|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Kushtetuta, libri ynė i shenjtė

 
 

 

27 nėntor 2003 / TN

FJALA E PRESIDENTIT TĖ REPUBLIKĖS, ALFRED MOISIU, NĖ KONFERENCĖN KOMBĖTARE “5 VJET KUSHTETUTĖ, ARRITJE DHE SFIDA”

Nga Alfred MOISIU

Kam kėnaqėsinė tė marr pjesė dhe tė pėrshėndes Konferencėn tuaj Kombėtare, organizuar me rastin e 5 vjetorit tė miratimit tė Kushtetutės. Vlerėsoj si shumė tė rėndėsishme dhe dobiprurėse faktin se takimi i sotėm bėhet nė njė kohė kur Kushtetuta dhe referimet ndaj saj kanė zėnė vend dhe janė bėrė pjesa kryesore e debatit politik. Opinionet e ndryshme politike, sociale, ekonomike, ushtarake, etj, e shohin Kushtetutėn si pikė kryesore referimi. Rritja e referimeve ndaj Kushtetutės nuk do tė thotė automatikisht se tė gjithė e lexojnė, kuptojnė dhe e respektojnė atė siē duhet.

Fatkeqėsisht nė shumė raste ajo shihet mė shumė si alibi pėr tė justifikuar vendime dhe veprime politike duke i dhėnė asaj atribute dhe ngarkesa qė nuk i ka dhe nuk i takojnė. Pavarėsisht nga kėto qėndrime referimet ndaj Kushtetutės janė gjithnjė tė dobishme dhe nė tėrėsi e forcojnė autoritetin e saj. Sa mė shumė tė flasim pėr Kushtetutėn, ta lexojmė dhe citojmė atė, aq mė shpejt do tė arrijmė ta bėjmė atė pjesė tė pandarė tė kulturės politike. Ndaj edhe konferenca e sotme me problematikėn dhe pjesėmarrjen qė paraqet pėrbėn njė kontribut tė rėndėsishėm nė kėtė drejtim.

5 vjet mė parė shqiptarėt votuan njė Kushtetutė tė Re, duke i dhėnė mbėshtetje tė plotė pėrpjekjeve pėr ndėrtimin e modelit tė shtetit tė sė drejtės, tė lirisė dhe tė demokracisė. Hartimi i saj ishte frut i njė bashkėpunimi dhe vullneti tė pėrbashkėt tė institucioneve, ekspertėve e politikanėve shqiptarė dhe institucioneve ndėrkombėtare. Ajo plotėsoi njė boshllėk tė madh ligjor dhe i dha njė shtysė domethėnėse procesit tė thellimit tė reformave dhe integrimit. Nė kėtė kontekst, Kushtetuta e vitit 1998 pėrbėn njė arritje shumė tė rėndėsishme nė bilancin e 13 vjetėve tė tranzicionit.

Kushtetuta ėshtė themeli mbi tė cilin ndėrtohet dhe funksionon shteti, ėshtė Ligji Themeltar i tij. Kriteri kryesor i suksesit tė saj nuk matet me jetėgjatėsinė. Pėrcaktuese janė efektet qė ajo jep, modeli i shtetit qė krijon dhe forcon, aftėsia pėr t’iu dhėnė pėrgjigje problemeve mė tė qėnėsishme tė funksionimit tė shtetit si dhe shkalla e pėrputhjes sė saj me interesat kolektive tė qytetarėve dhe tė vendit.

Shqipėria ka patur Kushtetuta me jetėgjatėsi tre herė mė tė gjata sesa ajo aktuale, por koha provoi se ato dėshtuan sepse ndihmuan nė krijimin e njė modeli shteti nė dėm tė qytetarėve dhe vendit. Kushtetuta, ashtu si tė gjitha ligjet e tjera, ėshtė e suksesshme kur parimet dhe normat e pėrcaktuara nė tė zbatohen nė praktikė.

Zbatimi i ligjit dhe shndėrrimi i kulturės ligjore nė kulturė udhėheqėse tė punės dhe funksionit tė shtetit e shoqėrisė, mendoj se janė sfida jonė kryesore. Ne duhet tė bėjmė akoma mė shumė nė mėnyrė qė Kushtetuta tė mos mbetet njė ligj i shkruar, por njė portė e hapur pėr ecurinė, zhvillimin dhe garantimin e reformave demokratike dhe tė stabilitetit. Kushtetuta dhe vendimet pasuese tė Gjykatės Kushtetutese, janė tė detyrueshme dhe duhet tė zbatohen pa hezitim nga tė gjitha institucionet e shtetit shqiptar. Askush dhe pėr asnjė arsye nuk ka tė drejtė tė vonojė, interpretojė ose injorojė kėto vendime.

