj…” vazhdon pa pik turpi tė zezė nė tė bardhė neni 125.
 
Nė sa radhė, rreshta, tė shtrėnguara a tė liruara, kolona, tė drejta a tė shtremta, mund tė vendosen gjithsej 9 anėtarėt zakonisht dhe pėrgjithėsisht pleq tė Gjykatės Kushtetuese?! Neni 134 e paraqet Gjykatėn Kushtetuese si rrotė ose rul ose motor qe, “…vihet nė lėvizje…”! Nenet 137 dhe 138 kane brenda edhe ato nga njė “Organ Kompetent”!
 
Cili moralist me nam, ta ketė formuluar tė pėrvjellurin nen 142?! „Vendimet gjyqėsore duhet tė jenė tė arsyetuara... Gjykata e Lartė duhet t’i botojė vendimet e saj... Organet e shtetit janė tė detyruara tė ekzekutojnė vendimet gjyqėsore“. Tė gjitha kėto mė kujtojnė njė rast shumė vite mė parė, kur shqeva sytė mbi njė skicė mekanike poshtė sė cilės lexova kėtė shėnim surreal: „Dimensionet e shėnuara nė skicė duhet tė respektohen“.
 
Avazi i radhėve militare diktatoriale pėson njė ngritje tė rreptė nė nenin 147 sipas tė cilit; „Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė me propozim tė Presidentit, zgjedh nga radhėt e tij...“. Pėrsėri „radhėt“ pėr gjithsej 15 individė! Neni 150 ka grimca populisto-komuniste dhe ambiguitete gjuhėsore fare tė neveritshme. Pėr nenin 153; “Komisioni Qendror i Zgjedhjeve… verifikon tė gjitha aspektet qė kanė tė bėjnė me zgjedhjet…”. Pse “aspektet” dhe jo “ēėshtjet“?! Ēfarė kupton neni 166 me “Shtetasi qė, pėr arsye ndėrgjegjeje, nuk pranon shėrbimin me armė...“?!
 
Ē’domethėnė „pėr arsye ndėrgjegjeje“?! Dikush a disa, pse jo, “pėr arsye ndėrgjegjeje” mund tė jenė gjithēka, pacifista, terrorista etj. Nėse ėshtė fjala pėr ndonjė besim fetar specifik, pse nuk thuhet?! “Kėshilli i Sigurimit Kombėtar. ėshtė organ kėshillimor i Presidentit tė Republikės” thotė i 168-i. Hamendje mund tė bėhen plot, por hajde merre vesh o i zi nėse Kushtetuta sugjeron a urdhėron, a kėshillon qė Presidenti tė kėshillojė Kėshillin apo Kėshilli tė kėshillojė Presidentin. I 171-ti paralajmėron se “nė rast agresioni tė armatosur kundėr Republikės sė Shqipėrisė…”. Kush di, kush ka parė a lexuar, kush ka dėgjuar, pėr ndonjė agresion tė paarmatosur tė ndonjė Republike kundėr njė tjetre Republikė?!
 
Ja dhe e ēuditshmja pika 2 e tė pabesueshmit nen 174; „Zgjatja e gjendjes sė fatkeqėsisė natyrore mund tė bėhet vetėm me pėlqimin e Kuvendit”. Sė pari, fatkeqėsi natyrore duhej tė ishte mes thonjzave. Sė dyti, shprehur nė kėtė mėnyrė, duket sikur Kuvendi e ka nė dorė vetė t“i zgjasi e t’i shkurtojė, t’i bėjė zap, shiun, breshėrin, tufanin, murlanin, tėrmetin, rrėmetin, shembjet, vėrshimin, shkatėrrimin etj., etj.
 
Pėrsėri “radhėt e prokurorėve” nė nenin 179. Ju qė e keni bėrė; ideuar, konceptuar, shkruar, pėrkthyer a kopjuar, ju qė iu ngrihet mishi pėrpjetė nga kėnaqėsia kur ju quajnė Baballarė tė Kushtetutės, ju qė ēirreni se keni konsultuar gjithato Kushtetuta tė tjera pėr ta bėrė sa mė tė mirė tonėn, ju redaktorė e korrektorė, tė gjithė ju trima qė nė njė dokument aq tė rėndėsishėm si Kushtetuta guxoni tė na nxini faqen, duke shkarashkrruar gjuhėn e Lasgushit e Naimit, Kadaresė e Konicės, Koliqit e Fishtės, e sa e sa tė tjerėve, pėr mė tepėr me pretendimin se mediokritetin tuaj duhet ta lexojnė a ta kenė lexuar tashmė tė gjithė shqiptarėt, qė dinė shkrim e kėndim, por, me sa ėshte krejt e qartė, asnjėri prej jush kurrė nuk e ka lexuar nga fillimi nė fund, merreni shihni seriozitetin e munguar, pėrkthimin e keq etj. Ndreqeni! Gjejeni vetė si.

Dėrgoi Ē. Loloēi / 26.11.2003


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.