|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E premte, 20 nėntor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti Miss Kosova 2003

 • Sot u pėrurua "Qendra e re amerikane" pranė Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare nė Prishtinė

 • Skender Hyseni, kėshilltar i Presidentit Rugova, qėndroi pėr vizitė zyrtare nė Kanada

 • Kuvendi i Kosovės miratoi ligjin pėr sportin dhe projektligjin pėr transportin rrugor

 • U nėnshkrua Memorandumi pėr mbrojtjen e tė drejtave tė fėmijėve

 • Kadare: Ky titull nderi i Universitetit tė Prishtinės ka pėr mua njė rėndėsi tė veēantė morale

 • Qeveria e Kosovės kėrkon qė procesi i privatizimit tė vazhdojė menjėherė

 • KFOR-i njofton pėr fillimin e ushtrimeve rezervė tė NATO-s me kodin "Niveli i parė"

 • Ndėrkombėtarėt nė Mitrovicė sjellin rregulla tė reja nė komunikimin me gazetarėt

 • Shėnimi i 95-vjetori tė Kongresit tė Manastirit u mbyll me provomimin e dy veprave tė Ismail Kadaresė

 • Dėshmia e ish-komandantit tė NATO-sė, Uesli Klark nė procesin kundėr Millosheviqit nuk do tė jetė publike

 • Gjykata e Kumanovės ka dėnuar dy shqiptarė me nga 10 vjet burg tė akuzuar pėr terrorizėm

 • BE ka caktuar njė diplomat danez nė postin e tė dėrguarit tė posaēėm nė Maqedoni

 • Krimi i organizuar mund tė marrė kontrollin nė Shqipėri nėse politikanėt nuk presin lidhjet me kriminelėt

 • Arrin nė 25 numri i vrarėve nė dy shpėrthimet e sotme nė Stamboll

 • Tė paktėn 15 janė vrarė dhe 320 tė plagosur nė dy shpėrthimet qė ndodhėn sot nė Stmaboll

 • Dhjetė tė vrarė nė Stamboll nga pesė shpėrthime

 • Njė vetėvrasės me bombė ka vrarė tre vetė nė qytetin Kirkuk nė veri tė Irakut

 • Tė paktėn dy vetė janė vrarė dhe 12 tė tjerė janė plagosur

 • Bush dhe Bler takohen sot zyrtarisht

 • Bush nė Londėr mbrojti luftėn nė Irak

 • Muri izraelit mund tė dėmtojė bizedimet e paqes nė Lindjen e Mesme

 • 10 milionė dollarė pėr kapjen e ndihmėsit kryesor tė Sadam Huseinit

 
  
Presidenti Rugova priti Miss Kosova 2003
 
   
Prishtinė, 20 nėntor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot Angesa Vuthajt, Miss Kosova 2003, e cila me kėtė titull u nderua nė njė spektakėl qė u organizua ditė mė parė nė Prishtinė.

Presideti Rugova, pasi e pėruroi zonjushėn Agnesa Vuthaj pėr titullin e vajzės mė tė bukur tė Kosovės pėr vitin 2003, i uroi asaj suksese nė garat e mėtejshme tė bukurisė nė konkurrencėn ndėrkombėtare dhe ta pėrfaqėsojė nė mėnyrė tė denjė Kosovėn.
 
Presidenti me kėtė rast Miss Kosova 2003 i dhuroi njė dhuratė modeste.
   
 
Sot u pėrurua "Qendra e re amerikane" pranė Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare nė Prishtinė
 
Prishtinė, 20 nėntor 2003 - Nė kuadėr tė Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Prishtinės, sot u bė hapja solemne "Qendrės sė re amerikane", nė tė cilėn morėn pjesė Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, ministri i Arsimit Rexhep Osmani dhe tė tjerė.
 
Me kėtė rast Presidenti Rugova pėrshėndeti hapjen e kėsaj qendre, duke thėnė se kjo ėshtė edhe njė shtyllė e fortė nė ndėrtimin e lidhjeve dhe miqėsisė permanente me SHBA-tė.

Duke pėruruar kėtė qendėr, zonja Marsi Ris, shefe e Zyrės amerikane nė Prishtinė, tha se hapja e kėsaj qendre pranė Universitetit tė Prishtinės ėshtė edhe njė hap pėrpara drejt vazhdimėsisė sė pėrkrahjes amerikane pėr arsimin e lartė nė Kosovė.
 
