|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E mėrkure, 26 nėntor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Qeveria i propozon Kuvendit t'i shpallė tė pazbatueshme 53 ligje serbe tė nxjerra pas 23 marsit tė vitit 1989

 • Programi i pasur kulturo-artistik nė Prishtinė me rastin e 28 Nėntorit - Ditės sė Flamurit

 • Gjilan: Mė 27 nėntor fillon aksioni pėr grumbullimin e ndihmave pėr skamnorė

 • Kryetari i AKK-sė merr pjesė nė sesionin vjeshtor tė Kėshillit tė Evropės

 • Tash dy muaj nuk dihet asgjė pėr Avni Fetėn

 • U nėnshkrua Memorandumi i Mirėkuptimit pėr Persona tė Zhdukur

 • Anėtarėt e Kryesisė sė LDK-sė dje i uruan festėn e Bajramit kryeytarit tė BIK, Naim Tėrnava

 • Podujevė: Policia zbulon armė dhe muncion, kurse maskat plaēkitėn njė person

 • Mijėra besimtarė tė besimit islam nė Kosovė kremtuan festėn e Bajramit

 • Policia informon se janė identifikuar dy veturat prej tė cilave ėshtė kryer sulmi ndaj pjesėtarėve tė SHPK-sė nė Pejė

 • Feler i premtoi familjes Tolaj se policia e UNMIK-ut do tė bėjnė ēmos pėr kapjen e vrasėve tė Sebahates

 • Kryeshefi ekzekutiv i Prishtinės urdhėroi qė me rastin e 28 Nėntorit tė vendoset flamuri

 • Misioni i OSBE-sė filloi fushatėn: "Reago - dhuna ėshtė krim"

 • NATO ka hedhur poshtė reduktimin e trupave tė saj nė Kosovė deri nė mesin e vitit 2004

 • Robertson thotė se misioni i NATO-s do tė jetė i suksesshėm kur Kosova tė bėhet demokraci shumetnike

 • Policia shqiptare ka arrestuar dy persona tė dyshimtė se i takojnė organizatės terroriste

 • Shqipėria mbėshtet "Marrėveshjen pėr Procesin Politik" nė Irak

 • Tė premtėn zhvillohet takimi i ministrave evropianė tė punėve tė brendshme, tė sigurisė dhe juridikaturės

 • Pauell tha se Maqedonia ka bėrė pėrparim tė dukshėm politik dhe shoqėror

 • M.Xhaferi: Pjesėmarrja e shqiptarėve nė forcat policore dhe ushtarake ende nuk ka arritur nė shkallėn e duhur

 • Jemeni ka arrestuar njė tė dyshuar kyē rreth rrjetit tė Al Kaidės

 • Xhej Garner thotė se njė seri gabimesh kishin penguar punėn pas luftės nė Irak

 • Amerikanėt arrestuan bashkėshorten dhe tė bijėn e nėnkryetarit tė Sadam Hyseinit

 • Nė Nepal janė vrarė 12 rebelė maoistė dhe 8 pjesėtarė tė forcave tė rendit

 • Janė tė mundshme sulmet terroriste nė disa qytete turke

 • Zgjedhjet presidenciale nė Gjeorgji do tė zhvillohen mė 4 janar

 • Shpėrthime tė fuqishme nė qendėr tė Bagdadit

 • Njė gjykatės britanik kritikon amerikanėt

 • Kryeministri turk kritikon Britaninė e Madhe

 • Agjencia bėrthamore e OKB-sė dėnon mashtrimet e Iranit

 • UEFA ndalon zhvillimin e takimeve tė futbollit nė Turqi

 

 
  
Qeveria i propozon Kuvendit t'i shpallė tė pazbatueshme 53 ligje serbe tė nxjerra pas 23 marsit tė vitit 1989
 
Prishtinė, 26 nėntor 2003 - Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e sotme vendosi qė t'i propozojė Kuvendit t'i shpallė tė pazbatueshme nė Kosovė 53 ligje tė nxjerra pas 23 marsit tė vitit 1989 nga Serbia.
 
Sipas zėdhėnėses se qeverisė, Mimoza Kusari, kėto ligje kanė ndihmuar transformimin fiktiv tė ndėrmarrjeve nė pronėn shoqėrore tė Kosovės nė shoqėri aksionare nė pronėsi tė Serbisė apo bashkim i ndėrmarrjeve kosovare me ndėrmarrjet e Serbisė nė bazė tė vendimeve politike.

Nė lidhje me ndalimin e procesit tė privatizimit, Qeveria kėrkon largimin e tė gjithė personave pėrgjegjės nė lidhje me situatėn e krijuar. Pėr bllokimin dhe konfuzionin rreth kėtij procesi, zėdhėnėsja akuzoi direkt drejtoreshėn e re tė AKM-sė, Maria Puēi dhe Zyrėn ligjore tė AKM-sė.

Por, nėse Maria Puēi nuk jep dorėheqje, zėdhėnėsja tha se qeveria do tė shqyrtojė pėrdorimin e masave tė tjera pėr procesin e privatizimit, duke pėrfshirė edhe gjetjen e ndonjė institucioni tjetėr apo krijimin e njė institucioni pėr vazhdimin e privatizimit.
 
