|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

PSE STATUSI JURIDIK I UNIVERZITETIT NĖ EUROPĖ ĖSHTĖ AQ I RĖNDĖSISHĖM

 
 

 

Paris, 25 nėntor 2003 / TN

DR. NEHAT SADIKU

Kėto ditė mė ka rrėnė nė dorė njė monografi, ku janė tė prezantuar autorėt e ndryshėm me  tekstet e tyre pėr shumė probleme me tė cilat ballafaqohet sot sistemi i univerziteteve nė Europė dhe nė botė. Aty mundet tė hasim edhe  fotografi tė shumta prej takimit tė konferencės sė rektorėve europian nė Santiago de Campostela.  Lexuesit shumė shpejt i bjen nė sy theksi i pėrqėndruar i mikėpritėsve tek domethėnia simbolike e pjesės qendrore tė qytetit (bėhet fjalė pėr qytetin Santiago de Compostela) ku janė pėrbri ndaj njėra tjerės tė locuara: univerziteti, qė ka festuar 500 vjetorin e themelimit, katedrala me varrin e Shėn Jakobit, shtėpia qyetare, hoteli me pėrfaqėsinė ekonomike si dhe pallati qeveritar.

Tek numėrimi i sipėrm, shihet se vjen nė shprehje raporti harmoniko-simbolik i partnerėve siq janė: univerziteti, kisha, qyteti, ekonomia dhe qeveria. Takimet janė tė shpeshta dhe simbolike nė mes: rektorit, kardinalit, pėrfaqėsuesit tė zyrės ekonomike si dhe guvernatorit. Kėtu vjen nė shprehje simbioza nė mes tė partnerėve tė barabartė dhe autonom, qė raportet nė mes veti i rregullojnė me dialog, barabartėsisht me marėveshje. Kultura dhe respektimi reciprok enkasi e pengojnė, qė ndokushi prej tyre ti shkel mardhėniet e definuara ritualisht dhe juridikisht. Ėshtė sidomos me rėndėsi qė tė gjitha institucionet nė mėnyrė autonome mveti ti zhvillojnė tė drejtat e tyre, ashtuqė shteti e koncipon tė drejtėn administrative, ekonomia atė civile apo tė drejtėn komerciale, qyteti vetėqeverisjen e vet, kisha tė drejtėn kanonike, si dhe univerziteti tė drejtėn e vet tė pavarur.

Nė shekullin e mesėm univerziteti nė Europė ka qenė institucion i pavarur, si zakonisht i nėnshtruar kishės dhe shtetit. Ėshtė e njohur se papa prej mbretit, qė dėshironte tė themelonte univerzitetin, kėrkonte ndarjen e aq pasurisė pėr univerzitetin, ashtuqė univerziteti tė ishte ekonomikisht i pavarur, dhe assesi financiarisht i mvarur prej mbretit. Autonomia ekonomike e garantuar nė kėtė mėnyrė paraqet bazėn institucionale si dhe autonominė programore tė univerzitetit.

Univerziteti i nėnshtrohet shtetit

Nė periudhėn e konsolidimit tė shtetit europian, nė kalim prej shekullit 18-tė nė atė 19-tė, pushtetmbajtėsit dėshironin qė univerzitetin dhe kishėn ta nėnshtronin. Univerzitetin e pavarur e shėndruan nė njė institucion publik, i nėnshtruar shtetit. Nė Europė duke e ndjekur kėtė proces evolutiv erdhi deri tek zhvillimi i tri tipeve tė univerzitetit tė mvarur prej shtetit: nė vendet qė ishin nėn ndikimin francez u zhvillua tipi napoleonian, nė Gjermani ai i Humboldit si dhe ai jozefinian, i cili mė vonė u ristrukturua me reformėn e Bachu-t nė vitin 1849 nė viset e Austro-Hungarisė sė atėhershme. Univerziteti u bė objekt i rregullimit administrativ, financiar dhe institucional i mvarur prej shtetit, akademia e deklaruar autonome u transformua nė njė mvarshmėri prej rrethanave politike.