"Tashmė ne jemi duke pėrkrahur shkėmbimet universitare pranė Universitetit tė Prishtinės, bursat shkollore, bursat pasuniversitare, dhe grante pėr hulumtime shkencore pėr tė studijuar nė SHBA-tė ashtu si edhe zhvillimin e planėprogrameve dhe mėsimin e gjuhės Angleze sė bashku me ministrinė e Arsimit", theksoi zonja Ris.
 
Ajo shtoi se "Qendra amerikane" do tė ofrojė qasje nė numėr tė madh tė burimeve tė shkėlqyeshme informative pėr studentėt, fakultetet dhe stafin e Universitetit tė Prishtinės.

Zonja Ris shprehu kėnaqėsinė qė kjo qendėr do tė jetė partner me Ministrinė e Arsimit dhe Bibliotekėn Universitare dhe Kombėtare pėr tė jetėsuar dhe pėr ta bėrė realitet kėtė projekt pėr shumė njerėz nė Universitetin e Prishtinės.

Ideja pė Qendrėn amerikane ėshtė propozuar sė pari nga Ibrahim Gashi, drejtor i Qendrės Kėshilldhėnėse Studentore amerikane pranė Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare. Z. Gashi shpjegoi se Qendra do tė ketė nė gjirin e saj edhe Qendrėn Kėshilldhėnėse Studentore, Koleksionin apo pjesėn e ndarė tė librave amerikanė, Qendrėn kompjuterike pėr testime dhe hapėsirėn pėr seminare tė vogla dhe ligjėrime.

Njė kontribut fillestar me rreth 500 libra i ėshtė dhėnė Qendrės nga gazeta "Fort Worth Star-Telegram" nė Teksas.
   
 
Skender Hyseni, kėshilltar i Presidentit Rugova, qėndroi pėr vizitė zyrtare nė Kanada
 
Otavė, 20 nėntor 2003 - Skender Hyseni, kėshilltar kryesor i Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, pėrfundoi tė mėrkurėn njė vizitė zyrtare nė Toronto dhe Otava. Vizita u organizua nga Qendra pėr Studime Ruse dhe Evropiane-Jugore nė Universitetin e Torontos dhe Departamenti i Kanadasė pėr Punė tė Jashtme dhe Tregti Ndėrkombėtare.

Z. Skender Hyseni takoi fillimisht aktivistėt e komunitetit kosovar nė Toronto. Ai pastaj ka mbajtur njė fjalė para studentėve dhe studiuesve nė Universitetin e Torontos.

Ligjėrata e kėshilltarit tė Presidentit Rugova ofroi njė vlerėsim tė katėr viteve tė kaluara nė Kosovė si dhe tė rrugės qė ka vendi ynė pėrpara. Njė numėr studiuesish u shtruan pastaj nė diskutim tė hapur me zotin Hyseni.
 
Ai u pėrqėndrua nė arritjet e konsiderueshme qė janė bėrė nė Kosovė qė nga intervenimi i NATO-s nė vitin 1999. Ai shpjegoi dhe elaboroi pėr nevojėn qė tė sigurohet pavarėsia e Kosova nė mėnyrė qė tė mundėsohet zgjidhja e ēėshtjeve parėsore me tė cilat ballafaqohet vendi ynė.

Duke iu referuar deklaratave tė kėtyre kohėve tė fundit qė ka bėrė z. Mark Grosman [Marc Grossman], nėnsekretar amerikan i Shtetit, Skender Hyseni tha se rruga qė kemi pėrpara ėshtė mė e qartė.

Nė Toronto, z. Hyseni u takua poashtu gjatė njė darke pune me studentė pasuniversitarė tė Universitetit tė Torontos, fusha e interesimit e tė cilėve ėshtė rajoni i Evropės Juglindore.

Programi zyrtar i vizitės sė kėshilltarit tė Presidentit Rugova nė Otava filloi tė mėrkurėn, mė 19 nėntor, me takime me zyrtarė tė lartė nga Divizioni pėr Evropė Juglindore i Departmantit pėr Punė tė Jashtme tė Kanadasė.
 
Pas kėtij takimi, u organizua njė tryezė e rrumbullakėt, nikoqir i sė cilės ishte z. Deivid Preston [David Preston], drejtor i pėrgjithshėm i Byrosė pėr Evropėn Qendrore, Lindore dhe Juglindore nė Departamentin pėr Punė tė Jashtme dhe Tregti Ndėrkombėtare tė Kanadasė. Nė tryezė merrnin pjesė zyrtarė tė lartė nga Departamenti i Punėve tė Jashtme, nga Agjencia Kanadeze pėr Zhvillim Ndėrkombėtar si dhe biznesi kanadez.