 
Programi i pasur kulturo-artistik nė Prishtinė me rastin e 28 Nėntorit - Ditės sė Flamurit
 
   
Prishtinė, 26 nėntor 2003 - Me rastin e festės kombėtare tė 28 Nėntorit - Ditės sė Flamurit, Kuvendi Komunal i Prishtinės ka organizuar njė program tė pasur kulturo-artistik nė kryeqytetin e Kosovės.

Kėshtu, nė orėn 10:00, nė sallėn e Teatrit Kombėtar nė Prishtinė organizohet njė akademi solemne, hapjen e sė cilės do ta bėjė kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri, ndėrsa pritet qė akademinė solemne ta pėrshėndesė edhe Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova.
 
Nė akademinė solemne me njė program tė pasur kulturo-artistik do ta prezentojė edhe Ansambli i kėngėve dhe valleve "Shota".

Nė orėn 10:30, do tė vendosen kurora lulesh nė monumentin e Gjergj Kastriotit - Skėnderbeu, nė monumentin e dėshmorit tė kombit, Zahir Pajaziti, si dhe nė varrezat e dėshmorėve.

Nė orėn 10:40, do tė prezentohen me njė program tė pasur kulturo-artistik ansambli i Universitetit, SHKA "Bajram Curri" nga Prishtina, SHKA "Malėsia e Gallapit", SHKA "Gerēek", SHKA "Qamili i Vogėl", etj.

Nė orėn 13:30, grupet e muzikės argėtuese do tė prezentohen po ashtu me njė program tė pasur kulturo-artistik, me ē'rast pritet tė marrin pjesė edhe grupe tė ndryshme tė muzikės argėtuese dhe ato hip-hop nga Prishtina.

Nė orėn 14:00, nė stadiumin e qytetit nė Prishtinė do tė zhvillohet njė ndeshje futbolli.

Nė orėn 17:00, nė skenėn para Teatrit Kombėtar do tė shfaqet drama televizive "Nėntori i dytė". Projeksioni bėhet nė skenė tė hapur para Teatrit Kombėtar.

Nė orėn 19:00, nė Galerinė e Muzeut Kombėtar do tė hapet ekspozita e Shoqatės sė Artistėve Figurativ dhe Aplikativ tė Kosovės me emrin "Salloni i Nėntorit 2003".

Nė orėn 20:00 nė sallėn e Teatrit Kombėtar do tė shfaqet opera "Dasma arbėreshe".

Nė orėn 21:00 nė skenėn para Teatrit Kombėtar nė Prishtinė, do tė shfaqet njė koncert i madh me emra tė njohur tė muzikės argėtuese tė Kosovės, ndėrkaq nė orėn 00:01 pas mesnate, do tė shpallet i mbyllur programi kulturo-artistik me rastin e 28 Nėntorit - Ditės sė Flamurit.
 
 
Gjilan: Mė 27 nėntor fillon aksioni pėr grumbullimin e ndihmave pėr skamnorė
 
Gjilan, 26 nėntor 2003 - Duke qenė tė vetėdijshėm se njė numėr i madh i qytetarėve tanė bėjnė jetė tė vėshtirė, Kuvendi Komunal i Gjilanit do tė organizojė njė aksion njėmujor pėr grumbullimin e ndihmave pėr tė gjithė nevojtarėt, nė kuadėr tė vitit tė lumturimit tė Nėnės Terezė, e cila arriti tė jetė afėr skamnorėve, edhe nė pjesėt mė tė largėta tė botės.

Aksioni i titulluar "Gjilani 2003" do tė fillojė mė 27 nėntor dhe nė bashkėpunim me shoqatėn humanitare "Nėna Tereze", gjatė njė muaji, do tė shtrihet nė gjithė territorin e komunės, pėr tė grumbulluar ushqime, veshmbathje, mjete tė higjienės si dhe gjera tjera tė nevojshme, tė cilat, para fillimit tė kėtij dimri, do t`iu shpėrndahen tė gjithė nevojtarėve, pa dallime etnike, fetare, racore a gjinore.

Sipas tė dhėnave nga Qendra Rajonale e Punėsimit nė Gjilan, vetėm nė kėtė komunė punė kėrkojnė 56.783 qytetarė, pėrderisa numri i popullatės aktive pėr punė arrin nė 83.273 veta. Nga ndihmat sociale janė tė varur 1.775 familjarė me gjithsej 20.516 anėtarė.

Organizatori ka paraparė qė nė kėtė aksion, i cili iu dedikohet tė gjithė atyre qė kanė nevojė pėr ndihmė, tė pėrfshihen tė gjitha shoqatat humanitare, organizatat lokale tė rinisė dhe tė grave, institucionet vendore e ndėrkombėtare, kompanitė private e shoqėrore si dhe donatorė tė tjerė, si UNMIK-u, UNHCR-ja, OSBE-ja, TMK-ja dhe KFOR-i.

