KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | 

 

 

   
 

Dy lajme nga Podujeva

 
 

 
 
Qeveria komunale diskutoi pėr sistematizimin e vendeve tė punės nė Shėrbimin civil

Podujevė, 26 nėntor 2003 (TN) – Nė mbledhjen e sotme tė Kėshillit tė Drejtorėve qė e udhėhoqi Kryeshefi Ekzekutiv Ejup Visoka morėn pjesė edhe Kryetari i komunės Agim Veliu, zv. kryetari Agim Kikaj dhe pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut Shahzad Bangash.

Nė mbledhjen e sotme u shqyrtua ēėshtja e udhėzimeve pėr pėrgatitjen e propozimeve pėr sistematizimin  vendeve tė punės nė Shėrbimin civil nė bazė tė Rregullores mbi organizimin e brendshėm dhe sistematizimin e vendeve tė punės nė Drejtoritė e Kuvendit komunal, bazuar nė Statutin e komunės sė Podujevės.

Sipas udhėzimeve tė draftit qė u ėshtė dėrguar drejtorive, tė gjitha propozimet pėr vende tė punės nė kuadėr tė drejtorive tė paraqiten nė pajtim me nevojat optimale, pėr bazė tė mirren nevojat reale dhe jo numri ekzitues i punėtorėve nė drejtori si dhe pėr secilin vend tė punės tė pėrshkruhen qartė detyrat e punės.

Kryetari i komunės Agim Veliu shprehu kėnaqėsi qė po pėrcillen Ligjet e Kuvendit tė Kosovės dhe kėrkoi qė mbi bazėn e Rregullores tė bėhet ristrukturimi dhe sistematizimi i vendeve tė punės, kurse zv. Kryetari Agim Kikaj tha se kjo ēėshtje me rėndėsi tė realizohet me kujdes nė mėnyrė qė tė dihen aktivitetet dhe pėrgjegjėsitė pėr secilėn drejtori nė mėnyrė qė tė ngritet cilėsia e shėrbimeve pėr qytetarėt e komunės.

Pas debatit tė shumicės sė drejtorėve tė cilėt informuan se sistematizimi i vendeve tė punės dhe pėrshkrimi e detyrave duhet bazuar edhe nė Ligjet qė janė miratuar ose janė nė procedurė tė aprovimit nė Kuvendin e Kosovės, u vendos qė nė njė nga mbledhjet e ardhshme tė diskutohet detajisht pėr nevojat, pėrshkrimin, detyrat dhe numrin e punėtorėve pėr secilėn drejtori.

 

Podujevė: Gjenden armė tė shumta nė rrugėn “Skėnderbeu”

Podujevė, 26 nėntor 2003 (TN) – Policia regjionale e UNMIK-ut ka raportuar pėr zbulimin e dy bombave tė dorės gjatė kontrollimit tė veturave dje rreth orės 21.30. Sipas policisė nė veturėn “Opel Ascona”  nė rrugėn “Skėnderbeu” nė Podujevė KFOR-i ka konfiskuar dy bombat e dorės pėr deminim. “Operacioni i kontrollimit tė tė shtėpisė sė tė dyshuarit ka vazhduar nga policia e cila ka zbuluar njė revolver me 32 rrathė municioni dhe lloje tė ndryshme tė armėve qė u konfiskuan.

“Gjatė kontrollimit tė shtėpisė sė tė arrestuarit janė zbuluar armė tė llojeve tė ndryshme”, ka pohuar zėdhėnėsi i policisė regjionale tė UNMIK-ut nė Prishtinė Malkolm Ashby duke mos dhėnė detaje tjera. Ndėrkaq burime anonime nga policia e Podujevės pohojnė qė tė kenė zbuluar 1 predhė minahedhėsi, municion “Gulinovi”, etj.

Sipas raportit tė policisė regjionale tė UNMIK-ut nė rrugėn “Zahir Pajaziti” nė parkun e qytetit njė fėmijė e ka lajmėruar policinė  se ka hasur nė municion tė kalibrit 7.62 mm dhe se policia ka dalė menjėherė nė vendin e ngjarjes dhe ka konfiskuar municionin.

Njė vjedhje me armė ėshtė raportuar nga policia regjionale e UNMIK-ut e Prishtinės. “Tre persona tė panjohur me armė dhe tė maskuar i vodhėn viktimės 1500 euro dhe njė telefon mobil”, ka njoftuar policia duke shtuar se kjo ndodhi derisa ai mbushi veturėn me derivate nė pompėn e benzinės “Alb Petrol”.

Ngjarja ka ndodhur nė rrugėn “Albatros”, por nuk ėshtė raportuar pėr tė lėnduar. Ndėrkaq sipas burimeve tona ngjarja ka ndodhur nė afėrsi tė fshatit Gėrdofc dhe viktimės i janė plaēkitur 2300 euro. Nė raportin e policisė njoftohet edhe pėr njė viktimė e cila nga njė person i panjohur ka marrė njė monedhė false prej 50 euro me tė cilėn e ka paguar njė kartelė telefonike.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.