|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Po Himarat e tjera a do tė ndėshkohen?

 
 

 
20 nėntor 2003 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Kritikat e ashpra tė komunitetit ndėrkombėtar, tė ministrave tė Jashtėm tė BE-sė dhe posaēėrisht tė kreut tė diplomacisė greke Papandreu, pėr incidentet e turit tė dytė zgjedhor nė Himarė, i janė pėrgjigjur aty-pėr aty sekretari i pėrgjithshėm Gramoz Ruēi dhe ministri i Drejtėsisė Peēi duke shprehur vullnetin e institucioneve tė shtetit jo vetėm pėr tė mos njohur rezultatin e manipuluar, por edhe pėr tė ndėshkuar kėdo qė ka krijuar tensione dhe ka qenė pėrgjegjės pėr ndodhitė e dhunshme.
 
Duke mos u marrė shumė me mėnyrėn sesi i pėrgjigjet reagimit tė njė ministri grek tė Jashtėm njė sekretar shqiptar partie dhe njė ministėr minoritar drejtėsie (mjaftojnė edhe kėto prononcime publike, tė varfėra, pa ide, tė vjetėruara sa s'ka, qė do t'i pėrjashtonte pėrfundimisht edhe nga njė post minor publik), duke ndier vėrtet neveri qė mendje shumė tė kthjellta europiane kanė ende paragjykime pėr njė zonė qė ėshtė substancė shqiptarie, nė kėtė duel replikash dhe kundėr-replikash bėn pėrshtypje heshtja e palėve brenda dhe jashtė vendit pėr atė ēka ndodhi nė zgjedhjet e 12 tetorit.
 
Megjithėse Shqipėria, ėshtė ndėr tė vetmit nga vende postkomuniste qė vazhdon tė monitorohet nė ēdo institucion dhe nė ēdo palė zgjedhjesh, manipulimi i Himarės ėshtė njė pikė ujė me manipulimin masiv qė u rikrye si pėrēdoherė nė qytetet tona kryesore dhe sidomos nė Tiranė dhe Durrės.
 
Nė kėto qytete, por edhe nė Shkodėr, Korēė, Vlorė, Gjirokastėr, nė pothuaj tė gjitha qytetet e kategorisė sė parė dhe tė kategorisė sė dytė, me njė aksion blitz tė zyrave shtetėrore, ka ndodhur pėrjashtimi i madh i dhjetėra qytetarėve duke pasuruar kėshtu "arkivin" e mosndershmėrisė sė zgjedhjeve. Pėr kėtė pėrjashtim qė u konstatua edhe nga monitoruesit ndėrkombėtarė, nuk u kėrkua ndjesė dhe nuk u kėrkua ndėshkim me rrugė ligjore  as nga Partia Socialiste dhe as nga ndonjė institucion tjetėr shqiptar.
 
Njė grup komisionerėsh, kryesisht pėrfaqėsues tė Partisė Socialiste dhe aleatėve tė tyre, por edhe tė Partisė Demokratike dhe partive tė tjera tė djathta qė, me vetėdije apo nga pakujdesia, kanė bėrė dhjetėra shkelje tė Kodit tė ri Zgjedhor, nuk janė ndėshkuar publikisht dhe nuk ka asnjė person qė tė shkojė nė organet e drejtėsisė.
 
PD, megjithė denoncimin e manipulimit tė zgjedhjeve, ka deklaruar publikisht se pėrfaqėsuesit e saj nga qendrat e votimit deri nė KZQV qė kanė shkelur Kodin Elektoral tė pėrgjigjen ligjėrisht, por kjo gjė nuk ka ndodhur nga eksponentėt socialistė. Shkelje tė tjera janė vėnė re nė mėnyrėn e plotėsimit tė procesverbaleve, nė prishjen me dashje tė kodeve tė sigurisė sė kutive tė votimit, nė dorėzimin e dokumentacionit tė bashkisė, nė veprime arbitrare tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, etj..
 
Pėr tė gjitha kėto shkelje si dhe pėr tė tjera, mjaft tė rėnda, kanė reaguar tė gjitha institucionet monitoruese, pėrfshi OSBE/ODHIR, Komisioni Europian, por rishqetėsimi i tyre pėr ngjarjet e Himarės duket se i ka zgjuar institucionet shqiptare. Deklarata e ministrave tė Jashtėm tė BE-sė, ka sjellė reagimin e menjėhershėm tė strukturave tė mbetura (a mund tė pėrfytyrohet nė 2003 qė Gramoz Ruēi, Luan Hajdaraga dhe Spiro Peēi i pėrgjigjen Kris Patten dhe Jorgo Papandreut), por mė shumė se kaq shqiptarėt e kuptojnė se pas shtyrjes sė afatit pėr marrėveshjen e Asociim-Stabilizimit, tė tjera ditė tė vėshtira vijnė pėr strukturat shtetėrore dhe pėr vetė ata.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.