Nė qytetin e Gjilanit do tė jenė tė hapura 5 pika grumbulluese, ndėrsa 11 tė tjera nėpėr fshatrat mė tė mėdha tė komunės, si nė Pogragjė, Miresh, Uglar, Malishevė, Pėrlepnicė, Bresalc, Velekincė, Llashticė, Lladovė, Cėrnicė, Zhegėr.
 
 
Kryetari i AKK-sė merr pjesė nė sesionin vjeshtor tė Kėshillit tė Evropės
 
Gjilan, 26 nėntor 2003 - Kryetari i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės dhe i komunės sė Gjilanit, Lutfi Haziri udhėtoi pėr nė Strasburg, ku do tė marrė pjesė nė sesionin vjeshtor tė Dhomės sė Pushtetit Lokal nė Kėshillin e Evropės, sė bashku me kryetarin e komunės sė Prishtinės, Ismet Beqiri dhe atė tė komunės sė Shtimes, Fehmi Mujota.

Sipas z. Haziri, Kėshilli i Evropės do tė diskutojė rreth gjendjes sė pushtetit lokal nė Kosovė, por nuk pritet qė nė kėtė session tė bisedohet edhe pėr Draftin e decentralizit nė Kosovė.

Lutfi Haziri, poashtu do tė marrė pjesė edhe nė punimet e grupit, i cili shqyrton progresin e komunave nė Europėn Juglindore, e quajtur "NALAS".
 
 
Tash dy muaj nuk dihet asgjė pėr Avni Fetėn
 
Prishtinė, 26 nėntor 2003 - Pėr rreth dy muaj nuk dihet asgjė pėr Avni Beqir Fetėn (1974) nga fshati Penuh i Besianės. Sipas deklaratės sė familjarėve tė Avniut (tė dhėnė mė 26 nėntor 2003 nė KMDLNJ), ai mė 29 shtator, rreth orės 17.00, ka marrė veturėn e njė shoku tė tij (fqinj) tė tipit Opel Calibra, ngjyrė tė kuqe, me targa 143 - KS - 930. Prej atij ēasti nuk dihet asgjė pėr fatin e tij.

Atė ditė, Avniu kishte tė veshur pantallona ngjyrė tė zezė, njė bluzė tė zezė dhe njė jakne tė lėkurės, po me ngjyrė tė zezė. Avniu ėshtė i gjatė 1.70 m me peshė prej 90 kg.

Familjarėt e Avniut lusin tė gjithė ata qė mund tė kenė ndonjė informatė pėr tė le tė lajmėrojnė nė numrat e tel. mobil 044 161 682 ose 044 315 325 apo nė KMDLNJ nė tel. (statik) 038/ 249 006 ose 244 029.
 
 
U nėnshkrua Memorandumi i Mirėkuptimit pėr Persona tė Zhdukur
 
Prishtinė, 26 nėntor 2003 - Komisioni Ndėrkombėtarė pėr Persona tė Zhdukur dhe UNMIK-u nėnshkruan sot Memorandumin e Mirėkuptimit pėr Persona tė Zhdukur. Me kėtė rast Gordon Bejkon tha se bashkėpunimi UNMIK- Komisioni mund tė ndihmojė mbylljen e kapitullit tė padrejtėsive qė kanė ndodhur nė Kosovė.

Pėr shefin e shtyllės sė parė tė UNMIK-ut Zhan Kristian Kadi, fati i tė zhdukurve ėshtė plagė pėr gjithė Kosovėn. Ndėrkaq sipas kryeministrit Rexhepi nėnėshkrimi i memorandumit do tė ndihmojė nė ndriqimin e fatit tė tė zhdukurve.
 
 
Anėtarėt e Kryesisė sė LDK-sė dje i uruan festėn e Bajramit kryeytarit tė BIK, Naim Tėrnava
 
Prishtinė, 26 nėntor 2003 - Me rastin e festės sė Bajramit, dje njė delegacion i LDK-sė, Hajzer Krasniqi dhe Agim Krasniqi, anėtarė tė Kryesisė qendrore tė LDK-sė, vizituan selinė e Bashkėsisė Islame tė Kosovės dhe kryetarit tė saj, Naim Tėrnava me bashkėpunėtorėt, i uruan kėtė festė tė madhe.
 
 
Podujevė: Policia zbulon armė dhe muncion, kurse maskat plaēkitėn njė person
 
Podujevė, 26 nėntor 2003 (QIK) - Policia rajonale e UNMIK-ut ka raportuar pėr zbulimin e dy bombave tė dorės gjatė kontrollimit tė veturave dje rreth orės 21.30. Sipas policisė nė veturėn "Opel ascona" nė rrugėn "Skėnderbeu" nė Podujevė KFOR-i ka konfiskuar dy bombat e dorės pėr deminim.

Operacioni i kontrollimit tė tė shtėpisė sė tė dyshuarit ka vazhduar nga policia e cila ka zbuluar njė revolver me 32 rrathė municioni dhe lloje tė ndryshme tė armėve qė u konfiskuan.
 
