|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Podujevė: "World Vision" interesohet pėr opinionet e institucioneve dhe qytetarėve pėr punėn 4 vjeēare

 
 

 

Podujevė, 20 nėntor 2003 (TN) – Menaxheri i Qendrės ndėrkombėtare pėr komunikim i organizatės “World Vision” John Schenk, sot vizitoi komunėn e Podujevės dhe u takua me zv. kryetarin Agim Kikaj.

Zv. Kikaj e njoftoi z. Shenk me gjithė atė qė ėshtė punuar nga World Vizioni nė tė gjitha planet e qė nga Kikaj u vlerėsua e suksesshme. Mirėpo, zv. kryetari e njoftoi edhe pėr nevojat dhe kėrkesat qė janė tė shumta pėr ēka komuna po pėrpiqet tė krijojė kushte dhe mundėsi zhvillimi si dhe lehtėsira pėr ata qė investojnė nė ndėrmarrje tė vogla dhe tė mesme.

Nė kontekst tė strategjisė sė zhvillimit Kikaj prezantoi prioritet e komunės qė bazohen nė resurset ekzistuese njerėzore dhe natyrore. Ndėr tė tjera z. Kikaj e njoftoi z. Shenk pėr planin urbanistik dhe nevojėn e hartimit tė tij, projektin e zhvillimit tė turizmit nė Liqenin e Batllavės si dhe ndihmėn e madhe qė ka dhėnė e po jep Qeveria e Tirolit tė Austrisė, por edhe pėr vizionin e zhvillimit tė turizmit malor nė pjesėn veriore tė komunės, e cila ėshtė e pasur me florėn dhe faunėn e begatshme. “Ka dėme tė shumta nga prerja ilegale e pyejeve, por qėllimi ynė ėshtė qė vizionin e turizmit dhe tė zhvillimit tė asaj pjese ta bėjmė realitet sepse ka kushte edhe pėr zhvillimin e blegtorisė, pėrpunimin e frytave tė ndryshme, pėrpunimin e drurit, etj”, pohoi z. Kikaj.

“Ne punojmė kėtu qe 4 vjet dhe tani shpresojmė dhe pėrpiqemi tė sigurojmė fonde dhe mjete pėr tė siguruar programe afatgjata tė zhvillimit”, tha Shenk duke shtuar: Jam duke ndihmuar drejtorin e World Vizionit nė mbledhjen e opinioneve nga udhėheqėsit, institucionet dhe qytetarėt pėr punėn tonė gjatė katėr viteve tė kaluara.

Nė bisedė me z. Kikaj menagjeri i WVI Communication’s Centre nėnvizoi projektet dhe ndihmėn qė "WV" ka dhėnė nė projekte tė ndryshme nė tė gjitha fushat nė Kosovė. “Jam shumė i kėnaqur me informatat qė mora nga z. Kikaj pėr zhvillimin e pėrgjithshėm tė komunės sė Podujevės  qė do tė na nevojiten pėr tė parė planet pėr strategjinė e zhvillimit nė tė ardhmen”, deklaroi Shenk. Ai tha se nga opinionet e deritashme ėshtė i kėnaqur me punėn dhe projektet qė World Vizioni ka realizuar nė Kosovė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.