|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Pas vrasjes sė Sabahate Tolajt dhe plagosjes sė dy policėve tė tjerė tė njėsitit tė hetuesisė

 
 

Tash ėshtė bėrė e qartė - nė cak tė shėrbimeve kriminale janė hetuesit

 
 

 
   

26 nėntor 2003 / TN

Meqė pas shumė apeleve qė janė bėrė nga personalitetet tona tė larta politike pėr t’u ndalur krimi, nuk po ndalet ai, kėto shėrbime qė deri mė tash janė konsideruar si shėrbime qė dėshirojnė tė krijojnė frymėn e frikės nė Kosovė, pėr tė sjellė ndonjė “parti tė luftės” nė pushtet, po marrin edhe njė konotacion edhe mė tė rėndė- me vetėdije a pa vetėdije janė nė shėrbim direkt tė Serbisė. Ky ėshtė edhe njė argument tjetėr qė SHPK-ja, dhe policia e UNMIK-ut, duhet tė veprojnė me krejt forcėn qė kanė pėr t’i shpartalluar ato.               

Shkruan: Nazmi LUKAJ

Pas vrasjes sė njė hetuesi nė Gjakovė, dhe plagosjes sė njė tjetri  nė Prishtinė ( F. Syleviqit) shėrbimet sekrete kriminale qė veprojnė nė Kosovė dhanė shenjat e para se krimin do ta orientojnė, veē politikanėve, edhe  nga tė gjithė ata hetues qė do tė merren seriozosht dhe ndershėm me zbulimin e akteve kriminale, qė kanė kryer kėto shėrbime gjatė kėtyre mė shumė se katėr vjetėve nė liri. Vrasja e Sabahate Tolajt dhe plagosja e dy policėve tė tjerė ( edhe e ndjera, edhe tė plagosurit ishin pjesėtarė tė Njėsitit tė Hetuesisė) tashmė  e argumentojnė fuqishėm kėtė gjė. Duke vepruar kėshtu, shėrbimet sekrete kriminale dėshirojnė t’i arrijnė dy efekte:  t’i frikėsojnė hetuesit se nėse merren me kriminelėt, do tė pėrfundojnė tragjikisht; dhe t’i krijojnė vetes hapėsirė pėr veprim tė mėtutjeshėm.

Bazuar nė faktin se tė dy policitė qė veprojnė nė Kosovė-ajo e UNMIK-ut dhe e SHPK-sė- shumė pak kanė bėrė nė ndriēimin e rasteve kriminale, jeta e kėtyre shėrbimeve do tė jetė e gjatė. Pasi kanė arritur ta frikėsojnė popullatėn tė dėshmojė pėr rastet kriminale, dhe nėse arrijnė qė t’i disiplinojnė edhe ata pak hetues qė punojnė ndershėm punėn e vet, veprimtaria kriminale e kėtyre shėrbimeve do tė jetė gjithnjė e mė e rrezikshme. Nė anėn tjetėr, asnjė pikė shprese nuk ėshtė duke u vėrejtur se kėto polici do tė arrijnė t’ia ndalin turrin kėtyre shėrbimeve tė pista, edhe pse qė tė dy policitė kanė mjaft fakte pėr personat qė merren me krimin. Ata tashmė i njohin nėpėr komuna gati tė gjithė qytetarėt e lėre mė tė mos i dijnė kėto. Por, pse nuk kanė vepruar pėr t’i shpartalluar shėrbimet qė po e lagin me lot ēdo ditė lirinė- kjo ėshtė njė ēėshtje krejt tjetėr.

Nė radhė tė parė, ka mundėsi qė  disa segmenteve tė policisė sė UNMIK-ut t’u shkojė pėrshtati krimi, pėr t’ia zgjeruar vetes komoditetin nė Kosovė, por edhe qė Kosova, pasi tė mbushet me krim, t’ua hapin rrugėn atyre qarqeve diplomatike qė dėshirojnė  ta rifusin kėtė nė krijesėn e re Serbi-Mali i Zi, pėr ta bėrė kėtė mė lehtė.  Ndėrsa, SHPK-ja nuk e ka marrė serizosht kėtė ēėshtje, pėr shkak se njė pjesė e pjesėtarėve tė saj, para se tė inkuadroheshin nė tė, kanė punuar nė kėto shėrbime tė pista, dhe edhe mė tutje vazhdojnė tė shėrbejnė pėr to. Kėtė e argumenton jo vetėm mosreagimi energjik i SHPK-sė deri mė sot kundėr kriminelėve, por edhe vrasja e djeshme afėr firmės ”Molika “ nė Raushiq tė Pejės e pjesėtares sė saj- Sabahate Tolajt, dhe plagosja e dy policėve tė tjerė, po ashtu tė njėsitit tė hetuesisė, qė po udhėtonin bashkė me Sabahaten.