Gjatė kontrollimit tė shtėpisė sė tė arrestuarit janė zbuluar armė tė llojeve tė ndryshme, tha zėdhėnėsi i policisė rajonale tė UNMIK-ut nė Prishtinė Malkolm Eshbi, duke mos dhėnė detaje tė tjera. Ndėrkaq, burime anonime nga policia e Podujevės pohojnė qė tė jetė zbuluar 1 predhė minahedhėsi, municion "Gulinovi", etj.

Gjithashtu njė vjedhje me armė ėshtė raportuar nga policia rajonale e UNMIK-ut e Prishtinės. Tre persona tė panjohur me armė dhe tė maskuar i grabitėn viktimės 1500 euro dhe njė telefon mobil, ka njoftuar policia, duke shtuar se kjo ndodhi derisa ai mbushi veturėn me derivate nė pompėn e benzinės Alb Petrol.
 
Ngjarja ka ndodhur nė rrugėn Albatros, por nuk ėshtė raportuar pėr tė lėnduar. Ndėrkaq, sipas burimeve jozyrtare ngjarja ka ndodhur nė afėrsi tė fshatit Gėrdofc dhe viktimės i janė plaēkitur 2300 euro.

Nė raportin e policisė njoftohet edhe pėr njė viktimė e cila nga njė person i panjohur ka marrė njė monedhė false prej 50 euro me tė cilėn e ka paguar njė kartelė telefonike.
 
 
Mijėra besimtarė tė besimit islam nė Kosovė kremtuan festėn e Bajramit
 
Prishtinė, 26 nėntor 2003 - Mijėra besimtarė tė besimit islamė nė Kosovė dje kremtuan festėn e ditės sė Bajramit. Besimatarėt faljen e Bajramit e bėnė nė Xhaminė e Madhe nė Prishtinė, ku nga aty pėrcollėn mesazhin pėr humanitet, drejtėsi, solidaritet dhe barazi njerėzore.
 
Manifestimi filloi me leximin e disa pjesėve kuranore dhe me ligjėratėn pėr rėndėsinė e kėsaj feste, tė cilėn e mbajti maxhistėr Xhabir Hamiti, ndėrkaq faljen e Fiter Bajramit e ka udhėhequr kryeimami i Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Sabri Bajgora.
 
Ndėrkaq, kryetari i Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Naim Tėrnava nė mesazhin e tij bėri thirrje pėr ndihmė dhe kujdes pėr tė gjithė ata qė kanė nevojė.

Pas faljes sė Bajramit, Bashkėsinė Islame tė Kosovės e kanė vizituar dje edhe krerėt e institucioneve tė vendit, por edhe nga radhėt e ndėrkombėtarėve.

Kryeadministratori i Kosovės, Hari Holkeri festėn e Bajramit tė Madh e cilėsoi shumė tė rėndėsishme nė kėtė linjė edhe pėr komunitetin ndėrkombėtar tė dislokuar nė Kosovė.
 
Ai tha se administrata ndėrkombėtare dhe konfesionet fetare nė Kosovė kanė shumė gjėra tė pėrbashkėta, duke shfaqur besimin e tij se komunitetet fetare mund tė luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė arritjen e standardeve, gjė qė do tė ishte nė interesin e tė gjitha grupeve etnike dhe fetare nė Kosovė.

Ndėrkaq, nė mbrėmje nė sallėn e kuqe tė Pallatit tė Rinisė dhe Sporteve nė Prishtinė me rastin e festės sė Bajramit u mbajt njė koncert festiv. Nė kėtė koncert morėn pjesė Kori i Medresesė sė Prishtinės dhe ansambli i kėngėve dhe valleve "Shota".
 
 
Policia informon se janė identifikuar dy veturat prej tė cilave ėshtė kryer sulmi ndaj pjesėtarėve tė SHPK-sė nė Pejė
 
Prishtinė, 26 nėntor 2003 - Policia ndėrkombėtare ka formuar njė ekip tė veēantė hetuesish nga Qendra pėr Krime Serioze nė Prishtinė pėr tė hetuar sulmin e armatosur kundėr tre pjesėtarėve tė SHPK-sė nė Pejė. Kėshtu bėri tė ditur zėdhėnėsi i komesionerit tė policisė sė UNMIK-ut pėr hetimin e krimeve Robi Pedllov.
 
Ai tha se deri mė tash dihet se kundėr policėve kosovarė ėshtė qėlluar nga dy vetura: njė "mercedes" ngjyrė gri dhe njė "audi" i bardhė qė ėshtė gjetur e gjetur i braktisur. Vetura kishte shumė dėmtime, sepse ishte ngarė shumė shpejt. Nė mercedes ishin tre persona dhe tre numrat e parė tė kėsaj veture janė 329 KS. Dėshmitarėt nuk kanė arritur t'i marrin numrat e tjerė, raporton policia.

