|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Daci: Institucionet e Kosovės janė tė gatshme tė marrin pėrgjegjėsitė qė u takojnė

 
 

 
24 nėntor 2003 / Intervistoi: Arben Xhixho / "Zėri i Amerikės"
 
Kosova po hyn ne nje fazė tė re intensive tė zhvillimeve tė saj politike. Nė mes te vitit 2005, sipas nismės sė re tė shpallur nga Washingtoni, do te bėhet rishikimi i pėrparimit tė bėrė nga Kosova drejt plotėsimit tė standarteve. Nė se vleresimi ėshtė pozitiv, kjo do t’i hapė rrugėn fillimit tė bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar, por nėse vleresimi ėshtė negativ, ato do tė shtyhen. Lidhur me kėto dhe ēėshtje, Zėri i Amerikės intervistoi Kryetarin e Parlamentit tė Kosovės, zotin Nexhat Daci.
 
Zėri i Amerikės: Zoti Daci, para se te kalojme tek zhvillimet nė Kosovė, cili ėshtė synimi i kėsaj vizite qė po bėni ju nė Uashington?
 
Nexhat Daci: Pas dy vjet pune nė institucionet e Kosovės, ndiej njė nevojė qė miqtė tanė mė tė mėdhenj dhe nė njė mėnyrė, ēliruesit e Kosovės t’i informojmė pėr rrjedhat nė Kosovė, pėr arritjet, por edhe pėr sfidat qė po i presin kėto institucione politike, prandaj mendoj qė mėnyra mė e mirė ėshtė qė tė jem i pranishėm fizikisht dhe politikisht nė Uashington dhe tė ofroj informata tė drejtpėrdrejta pėr ngjarjet nė Kosovė dhe nė rajon.
 
Zėri i Amerikės: Sipas mendimit tuaj, si janė zhvillimet nė Kosovė?
 
Nexhat Daci: Ne vlerėsojmė se ka njė progres tė theksuar nė tė gjitha fushat, nė veēanti nė atė politike, por nuk jemi tė kėnaqur qė edhe pas dy vjetėsh nuk po mundemi tė ristartojmė njė ekonomi, e cila do tė krijonte njė jetė normale nė Kosovė. Kemi njė papunėsi tejet tė theksuar qė i tejkalon 55 pėrqind tė popullatės. Ndėrsa resurset e Kosovės janė tė tilla qė neve do tė na mundėsonin njė jetė tė qetė dhe normale; pėr kėtė ne vlerėsojmė - dhe tė gjitha analizat profesionale tregojnė-, se papunėsia ka tė bėjė pikėrisht me mospjesmarrjen e plotė tė institucioneve tė Kosovės nė ushtrimin e pėrgjegjėsive tė veta.
 
Zėri i Amerikės: Pra, nėse ju kuptova drejt, ju kėrkoni mė shumė kompetenca nga UNMIK-u, njė proces qė ka qenė paksa kontradiktor dhe ka shkaktuar acarime midis jush?
 
Nexhat Daci:Vlerėsimet tona analitike janė tė tilla, qė mendojmė se ka njė ngecje tejet tė madhe nė bartjen e pėrgjegjėsive nė institucionet e Kosovės. Nė qoftė se nė bazė tė Rezolutės 1244 dhe Kornizės Kushtetuese, tė drejtat nė ushtrimin e ekonomisė, nė edukim, shėndetėsi janė nė kompetencė tė Qeverisė sė Kosovės- dhe tani UNMIK-u nė vitin 2003, flet pėr bartjen e tyre,- automatikisht le tė kuptohet se ne nuk kemi qenė nė gjendje t’i ushtrojmė pėrgjegjesitė tona tė plota. Prandaj, mendoj se kemi nevojė tė informojmė miqtė tanė nė Bashkėsinė Ndėrkombėtare, nė radhė tė parė nė Uashington e pastaj edhe nė Evropė, se duhet tė kalojmė nė njė shpejtėsi mė tė madhe nė marrjen e pėrgjegjėsive pėr Kosovėn.
 
