|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kronikė nga Podujeva

 
 

 
 
KFOR-i apelon vozitėsit qė rrezikojnė qytetarėt dhe personat pėr armėmbajtje pa leje
 
   
Podujevė, 21 nėntor 2003 (TN) –  Situata nė rajonin e pėrgjegjėsisė sė KFOR-it ēeko-sllovak, pra edhe nė vijėn kufitare Kosovė – serbi ėshtė stabile dhe e qetė, tha nė konferencėn e sotme pėr gazetarė zv. komandanti i Batalionit tė Katėrt ēeko-sllovak majori Jan Parimuha.
   
Majori Parimuha njoftoi se gjatė ndalimit tė automjeteve po hasin nė posedim tė armėve me e pa leje, mirėpo sipas tij arma nuk mund tė mbahte nė automjete edhe po qe se personi posedon lejen. “Nė tri raste kemi hasur nė armė gjuetie, pėr tė cilat personat nuk kishin leje as pėr armė e ka ndodhur edhe pa dokumente p”r vozitje”, tha Parimuha duke pėrmendur se vetėm nė njė automjet janė gjetur dy armė ilegale.
 
Sipas zv. komandantit Parimuha sezona e gjuetisė ka pėrfunduar dje dhe se KFOR-i nuk do tė tolerojė gjuetarėt nėse vazhdojnė gjuatjen pas kėsaj periudhe. Njė brengė tjetėr qė z. Parimuha e shpreu ishte vozitja e shpejtė e vendorėve qė rrezikon sigurinė e qytetarėve, nė veēanti fėmijėve por edhe tė KFOR-it, SHPK-sė dhe policisė sė UNMIK-ut. Prandaj apeloi vozitėsit qė tė kenė kujdes sepse tashmė ka mjegull dhe ngrica e edhe rrugė tė papėrshtatshme.
 
Ai apeloi poashtu qytetarėt qė tė kenė kujdes me fėmijėt qė po gjuajnė petarda dhe kėshtu po shqetėsojnė qytetarėt. “Mirėpo njė rol tė veēantė, pos policisė, e kanė edhe prindėrit dhe shkollat ku duhet tu sqarohet nxėnėsve pėr rrezikun nga pėrdorimi i atyre mjeteve”, tha nė fund zv. komandanti Jan Parimuha.
 
 
Pronari i “Lesna” Adem Deshishku ndihmon skamnorėt me dyer dhe dritare
 
Podujevė, 21 nėntor 2003 (TN)- Nė pamundėsi qė tė bėhet mė shumė viti 2003 ka shtuar numrin e familjeve qė kanė problem tė madh strehimin, tha sot shefi pėr strehim i Drejtorisė pėr shėndetėsi dhe politikė sociale (DSHPS) Ruzhdi Dema. Sipas raporti tė DSHPS problemin e strehimit e rėndon fakti se nė kohėn e emergjencės njė numėr i konsiderueshėm i shtėpive tė ndėrtuara dhe meremetuara kanė mbetur tė pa pėrfunduara.
 
Por z. Dema tha se ėshtė arritur qė tė identifikohen dhe tė vizitohen gati tė gjitha rastet qė kanė probleme me strehimin. “Komuna ka bėrė pėrpjekje qė rasteve  mė urgjente t` u bėhet zgjedhje dhe prioritet ēdo herė  u ėshtė dhėnė familjeve me jetimė ku gruaja ėshtė kryefamiljare, familjeve me anėtarė hendikep, familjeve mė me shumė anėtarė dhe atyre qė varen nga asistenca sociale”, deklaroi Dema.
 
Nga kėto kategori, kėtė vit nė Lagjen e re nė Ballofc janė vendosur 9 familje, kurse nė bashkėpunim me Drejtorinė  pėr ēėshtje pronsoro-banesore (HABITAT)  u ėshtė ofruar strehim 4 familjeve. Sipas z. Ruzhdi Dema, 2 familje janė vendosur nė objekte shoqėrore, 5 tjera nė familje tjera dhe 10 familjeve u janė ofruar lėndė pėr kulm  nga  pishat e prera gjatė realizimit tė projektit tė ndėrtimit tė trafos sė re.  
 
“Ėshtė pėr tu theksuar solidariteti dhe humanizmi i njerėzve qė shpeshėherė  u dalin nė ndihmė skamnorėve”, pohoi Dema duke veēuar  pronarin e “Lesna” Adem Deshishku, i cili  kėto ditė  pėr  familje nevojtare, Komunės  i ofroi  50 dyer  dhe afro  20 dritare pėr t’u dalė nė ndihmė familjeve nė nevojė.
 
Nė Lagjen Kuvajtiane nė Ballofc do tė vendosen 6 familje tjera sipas listės prioritare tė Komitetit komunal tė strehimit, njoftoi z. Dema.
 
 
Podujevė: I arrestuari nga ushtria serbe Arben Beqiri lirohet sot
 
Podujevė, 21 nėntor 2003 (TN) – Djali im Arbeni (20) i cili ishte arrestuar para disa ditėve nė fshatin Boroc, 200 m larg kufirit Kosovė-Serbi, lirohet sot, ka njoftuar nėna e tij Vahidja duke u thirrur nė bisedėn telefonike qė kishte me tė birin.
 
Sipas familjarėve qė kanė kontaktuar me organet gjyqėsore tė Prokuples, Arbeni do t’u dorėzohet familjes sot rreth orės 12.00 nė pikėn kufitare G-3 nė Merdarė. “Djali na tha se nuk ėshtė keqtrajtuar dhe se ėshtė mbajtur nė burgun e Prokuples”, tha nėna e tij Vahide Beqiri.
 
Aren Beqiri nga Podujeva dhe Rrahim Kajtazi (17) nga Podujeva janė arrestuar mė 12 nėntor nga ushtria serbe afėr pikės kufitare G-3. Rrahimi qe liruar menjėherė si i mitur kurse Arbeni nė senacėn gjyqėsore nė Kushumli ishte dėnuar me 10 ditė burg.  

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.