|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Prishtinė u shėnua trevjetori i vrasjes sė Xhemail Mustafės, kėshilltar shumėvjeēar i Presidentit Rugova

 
 

 
   
Prishtinė, 24 nėntor 2003 - Dje nė Prishtinė me njė ceremoni pėrkujtimore, u shėnua trevjetori i vrasjes sė Xhemail Mustafės, i cili pėr dhjetė vjet ishte kėshilltar pėr informim i presidentit Ibrahim Rugova.
 
Udhėheqės dhe aktivistė tė LDK-sė, por edhe shumė qytetarė parakaluan nga selia e LDK-sė deri nė vendin ku u vra Xhemail Mustafa, dhe aty u vunė kurora lulesh dhe u ndezėn qirinj, nė shenjė pėrkujtimi pėr tė. "Sot tre vjet nė kėtė vend e vranė njeriun e urtė, mendimtarin, publicistin dhe politikanin, Xhemail Mustafa", tha Florian Dushi anėtar i Forumit Rinor tė LDK-sė, qė e organizoi kėtė ceremoni pėrkujtimore.
  
Dushi tha se "njė dorė e zezė kriminale e vrau njeriun emblematik tė fjalės sė lirė, mendimin dhe veprimin, njeriun qė nuk iu nda familjes dhe Kosovės nė ēastet mė tė vėshtira tė historisė sė saj tė vuajtjes, dhembjes dhe trishtimit, tė cilat ai i pėrjetėsoi nė veprėn e tij pėr t'i mos harruar nė rrugtimin tonė tė ri nė liri".

Nekibe Kelmendi, deputete nė Parlamentin e Kosovės, thase tre vjet pas vrasjes sė Xhemail Mustafės nuk janė kapur e as ndėshkuar vrasėsit e tij. Zonja Kelmendi tha se nė kėtė aspekt drejtėsia nė Kosovė ka dėshtuar, sepse ėshtė e pamundur qė nė kėtė vend nė mesditė tė mos dihen dorasit .
 
Ky pėrkujtim, tha ajo, duhet t'u shėrbejė qytetarėve si mesazh qė t'i denoncojnė, t'i paraqesin vrasėsit, sepse Kosovės nuk i duhet krimi, Kosovės i duhet njė jetė nė qetėsi me njerėz tė mėdhenj e jo tė vriten njerėzit e mėdhenjė, siē ishte i ndjeri Xhemail Musftafa.

"Xhema ka qenė njeriu i fjalės dhe ai nuk ka vrarė askend as me fjalė", tha Muhamet Hamiti, zėdhėnės i presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova. Ai theksoi se pesha e punės sė tij, pesha e angazhimit tė tij, artikulimi i tij i fuqishėm pėr ēėshtjen e Kosovės, pėr shqiptarėt, i ka penguar dikujt.

Vrasėsit, kudo qofshin ata duhet tė kapen dhe tė ndėshkohen nga institucionet tona, pėr tė cilat u flijua Xhemail Mustafa, u tha nė kėtė tubim pėrkujtimor.

Pjesėmarrėsit e kėsaj ceremonie pėrkujtimorre, pėrfaqėsues tė Presidencės, tė Kuvendit tė Kosovės dhe zyrtarė tė lartė tė LDK-sė si dhe qytetarė tė tjerė ngushėlluan familjen Mustafa.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.