|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

“Filmi dhe ndikimi i tij tek fėmijėt”

 
 

 

23 nėntor 2003 / TN

Shkruan: Gėzim MEKULI, Oslo

Motra vret vėllanė. Fėmija shndėrrohet nė vrasės. Duket sikur vrasja tė ketė karakter ritual. Pas vrasjes vajza qė ka kryer krimin duket apatike dhe besueshmėrisht e ftohtė. Ky krim i rėndė ka ndodhur nė Danimarkė fundjavėn e kaluar. Shoqėria skandinave ėshtė e mpirė nga kjo ndodhi. Vajza, sipas dėshmive tė shokėve tė saj, kishte qenė fuqimisht e interesuar pėr filmat me dhunė, agresivitet dhe tension. E pėlqente serialin "Nata e Maskave", ku ndėr tė tjera aty paraqitet, se si vėllau vret motrėn e tij. Nga ndikimi i fuqishėm i filmit, ajo pėrpos tė tjerash nuk kishte qenė nė balancė psikike.

Me kėtė vrasje, kėtu nė Skandinavi, u aktualizuan shumė debate aktuale tė shoqėrisė. E ndėr tė tjera edhe u diskutua dhe tema: Fėmijėt dhe TV-ja. Duhet tė lejojmė qė filma tė tillė tė shfaqen "pa filtėr" pėr publikun? Nė ē’shkallė ėshtė lidhshmėria nė mes filmit me dhunė dhe sjelljes agresive tė tė rinjve? Si ėshtė mbrojtja dhė kujdesi shpirtėror i shoqėrisė? Kėto janė pyetje qė kanė vėrshuar nė mediat skandinave.

Hulumtuesit e mediave masive luhaten tė kundėrshtojnė apo tė vėrtetojnė ekzistimin e njė lidhshmėrie dhe ndikimi midis filmit me dhunė (ose/dhe lojėrave elektronike) dhe sjelljes reale agresive tė pėrditshme. Por, pėr fat tė keq, gjithnjė e mė shumė, ekzistojnė shembuj mbi vrasje, tė cilat pėr ditė e mė shumė u pėrngjajnė skenave tė pėrgjakshme tė filmit.

Ajo ēka ėshtė mė e rėndėsishme, ėshtė se filmi i tmerrshėm nuk ėshtė shkaku kryesor qė disa kryejnė krime tė atilla si rasti i kėsaj jave nė Danimarkė. Gjithnjė ekzistojnė faktorė dhe elementė tė tjerė qė kanė ndikim tė pėrbashkėt, nė ēastin kur ndonjėri pėrdor filmin si referencė pėr tė kryer vrasje tė tilla. Kjo nuk do tė thotė lirim nga pėrgjegjėsia pėr tė monitorizuar dhe analizuar zhillimin dhe shtjellimin e formės dhe pėrmbajtjes sė filmit (dhe lojėrave elektronike pėr fėmijė). Shoqėria duhet tė hulumtojė dhe tė kėrkojė qė tė gjejė mundėsi pėr ndėrprerjen e spekulimeve tė tilla.

Analistėt e filmit, qė herėt kanė arritur nė pėrfundimin, se leximi i fotografisė, kryhet e kuptohet ndryshe nga fėmijėt, dhe ndryshe nga tė rriturit. Duke mos minimizuar edhe nivelin edukativo – arsimor nė familje do tė duhej qė prindėrit tė vendosin kufijtė, jashtė simpatisė dhe dėshirave qė kanė pėr fėmijėt e tyre, pėr mosndjekjen e filmit. Kufirin "e shėndoshė" por (mos)shikueshmėrinė e filmit dhe emisioneve, do tė duhej ta komentonin analistėt, kritikėt e filmit, sociologėt, pedagogėt dhe psikologėt.

Nė tė gjitha shoqėritė njerėzit e sėmurė gjejnė trajtimin mjekėsor, kur kėta kanė nevojė pėr tė. Ky fenomen ka zėnė rrėnjė nė psikologjinė tonė dhe kėtė e dėshmojnė edhe vrasjet, ngatėrresat dhe dhuna e pėrgjithshme shoqėrore. Perpos luftės dhe dhunės serbe, pa dyshim "kontributin" ne kete tė keqe, padyshim, ka dhėnė edhe "TV shqiptare"...

G. Mekuli e-mail: mekulige@yahoo.com


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.