Z. Skender Hyseni pėrvijoi gjendjen e pėrgjithshme nė Kosovė dhe foli pėr aktivitetet kanadeze nė Kosovė, duke theksuar se Kanadaja ka dhėnė kontribut tė madh nė fushat e arsimit, tė shėndetėsisė dhe tė rendit e tė ligjit.

Nė Universitetit Karllton [Carleton University] nė Ottava, zoti Hyseni iu drejtua njė grupi studiuesish dhe zyrtarėsh tė ambasadave nga rajoni i Evropės Juglindore. Ai sėrish nėnvizoi se Kosova duhet tė ketė rrugė tė shtruar qartė pėr pavarėsi, qė, sipas tij, ėshtė me rėndėsi vendimtare pėr stabilitetin e rajonit.
 
Skender Hyseni poashtu theksoi se zgjidhja e problemeve tė mėdha ekonomike ėshtė pothuaj e pamundshme pėr sa kohė qė statusi i Kosovės tė mbetet i paqartė, duke vėnė re se marrja e kredive dhe investimet e jashtme pėrgjithėsisht janė tė pamundshme nė situatėn aktuale. Tė pranishmit donin tė dinin pėr gjendjen nė vend, sidomos nė lidhje me ēėshtjen e kthimit tė refugjatėve.

Pas mbajtjes sė kėsaj fjale nė Universitet, z. Skender Hyseni i dha njė intervistė televizive programit televiziv parlamentar tė Kanadasė.

Nė mbrėmje, z. Jan Kickert, ministėr-kėshilltar nė Ambasadėn e Austrisė nė Otava, shtroi njė darkė pėr nder tė z. Hyseni. Z. Kickert ka qenė figurė e rėndėsishme nė Kosovė qė ka marrė pjesė nė bisedat paqėsore qė ēuan nė intervenimin e NATO-s dhe ka shėrbyer si kėshilltar i PSSP-sė Bernar Kushner.
 
Mysafirė tė tjerė nė kėtė darkė ishin edhe znj. Margaret Muėrz [Moores] dhe z. Methju Majer [Matthew Mayer] nga Divizioni pėr Evropė Juglindore, znj. Valerie Percival, e cila ka punuar mė parė nė Prishtinė si analiste e organizatės International Crisis Group, z. Robert Ostin [Austin] nga Universiteti i Torontos, Robert Blackburn nga SNC Lavalin, si dhe Vendi Gilmur [Wendy Gilmour] qė ka shėrbyer nė Kosovė si kėshilltar i komandantit tė KFOR-it, Gjeneralit Majkėll Xhekson [Michael Jackson].

Vizita e z. Skender Hysenit, kėshilltar i Presidentit tė Kosovės, nė Kanada ishte me rėndėsi pėr tė njohur zyrtarėt, studiuesit dhe studentėt kanadezė me gjendjen nė Kosovė. Zoti Hyseni ka dhėnė shpjegime dhe arsye bindėse pse ēėshtja e statusit dhe e standardeve pėr Kosovėn duhet tė shkojnė krahas.
 
 
Kuvendi i Kosovės miratoi ligjin pėr sportin dhe projektligjin pėr transportin rrugor
 
Prishtinė, 20 nėntor 2003 - Nė seancėn e sotme tė rregullt, Kuvendi i Kosovės miratoi ligjin pėr sportin dhe miratoi nė parim edhe projektligjin pėr transportin rrugor dhe bartjen e mallrave. Pas diskutimit nen pėr nen shumica e deputetėve votuan ligjin pėr sportin i cili duhet tė sanksionojė qartė parregullsitė qė janė shėnuar deri tash nė sportin kosovar.

Deputetėt me shumicė votash miratuan nė parim edhe projektligjin pėr transportin rrugor dhe bartjen e mallrave. Zef Morina, ministėr i Transportit dhe Telekomunikacionit, tha se ky ligj ėshtė pėrgjigje ndaj nevojave pėr njė ligj modern nė fushėn e transportit rrugor dhe tė bartjes sė mallrave.
 
Gjithashtu Morina tha se "ky projektligj promovon konsolodimin e strukturave pėrgjegjėse nė sektorin e transportit rrugor, pėr arsye se sqaron pėrgjegjėsitė dhe kompetencat pėrkatėse tė subjekteve qė janė pėrgjegjėse nė sektorin e transportit rrugor, zhvillimin e transportit tė qytetarėve dhe tė mallrave". Sipas Morinės, ky projektligj ngrit nivelin e transparencės dhe efikasitetin nė sektorin e transportit rrugor.

