|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mitrovicė: Kryetari i KK, Faruk Spahija ka pritur komandantin e BSHVL-sė, gjeneralin Barnard Ratel

 
 

 
Mitrovicė, 24 nėntor 2003 / Hysni  Syla - Zyrtar pėr informim i KK - Kryetari i Kuvendit tė Komunės, Faruk Spahija ka pritur komandantin e BSHVL-sė, gjeneralin Barnard Ratel, me tė cilin ka biseduar pėr situatėn e sigurisė nė komunė. Bashkėbiseduesit vlerėsuan unanimisht se situata e sigurisė nė komunėn e Mitrovicės kohėve tw fundit ėshtė konsiliduar mjaftė dhe se ajo aktualisht ėshtė stabile.
 
Gjenerali Ratel e njoftoi kryetarin Spahija me pėrparimet qė janė bėrė nė fushėn e sigurisė, si rezultat i lehtėsimeve qė ka bėrė BSHVL-ja me dorėzimin e kompetencave policisė sė UNMIK-ut dhe SHPK-sė pėr mbikqyrjen e urės kryesore mbi lumin Ibėr, si dhe lehtėsimeve tjera lidhur me lėvizjen e qytetarėve afėr kazermės ku janė tė vendosur ushtarėt e KFOR-it.
 
Gjenerali Ratel, tha me kėtė rast se pėrparimet nė qarkullimin e lirė tė tė gjithė qytetrėve, nė tė dyja pjesėt e qytetit, janė tė dukshme. Komandanti i BSHVL-sė gjenerali Ratel e njoftoi kryetarin Spahija se pas incidentit tė paradoditshėm, kur disa shqiptarė u sulmuan nga njė grup ekstremistėsh serbė, ka qenė nė pjesėn veriore tė qytetit dhe ka biseduar me liderėt e atjeshėm serbė pėr t’ua bėrė tė qartė se nuk do tė lejojė kurrfarė ekscesesh dhe askė tjetėr tė kujdeset pėr ēėshtje tė sigurisė, pėrveq policisė dhe KFOR-it.
 
Kryetari i Kuvendit tė Komunės ēmoi lartė kontributin e drejtpėrdrejtė tė gjeneralit Ratel pėr pėrparimet e arritura nė fushėn e sigurisė, duke i thėnė atij se me kėtė po iu tregon qytetarėve tė komunės se implementimi i ligjit edhe nė kėtė fushė nuk ka alternativė.
 
Kryetari Spahija i ka premtuar gjeneralit Ratel se nuk do tė mungojė angazhimi i strukturave komunale dhe subjekteve tjera pėr tė rujatur kėtė qė ėshtė arritur dhe pėr tė krijuar kushte edhe mė tė mira pėr lėvizje tė lirė pėr tė gjithė qytetarėt e komunės.
 
Bashkėbiseduesit u dakorduan pėr tė lėshuar pėr qarkullim tė lirė edhe rrugėn e Bajrit qė kalon afėr kazermavetw BSHVL-sw, si dhe apeluan tek qytetarėt qė gjatė festave tė nėntorit tė kenė kujdes dhe tė mos e provokojnė me asgjė situatėn e krijuar qė u vlerėsua si stabile.  

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.