Nėse ka ankesa dhe keqkuptime, le tė mėsohemi tė trokasim mė shpesh nė dyert e Gjykatės Kushtetutese ose tė pėrdorim mekanizmat e tjerė tė pėrcaktuar nė Kushtetutė pėr pėrmirėsimin e saj. Kushtetuta pėrcakton ndarjen e pushteteve, por ajo nuk mund tu japė pėrgjigje direkte tė gjitha problemeve dhe situatave qė kanė tė bėjnė funksionimin e tyre nė praktikė.

Nė rastet e konflikteve dhe paqartėsive ėshtė detyrė e Gjykatės Kushtetuese qė tė bėjė interpretimet e nevojshme, ashtu siē ėshtė detyrė e Kuvendit dhe e qeverisė qė nė frymėn e kushtetutės tė hartojnė e miratojnė ligjet e duhura. Pėrvoja e deritanishme me arritjet dhe problemet e shfaqura na mėson se nė intepretimin e Kushtetutės nuk duhet tė lejojmė nė asnjė rast qė tė nisemi nga interesa tė momentit apo nga presioni publik pėr zgjidhjen e shpejtė tė ndonjė krize politike. Ky interpretim mban nė vėmendje kompetencat, ndarjen, kontrollin dhe balancėn e  pushteteve.

Gjykata Kushtetuese bėn interpretimin pėrfundimtar tė neneve tė Kushtetutės dhe nuk krijon ose transformon normat kushtetuese. Pėr zhvillimin demokratik tė vendit dhe funksionimin normal dhe tė vazhdueshėm tė shtetit ligjor nuk mjafton vetėm apeli pėr politikė dhe politikanė tė pėrgjegjshėm, por duhet tė jenė tė qarta nė ēdo kohė edhe instrumentat ligjor qė i detyrojnė ata tė bėhen tė tillė. Paqartėsitė mund tė ndihmojnė pėr nxitjen e krizave dhe situatave tė padėshirueshme, siē po ndodh prej disa javėsh me krizėn nė qeveri pėr shkak tė dy vendeve vakante dhe vendimit pėr drejtimin e dy ministrive me zvministra. Nga ana tjeter, Gjykata Kushtetuese, Kuvendi dhe tė gjitha institucionet e tjera kushtetuese duhet tė bėjnė akoma mė shumė pėr njohjen, propagandimin dhe sqarimin e Ligjit Themeltar tė Shtetit. Konferenca tė tilla janė tė mirėpritura, siē do tė ishin tė dobishme dhe tė mirėpritura edhe forma tė tjera, si:

nxitja e qeverisė dhe Kuvendit pėr nxjerrjen e ligjeve dhe procedurave pėrkatėse nė zbatim tė normave tė pėrcaktuara nė Kushtetutė,

pėrfshirja mė e madhe e problematikės kushtetuese nė tekstet shkollore dhe universitare,

organizimi i kurseve tė ndryshme tė kualifikimit me juristė, mėsues, gazetarė dhe profesione tė tjera aktive tė jetės publike,

seminaret periodike pėr aspekte tė ndryshme tė Kushtetutės,

zgjerimi i gamės sė botimeve informative dhe shpjeguese pėr publikun,

rritja e shkallės sė transparencės dhe tė konsultimeve me publikun nė hartimin e ligjeve tė rėndėsishme,

si dhe rritja e shkėmbimeve tė pėrvojės me vendet e tjera.

Kushtetuta ėshtė libri ynė i shenjtė nė pėrpjekjet tona pėr forcimin e shtetit tė sė drejtės, demokracisė dhe stabilitetit. Ēdo pėrvjetor i saj ėshtė njė pėrvojė dhe njė tregues mė shumė pėr vendin gjithnjė e mė tė rėndėsishėm qė ajo po merr nė shtetin e shoqėrinė shqiptare.

Pėr t’i kontribuar realizimit tė qėllimeve tė mėsipėrme, tė cilat janė tė pėrbashkėta dhe nė dobi tė tė gjithė qytetarėve, Konferenca e sotme ėshtė njė hap pozitiv, ndaj unė e mbėshteta qė nė fillim dhe pranova me shumė kėnaqėsi pėr t’i dhėnė kujdestarinė time.


Dėrgoi Ē. Loloēi / 26.11.2003


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.