|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Simpozium nė Stamboll nė 80 vjetorin e Republikės sė Turqisė

 
 

 
23 nėntor 2003 / TN
 
Ataturku, Ballkani dhe Shqipėria
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Nė vijim tė veprimtarive kushtuar 80-vjetorit tė Republikės Turke dhe 65-vjetorit tė vdekjes sė themeluesit tė saj, Mustafa Qemal Ataturkut, nė Stamboll u organizua njė simpozium shkencor kombėtar. Merrnin pjesė personalitete tė njohura tė jetės kulturore, shkencore e politike tė vendit, diplomatė e gazetarė.
 
Ndėr tė ftuarit ishte edhe akademiku shqiptar Kopi Kyēyku, profesor nė Universitetin Shtetėror tė Bukureshtit, i cili paraqiti referatin: “Ataturku, Ballkani dhe Shqipėria”. Pėr kontributin shkencor e letrar me vepra origjinale, me pėrkthime e me krijimin e drejtimin pėr njė kohė tė gjatė tė shoqatės “Miqtė e Ataturkut”, nė ceremoninė pėrmbyllėse tė punimeve tė simpoziumit, profesorit Kopi Kyēyku iu dorėzua ēmimi i posaēėm me statujėn e kristaltė tė Ataturkut.
 
Ky eveniment u pasqyrua gjerėsisht nė radiotelevizion dhe nė shtypin turk nėpėrmjet lajmesh e artikujsh tė shoqėruar me fotografi nga ceremonia e lartpėrmendur.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.