|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Marrėdhėniet mes Shteteve tė Bashkuara dhe Gjermanisė

 
 

 

23 nėntor 2003 / "Zėri i Amerikės"

Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania kanė pasur mosmarrėveshje tė thella rreth luftės nė Irak, por miqėsia e tyre shtrihet nė disa dekada. Disa nga lidhjet mė tė forta u farkėtuan nga qindra mijėra ushtarė amerikanė dhe familjet e tyre qė jetuan dhe punuan nė bazat ushtarake amerikane nė truallin gjerman.

Pakėsimi i ndjeshėm i trupave amerikane nė Gjermani ka filluar tashmė tė ndihet dhe se ky pakėsim pritet tė vazhdojė.

Shtetet e Bashkuara luajtėn rol qenėsor nė pėrpjekjet pėr rimėkėmbjen e Gjermanisė pas Luftės sė Dytė Botėrore. Plani Marshall siguroi ndihmėn pėr rindėrtimin ekonomik kurse nevojat e saj tė mbrojtjes u plotėsuan pėrmes bazave ushtarake amerikane tė vendosura nė gjysmėn jugore tė ish Gjermanisė Perendimore.

Vendi evropian ishte vija e parė e frontit nė ballafaqimin midis Shteteve tė Bashkuara dhe aleatėve tė saj nė Nato nė njėrėn anė dhe Bashkimit Sovjetik dhe aleatėve tė tij nė Traktatin e Varshavėsh nga ana tjetėr.

Sipas kryetarit tė bashkisė sė Spangdahlemit, njė qytet i vogėl nė afėrsi tė bazės ajrore amerikane qė nban tė njėjtin emėr, Klaus Rodens, lidhjet midis dy vendeve janė tė thella.

“Nuk do t’i harrojmė kurrė ato qė amerikanėt bėnė pėr ne pas luftės”.

Lufta pėr tė cilėn flet zoti Rodens ishte Lufta e Dytė Botėrore. Fundi i njė lufte tjetėr, Luftės sė Ftohtė, shėnoi fillimin e njė ndryshimi tė thellė nė bazat ushtarake amerikane nė Gjermani. Nė njė intervistė tė kohėve tė fundit, gjenerali Charles Wald, nė selinė e komandės amerikane nė Stutgart, tha se nė 10 vitet e fundit trupat amerikane nė Gjermani janė pakėsuar me 2 tė tretat.

Kėto shkurtime nė personelin ushtarak amerikan nė Gjermani ēuan nė mbylljen e komplekstit tė Universitetit Maryland nė Mannheim. Pėr mė shumė se 50, vjet kjo shkollė ofronte arsimim pėr fėmijėt e ushtarėve amerikanė.

Pakėsimi i numrit tė amerikanėve qė jetojnė nė Gjermani, do tė ndikojė negativisht edhe marrėdhėniet midis tė dy vendeve, thotė profesori i studimeve tė ndėrkombėtare nė Universitetin John Hopkins, Stephen Szabo.

“Njė nga lidhjet mė tė mira midis Shteteve tė Bashkura dhe Gjermanisė nė 25 vjetėt e fundit ėshtė krijuar nga trupat ameriane dhe familjet e tyre. 12 milion amerikanė kanė jetuar nė Gjermani gjatė afro 30 vjetėve tė fundit. Kjo ka krijuar njė urė lidhėse midis dy vendeve. Dhe shumica e amerikanėve qė shikohen si pro gjermanė janė ushtarakė”, thotė profesori.

Nuk janė bėrė njoftime zyrtaret pėr mbyllje tė mėtejshme bazash amerikane nė tė ardhmen. Por, nėse Shtetet e Bashkuara tėrheqin bazat e tyre ushtarake nga Gjermania, nga kjo masė do tė pėrfitonin vendet e ish Bllokut tė Lindjes qė janė anėtarėsuar nė Nato ose do tė anėtarėsohen vitin e tjetėr. Stefan Kornelius, redaktor i gazetės Sueddeutsche Zeitung, mendon se lėvizja e bazave amerikane nė drejtim tė lindjes ėshtė hap i matur strategjik, por nga ana tjetėr ėshtė lajm i keq pėr marrėdhėniet amerikano gjermane.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.