Nė botėn anglosaksone univerziteti e rruajti shkallėn e lartė tė pavarėsisė si dhe nėn kėtė ndikim u zhvilluan univerzitet e tipit amerikan. Nė Angli univerziteti mbeti i pavarur, nė Amerikė univerzitet u zhvilluan nėn ndikimin e jurisdiksionit komercial.Tek vendet nėn pushtetin turk pozita e univerzitetit qe tejet specifike. Pas luftės sė parė botėrore erdhi deri tek zhvillimi i univerziteteve nėn ndikimin europian, pas luftės sė dytė botėrore nėn ndikimin amerikan.

Kjo qe njė periudhė e rritjes permanente tė intervenimit shtetror si dhe pėrzierjes sė politikės, qė nė kontinentin europian u shkallėzua nėn ndikimin e ideologjive tė mėdhaja tė shekullit 20-tėnė tri format e sistemeve totalitare: fashizmit, totalitarizmit dhe komunizmit. Nė vazhdim tė kėtyre proceseve hasim tek i ashtuquajturi sindromė e tkurrjes apo zvogėlimit tė ekonomisė si dhe instituconeve tė ekonomisė sė tregut, qė ndikoi dukshėm tek zvogėlimi programor i autonomisė sė univerzitetit. Univerziteti qe regulluar me tė drejtėn administrative sa i pėrket organizimit, finansimit dhe programit.

Procesi konfliktual

Kah mesi i shekullit 20-tė, pas luftės sė II-tė botėrore nė Europė filloi tė zhvillohet procesi i kundėrt, nė shoqėri i njohur me emrin e pėrgjithshėm si liria. Nė ekonomi ky proces njihet me emrin ekonomia e tregut, nė politikė si demokraci parlamentare, nė aspektin institucional si shoqėri civile, nė tė drejtėn si e drejtė-dispozitive, nė nivelin akademik si autonomi e univerzitetit. Kėtu bėhet fjalė pėr njė proces tė pėrgjithėsuar socio-ekonomiko, politik dhe kulturor, kur tė drejtėn administrative shtetrore me kėtė fuqia politike dhe ekonomike e shtetit e redukton, zgjėrohet fusha e lirisė personale, tregut tė lirė, autonomisė, dispozitės sė vullnetit.

Ky procesi pas viteve 1990 nė shtetet postsocialiste njihet me emrin tranzicion (perestrojka apo rribėrja). Nė praktikė theksohet tranzicioni politik dhe ekonomik, qė ėshtė nė pėrputhshmėri me interesat politike dhe ekonomike, tejet pak me ato akademike, profesionale dhe reformimi i vėrtetė i univerzitetit dhe praktikimi i vlerave tė reja. Nė literaturėn perendimore akcenti vendoset tek lufta shekullore nė mes pushtetit militant, qė e personifikon dhe personalizon burkoracia shtetrore, si dhe botėn e kulturės dhe shkencės, shoqėrinė civile, qė e prezanton univerzitetin. Burimi elementar i kėtij konflikti rrjedh prej vetė njeriut dhe kjo edhe mė tutje, do tė mbetet si njė vlerė konstante, imanente pėr njeriun.

Rasti i Maqedonisė

Tek rasti ynė konkret, nė Maqedoni parashtrohet pyetja: ku gjinden kufijėt pėr njė proces tė kėtillė? Si mundet dhe duhet penguar burokracinė qė me metodollogjinė divide et imepra tė gjeneron, thellon, kontrollon kontaktet, komunikimin, dialogun nė mes Univerzitetit tė Tetovės (UT-sė) dhe Univerzitetit tė Europės Juglindore nė Tetovė (UEJL-it), nė mes fakulteteve dhe univerzitetit njėrės dhe tjetrės, nė mes profesorėve dhe studentėve, nė mes tė moshuarėve dhe tė rrinjėve, nė mes shkencave shoqėrore dhe atyre teknike, nė mes njerėzve pedagog dhe jopedagog, nė mes rektorėve dhe dekanėve, nė mes studentėve dhe profesorėve etj.etj.

