|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Tre vajza nga Kosova kurohen nga zemra nė SHBA

 
 

 
25 nėntor 2003 / Astrit Lulushi / "Zėri i Amerikės"
 
Banorė tė Oklahomės po bėjnė ē’ėshtė e mundur pėr tė ndihmuar 3 vajza nga Kosova me sėmundje zemre, tė cilat pas njė ndėrhyrjeje kirurgjike tashmė kanė dalė nga spitali dhe ndodhen nėn kujdesin e familjeve amerikane nė qytetin Tulsa.
 
Kryeinfermierja e pavionit tė fėmijėve nė spitalin Saint Francis, Debi Lamert i tha me telefon Zėrit tė Amerikės se gjendja shėndetėsore e tre pacienteve nga Kosova ėshtė e mirė. Dy prej vajzave iu nėnshtruan operimit, ndėrsa pėr tė tretėn ndėrhyrja kirugjike nuk u pa e nevojshme nga mjekėt.
 
Tre vajzat tė moshės 8, 13 dhe 19 vjeēare kanė lindur me vrimė nė zemėr, gjė qė shkaton pengesa nė frymėmarrje dhe dobėsi fizike. Pas analizave tė hollėsishme mjekėt arritėn nė pėrfundimin se dy prej vajzave kishin nevojė pėr operacion ndėrsa e treta u trajtua pa ndėrhyrje kirugjike. Trajtimi nė spital u krye nė fillim tė muajit.
 
Zyrtarėt e spitalit Saint Francis nė Tulsa zhvilluan njė takim me gazetarėt pėr tė folur rreth gjėndjes sė 3 vajzave nga Kosova.
Kryeinfermerja Deby Lamert thotė se pas trajtimit, pacientet nga Kosova u morėn nė shtėpi nga tre familje amerikane. Ajo thotė se gjendja e vajzave po pėrmirėsohet.
 
Tre vajzat i ishin nėnshruar trajtimit mjekėsor nė Kosovė por trajtim tė mėtejshėm mė tė specializuar atyre iu desh tė vinin ne Shteet e Bashkuara. Spitali pediatrik Saint Francis nė Tulsa tė Oklahomės mori pėrsipėr trajtimin e tyre ndėrsa njė shoqatė fetare amerikane vazhdon ende fushatėn pėr grumbullimin e ndihmave financiare pėr tė mbuluar shpenzimet e operacionit dhe ilaēeve.
 
Ende nuk dihet edhe sa kohė tre vajzat nga Kosova do tė qėndrojnė nė Tulsa. Mjekėt thonė se gjendja e tyre shėndetsore ėshtė e kėnaqėshme.
 
Pėrhapja e diabetit nė SHBA merr pėrmasa tė rrezikshme
 
17 milionė amerikanė vuajnė nga diabeti, por njė studim i ri tregon se ky numėr jo vetėm do tė rritet por do tė shumėfishohet gjatė 50 vjetėve tė ardhshėm. Nė fakt deri nė vitin 2050 mbi 30 pėrqind e amerikanėve do tė preken nga diabeti.
 
Pas 50 vjetėsh 1 nė ēdo 3 veta do tė jetė prekur nga diabeti Tė paktėn kėshtu thuhet nė studimin e shkencėtarėve pranė qėndrės pėr kontrollin dhe parandalimin e sėmundjeve nė Atlanta.
 
Mjeku Venkat Narajan dhe kolegėt e tij pranė qendrės pėr parandalimin e sėmundjeve studiuan tė dhėnat mjekėsore tė rreth 360 mijė amerikanėve tė moshave dhe racave tė ndryshme. Nga shqyrtimi i tė dhėnave ata mundėn tė pėrcaktonin rrezikun e njė personi pėr tu prekur nga diabeti.
 
Njė amerikan i lindur nė vitin 2000 ka 33 pėrqind gjasa pėr t’u bėrė diabetik gjsatė jetės sė tij.
 
Gratė ndodhen nė njė rrezik mė tė lartė se burrat, ndėrsa burrat dhe gratė me prejardhe latino-amerikane janė nė njė rrezik akoma mė tė madh. Numri i personave tė diagnostikuar me diabet nė Shtetet e Bashkuara do tė rritet 165 pėrqind gjatė 50 vjetėve tė ardhshėm.
 
Diabeti afekton ēdo organ tė trupit, pasi sėmundja ndikon veēanėrisht nė venat e gjakut. Ajo mund tė shkaktojė sėmundje tė syve qė ēojnė nė verbim, apo sėmudnje tė veshkave dhe tė zemrės.
 
Doktor Narajan thotė se arsyeja pėr shtimin e rastve tė diabetit ėshtė ase gjithnjė e mė shumė amerikanė janė fizikisht mbi peshėn normale. Dhjamosja e trupit ėshtė njė faktor i rėndėsishėm qė shkaton diabetin sėmundje e cila ndikon nė pakėsimin e dukshėm tė jetėgjatėsisė sė njė personi.
 
Kur njė person preket nga diabeti, numri i viteve tė jetės sė tij pakėsohet dukshėm. Pėr shembull, jeta e njė personi qė diagnostikohet me diabet nė moshėn 40 vjeēare do tė shkurtohej me 10 deri 15 vjet.
 
Por lajmi i mirė ėshtė se diabeti mund tė parandalohet suksesshėm nėpėrmjet ushtrimeve tė rregullta fizike dhe njė diete tė shėndetėshme ushqimore.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.