Kuvendi shtyri pėr seancėn e javės sė ardhshme projektligjin pėr kadastėr.
 
 
U nėnshkrua Memorandumi pėr mbrojtjen e tė drejtave tė fėmijėve
 
Prishtinė, 20 nėntor 2003 - Me rastin e 20 nėntor 2003it, Ditės sė nėnshkrimit tė Konventės Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e Fėmijės, nė Prishtinė u nėnshkrua Memorandumi pėr mbrojtjen e tė tė drejtave tė Fėmijės.

Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale, ajo e arsimit, e shėndetėsisė dhe pėrfaqėsues tė policisė me nėnshkrimin e kėtij memorandumi u zotuan se do tė angazhohen maksimalisht pėr mbrojtjen e tė tė drejtave tė fėmijės, sipas Konventės Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e Fėmijės, tė nėnshkuruar para 14 vjetėsh.
 
 
Kadare: Ky titull nderi i Universitetit tė Prishtinės ka pėr mua njė rėndėsi tė veēantė morale
 
Prishtinė, 20 nėntor 2003 - Nesėr nė Prishtinė nė njė mbledhje solemne shkrimtari i mirėnjohur shqiptar, Ismail Kadare do tė nderohet me titullin Doktor Nderi i Universitetit tė Prishtinės.

Duke komentuar kėtė titull, Ismail Kadare tha pėr BBC-nė dje nė Shkup, se ky titull nderi i Universitetit tė Prishtinės ka pėr tė njė rėndėsi tė veēantė morale, ngase vjen nga njė universitet me histori dramatike.

"Nė jetėn e shkrimtarit qėllon tė ketė shumė tituj nderi, por ky titull nderi i Universitetit tė Prishtinės ka pėr mua njė rėndėsi tė veēantė morale. Ėshtė vėrtetė i ēmuar, sepse vjen nga njė vend, nga njė Universitet me histori dramatike. Historia e Universitetit tė Prishtinės ėshtė histori e Kosovės.
 
Drama e tij ėshtė pjesė e dramės tė Kosovės. Triumfi i tij ėshtė pjesė e triumfit tė Kosovės. Pra, ky titull i lartė vjen nga njė universitet me njė moralitet shumė tė lartė dhe natyrisht kjo rrezaton edhe tek titulli qė jep", tha Kadare.
 
 
Qeveria e Kosovės kėrkon qė procesi i privatizimit tė vazhdojė menjėherė
 
Prishtinė, 20 nėntor 2003 - Qeveria e Kosovės ka kėrkuar qė procesi i privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore nė Kosovė tė vazhdojė menjėherė pėr faktin qė dėmet e krijuara qė nga bllokimi i kėtij procesi nuk mund tė kompensohen.
 
Kėtė kėrkesė Qeveria e Kosovės e bėri dje pas njė mbledhjeje tė saj nė tė cilėn nė tė shumtėn e kohės ėshtė diskutuar ēėshtja e privatizimit dhe njoftimi i shefit tė UNMIK-ut qė ndėrmarrjet e privatizuara deri tash duhet rishqyrtuar sėrish.
 
Qėndrim i pakontestueshėm i Qeverisė sė Kosovės qė privatizimi duhet tė vazhdojė menjėherė. Duke marrė parasysh se edhe nė Nju-Jork ėshtė vlerėsuar se nuk ka pasur arsye bindėse pėr bllokimin e kėtij procesi, ngase vendimi i marrė nuk ka qenė vendim i Bordit tė AKM-sė.

Nė anėn tjetėr zyrtarė nga Zyra ligjore e Misionit tė OKB-sė nė Prishtinė ndėrkaq kanė thėnė se nė privatizimin e ndėrmarrjeve nė Kosovė duhet tė zbatohen ligjet e miratuara para 22 marsit tė vitit 1989, pėrkatėsisht para rrėnimit tė autonomisė sė atėhershme tė Kosovės, por edhe disa ligje tė tjera pas kėsaj periudhe qė cilėsohen jodiskriminuese.

Procesi i privatizimit nė Kosovė ėshtė ndėrprerė nė fillim tė muajit tė shkuar pas trysnisė sė autoriteteve tė Beogradit, megjithėse zyrtarisht ėshtė thėnė se procesi ėshtė ndaluar derisa tė zgjidhen disa ēėshtje ligjore.
 
