|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

ZVICĖR: "KU I MARRIN SHQIPTARĖT RADIOT PĖR VETURAT E TYRE"

 
 

 
   
St GALLEN (Zvicėr), 24 nėntor 2003 / TN - Zef Ahmeti - Nje aksion i filluar qė nga fillimi  tetorit (2003) nga njė qendėr kundėr racizmit nė Zvicer, ka shkaktuar irritim te madh. Aksioni po bėhet me plakata tė mėdha nė tė cilat plakata vihen tekstet-pyetje - si lloj vici, apo humori i zi -  me tė mėdhaja ndėrsa pėrgjigja i jepet me shronja tė vogla.
 
Nė kėtė aksion janė pėrfshirė edhe shqiptarėt. Nė plakatėn ku figuron njė kokė e vizatuar me shkonja tė mėdha shtrohet pyetja si: "KU I MARRIN SHQIPTARET RADIOT PER VETURAT E TYRE" dhe nė  fund tė plakatės me shkronja tė vogla shėnohet pėrgjigja, "nga shitoret profesionale" (shiko plakatėn).
 
Dhe kjo formė e paraqitjes ka irrituar shumė punonjes tė huaj qė jetojnė nė Zvicėr. Nga kjo formė e "protestimit" kundėr racizmit nė zvicėr janė pėrfshirė nėpėr plakatat edhe popujt tjerė, si turqit, tajlandezėt, judenjtė etj. Njė nga akuzat qė i ėshtė bėrė vetė qendrės sė kėtij aksioni ėshtė vetė forma, mėnyra e paraqitjes sė kėtyre plakatave.
 
Nėse njė kalimtari i bie nė sy njė plakatė e tillė ai nuk lexon fare tekstin  shėnuar me shkronja tė vogla por vetėm atė me shkronja tė mėdha. Dhe shtrohet pyetja, a do tė arrihet me tė vėrtetė efekti qė ka pasė kjo qendėr antiraciste, apo ndoshta vetėm se ka shtuar ndjenjėn raciste?


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.