Zėri i Amerikės: Megjithatė, njė pjesė e kritikėve shqiptarė thonė se vetė politikanėt shqiptarė nuk janė tė gatshėm pėr t’i marrė kėto pėrgjegjėsi dhe njė shembull i fundit janė bisedimet teknike me palėn serbe, ku politikanėt shqiptarė u pėrēane dhe krijuan debate tė mėdha pėr ēėshtjen se a duhet bėrė apo jo takime me palėn serbe. Atėherė pėrse UNMIK-u duhet t’iu kaloj mė shumė kompetenca nė kushte tė tilla?
 
Nexhat Daci: Njė pjesė e vogėl kėtyre vėrejtjeve ka njė bazė. Unė e them me pėrgjegjėsi se misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė ka ardhur qė tė na mėsojė se si tė notojmė, por nuk ka qenė i gatshėm qė tė na provojė se sa kemi mėsuar dhe tė na lejojė tė futemi nė ujė. Disa herė ndoshta, me papėrgjegjėsitė tona ne edhe e kemi ndihmuar kėtė mendim, megjithatė prania jonė nė Vjenė dhe mėpastaj dėshira e riparuar e institucioneve pėrfshirė qeverinė dhe partitė politike, ėshtė qė dialogu nuk ka alternativė dhe jemi tė pėrgatitur ta kryejmė pėrgjegjėsinė tonė. Jam shumė optimist se ne do ta bėjmė punėn tonė me shumė pėrgjegėsi.
 
Zėri i Amerikės: Zoti Daci, sipas nismės sė re amerikane, siē e pėrmendėm mė parė, nė vitin 2005 do tė bėhet rishikimi i pėrparimit qė ėshtė bėrė nė Kosovė drejt plotėsimit tė standarteve. Njė vit nuk ėshtė shumė dhe koha kalon shpejt. A jeni ju optimist se deri nė mes te vitit 2005 Kosova do tė bėjė pėrparimin e duhur, qė tė marrė njė vlerėsim pozitiv pėr standartet?
 
Nexhat Daci: Vizita e zotit Grossman nė rajon nė pėrgjithėsi dhe nė Kosovė nė veēanti, ėshtė ngjarja mė e mirė pas ēlirimit tė Kosovės. Unė e thashė nė takimin qė pata me tė, se vizita e tij vinte pas fėrkimeve tė mėdha qė kishim me Bashkėsinė Ndėrkombėtare. Une shpreha gatishmėrinė se nėse Kosova do tė furnizohej me njė infrastrukturė tė caktuar ligjore dhe i jipet teknologjia e caktuar pėr ushtrimin e pėrgjegėsive tė veta, ne do tė jemi gati nė vitin 2004, sepse kjo edhe ėshtė pėrgjegjėsia jonė e marrur nga elektorati i Kosovės.
 
Kemi potencial politik dhe resurse natyrore dhe humane qė ti kryejmė pėrgjegjėsitė, prandaj nuk jam pesimist fare. Ajo qė mė brengos ėshtė se sipas bazės sime kėshilldhėnėse, UNMIK-u do ta zgjasė kėtė proces ose me papėrgaditjen e vet, ose me padashjen e vet. Por ne vėrtetė jemi tė gatshėm qė t'i japim njė shans misionit tė Kombeve tė Bashkuara qė tė pėrfundojė me sukses nė Kosovė.
 
Ne kemi njė raport shumė tė mirė me UNMIK-un dhe unė pėrsonalisht kam njė raport shumė tė mirė me zotin Holkeri. Unė e them me krenari se Kosova ėshtė shembulli mė i mirė qė nga Lufta e Dytė Botėrore dhe do tė ishte dėm i madh qė tė mos e pėrfundojmė kėtė me sukses.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.