 
KFOR-i njofton pėr fillimin e ushtrimeve rezervė tė NATO-s me kodin "Niveli i parė"
 
Prizren, 20 nėntor 2003 - Pėrfaqėsuesit e trupave paqėsore tė KFOR-it nė Prizren paralajmėruan mbajtjen e ushtrimeve rezervė tė NATO-s "Forcat mbi horizont", me kodin "Niveli i parė". Ndėrkaq qėllimi kryesor i tyre do tė jetė gatishmėria pėr ruajtjen e paqes dhe sigurisė nė rajon.
 
Udhėheqėsi i Zyrės sė KFOR-it, koloneli gjerman Horst Piper nė nė njė konferencė shtypi tha se tashmė nė komandėn e KFOR-it ka filluar faza e parė e pėrgatitjeve nė Kosovė pėr udhėheqjen e trupave rezervė nė kuadėr tė kėtyre ushtrimeve.
 
Ai shtoi se gjatė kėtij ushtrimi NATO dhe shtetet partnere do tė vendosin njė shtab tė forcave rezervė si dhe njė numėr tė madh trupash nė zonėn e pėrgjegjėsisė pėr tė demonstruar aftėsitė e NATO-s brenda njė kohe tė shkurtės, duke mundėsuar forcimin e forcave rezervė tė NATO-s tė quajtura "Forcat mbi horizont".

Njėsitė mund tė arrijnė nga ajri dhe toka dhe janė tė integruara nė strukturat e Komandės dhe tė kontrollit tė KFOR-it.
 
 
Ndėrkombėtarėt nė Mitrovicė sjellin rregulla tė reja nė komunikimin me gazetarėt
 
Mitrovicė, 20 nėntor 2003 - Ndėrkombėtarėt nė Mitrovicė kanė sjellė rregulla tė reja sa i pėrket komunikimit me gazetarėt qė raportojnė nga ky qytet. Zėdhėnėsi i UNMIK-ut nė Mitrovicė, Xhorxhi Kakuk ka thėnė se njė vendim i tillė ėshė marrė pėr faktin se disa mediume tė shkruara kanė falsifikuar informatat qė jepeshin nga administrata ndėrkombėtare.
 
Ai ka shtuar se disa shkrime qė bėhen nga disa gazetarė jo vetėm qė janė trrillime por janė nė kundėrshtim tė drejtpėrdrejt me atė qė thuhet, tha Kakuk duke pėrmendur rastet e keqinterpretimeve qė ishin bėrė nga disa gazetarė javėn e kaluar.
 
UNMIK-u suspendoi pjesėn e sesionit pėr pyetje tė hapura dhe pėrgjigje nė konferencėn javore deri mė 1 janar tė vitit 2004. Prej dje e deri nė atė datė tė gjitha kėrkesat pėr informata duhet tė jenė shkrim, ndėrkaq zyrtarėt e administratės sė UNMIK-ut nė Mitrovicė nuk do tė japin intervista ndėrmjet telefonit, ka thėnė zėdhėnėsi i UNMIK-ut Xhorxhi Kakuk.
 
 
Shėnimi i 95-vjetori tė Kongresit tė Manastirit u mbyll me provomimin e dy veprave tė Ismail Kadaresė
 
Shkup, 20 nėntor 2003 - Shėnimi disaditėsh i 95-vjetorit tė Kongresit tė Manastirit ku ėshtė pėrcaktuar alfabeti shqip, dje ėshtė rrumbullaksuar me promovimin e dy veprave tė shkrimtarit tė njohur shqiptar, Ismail Kadare: "Vajza e Agamemnonit" dhe "Pasardhėsit", tė pėrkthyera nė gjuhėn maqedonase.

Ky jubile, i cili shėnoi edhe kremtimin pėr herė tė parė nė nivel shtėtėror tė njė ngjarje tė rėndėsishme tė shqiptarėve, u pėrcoll me aktivitete tė shumta tė karakterit shkencor dhe kulturor.
 
 
Dėshmia e ish-komandantit tė NATO-sė, Uesli Klark nė procesin kundėr Millosheviqit nuk do tė jetė publike
 
Hagė, 20 nėntor 2003 - Mė 15 dhe 16 dhjetor nė procesin kundėr Sllobodan Millosheviqit do tė dėshmojė edhe ish-kryekomandanti i NATO-s, gjenerali amerikan Uesli Klark. Dėshmia e gjeneralit Klark, i cili ka drejtuar operacionet luftarake tė NATO-s nė Kosovė, nuk do tė jetė e hapur pėr publikun.
 
