|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Udhėheqja komunale dhe Dega e LDK-sė e Podujevės vunė buēeta lulesh pranė lapidarit tė Xhemajl Mustafės

 
 

 
   
Podujevė, 23 nėntor 2003 (TN) - Me rastin e tre vjetorit tė vrasjes sė atdhetarit, publicistit, shkrimtarit dhe Kėshilltarit pėr Informim tė Kryetarit tė Republikės sė Kosovės, Xhemail Mustafa, Kryetari Agim Veliu me udhėheqjen komunale dhe Dega e LDK-sė vunė buēeta lulesh nė lapidarin nė varrezat e fshatit Gllamnik tė Podujevės.
 
Xhemail Mustafa, kėshilltar pėr informim i kryetarit Rugova dhe njė nga bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė, u vra nga njė dorė kriminele nė njė atentat mė 23 nėntor para tre vjtesh para banesės sė tij.
   
“Vrasja e Xhemajl Mustafės, 3 vjet mė parė ishte dhe mbeti goditje e rėndė e popullit tė Kosovės pėr lirinė e sotme, demokracinė dhe pavarėsinė qė po e ndjejmė e pėr tė cilėn ai punoi dhe u vra pabesisht”, tha kryetari i komunės sė Podujevės dhe kryetar i Degės sė LDK-sė Agim Veliu, duke shtuar:
 
Vrasja e Xhemės vrau Kosovėn dhe tė ardhmen e saj, nga ne ndau vetėm fizikisht mikun dhe vizionarin e madh, kurse familja humbi prindin e dashur, deklaroi kryetari Veliu.
 
Nga dita e zezė e 23 nėntorit 2000 e deri mė sot, vrasėsit e Xhemės ende nuk janė zbuluar, familja mbeti pa birin, babain dhe prindin e dashur kurse Kosova ka mbetur pa njė intelektual unikat i cili me penėn e tij ndėrtoi vizionin e lirisė pėr fėmijėt dhe tė ardhmen e Kosovės.
 
Buēeta dhe kurora lulesh e homazhe tek varri i Xhemajl Mustafės nė vendlindjen e tij bėnė edhe shumė veprimtarė tė LDK-sė dhe qytetarė tjerė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.