|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryetari i Bashkisė sė New Yorkut viziton Kosovėn

 
 

 
Prishtinė, 24 nėntor 2003 / Besim Abazi / "Zėri i Amerikės"
 
 
Bloomberg: qytetarėt e Kosovės do tė kenė liri, nėse krijojnė institucionet
 
Kryetari i Bashkisė sė New Yorkut, Michael Bloomberg, bėri thirrje pėr ndėrtimin e njė Kosove tolerante e demokratike. Ai i bėri kėto komente gjatė vizitės sė tij tė shkurtėr nė Prishtinė, ku arriti nga Izraeli, tė cilin e kishte vizituar mė herėt gjatė ditės.
 
Zoti Bloomberg takoi gjatė orėve tė pasditės udhėheqėsit mė tė lartė politikė tė Kosovės, ndėrsa vuri lule mbi bustin e Nėnė Terezės, tė cilėn e quajti “bijė tė shqiptarėve dhe nėnė tė gjithė botės”.
 
Gjatė njė ceremonie nė Teatrin Kombėtar tė Prishtinės, zoti Bloomberg tha se qytetarėt e vendit tė tij, e ēmojnė shumė punėn e njerėzve nė Kosovė, pėr ta bėrė atė njė hapėsirė ku do tė ketė vend pėr tė gjithė. New Yorku sikurse Kosova, tha ai, ka krijuar njė shoqėri ku mbretėron toleranca, bashkėjetesa dhe bashkimi.
 
“Qytetarėt e Kosovės do tė kenė liri, nėse krijojnė institucione publike e qytetare qė do ta bėjnė kėtė tokė tė lirė,”- porositi zoti Bloomberg, duke shtuar se tė gjithė qytetarėt e Shteteve tė Bashkuara i ēmojnė dėshirat e qytetarėve tė Kosovės dhe se SHBA janė kėtu pėr tė ndihmuar. Nė kėtė kuadėr, ai tha, mijėra trupa amerikane qė veprojnė nė kuadėr tė forcave paqėrujatėse dhe pjesėtarė tė policisė sė Kombeve tė Bashkuara, janė nė Kosovė pėr tė ndihmuar vendosjen e demokracisė. Kosova ėshtė njė vend qė e njeh shumė mirė vuajtjen por edhe vlerat e demokracisė, -tha zoti Bllomberg- dhe kėtė e kanė mėsuar edhe amerikanėt.
 
“Terrorizmi dhe gjenocidi mund tė godasin cdo vend dhe tė gjithė duhet tė kundėrvihen dhe tė sigurohen se njerzit kanė tė drejtat qė tė gjithė i dėshirojnė edhe pėr veten e tyre. Shtetet e Bashkuara i ēmojnė shumė pėrpjekjet e popullit shqiptar, posaēėrisht atij nė Kosovė dhe janė krenarė qė kanė mundur tė ndihmojnė rivendosjen e demokracisė”, tha zoti Bloomberg.
Vizitės sė tij nė Kosovė, zoti Bloomberg i dha fund me njė takim me ushtarėt amerikanė nė kampin Bondsteel nė Kosovėn Lindore.
 
 
Zyrtarėt nė Kosovė dėnojnė vrasjen e njė pjesėtareje tė Shėrbimit Policor
 
Zyrtarė tė lartė ndėrkombėtarė dhe vendorė nė Kosovė dėnuan ashpėr vrasjen sottė njė pjesėtareje tė Shėrbimit Policor tė Kosovės dhe plagosjen e dy tė tjerėve nė njė incident tė pasqaruar.
 
Sebahate Tolaj u vra sot nė mėngjes nė rajonin e Pejės nė Kosovėn perėndimore, ndėrsa dy kolegė tė saj u plagosėn kur mbi ta u shti me armė automatike nga njė pusi, thanė zyrtarėt e policisė sė Kombeve tė Bashkuara.
 
Autoritetet thanė se po zhvillojnė hetime nė shkallė tė gjerė pėr tė zbuluar autorėt dhe motivet e mundshme tė kėsaj vrasjeje. Zyrtarėt mė tė lartė politikė thanė ndėrkaq se kjo vrasje ėshtė sulm kundėr rendit, institucioneve dhe sė ardhmes sė Kosovės.
 
Shefi i Misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, Harri Holkeri citohet tė ketė thėnė se sulmuesit nė kėto raste, jo vetėm qė po vrasin bashkėqytetarėt e tyre, por edhe tė ardhmen e Kosovės nė pėrgjithėsi.
 
Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova e ka cilėsuar vrasjen e sotme si sulm kriminal kundėr institucioneve tė Kosovės. Ndėrkaq, Kryeministri Bajram Rexhepi ka theksuar sė ky akt drejtohet kundėr pėrpjekjeve tė institucioneve demokratike dhe bashkėsisė ndėrkombėtare, pėr vendosjen e rendit dhe tė sigurisė nė gjithė territorin e Kosovės.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.