|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Dy shpėrthime masive trondisin Stambollin

 
 

 
20 nėntor 2001 / "Zėri i Amerikės"
 
Nga shpėrthimet e dy bombave para konsullatės britanike dhe njė banke po britanike nė Stamboll humbėn jetėn 27 vetė dhe u plagosėn rreth 450 tė tjerė. Mes viktimave ėshtė edhe Konsulli i Pėrgjithshėm Britanik nė Turqi.
 
Guvernatori i Stambollit tha se personat qė kryen sulmin shpėrthyen dy makina-bombė, nė njė sulm me sa duket tė bashkėrenduar. Sekretari i Jashtėm britanik tha se sulmet janė njė akt terrorist qė kanė gjithė gjurmėt e njė sulmi tė Al-Kaidės.
 
Pesė ditė mė parė, 25 persona u vranė nga sulmet vetėvrasėse para dy sinagogėve po nė Stamboll. Autorėt e kėtyre shpėrthimeve janė identifikuar si shtetas turq qė mund tė kenė lidhje me Al-Kaidėn.
 
Ministri i Jashtėm Abdullah Gul tha se Turqia do tė vazhdojė tė luftojė kundėr terrorizmit qė ka goditur vendin e tij. ACT. GUL -- “Ne po ndeshemi me sulme tė organizuara terroriste. Pėr fat tė keq shumė njerėz tė pafajshėm humbėn jetėn, por ne do tė vazhdojmė tė luftojmė kundėr terrorizmit.”
 
Shpėrthimi i parė, rreth orės 9 tė mėngjesit, shkatėrroi njė pjesė tė bankės britanike H-S-B-C nė distriktin financiar tė Leventit. Shpėrthimi i dytė, shkatėrroi njė pjesė tė konsullatės britanike nė distriktin qendror tė Beyoglut.
Mes viktimave ėshtė edhe Konsulli i Pėrgjithshėm Britanik Roger Short.
 
Ambasadori amerikan nė Turqi Eric Edelman u shprehu ngushėllimet e qeverisė sė tij zyrtarėve tė lartė turq dhe britnaikė.
“Ky ėshjtė njė akt i tmershėm i atyre qė po godasin vetė rrėnjėt e civilizimit. Uroj qė ndihma jonė tė jetė e vlefshme pėr autoritetet turke. Ne u shprehim ngushėllimet tona gjithė familjeve qė humbėn sot tė afėrmit e tyre.”
 
Ministri i Drejtėsisė i Turqisė, Cemil Cicek, tha se shpėrthimit e sotme ishin tė ngjashme me sulmet vetėvrasėse me makina-bombė ndaj dy sinagogėve tė Stambollit ditėn e shtunė. Autoritetet turke besojnė se metodat e pėrdorura nė shpėrthimin e sotėm ishin tė njejta me ato tė javės sė kaluar.
 
Agjencia e lajmeve Anatolia njofton se disa persona anonimė morrėn pėrgjegjėsinė pėr shpėrthimet nė emėr tė Al-Kaidės dhe njė grupi tė vogėl islamik turk tė njohur me emrin Fronti i Kalorėsve tė Mėdhenj Islamikė tė Lindjes.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.