Pse? Sepse askush mė mirė se njerėzit e SHPK-sė nuk e kanė ditur se kur shkon ajo nė punė,  ēfarė orari ka, me ēfarė dosje merret, etj. Vrasja e saj, e hetuesit nė Gjakovė dhe e plagosja e Syleviqit, dhe mosveprimi i saj energjik deri mė sot pėr t’i kapur  kriminelėt, ka tronditur mjaft veprimtarinė e SHPK-sė. Pas kėtyre vrasjeve, SHPK-ja duhet ta bėjė njė analizė tė thukėt, nė tė cilėn duhet tė shqyrtohen tė gjitha problemet me tė cilat ballafaqohet kjo polici, nėse dėshiron tė jetė polici e mirėfilltė, pėr tė besuar qytetarėt nė tė. Kėshtu, si ėshtė tash, besimi i saj te popullata ėshtė fare i vogėl. Madje, po qe se vazhdojnė krimet ndaj pjesėtarėve tė saj tė hetuesisė edhe mė tutje, ka mundėsi qė t’i lėshojnė radhėt e saj edhe ata pak hetues, dhe ata pak pjesėtarė tė tjerė, qė punėn e bėjnė me pėrkushtim dhe me ndershmėrinė mė tė lartė.

Prandaj pėrgjegjėsit e SHPK-sė, pėr tė mos marrė kjo polici pėrmasa mė tė mėdha tė tronditjes- duhet sa mė parė tė lirohet nga tė gjithė ata pjesėtarė qė dihet botėrisht se kanė punuar nė shėrbimet sekrete tė pasluftės, e tė cilėt edhe mė tutje mbajnė lidhje me to.  Dhe, tė mobilizohet qė, mė nė fund, seriozisht ta luftojė krimin, pėr ta ēliruar  Kosovėn nga ethet e tij. Gjithashtu edhe policia e UNMIK-ut do tė duhej ta bėnte njė analizė mė tė gjatė, pėr tė vėrtetuar nėse ka segmente brenda saj qė me vetėdije nuk marrin masa energjike pėr ta goditur krimin.

Njerėzit e shėrbimeve sekrete tashmė i njohin edhe qytetarėt, e lėre mė tė mos i njohė edhe policia. Pėr t’u prangosur ata, mjafton vetėm qė serizisht tė goditet krimi. Krimi dhe kriminelėt nuk kanė tė ndalur. Me veprimin e vet, shėrbimet sekrete kriminale nė Kosovė, edhe pas shumė apeleve qė janė bėrė se po e godasin ēėshtjen e Kosovės, vazhdojnė edhe mė tutje ta kriminalizojnė kėtė. Krimet e tyre vazhdojnė tė ēojnė ujė nė mulli tė Serbisė, e cila nė botė po e shfrytėzon si argument pėr ta rikthyer Kosovėn.

Meqė pas shumė apeleve qė janė bėrė nga personalitetet tona tė larta politike pėr t’u ndalur krimi, nuk po ndalet ai, kėto shėrbime qė deri mė tash janė konsideruar si shėrbime qė dėshirojnė tė krijojnė frymėn e frikės nė Kosovė, pėr tė sjellė ndonjė “parti tė luftės” nė pushtet, po marrin edhe njė konotacion edhe mė tė rėndė- me vetėdije a pa vetėdije janė nė shėrbim direkt tė Serbisė. Ky ėshtė edhe njė argument tjetėr qė SHPK-ja, dhe policia e UNMIK-ut, duhet tė veprojnė me krejt forcėn qė kanė pėr t’i shpartalluar ato.                


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.