"Mund tė them se vetura e tipit "audi" tė vjetėr ėshtė gjetur e braktisur dy kilometra nė afėrsi tė Klinės nė njė zonė malore nė rrugėn Pejė - Prishtinė", ka thėnė zėdhėnėsi Pedllov. Ai bėri tė ditur se disa dėshmitarė, tashmė u janė drejtuar policisė me informacione, por kėrkoi ndihmė edhe nga tė tjerėt qė mund tė kenė qenė dėshmitarė tė kėsaj ngjarjeje tragjike.
 
 
Feler i premtoi familjes Tolaj se policia e UNMIK-ut do tė bėjnė ēmos pėr kapjen e vrasėve tė Sebahates
 
Pejė, 26 nėntor 2003 - Komesioneri i policisė sė UNMIK-ut, Shtefan Feller vizitoi dje Shtabin rajonal tė policisė sė Pejės, ku nga zyrtarėt u informua mė hollėsisht rreth ngjarjes sė pardjeshme tragjike afėr Pejės, ku u vra policja Sabahate Tolaj dhe dy kolegė tė saj u plagosėn.
 
Pastaj Feler vizitoi familjen e polices sė vrarė Sebahate Tolaj dhe u shprehu ngushėllime, duke u premtuar se policia e UNMIK-ut dhe SHPK do tė bėjnė ēmos nė gjetjen e vrasėve tė tė ndjerės Tolaj.

Feler e cilėsoi kėtė vrasje si akt kriminel, i cili ėshtė i drejtuar kundėr institucioneve vendore dhe ndėrkombėtare, qė po bėjnė pėrpjekje tė vazhdueshme pėr vendosjen e sigurisė pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.
 
 
Kryeshefi ekzekutiv i Prishtinės urdhėroi qė me rastin e 28 Nėntorit tė vendoset flamuri
 
Prishtinė, 26 nėntor 2003 - Kryeshefi ekzekutiv i komunės sė Prishtinės, Sami Hamiti nėpėrmjet Bordit tė Drejtorėve dhe nė pajtim me dispozitat e statusit tė Prishtinės lėshoi njė urdhėresė ku urdhėrohen instituconet e pėrkohėshme tė vetėqeverisjes, organet gjyqėsore, shoqėritė aksionare, ato me pėrgjegjėsi tė kufizuara, bizneset individuale, qė me rastin e festės sė 28 Nėntorit - Ditės sė Flamurit nė ndėrtesat e tyre tė vendosin flamurin.
 
 
Misioni i OSBE-sė filloi fushatėn: "Reago - dhuna ėshtė krim"
 
Prishtinė, 26 nėntor 2003 - Misioni i OSBE-sė nė Kosovė prej dje filloi fushatėn: "Reago - dhuna ėshtė krim", me qėllim tė ndėrgjegjėsimit pėr problemin e dhunės ndaj femrave. Fushata filloi nė Ditėn ndėrkombėtare kundėr dhunės ndaj femrave dhe pėrfundon mė 10 dhjetor, pėrkatėsisht nė Ditėn Ndėrkombėtare tė tė Drejtave tė Njeriut. Ngjarje tė ndryshme do tė organizohen nė mbarė Kosovėn me theks tė veēantė mbi kėtė problematikė.
 
 
NATO ka hedhur poshtė reduktimin e trupave tė saj nė Kosovė deri nė mesin e vitit 2004
 
Bruksel, 26 nėntor 2003 - NATO-ja do t'i reduktojė pėr njė tė tretėn forcat paqeruajtėse nė Bosnje si hap i parė drejtė marrjes sė misionit mga ana e Bashkimit Evropian. Diplomatė nė Bruksel kanė thėnė se pėr shkak tė statusit final tė pazgjidhur tė Kosovės. Aleanca ka hedhur poshtė reduktimin e trupave nė Kosovė deri nė mesin e vitit 2004.
 
 
Robertson thotė se misioni i NATO-s do tė jetė i suksesshėm kur Kosova tė bėhet demokraci shumetnike
 
Bruksel, 26 nėntor 2003 - Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Xhorxh Robertson, deklaroi dje se kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi javėn e kaluar i ka premtuar se do tė vazhdojnė bisedimet Prishtinė - Beograd.
 
Ai shpreson se nė Kosovė do tė plotėsohen standardet demokratike qė janė kusht pėr fillimin e bisedimeve pėr statusin final tė Kosovės. Lordi Robertson ka thėnė se misioni i NATO-s do tė jetė i suksesshėm kur Kosova tė bėhet njė demokraci shumetnike.
 
 
Policia shqiptare ka arrestuar dy persona tė dyshimtė se i takojnė organizatės terroriste
 
Tiranė, 26 nėntor 2003 - Policia shqiptare ka arrestuar dy persona tė dyshimtė se i takojnė organizatės terroriste, tek tė cilėt janė gjetur mjete shpėrthyese, njoftuan agjencitė e huaja tė lajmeve, duke cituar burimet policore nė Tiranė.

Shtetasit shqiptarė Pjetėr Baba (38) dhe Lulzim Ēuni (35) janė arrestuar tė premtėn nė Shkodėr, ka deklaruar zėdhėnėsi i Ministrisė sė Rendrit Engjėll Hysi.

