|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

URIMI I KRYETARIT TĖ KRYESISĖ SĖ BI-SĖ MYFTIUT MR. NAIM TĖRNAVA PĖR FESTĖN FITĖR-BAJRAMIT

 
 

 
Prishtinė, 24 nėntor 2003 / B.I.K.
  
Bismil-lahir-rahmanir-rahim
Tė nderuar vėllezėr !
Es-selamu alejkum.... !
 
Me rastin e festės sė Fitėr-Bajramit, kam  kėnaqėsinė qė nė emėr tė Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, tė gjithė besimtarėve islamė t’ua urojė festėn e Fitėr-Bajramit, duke e lutur Allahun e Madhėrishėm pėr shėndetin, mirėqenien dhe lumturinė e tyre. Gjithashtu, lus Allahun e Gjithėmėshirshėm qė agjėrimin dhe adhurimet tona gjatė Ramazanit tė na i pranojė dhe tė na dhurojė sa mė shumė mėshirė e bereqet.
 
Gjatė muajit qė shkoi, besimtarėt duke iu pėrgjigjur thirrjes sė Allahut pėr t’i bėrė ibadet nė mėnyrėn mė tė mirė, nė tė vėrtetė kanė treguar besimin dhe sinqeritetin qė ndiejnė nė thellėsinė e shpirtit tė tyre ndaj Krijuesit.
 
Meqė kjo festė karakterizohet pėr dashurinė, solidaritetin, respektin e bashkimin, duke pėrfituar  nga ky rast, ju ftoj qė nė veprat tuaja tė jeni solidarė e bujarė, nė shpirtin tuaj tė keni sinqeritet, ndėrkaq fytyrat tuaja le t’i buzėqeshin kėsaj feste madhėshtore. Mosmarrėveshjet, zėnkat e keqkuptimet eventuale nuk bėn tė na shoqėrojnė asnjėherė dhe sidomos jo gjatė festės. Mos i harroni fėmijėt jetimė, familjet e shehidėve tanė dhe ata qė sot kanė nevojė pėr ndihmėn tonė, sepse “Allahu ėshtė nė ndihėm tė robit tė tij aq sa robi ėshtė nė ndihėm tė vėllait tė tij”  - ka thėnė Pejgamberi a.s.
 
Me kėtė rast uroj edhe vėllezėrit tanė nė trojet etnike si dhe tė gjithė bashkatdhetarėt tanė kudo ku jetojnė e veprojnė, duke u dėshiruar gjithė tė mirat dhe krijimin e kushteve pėr t’u kthye sa mė parė nė atdheun e tyre tė shtrenjtė.
 
Pra, me fat ju qoftė Fiter-Bajrami !
 
 
Myftiu Naim Tėrnava                                                             Prishtinė, 24.11.2003


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.