Kopja e dėshmisė nuk do tė shpėrndahet para se tė kalojnė 28 orė nga pėrfundimi i seancės. Nė deklaratė thuhet se zyrtarėt amerikanė do ta lehtėsojnė mė parė dėshminė, duke hequr informacione qė mund tė kenė lidhje me sigurinė kombėtare.
 
 
Gjykata e Kumanovės ka dėnuar dy shqiptarė me nga 10 vjet burg tė akuzuar pėr terrorizėm
 
Kumanovė, 20 nėntor 2003 - Gjykata e qytetit tė Kumanovės ka dėnuar dje dy shqiptarė me nga 10 vjet burg tė akuzuar pėr terrorizėm. Sylejman Sylejmani dhe Samet Lutfiu u shpallėn fajtorė se nė rajonin e Kumanovės kishin vendosur njė minė kundėrtank dhe me paramendim kishin privuar nga jeta tre persona.
 
Nga shpėrthimi i njė mine afėr fshatit Sopot tė Kumanovės mė 4 mars tė kėtij viti kanė humbur jetėn dy ushtarė polakė tė kontigjentit tė forcave paqeruajtėse tė NATO-s nė Maqedoni dhe njė pėrkthyese maqedonase.
 
 
BE ka caktuar njė diplomat danez nė postin e tė dėrguarit tė posaēėm nė Maqedoni
 
Shkup, 20 nėntor 2003 - Bashkimi Evropian nė Bruksel ka caktuar diplomatin danez Peterson nė postin e tė dėrguarit tė posaēėm tė BE-sė nė Maqedoni. Z. Peterson do tė zėvendėsojė tė dėrguarin aktual tė BE-sė Aleksis Bruns. Pritet qė Peterson tė fillojė detyrėn e re nė janar tė vitit tė vjenė.
 
Posti i tė dėrguarit tė posaēėm tė BE-sė u caktur menjėherė pas pėrfundimit tė konfliktit tė vitit 2001 me qėllim qė tė ndihmojė Maqedoninė nė zbatimin e Marrėveshjes paqėsore tė Ohrit.
 
 
Krimi i organizuar mund tė marrė kontrollin nė Shqipėri nėse politikanėt nuk presin lidhjet me kriminelėt
 
Tiranė, 20 nėntor 2003 - Shefi i policisė sė Tiranės Piri Ndreu ka ngritur shqetėsimin se krimi i organizuar nė Shqipėri mund tė marrė kontrollin e vendit nėse politikanėt nuk presin lidhjet e tyre me elementėt kriminalė.
 
Nė njė letėr tė hapur publikuar dje shefi i policisė sė Tiranės ka kėrkuar nga Qeveria tė mbėshtesė policinė nė luftėn kundėr krimit. Ndreu ka akuzuar se zyrtarė tė lartė dhe anėtarė tė Parlamentit shėrbejnė si tė ashtuquajtur engjuj mbrojtės pėr figurat e krimit tė organizuar.
 
 
Arrin nė 25 numri i vrarėve nė dy shpėrthimet e sotme nė Stamboll
 
Stamboll, 20 nėntor 2003 - Ka arritur nė 25 numri i tė vrarėve nė dy shpėrthimet qė ndodhėn sot nė Stamboll, ndėrkaq numri i tė plagosurve arrin nė 390, njoftojnė agjencitė e lajmeve nė njoftimet mė tė reja, duke u mbėshtetur nė burimet e autoriteteve shėndetėsore turke.

Njė nga shpėrthimet ka ndodhur te Konsullata britanike nė pjesėn elite tė qytetit Bejoglu, kurse tjetri ka shkatėrruar selinė e bankės britanike HSBC mė kaurtin modern financiar Levent.

Sulmuesit nė kamiona tė vegjėl tė mbushur kanė shpėrthyer lėndėn plasėse.

Pėrgjegjėsinė pėr kėto dy sulme kanė marrė rrjeti i Al Kaidės dhe njė organizatė ekstremiste islamike turke.
 
 
Tė paktėn 15 janė vrarė dhe 320 tė plagosur nė dy shpėrthimet qė ndodhėn sot nė Stmaboll
 
Stamboll, 20 nėntor 2003 - Tė paktėn 15 janė vrarė nga dy shpėrthimet qė ndodhėn sot nė Stmaboll, duke shkatėrruar bankėn HSBC dhe Konsullatėn britanike nė sulmet vetėvrasėse tė militintėve islamikė, njofton Rojter.

