|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Njė vepėr e re e Ardian Kyēykut nė gjuhėn rumune

 
 

 
25 nėntor 2005 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Shtėpia botuese „HUMANITAS”, mė e madhja dhe mė prestigjiozja nė Rumani, botoi nė koleksionin „Kujtime / Ditare / Bashkėbisedime”, - qė u ėshtė rezervuar personaliteteve tė shquara botėrore,  - librin: „Ardian-Christian Kuciuk: Vremea loctiitorilor - un dialog cu Iolanda Malamen despre spiritualitatea albanezć” (Ardian-Christian Kyēyku: Koha e zėvendėsve - njė dialog me Jolanda Malamenin pėr shpirtėrimin shqiptar), nė 144 faqet e tė cilit shkrimtari shqiptar qė shkruan edhe nė rumanisht u pėrgjigjet njė numuri tė madh pyetjesh qė i ka bėrė intervistuesja, poete dhe publiciste e njohur.
 
Nė hyrje dhe nė mbulesėn e pasme tė librit, botuesi, nė paraqitjen qė i bėn autorit para lexuesve, ndėr tė tjera, thekson: „Ardian-Christian Kyēyku ka dy atdhe letrarė, qė i glorifikon nė gjithēka shkruan... I ardhur nga njė trevė qė pasqyrohet nė Ohrin mitik, dhe nga njė shtypje ideologjike e egėr e gjymtuese, historia e prozės sė tij ėshtė, nė fakt, ngadhnjimi i njė talenti gjigant... Pėrse „shpirtėrimi shqiptar”? Pėr shumė arsye. Sepse kemi tė bėjmė me njė shkrimtar tė jashtėzakonshėm. Sepse Shqipėria me vetėm 29.000 km2 i ka dhėnė botės vlera tė pakontestueshme. Sepse pėr pesėdhjetė vjet me radhė nuk u mor vesh thuajse asgjė pėr tė, megjithse ndodhet nė hartėn e Evropės e tė Ballkanit. Sepse nuk u gjunjėzua dhe luftoi pėr tė mbijetuar shpirtėrisht. Mirse ke ardhur nė letėrsinė rumune, Ardian-Christian Kyēyku!”
 
Nė kėtė vepėr tė re nė rumanisht, Ardian Kyēyku himnizon, nė radhė tė parė, botėn e mirėfilltė shqiptare, vlerat shpirtėrore e civilizuese tė kombit shqiptar, historinė, qėndresėn intelektuale e artistike gjatė terrorit tė shumėfishtė, sajuar e mbėshtetur nga forca tė caktuara politike, nga pushtues tė jashtėm a tė brendshėm. Pėrmes faktesh tė panumurt, Kyēyku synon tė shembė paragjykimet sipas tė cilave shqiptarėt paskan prirje fundamentaliste, izolacioniste e idhujtarie. Gjithashtu, njėri nga gurėt e themelit tė librit ėshtė bindja se energjitė e shqiptarit janė tė pashtershme, ndaj edhe e ardhmja e shqiptarisė ėshtė e garantuar.
 
Pyetjes nėse e ndjen veten minoritar, Ardian Kyēyku i pėrgjigjet: „Pa asnjė mėdyshje. Unė jam minoritar jo nė katror, por nė kub. Dhe kėtu s’bėhet fjalė pėr tė nxjerrė ndonjė gjė nė ankand. Jam minoritar si shqiptar qė ndodhet nė dhé tė huaj. Jam minoritar si shkrimtar, nė kuptimin e profesionit, nė kėto kohėra kaq antiartistike. Jam minoritar si shkrimtar jokomod, jokonformist dhe i pėrkushtuar shkrimit. Tė mos harrojmė se shumė herė tė jesh nė minoritet, do tė thotė tė jesh nė origjinalitet”.
 
Pyetjes: „...shkruan nė tė dyja gjuhėt dhe nuk ke hequr dorė nga shqipja... Ēfarė pėrfaqėson pėr ty gjuha shqipe?”, Ardian Kyēyku i pėrgjigjet: „Gjuha shqipe ėshtė pėr mua njė tempull i padukshėm, i pashkatėrrueshėm. Me tė mund tė njohėsh mė shumė nga sa mund tė thuash. Me tė, madje, nuk duhet tė thuash aq sa mund tė dish. Dhe jam i bindur - hollėsitė janė tė tepėrta - qė, nė njė botė tjetėr, gjuha shqipe nuk ėshtė gjuhė me qarkullim tė kufizuar”.
 
Mė tej, Ardian Kyēyku thekson: „Nė njėfarė mėnyre, asnjėherė nuk jemi larguar nga Shqipėria jonė, nga ku asnjė dėshpėrim s’mund tė na shkulte, sepse ishim stėrvitur tashmė pėr njė kohė tė gjatė me dėshpėrimin... Nė fund tė fundit, atdheu ynė ėshtė gjuha shqipe, ndėrsa ardhja nė Rumani nuk pėrfaqėson ndonjė mėrgim nė kuptimin klasik tė fjalės...”.

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.