|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

KK i Podujevės aprovoi projekt buxhetin e komunės pėr vitin 2004 dhe strategjinė e zhvillimit ekonomik pėr 3 vitet e ardhshme

 
 

 
   

Podujevė, 26 nėntor (TN) – Nė seancėn e 13-tė tė KK tė Podujevės tė udhėhequr nga kryetari Agim Veliu u diskutua pėr projekt buxhetin e komunės pėr vitet 2004-2006, me theks tė veēantė pėr vitin 2004 si dhe pėr Strategjinė e zhvillimit ekonomik tė komunės sė Podujevės 2003-2006.

Projektbuxhetin pėr vitet 2004-2006, me theks tė veēantė e paraqiti drejtori i Drejtorisė pėr buxhet dhe financa Mehmet Gashi i cili ndėr tė tjera potencoi se buxheti pėr kėtė vit ėshtė 24 % mė i lartė se vitin e kaluar.

Pas vėrejtjeve qė u paraqitėn Projekt buxheti i komunės sė Podujevės pėr vitin 2004 u aprovua njėzėri nga kėshilltarėt e Kuvendit komunal me sugjerimin qė pasi Qeveria e Kosovės tė miratojė buxhetin nė nivel qendror, para KK tė Podujevės tė dilet me njė projekt tė detajizuar tė buxhetit.

Projektin “Strategjia e Zhvillimit ekonomik tė komunės sė Podujevės 2003-2006” u paraqit para kėshilltarėve nga Kryesuesi i ekipit tė ZHEL-it Isak Mehmeti i cili tha se ky ėshte njė dokument qė u fokusua nė pėrshkrimin e gjendjes nė komunė, vlerėsimin konkurrues, vizionin, synimet dhe objektivat dhe projektet e parapara pėr 3 vitet e ardhshme.

“Dokumenti i cili ka qenė edhe nė diskutim publik nuk ėshtė i pėrkryer, por paraqet njė bazė tė mirė pėr zhvillimin ekonomik lokal” duke pohuar se ka vend pėr vėrejtje, sugjerime dhe propozime.

Ndėrkaq kėshilltarėt e tė gjitha partive politike parqitėn vėrejtjet e veta dhe propozimet qė duhet ti shtohen strategjisė sė zhvillimit ekonomik lokal, i cili sipas Kryetarit Veliu paraqet njė dokument me aprovimin e tė cilit komuna mund tė absorbojė donacione pėr realizimin e projekteve tė ndryshme. Edhe projekti pėr strategjinė e zhvillimit ekonomik lokal u miratua nga kuvendi komunal i Podujevės. 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.