|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

KRYESIA E DEGĖS SĖ LDK-sė NĖ SUEDI TAKOHET ME KRYETARIN E FR TĖ LDK-sė DHE DEPUTETIN E PARLAMENTIT TĖ KOSOVĖS, Z. LULZIM ZENELI

 
 

 

MALMÖ (Suedi), 24 nėntor 2003 / TN - Kryesia e LDK-sė Dega nė Suedi tė dielėn (mė 23 nėntor) u takua me kryetarin tė FR tė LDK-sė dhe deputetin e Parlamentit tė Kosovės, z. Lulzim Zeneli, i cili po qėndron pėr njė vizitė njėjavore nė kėtė vend. Tė pranishėm nė kėtė takim ishin tė gjithė anėtarėt e Kryesisė nė pėrbėrje:

z. Hysen Ibrahimi – kryetar, z. Osman Ahmetgjekaj – nėnkryetar, z. Afrim Musliu – sekretar, z. Avdi Rama, z. Ali Rexhepi, z. Kamer Bytyqi, z. Fatmir Azemi, z. Bajram Nikqi, z. Sinan Hasani dhe z. Rexhep Ajdini, anėtarė tė Kryesisė.

Para se tė fillojė takimi, si shenjė pėrkujtimi pėr trevjetorin e vrasjes sė Kėshilltarit pėr Informim tė Presidentit Rugova, z. Xhemajl Mustafa, i cili u vra nga dora e zezė tinzare-tradhtare dhe antikombėtare, Kryesia mbajti njė minutė heshtjeje. Pastaj, sekretari i Degės sė LDK-sė pėr Suedi, z. Afrim Musliu, pėrshėndeti iniciativėn e Forumit Rinor tė LDK-sė pėr organizimin e parakalimit tė qytetarėve si shenjė pėrkujtimi tė vrasjes sė njė atdhetari aq tė madhė, siē ishte i nderuari z. Xhemajl Mustafa.

Takimin e udhėhoqi kryetari i Degės z. Hysen Ibrahimi, i cili pasi qė pėrshėndeti z. Lulzim Zeneli dhe i uroi mirėseardhje nė Suedi si dhe pėr sukseset e arritura nė kontaktet me organet mė tė larta shtetėrore suedeze, njoftoi z. Zeneli pėr aktivitetin e kėsajė Dege gjatė tėrė kėtyre viteve. Mė tej, kryetari luti z. Zeneli qė ta marrė fjalėn qė ta informojė Kryesinė e Degės pėr situatėn aktuale nė Kosovė dhe rreth saj.

Z. Lulzim Zeneli mori fjalėn, i cili nė fjalėn e vet preku dhe diskutoi pėr shumė ēėshtje aktuale nė Kosovė, i cili ndėr tjerash tha: Misioni ynė ende nuk ka pėrfunduar dhe kėrkoi nga degėt e LDK-sė nė Diasporė qė nė vendet nė tė cilat ato veprojnė qė t“ua pėrsėritni nė ēdo takim me institucionet shtetėrore tė atyre vendeve qė zgjidhja e vetme e statusit tė Kosovės ėshtė Pavarėsia e saj. Vetėm nė kėtė mėnyrė ata do tė kuptojnė se populli i Kosovės ėshtė mėse i vendosur nė kėtė drejtim dhe se zgjidhje tjetėr pėr Kosovėn nuk ka.

Poashtu dėrshiroi – vazhdoi z. Zeneli – qė ta pėrshėndes unitetin e Kryesisė sė Degės sė LDK-sė nė Suedi dhe dua tė ceki se puna e kėsajė Dege respektohet dhe ēmohet shumė nga LDK-ja nė Kosovė.

Pati pyetje dhe diskutime tė shumta nga tė gjithė anėtarėt e Kryesisė, ku edhe njė herė u potencua kontinuiteti nė mes tė LDK-sė nė nivelin qėndrorė dhe Degės sė LDK-sė nė Suedi.

Nė fund mori fjalėn kryetari i Degės, z. Hysen Ibrahimi, i cili falėnderoi z. Zeneli pėr njė prezentim tė denjė tė situatės aktuale nė Kosovė dhe objektivat pėr tė cilat ėshtė pėrcaktuar popullata e Kosovės pėr pavarėsimin e sajė dhe theksoi edhe njė herė, se Dega e LDK-sė nė Suedi, gjithnjė e ka pėrkrahur, pėrkrahė dhe gjithnjė do ta pėrkrahė vijėn politike tė Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova dhe falėnderoi z. Lulzim Zenelin pėr vizitė qė i ka bėrė Degės nė Suedi dhe vendit ku ajo Degė vepron, kėshtu qė ftoi z. Zeneli nė njė darkė solemne qė do ta organizojė kjo Degė tė mėrkurėn pėr nder tė vizitės sė kryetarit tė FR tė LDK-sė dhe deputetit tė Parlamentit tė Kosovės, z. Lulzim Zeneli nė kėtė vend.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.