Atė qė duhet ta dijnė Shqiptarėt e Maqedonisė si dhe ata qė u prijnė kėtyre dy institucioneve (UT-sė dhe UEJL-it) ka tė bėjė me kėtė tezė: pėr shkak tė rrethanave nė Maqedoni, gjendjes ekonomike dhe politike, procesit tė zyrtarizmit tė UT-sė, UEJL-it nė Tetovė ende nuk i ėshtė bėrė tėrėsisht definimi i statusit juridik sėpari UEJL-it dhe aspak ai i UT-sė. Me fjalė tjera: dy univerzitet ai i UT-sė dhe UJL-it ende se kanė tė definuar statusin juridik. Pėr tė dyja univerzitet vlen konstatimi ynė se akoma nuk ekzistojnė bazat juridike pėr njė financim tė plotė nga Buxheti shtetėror (rasti i UT-sė) dhe pėr njė finansim tė pjesėshėm (rasti i UEJL-it).

Assesi nuk duhet haruar se UEJL si njė univerzitet ėshtė i ndėrtuar me mjete publike tė shteteve europiane dhe tė SHBA-sė, tash pėr tash e ka statusin privat sipas Ligjit tė arsimit tė lartė nė Maqedoni tė vitit 2000, ndėrkohė qė ky institucion ka realizuar disa interesa publike. Ndryshimet si dhe plotėsimet e fundit tė Ligjit pėr shkollim tė lartė, paraqesin bazėn elementare tė legalizimit tė UT-sė, edhepse opozita maqedonase i vlerėson kėto ndryshime si kundėrkushtetuese, shtetin ky financim do ta kushton nė vit afėr 1.8 miljon euro, me sa duket univerziteti pritet qė tė financohet edhe prej mjeteve donatore si dhe kredive. Me plot tė drejtė mundet tė themi se pėr vazhdimin e punės sė sukseshme nė tė dyja univerzitet, lidershipi i kėtyre institucioneve ka nevojė pėr sajimin e strategjisė sė zhvillimit tė mėtutjeshėm tė tyre.

Tani pėr tani kjo u mungon tė dyja palėve. Pa mos sajuar dhe implementuar strategjinė e qartė pėr pranimin e studentėve, zhvillimin e qendrave tė reja pėr punė shkencore-hulumtuese, nxjerrjen e ofertave tė reja pėr studime diplomike, pėrgaditjes sė kuadrove tė reja, tė studimeve pasuniverzitare dhe tė doktoraturės, si dhe tė aplikimit tė metodave tė reja tė mėsimdhėnies, tė mėsimit nė distancė etj. Edhepse nė Maqedoni shqiptarėt “kanė” dy universitete, kjo nuk nėnkupton se kėto u takojnė vetėm studentėve shqiptar, asnjiherit prej palės shqiptare nuk kemi hasur kundėrshtimin qė nė kėto univerzitete nuk kanė tė drejtė tė studjojnė edhe studentėt nga etnitet tjera. Siē shihet pra shteti e ka ndryshuar filozofinė politike tė veten, duke menduar se duhet tė ketė univerzitet tė tretė shtetror, kuptohet UT si univerzitet sipas tė gjitha standardeve akademike dhe tė akreditimit.

Por ajo qė mė brengos tejet ka tė bėjė me mungesėn e bashkėpunimit nė mes dy univerziteteve “shqiptare” nė Maqedoni. Vėshtirėsi tek ky proces i bashkėpunimit ndėruniverzitar do tė ketė nė vazhdim dhe nė tė ardhmen. Bashkėpunim nuk do tė ketė nėse nė kėto univerzitete nuk do tė ketė liri akademike. Lidershipeve tė dy univerziteteve pėr kėtė gjė nuk ua ndinė fare, vėshtirėsi do tė ketė tek shfrytėzimi i fondeve shtetrore si dhe prodhimi artificial i simptomeve pėr “mėnyrat adekuate si dhe dyfishimin e punės”, si dhe devalvimi i mospėrgaditjes sė projekteve apo pjesėamarjes nė to, p.sh. tė TEMPUS-it), qė pritet tė financohen prej shteteve dhe institucioneve donatore. Sa kohė pritet qė tė zgjasė kjo? Shumė objektiva do tė mbesin tė parealizuara duke i falemenderuar mosbashkėpunimit tė dyja univerziteteve “shqiptare” nė Maqedoni. Tek “sahanlėpirėsit” shqiptar vjen nė shprehje njė dukuri tjetėr siq e pėrgėzon akademiku shqiptar Rexhep Qosja “sindroma e tė vepruarit kundėr vetvetes”.