Televizioni turk citon zyrtarė shėndetėsorė tė qytetit tė cilėt kanė konfirmuar zyrtarisht vdekjen e 15 vetėve dhe plagosjen e 320 tė tjerėve.

Ministri i Jashtėm britanik Xhek Stro i dėnoi sulmet, duke i qaujtur "akt tė neveritshėm tė terrorizmit". Stro tha se sulmet kishin tė gjitha shenjat e terrorizmit ndėrkomėbtar tė praktikuar nga Al Kaida.

Gjithashtu Stro tha se katėr punonjės tė Konsullatės britanike nuk dihet se ku janė.

Agjencia turke e lajmeve Anadolia thotė se nuk dihet saktėsisht sa shpėrthime kanė ndodhur, dy apo pesė, ngase ka ndodhur konfuzion, meqenėse njerėzit kanė bėrė shumė telefonata, duke njoftuar pėr shpėrthimet nga pjesė tė ndryhsme tė qytetit.
 
 
Dhjetė tė vrarė nė Stamboll nga pesė shpėrthime
 
Stamboll, 20 nėntor 2003 - Pesė shpėrthime kanė tronditur sot Stambollin, duke pėrfshirė njė shpėrthim para bankės HSBC nė njė kuart shumė tė frekuentuar dhe njė tjetėr para konsullatės britanike, njoftuan rrjetet televizive.

Ndėrkaq njė tjetėr bombė ka shpėrthyer nė rrethojat e kopshtit tė Konsullatės britanike nė pjesėn e qytetit Bejoglu. Njoftohet pėr dhjetė vetė vrarė, njofton CNN turk.

Edhe dy shpėrthime kanė pasuar, duke pėrfshirė njė nė pjesėn aziatike tė qytetit, thonė televizionet.
 
Njė vetėvrasės me bombė ka vrarė tre vetė nė qytetin Kirkuk nė veri tė Irakut
 
Kirkuk, 20 nėntor 2003 - Njė vetėvrasės me bombė ka vrarė tre vetė dhe ka plagosur tė paktėn gjashtė tė tjerė nė njė sulm para zyrės sė Partisė Kurde nė Irakun verior nė qytetin Kirkuk, njofton Rojter.

Njė shpėrthim i fuqishėm afėr zyrės sė partisė Unioni Patriotik i Kurdistanit ka ngritur nė ajėr dy vetura.

Njė zyrtar i policisė ka thėnė se qind pėr qind ėshtė sigurt se ky sulm ka qenė nga njė vetėvrasės me bombė.
Dėshmitarėt thonė se dy vetė u vranė afėr vendit tė shpėrthimit jashtė zyrės, kurse njė tjetėr duke kaluar nėpėr nė shesh.
 
 
Tė paktėn dy vetė janė vrarė dhe 12 tė tjerė janė plagosur
 
Ramadi, 20 nėntor 2003 - Tė paktėn dy vetė janė vrarė dhe 12 tė tjerė janė plagosur tė mėrkurėn nė mbrėmje nė njė shpėrthim me autobombė para ndėrtesės sė kėshillit lokal nė qytetin Ramadi, 100 km nė perendim tė Bagdadit.

Qyeti Ramadi ėshtė pjesė e trekėndėshit sunit, ku rezistenca ndaj forcave tė koalicionit ėshtė mė e ashpėr.
 
 
Bush dhe Bler takohen sot zyrtarisht
 
Londėr, 20 nėntor 2003 - Presidenti Bush takohet sot me kryeministrin britanik, Toni Bler nė ditėn e dytė tė vizitės sė tij shtetėrore nė Britani.

Kjo ėshtė dita kur ceremonia i lė vend politikės. Njė ditė nė tė cilėn Shtėpia e Bardhė e di se tema tė vėshtira duhen adresuar.

Njė nga mė tė fortat, ēėshtja e fatit tė tė burgosurve britanikė nė Guantanamo.

Presidenti Bush thuhet se e ka diskutuar ēėshtjen kur u takua me udhėheqėsin social demokrat Ēarls Kenedi.

Zoti Kenedi sugjeroi se amerikanėt mund tė bėjnė kompromis pėr kėtė. Ēėshtje tė tjera pėr t'u disktuar janė Iraku dhe tarifat e ēelikut.