Policia gjatė bastisjeve tė banesave tė tyre ka gjetur armė, municion, disa telefona celularė dhe dikumente falco. "Kėto mjete ndoshta janė pėrgatitur pėr t'u aktivizuar nė Tiranė", ka thėnė Hysi.
 
 
Shqipėria mbėshtet "Marrėveshjen pėr Procesin Politik" nė Irak
 
Tiranė, 26 nėntor 2003 - Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Shqipėrisė shpreh mbėshtetjen e saj ndaj "Marrėveshjes pėr Procesin Politik" tė nėnshkruar mė datė 15 nėntor 2003, ndėrmjet Autoritetit tė Pėrkohshėm tė Koalicionit nė Irak dhe Kėshillit Qeverisės Iraken.

Kjo marrėveshje pėrbėn njė plan konkret pėr transferimin e pushtetit nė Irak drejt njė qeverie tranzicioni irakiane. Arritja e kėtij pikėsynimi brenda datės sė parashikuar tė 30 qershorit 2004, do tė bėjė tė mundur vetėqeverisjen e popullit iraken.

Shqipėria, si njė vend-anėtar i Koalicionit, mbėshtet kėtė plan tė hartuar mbi parime demokratike dhe e konsideron atė si ēelėsin e rrugės sė zhvillimit demokratik tė Irakut dhe mė gjerė tė rajonit.
 
Sė bashku me partnerėt e tjerė tė Koalicionit, ne kemi dy synime tė pėrbashkėta strategjike, njė Irak tė qėndrueshėm, tė lirė, demokratik, dhe nė paqe me fqinjėt e tij dhe vetveten, si dhe dėshirėn e pėrbashkėt me popullin irakian pėr njė kthim tė shpejtė tė sovranitetit nė duart e tij.
 
 
Tė premtėn zhvillohet takimi i ministrave evropianė tė punėve tė brendshme, tė sigurisė dhe juridikaturės
 
Bruksel, 26 nėntor 2003 - Pėr tė premtėn ėshtė caktuar takimi deri mė tash mė i madh i ministrave evropianė tė punėve tė brendshme, tė sigurisė dhe juridikaturės, nė tė cilin pėrveē 15 ministrave tė dikasterėve tė Bashkimit Evropianė, do tė marrin pjesė dhe 10 anėtarė tė rinj tė BE-sė dhe tė vendeve tė Ballkanit, tė gjithė pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė nė vendet e rajonit, si dhe pėrfaqėsuesit e Paktit tė Stabulitetit.
 
 
Pauell tha se Maqedonia ka bėrė pėrparim tė dukshėm politik dhe shoqėror
 
Uashington, 26 nėntor 2003 - Kryeministri i Maqedonisė, Branko Cėrvenkovski, ndodhet nė Uashington, pėr bisedime me zyrtarė amerikanė. Ai ėshtė takuar me sekretarin e Shtetit Kolin Pauell dhe vizita pėrfshin takime me nėnpresidentin Dik Ēenej si dhe me nėnsekretarin e mbrojtjes Pol Uolfowic.

Sekretari Pauell tha se ai e mirėpret ditėn ku Maqedonia tė integrohet plotėsisht nė institucionet Euro-Atlantike.

Ai u tha gazetarėve se e nxiti kryeministrin Cėrvenkovski tė vazhdojė tė kėmbėngulė pėr anėtarėsim nė NATO.

Pauell tha se Maqedonia ka bėrė pėrparim tė dukshėm politik dhe shoqėror nė vitet e fundit, por ende i mbetet punė pėr tė pėrmbushur standartet e anėtarėsimit nė aleancėn e Natos dhe nė organizatat e tjera Euro-Atlantike.
 
 
M.Xhaferi: Pjesėmarrja e shqiptarėve nė forcat policore dhe ushtarake ende nuk ka arritur nė shkallėn e duhur
 
Uashington, 26 nėntor 2003 - ZV.kryeministri i Maqedonisė Musa Xhaferi, i cili ėshtė nė pėrbėrje tė delegacionit qė shoqėron kryeministrin Cervenkovski nė SHBA, tha se ka shumė punė pėr tė realizuar nė praktikė nė kėtė vend.

Zoti Xhaferi thotė se pjesėmarrja e shqiptarėve nė forcat policore dhe ushtarake tė vendit ende nuk ka arritur nė shkallėn qė parashikon marrėveshja e Ohrit.

"Krahasuar me dy vite ose dy vite e gjysmė mė parė ka njė kėrcim tė dukshėm. Ajo nuk ėshtė e mjaftueshme dhe konform marrėveshjes sė Ohrit. Nga fundi i vitit 2004 policia e Maqedonisė duhet tė reflektojė strukturėn nacionale", tha Xhaferi.

Sipas tij, Maqedonia ka ndėrmarrė disa hapa tė rėndėsishėm pėr tė luftuar korrupsionin. Por pothuajse njėlloj si nė vendet e tjera ballkanike, korrupsioni sė bashku me krimin e organizuar dhe trafikun njerėzor, janė atje njė plagė mjaft e pėrhapur qė duket se kėrkon masa radikale, tha ai.
 