E drejta administrative e shtetit versus e drejta autonome e univerzitetit

Sistemet demokratike perendimore me anė tė kushtetutės e kanalizojnė dėshirėn e njeriut pėr pushtetin politik, ardhja dhe mbetja nė tė “pėrgjithmonė”, qė pėr nga natyra ėshtė e urrėt, kjo specifikohet me anė tė ligjeve dhe “diktaturės sė shtetit juridik apo pushtetit tė shtetit juridik”. Intelegjencia shqiptare duhet ta pėrvetėson logjikėn e veprimit tė maqinerisė univerzitare “europiane”, se pa mos pasur njė shkallė tė duhur tė zhvillimit autonom tė jurisdiksionit univerzitar, traditės, respektimit reciprok, njohjes sė proceseve politike, ekonomike, kulturore, sociale dhe sistemit polivalent komunikologjik – shkurtimisht thėnė njohjes si dhe respektimit tė kulturės autoktone shqiptare, nuk mundet tė presim progresin si dhe zhvillimin e mirėfilltė nė sferat e ndryshme tė rrinjėve dhe tė rejave. Vetėm nė kėtė mėnyrė, mundet tė pėrcaktohet statusi i univerzitetit dhe ofrohet apo garantohet raporti i barabartė nė mes shtetit dhe univerzitetit.

Nė aspektin individual ky proces i mvetėsimit kulturor, do ta zbuste “luftėn me egon si njė nga mėnyrat e jetės sonė, e cila do t’na  mėsojė, se si tė dalim nga logjika e kėsaj shoqėrie, duke mbetur, megjithėkėtė, brenda kėsaj shoqėrie.” (M.Hoxha, Ditari, “Secili prej nesh ėshtė mbartės i rrugės sė vet”, 24.11.2003, Lobi num.145). Dalja prej logjikės si dhe kthimi brenda saj nė njė shoqėri nuk mundet kuptuar ndryshe pėrpos se nji proces i njė spastrimi tė pėrgjithshėm shpirtėror. Nė aspektin kolektiv kjo paraqet pyetjen kryesore nė mes tė sferės publike apo raportit tė sė drejtės administrative shtetrore, tė drejtės civile nė ekonomi si dhe tė drejtės autonome tė univerzitetit. Me anė tė marėveshjes zgjidhet raporti nė mes univerzitetit dhe shtetit ose le ta citojmė Karlin e Madh: ”Ti mua do t’mė mbrojsh me librin, unė ty do tė mbrojė me shpatėn.”

Kushtetuta maqedonase, ngjajshėm sikurse edhe kushtetutat europiane me disa dallime tė vogėla e pėrcaktojnė: - se Maqedonia ėshtė shtet sovran; - se fetė janė tė ndara prej shtetit; - univerziteti shtetror ėshtė autonom; - pushteti lokal formohet i lirė dhe se inisijativa ekonomike-afariste ėshtė e garantuar me kushtetutė. Me kėtė ėshtė definuar pikėnisja pėr mardhėniet nė mes shtetit, univerzitetit, religjioneve, komunitetit lokal dhe ekonomisė. ĒĖSHTJET e shtetit i rregullon e drejta publike administrative, tė religjioneve tė drejtat e ndryshme, tė univerzitetit e drejta e pavarur e univerzitetit, ēėshtjet e vetėqeverisjes lokale i rregullon e drejta e vetėqeverisjes lokale, atė ekonomike e drejta civile apo jurisdikcioni ekonomik. Raportet nė mes tyre rregullohen me anė tė marėveshjes. Edhe Maqedonia bėnė pjesė nė grupin e atyre shteteve qė patėn firmosur parimet e njėjta. Ėshtė tejet diskutabile Ligji pėr shkollimin e lartė prej vitit 2000 si dhe ndryshimet dhe plotėsimet e fundit a i kanė ndjekur intencat apo sistemin e vlerave tė MAGNA CHARTE UNIVERSITATUM prej Bolonjės prej vitit 1988, qėndrimeve tė konferencės europiane tė rektorėve, politikės sė Kėshillit tė Europės, UNESCO-s, OECEDE-sė, deklaratės sė Bolonjės dhe asociacionit tė posaformuar tė Univerziteteve europiane.