Ekipi i Bushit ka thėnė se ata nuk janė gati ende tė njoftojnė dhėnie fund tė kėtyre tarifave, por presidenti mund t'i bėjė tė ditur privatisht kryeministrit Bler nėse ky vendim do tė ndryshojė nė njė tė ardhme tė afėrt.
Tė dy udhėheqsėit pasdite do tė japin njė konferencė pėr shtypin.
 
 
Bush nė Londėr mbrojti luftėn nė Irak
 
Londėr, 20 nėntor 2003 - Presidenti i SHBA-ve Xhorxh Bush nė Londėr i bėri njė mbrojtje tė fuqishme tė politikės sė tij nė Irak. Ai tha se pėrdorimi i matur i forcės ėshtė nė disa raste i nevojshėm si mjeti i fundit i luftės. Populli na ka ngarkuar me pėrgjegjėsinė pėr ta mbrojtur. Dhe ndonjėherė pėrmbushja e kėsaj detyre kėrkon frenimin e njė njeriu tė dhunshėm nėpėrmjet pėrdorimit tė dhunės.

Nė fjalimin krysor tė kėtij udhėtimi, tė mbajtur pėrpara njė audience tė zgjedhur dhe jo nė parlamentin britanik, Presidenti Bush tha se Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe kanė njė qėllim tė pėrbashkėt nė Irak. "Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe kanė njė mision tė pėrbashkėt nė botė, pėrtej balancės sė pushtetit dhe pėrtej ndjekjes sė interesave vetjake. Ne duam pėrparimin e lirisė dhe paqen qė sjell kjo liri".

Ditėn e parė tė vizitės sė Presidentit Bush nė kryeqytetin britanik pati disa demonstrata tė vogla, por protesta mė e madhe ėshtė planifikuar tė zhvillohet tė enjtėn, kur zoti Bush tė takohet me Kryeministrin Tony Blair.
 
Njė grup i vogėl protestuesish qė u mblodhėn nė afėrsi tė Pallatit Buckingham, u dėgjuan por nuk u panė nga funksionarėt qė ishin tė pranishėm nė ceremoninė zyrtare tė pritjes nė oborrin e Pallatit. Kjo ishte njė ceremoni e reduktuar qė i mungonte shėtitja me monarken britanike nė karrocė tė hapur nėpėr Londėr.
 
 
Muri izraelit mund tė dėmtojė bizedimet e paqes nė Lindjen e Mesme
 
Londėr, 20 nėntor 2003 - Presidenti amerikan Bush tha se ndėrtimi i murit izraelit pėrreth Bregut Perėndimor mund tė dėmtojė bisedimet pėrfundimtare pėr njė marrėveshje paqeje nė Lindjen e Mesme.

Nė njė fjalim qė mbajti nė Londėr, Presidenti Bush kritikoi pėrsėri murin sigurisė, tė cilin zyrtarė izraelitė thonė se po e ndėrtojnė pėr tė parandaluar sulmet e ekstremistėve palestinezė kundėr objekteve nė Irzael.
 
Ai i bėri thirrje Izraelit tė pezullojė ndėrtimin e vendbanimeve hebraike, tė shėmbė vendbanimet e paautorizuara dhe t'i japė fund poshtrimit tė pėrditshėm tė popullit palestinez. Shtetet e Bashkuara mbėshtesin planin e ri tė paqes qė parashikon krijimin e njė shteti palestinez brenda vitit 2005.

Presidenti Bush tha se palestinezėt duhet t'i japin dund mbėshtetjes pėr udhėheqės tė lidhur me korrupsionin dhe terrorizmin dhe tė ndėrmarrin hapa paqesor pėr ndėrtimin e demokracisė.
 
 
10 milionė dollarė pėr kapjen e ndihmėsit kryesor tė Sadam Huseinit
 
Uashington, 20 nėntor 2003 - Shtetet e Bashkuara kanė caktuar njė shpėrblim prej 10 milionė dollarėsh pėr informacion rreth zėvendėsit kryesor tė Sadam Huseinit, Izat Ibrahim al-Duri, pėr tė cilin mendohet se ėshtė pas sulmeve tė kohėve tė fundit kundėr trupave amerikane.
 
Shpėrblimi e bėn Al-Durin personin mė tė kėrkuar nė Irak, pas vetė Sadam Huseinit. Koalicioni i udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara ka caktuar njė shpėrblim prej 25 milionė dollarėsh pėr informacion qė ēon nė kapjen e ish presidentit irakian.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.