|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Me rastin e 28 Nėntorit Ministri Zef Morina dhe kryetari Agim Veliu pėruruan rrugėn e asfaltuar Podujevė-Shajkofc

 
 

 
   

Podujevė, 27 nėntor 2003 (TN) – Nė kuadėr tė shėnimit tė Festės sė Flamurit – 28 Nėntorit, sot nė fshatin Shajkofc tė Podujevės, Ministri i Postelekomunikacionit nė Qeverinė e Kosovės Zef Morina dhe kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu pėruruan solemnisht rrugėn e asfaltuar Podujevė – Shjakofc.

Nė kėtė ceremoni rasti pos ministrit Morina me bashkėpunėtorė morėn pjesė edhe udhėheqja komunale dhe drejtorėt e drejtorive, banorėt tė Shajkofcit dhe rrethinės dhe qytetarė tjerė tė shumtė qė me daulle e flamuj shndėrruan nė festė tė madhe kėtė gjarje.

 

Nė emėr tė fshatit Shajkofc Islam Bekolli, pasi pėrshėndeti tė gjithė tė pranishmit fjalėn i dha kryetarit tė komunės sė Podujevės i cili tha: Pėr kėto 4 vjet nė Podujevė, nė Llap, kemi aq infrastrukturė si; rrugė, ujėsjellės, rrjete kanalizimi, objekte shkollore, shtėpi e biznese qė disa dhjetėvjetėsha nuk arritėn a nuk deshtėn ta bėnin. “Rėndėsinė e kėsaj vepre do ta ēmojnė fėmijėt tuaj tha nė fjalėn e tij drejtuar tė pranishmėve kryetari Veliu duke shtuar:

Nesėr ėshtė datė e shėnuar e 28 Nėntorit, Dita e Flamurit, ndaj gjetėm k’tė ditė, pėr ta pėruruar rrugėn. Datat si kjo dhe ato tė historisė mė tė re fitojnė nė peshė e marrin kuptimin kur kapim bilance tė arriturash, realizime pritjesh e premtimesh qė pasurojnė jetėn dhe e bėjnė atė mė tė dashur, mė tė ēmuar”, tha z. Veliu. Ai deklaroi se gjithė kėto qė bėjnė jetė, qė jetė i thomė, i mundėson jeta e lirė e me ne kėtu; me pėrpjekje, me ndėrgjegje dhe miqtė qė nuk kursejnė.

Nė fjalėn e tij Veliu falėnderoi publikisht Ministrin Morina dhe Kėshilltarin politik tė Kryetarit Rugova Skėnder Hysenin qė bėnė tė ecė projekti i asfaltimit tė rrugės Podujevė – Shjakofc duke uruar qytetarėt pėr Festėn e Flamurit dhe rrugėn e asfaltuar.

Ndėrkaq ministri Morina duke uruar qytetarėt e shumtė pėr 28 Nėntorin dhe rrugėn e asfaltuar ndėr tė tjera tha se Ministria e Postelekomunikacionit ėshtė e pėrkushtuar qė nė bazė tė kapaciteteve financiare dhe profesionale qė posedon, do tė punojė nė zhvillimin e infrastrukturės rrugore nė tė gjitha pjesėt e Kosovės, nė mėnyrė qė qytetarėve t’ju mundėsohet qarkullim i lirė dhe mė i mirė “sepse infrastruktura rrugore ndikon drejtėpėrdrejtė nė zhvillimin ekonomik tė vendit”, pohoi Ministri Morina.

Nė kėtė kuadėr z. Morina tha se MTPT-ja po bėn pėrpjekje qė tė sigurohen fonde tė nevojshme pėr tė rehabilituar, riparuar dhe ndėrtuar infrastrukturėn rrugore nė gjithė Kosovėn.

Projekti i asfaltimit tė kėsaj rruge tė gjatė 7 km, sipas zyrtarėve komunalė mbėrrinė vlerėn mbi 730 mijė euro, prej tė cilave komuna Ministria e Postelekomunikacionit ka siguruar 500 mijė, komuna 150 mijė dhe komuniteti mbi 34 mijė euro. Asfaltimin e kėsaj rruge e ka realizuar kompania nga sojeva e Ferizajt “Papenburg & Adriani”.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.