Tipet e ndryshme tė autonomive univerzitare si dhe Europa e dy shpejtėsive

Nė takimet e shumta regjionale nė mes univerziteteve qenė tė publikuara analizat komparative pėr zhvillimin e jurisdiksionit tė Europės Qendrore dhe asaj Juglindore. Nė kėto analiza moderne tė jurisdiksionit dhe praktikės nė Europė konstatohet, se procesi i ashtuquajtur i shkollimit tė lartė konvergjencial/konvergjentativ nė Europė i pati ofruar sistemin univerzitar tė Napoleonit, Humboldit si dhe sistemin jozefinian si dhe rrjedh procesi intenziv i

konvergjenizimit tė sistemit univerzitar britanik dhe turk nė tė ashtuquajturin sistem i pėrbashkėt i unifikuar i hapsirės univerzitare europiane. Ky sistem i konvergjimit tė univerziteteve qe tejet i sukseshėm tek shumė shtete ish socialiste. Nė fazėn e pėrgaditjes gjindet bashkėpunimi tejatlantik. Me njė analizė komparativo-juridike tė pozitės dhe organizimit tė univerziteteve vijmė deri tek konstatimi se nė mes tyre ekzistojnė dallimet sidomos tek organizimi i brendshėm i univerzitetit. Rusia, Polonia, Rumunia, Bullgaria, Hungaria dhe Ēekia e kanė aplikuar modelin integrativ tė univerzitetit me njė shkallė tė lartė autonomisė financiare, me njė buxhet tė pavarur, qė bazohet nė definimin ligjor tė univerzitetit me njė transparencė tė duhur tė financimit tė univerzitetit apo buxhetit shtetror.

Nė kėtė mėnyrė univerzitetit i garantohet pėrpos autonomisė programore (akademike) si dhe organizative (institucionale) si dhe ajo financiare (ekonomike) qė ėshtė mė prioritarja dhe mė e rėndėsishmja. Tek shtetet e posaformuara tė hapsirės ish jugosllave ndjekim njė proces tjetėr. Nė Maqedoni, Sėrbi, Kosovė, Slloveni, Kroaci, Mal tė Zi akoma mbetet nė pėrdorim modeli i njė univerziteti tė dezintegruar, ku fakulteti (anėtarja) paraqet personin juridik me xhiro llogarinė e vete si dhe modeli i univerzitetit si institucion publik, pa mos pasur buxhetin e vet, dhe paraqitet si harxhues i drejtėpėrdrjetė i buxhetit, me ndėrmjetėsimin e resorit tė ministrisė pėrkatėse. E gjithė kėsaj i vjen erra e mykėt, ku univerziteti pati vepruar si njė OPB-sė, pa mos pasur univerziteti tė drejtat qė i takojnė si dhe tė drejtat tjera pėr njė veprim “normal nė konditat e reja shoqėroro-politike”.

Konkludimi: pėr tė dyja qendrat univerzitare “shqiptare” nė Maqedoni sipas aritmetikės dhe prioritetave tė zhvillimit dhe modernizimit tė univerziteteve, konvergjencės, autonomisė me pėrgjegjėsinė do tė jenė objekt i studimit tė shumė institucioneve nacionale dhe ndėrkombėtare. Sot ėshtė bėrė tejet aktual edhe Ēėshtja e menaxhmentit tė univerziteteve. Kėtij procesi univerzitet shqiptare nuk kanė shans pėr ti ikur. Maqedonia gjindet para dyerve tė shenjta tė UE, si shtet “europian” dhe “demokratik” tek kėto procese tė integrimit do tė intenzivohet procesi i europianizimit tė rregullativės juridike si dhe pėrfshirja e barabartė e univerziteteve shqiptare nė programet europiane nė bazė tė jurisdiksionit  tė nivelizuar si dhe autonomisė institucionale dhe financiare tė univerziteteve. Me njė qasje tė kėtillė do tė mundet Maqedonia si shtet ti tejkalon kontradiktat e kushtėzuara historike dhe pengon atė qė sot quhet apo e njohim si Europė e dy shpejtėsive. Elita politike shqiptare, si dhe intelegjencia shqiptare nė Maqedoni do kupton se: PSE STATUSI JURIDIK I UNIVERZITETIT NĖ EUROPĖ ĖSHTĖ AQ I RĖNDĖSISHĖM. Ėshtė koha qė shqiptarėt ta ndėrpresin luftėn kundėr vetvetes nė luftė per vetveten apo disi ndryshe!


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.