|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Zonja e parė amerikane vjen nė shqip nga njė zonjė e letrave

 
 

 
26 nėntor 2003 / TN / Nga Ēerēiz Loloēi
 
Autori: Christopher Andersen
Pėrktheu: Elena Kadare
Botoi: Shtėpia botuese “Doruntina”
 
Zonja Kenedi, tė gjitha detajet e njė jete tė paeksploruar
 
Nė qoftė se pėrralla mori fund me vrasjen e JFK (John Fidzgerald Keneddy) mė 22 nėntor tė vitit 1963, legjenda e tij vazhdoi. Nė moshėn 34 vjeēare, aq sa feniksi, e veja Presidentit do tė rilindė nga hiri dhe gėrmadhat e kėsaj legjende. Asnjė personalitet i kėsaj epoke nuk ia ka arritur tė bėjė tė flitet e tė shkruhet pėr tė, si edhe tė nxisė kureshtjen kaq tė madhe, sa ē’bėri ajo. Me pėrjashtim ndoshta tė princeshės Diana, gruas mė tė njohur tė kohėve moderne.
 
Xhon dhe Zhakėlinė Kenedi i kanė bėrė ballė shumė provave tė vėshtira tė jetės. Dhe ēifit i tyre arritit t’i kapėrcejė tė gjitha kėto: sėmundja e rrezikshme e presidentit, qė desh ia mori jetėn para ngjarjes sė Dallasit, mungesa kronike e besnikėrisė sė tij, vdekja e njė tė afėrmi tė tyre, hemoragjia cerebrale qė paralizoi babanė e tij, dėshtimi i njė barre tė Zhakėlinės dhe vdekja e djalit tė tyre Patrik. Por, e mbetur vetėm pas vrasjes sė Xhonit, Xhekit iu desh tė pėrballonte prova edhe mė tė rėnda.
 
Qėndrimi dhe dinjiteti i saj i lindur ishin ēimentoja qė mbajti tė bashkuar gjithė vendin. Nėse ajo arriti ta mbane kokėn lart, atėhere ē’tė drejtė kishin amerikanėt ta linin veten tė mposhteshin nga dyshimi e dėshpėrimi?
 
Xheki ushqente vetėm njė ambicie: ajo donte qė gjithė bota ta mbante gjallė nė kujtesė burrin e saj. Qė nė ēastin qė mbaroi ceremonia e varrimit tė tij, ajo nisi tė ndėrtojė mitin Kenedi, njė histori tė parė dhe tė korigjuar nga ajo vetė, tė atyre njėmijė ditėve tė Xhonit nė Shtėpinė e Bradhė. Ajo shpresonte se do tė mbetej varianti i saj i ngjarjeve.
 
Njė dhjetėvjeēar mė pas, varaku i epokės kishte marrė plasaritje. Shumė shpejt njė pėrrua zbulimesh politike, si dhe jeta zulmėmadhe private e Presidentit vetė, shlyen gjurmėt e asaj parajse, qė ajo e kishte rindėrtuar vetė, me aq kujdes tė madh.
 
Nė tė kundėrtėn, vit pas viti, legjenda e Xhekit u ngrit lart. Edhe pas martesės sė saj me Aristote Onassisin, qė shpesh u quajt si njė tradhti, ylli i saj nuk u shua. Gjatė njėzet viteve tė fundit tė jetės sė saj, vite kėto enigmatike e tė paarritshme, ajo mbeti objekt i njė mahnitjeje tė vazhdueshme, simbol i pasurisė, pushtetit, stilit, elegancės dhe dinjitetit.
 
Vdekjen e saj mė 19 maj 1994, pas njė kanceri, amerikanėt e pėrjetuan si njė humbje tė madhe. Ajo la pas vetes kujtimin e njė personazhi jashtė sė zakonshmes, tė njė idoli tė lajkatuar nga e gjithė bota, mė shumė se njė qėnie njerėzore, njė krijesė miti e misteri. Vdekja e saj i vuri vulėn e fundit njė epoke. Asnjeri nuk mundi tė thotė se kush ishte ajo nė tė vėrtetė.
 
Sepse historia e saj ishte njė gjė fare tjetėr nga njė sagė, qė kishte tė bėnte me paranė dhe famėn. Xheki ishte njė bashkėshorte e re, qė u lidh me njė burrė tė cilin ia mori vdekja, njė nėnė e re qė iu desh t’i rriste vetė fėmijtė e saj, njė grua tmerrėsisht xheloze pėr ruajtjen e intimitetit tė saj, sa kohė qė ishte e dėnuar tė jetonte nėn dritėn e proxhektorėve.
 
Vendi i saj nė histori ėshtė kaq i veēantė sa asnjeri nuk do tė mund tė kuptojė kurrė se ēfarė pėrfaqėsonte ajo. Nga ēdo pikėpamje, ajo ishte unikale. Njė grua me zemėr tė thyer, dalė prej njė familje tė divorcuar, ajo e adhuronte bababė e saj alkolik dhe aventurier, pėr tė cilin idolet sipėrane ishin “dollari” dhe “arritja sociale”.
 
Nė kundėrshtim me tė gjitha kėto, Xheki kishte njė dhunti qė i kapėrcente tė metat e saj. Ajo zgjodhi rrugėn e ndeshjes me botėn dhe jo mposhtjen prej saj. Ajo vazhdoi tė dashuronte dhe tė dashurohej prej tė tjerėve dhe tė bėnte atė qė donte vetė. Mbi tė gjitha Zhakėlinė Bouvier Kendi Onassis provoi se ishte njė heroinė amerikane.
 
Nė kėtė libėr tregohet jeta e plotė e Zhakėlinė Kenedi, gruas sė presidentit tė famshėm amerikan qė u vra tragjikisht mė 1963. Figura e saj u bė njė nga mitet mė tė mėdha tė Amerikės sė shekullit XX. I mbėshtetur nė shumė dokumente tė pabotuara deri mė sot si dhe nė qindra dėshmi tė njerėzve qė e kanė njohur kėtė grua, Christopher Andersen na jep njė pėrshkrim pasionant tė jetės sė saj me fat tė jashtėzakonshėm, qė, pasi jetoi nėn hijen e dy burrave aq tė pasur dhe tė fuqishėm siē qenė Kendi dhe Onassisi, arriti ta ruajė pavarėsinė e saj. Pas tyre ajo pati edhe histori tė tjera tė stuhishme dashurie deri sa gjeti mė nė fund paqen nė krahėt e njė burri tjetėr, Maurice Tempelsonit.
 
Nė libėr pėrshkruhen gjithashtu marrėdhėniet e saj tė ethshme me paranė, abuzimet qė bėnte me ilaēet e shumta qė pėrdorte, obsesioni i tepruar pėr tė qenė pėrherė nė faqet dhe kryetitujt e gazetave prestigjioze dhe tė revistave tė famshme. Nė tė njėjtėn kohė ne zbulojmė te ajo njė botė tė ndjeshme ndaj fėmijėve.
 
Kemi kėshtu njė portret kompleks tė Xhekit qė herė tė nervozon, herė tė befason, herė tė trondit por qė shpjegon nė mėnyrė tė pėrsosur pėrse ajo arriti tė jetė mbretėresha e zemrave amerikane. Sapo ky libėr doli nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ai pati njė sukses tė jashtėzakonshėm dhe u vu nė krye tė librave mė tė shitur.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.