 
Jemeni ka arrestuar njė tė dyshuar kyē rreth rrjetit tė Al Kaidės
 
Sana, 26 nėntor 2003 - Jemeni thotė se tė mėrkurėn shpreson tė ketė arrestuar njeriun kyē pėr tė dhėna rreth Al Kaidės, tė dyshuarin e kėrkuar pėr lidhje pėr sulmin kundėr luftanijes amerikane nė vitin 2000.

Mohamed Hamdi al-Ahdal, i njohur edhe si Abu Asem al-Maki ėshtė nė krye tė listės sė Jemenit tė tė kėrkuarve rreth dy vjet mė parė, para se tė kapej nga forcat e sigurimit tė martėn nė Sana.

"Ky ėshtė njė arrestim i rėndėsishėm pėr shkak tė informacioneve qė do tė marrim gjatė hetimeve, tė cilat mund tė zbulojnė elementė ose rrjetin bile edhe jashtė Jemenit", tha njė zyrtar qeveritar i Jemenit.
 
 
Xhej Garner thotė se njė seri gabimesh kishin penguar punėn pas luftės nė Irak
 
Londėr, 26 nėntor 2003 - Gjenerali amerikan qė ishte nė krye tė Irakut nė javėt pas rrėzimit tė Sadam Huseinit ka thėnė se rindėrtimi i vendit do tė kishte ecur mė mirė nėse SHBA do tė kishte mė shumė besim tek irakianėt
Gjenerali nė pension, Xhej Garner i tha BBC-sė se njė seri gabimesh kishin penguar punėn pas luftės.

Ai tha se mė shumė ushtarė duhet tė ishin dėrguar nė Bagdad, duhet tė kishte patur komunikime mė tė mira me irakianėt dhe gjeneratorė tė mėdhenj duhet tė ishin transportuar pėr tė sjellė energjinė elektrike.

Gjenerali Garner tha se ushtria irakiane duhet tė ishte punėsuar nė pėrpjekjet rindėrtuese dhe jo tė ēmobilizohej. Gjithashtu koalicioni i drejtuar nga amerikanėt duhet tė pėrpiqej tė sillte nė pushtet njė qeveri mė me shpejtėsi.

Gjenerali Garner u zėvendėsua si kreu i administratės amerikane nga Pol Bremer pas mė pak se njė muaji nė atė post.
 
 
Amerikanėt arrestuan bashkėshorten dhe tė bijėn e nėnkryetarit tė Sadam Hyseinit
 
Bagdad, 26 nėntor 2003 - Trupat amerikane kanė arrestuar bashkėshorten dhe tė bijėn e nėnkryetarit tė regjimit tė Sadam Hyseinit, i dyshuar pėr sulmet kundėr trupave amerikane.

Trupat amerikane 70 milja nė veri tė Bagdadit kanė arrestuar bashkėshorten dhe tė bijen e Izat Ibrahim Duri, njė bashkėpunėtor shumė i lartė i Sadamit, tha sot zėdhėnėsi i ushtarak amerikan Uiliam Mekdonald, njofton AP.

Gjatė sundimit tė Sadam Huseinit, Al Duri ishte nėnkryetar i Kėshillit tė Komandės Revolucionare tė Irakut.
Zyrtarėt amerikanė besojnė se Al Duri ka planifikuar shumė sulme kundėr forcave amerikane dhe javėn e kaluar ofruan 10 milionė dollarė pėr informacione nė kapjen e tij. Al Duri ėshtė i gjashti nė listėn e 55 irakianėve mė tė kėrkuar.
 
 
Nė Nepal janė vrarė 12 rebelė maoistė dhe 8 pjesėtarė tė forcave tė rendit
 
Katmandu, 26 nėntor 2003 - Dymbėdhjetė rebelė maoistė dhe tetė pjesėtarė tė forcave tė rendit janė vrarė nė pėrleshjet nė Nepal, kanė bėrė tė ditur burimet policore dhe ushtarake. Qė nga viti 1996 nė konfliktet e armatosura nė kėtė vend janė vrarė mbi 8000 njerėz.
 
 
Janė tė mundshme sulmet terroriste nė disa qytete turke
 
Stamboll, 26 nėntor 2003 - Janė tė mundshme sulmet terroriste nė disa qytete turke, duke pėrfshirė edhe Ankaranė dhe Stambollin, ka bėrė tė ditur sot Australia, duke pėrsėritur kėshillėn qytetėrėve tė saj qė tė mos udhėtojnė nė Turqi.

Edhe Britania e Madhe ka informacione se sė shpejti mund tė ndodhin sulme tė reja terroriste nė qytetet mė tė mėdha nė Turqi, thuhet nė njė komunikatė tė Minstrisė sė Jashtme, nė tė cilėn paralajmėrohen qytetarėt britanikė tė mos udhėtojnė nė Turqi.
 
 
Zgjedhjet presidenciale nė Gjeorgji do tė zhvillohen mė 4 janar
 
Tbilisi, 26 nėntor 2003 - Parlamenti i Gjeorgjisė vendosi njėzėri qė zgjedhjet presidenciale pėr tė zėvendėsuar presidentin e pėrmbysur, Eduard Shevernaxe, tė zhvillohen mė 4 janar.

Presidentja e pėrkoshme, Nino Burjanaxe, ende nuk ka vendosur nėse do tė konkurojė apo jo. Ajo i premtoi parlamentit se zgjedhjet do tė zhvillohen nė njė klimė tė qetė e paqesore.

Udhėheqėsi i partisė kryesore tė opozitės, Mikhail Saakashvili, i cili drejtoi revoltėn popullore qė detyroi zotin Shevarnaxe tė jepte dorėheqjen, tha se opozita do tė pėrpiqet tė dalė me njė kandidat tė pėrbashkėt pėr president.
 
 
Shpėrthime tė fuqishme nė qendėr tė Bagdadit
 
Bagdad, 26 nėntor 2003 - Nė qendėr tė Bagdadit u dėgjuan tė martėn mbrėma disa shpėrthime tė fuqishme, vetėm disa orė pasi zyrtarėt amerikanė nė Irak thanė se gueriljet po i drejtojnė sulmet e tyre mė tepėr kundėr irakianėve sesa ndaj trupave amerikane.

Nė zyrat e koalicionit tė udhėhequr nga Shtetet e tė Bashkuara u dėgjuan sirenat dhe, sipas dėshmitarėve, dy predha apo raketa goditėn ndėrtesat aty pranė. Por deri tani, zyrtarėt amerikanė nuk kanė dhėnė hollėsi rreth incidentit.

Gueriljet kanė qėlluar me mortaja selinė e koalicionit nė Bagdad edhe nė tė kaluarėn.
 
 
Njė gjykatės britanik kritikon amerikanėt
 
Londėr, 26 nėntor 2003 - Njė nga gjykatėsit mė tė lartė tė Britanisė ka dėnuar mbajtjen pa gjyq nė burg nė Guantanamo tė qindra tė dyshuarve duke e quajtur atė njė dėshtim monstruoz tė drejtėsisė.

Gjykatėsi, Lordi Steyn qė ėshtė nė gjykatėn mė tė lartė britanike, Dhomėn e Lordėve, tha se tė dyshuarit e Al-Kaidas dhe talebanėve me qėllim mbaheshin pėrtej tė drejtės sė ligjit dhe gjykatave.

Nė njė fjalim nė Londėr, ai tha se cilėsia e drejtėsisė hartuar pėr tė burgosurit nė Guantanamo ka dėshtuar tė plotėsojė standartet minimale tė sjelljes sė proceseve gjyqėsore tė ndershme.
 
 
Kryeministri turk kritikon Britaninė e Madhe
 
Stamboll, 26 nėntor 2003 - Kryeministri turk Taip Erdogan ka kritikuar Britaninė e Madhe pėr shkak se publikisht ka paralajmėruar pėr rrezikun nga sulmet e reja terroriste nė Stamboll, nė Ankara dhe nė qytete tė tjera tė Turqisė. "Nėse synojmė njė front tė pėrbashkėt kundėr terrozizmit, tė dhėnat e zbulimit duhet t'u jipen organeve shtetėrore, e jo mediave", ka paralajmėruar Erdogan.
 
 
Agjencia bėrthamore e OKB-sė dėnon mashtrimet e Iranit
 
Vjenė, 26 nėntor 2003 - Agjencia e Kombeve tė Bashkuara pėr energjinė bėrthamore miratoi njė rezolutė ku dėnohen mashtrimet e Iranit nė tė kaluarėn rreth programit tė tij bėrthamor.

Kėshilli i guvernatorėve tė agjencisė e miratoi rezolutėn gjatė njė mbledhjeje qė zhvilloi sot nė Vjenė.
 
Megjithėse dėnonte mashtrimet e Iranit nė tė kaluarėn, rezoluta pranonte se kohėt e fundit Teherani ėshtė treguar i hapur dhe se muajin e kaluar u premtoi ministrave tė jashtėm tė Bashkimit Evropian qė vizituan kėtė vend se do tė ndalte pasurimin e uraniumit.
 
 
UEFA ndalon zhvillimin e takimeve tė futbollit nė Turqi
 
Stamboll, 26 nėntor 2003 - Pas sulmeve mė tė reja terroriste nė Stamboll, Federata Evropaine e Futbollit (UEFA) ka ndaluar zhvillimin e takimeve tė eurokupave nė Turqi.

Kėshtu dy ndeshjet e Ligės sė kampionėve (Galatasaraj - Juventus dhe Beshiktash - Ēelzi) dhe njė e Kupės sė UEFA-s (Makabi - Valensia) do tė luhen nė njė terren neutral. UEFA fillimisht takimin Makabi - Valensia, pėr shkak tė situatės nė Izarel, e kishte caktuar tė luhet nė Izmir.

Ky vendim i UEFA-s ka shkaktuar zemėrimin e klubeve turke.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.