|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ministri Zef Morina vizitoi komunėn e Podujevės

 
 

 
    

Podujevė, 19 nėntor 2003 (TN) – Ministri i Postelekomunikacionit nė Qeverinė e Kosovės z. Zef Morina me bashkėpunėtorė vizitoi sot komunėn e Podujevės me ē’rast u prit nga udhėheqja komunale e prirė nga kryetari Agim Veliu.

Nė takimin e sotėm Kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu njoftoi Ministrin Morina me realizimin e projekteve nė infrastrukturė, me theks tė veēantė pėr infrastrukturėn rrugore tė Podujevės e cila nga lufta ishte tejet e shkatėrruar.“Pas asfaltimit tė rrugėve nė qytet, rrugės Podujevė – Shajkofc, rrugės sė Bradashit, ne kemi filluar investime tė reja nė rrugėt rurale, por kryesisht nė asfatimin e tyre sepse janė investime mė tė qėndrueshme”, i deklaroi z. Veliu Ministrit Zef Morina.

 

Mė tej kryetari Veliu njoftoi Ministrin e postelekomunikacionit nė Qeverinė e Kosovės me prioritet e Qeverisė komunale duke pėrmendur kėtu asfaltimin e rrugės sė fshatit Bellopojė e gjatė 5 km ku komuniteti ka mbledhur 160 mijė euro, komuna do tė participojė me tė njėjtėn shumė, “por projekti i tillė kėrkon edhe ndihmėn e Ministrisė”, deklaroi z. Veliu pasi qė vlera e tėrėsishme e projektit llogaritet nė mbi 600 mijė euro. Ndėr prioritetet kapitale Kryetari Veliu pėrmendi edhe rrugėn regjionale Kėrpimeh – Pollatė – Reēicė, 12 km tė gjatė, e cila lidhet me pjesėn kufitare ku lidhen 16 fshatra me njė numėr tė madh tė banorėve.

“Kjo rrugė ėshtė e rėndėsishme pėr faktin se ai rajon kufitar paraqet pasuri tė vėrtetė pėr zhvillimin e turizmit, blegtorisė, etj, por para sė gjithash asfaltimi i saj do tė ndalonte migrimin e popullatės nė qytet si dhe do tė krijonte kushte pėr zhvillimin e atij rajoni”, deklaroi kryetari Agim Veliu. Ai poashtu pėrmendi edhe projektin e rrugės Kėrpimeh – Revuēė – Kaqandoll, rrugė qė do ta lidhte komunėn e Podujevės me komunėn e Mitrovicės. Kryetari Veliu e njoftoi Ministrin Morina edhe me tė arriturat tjera nė komunėn e Podujevės si dhe kėrkoi nga Ministri Morina bashkėpunim tė ngushtė dhe ndihmė pėr realizimin e kėtyre projekteve kapitale jo vetėm pėr Podujevėn.

Ministri Zef Morina shprehu kėnaqėsi me tė arriturat nė komunėn e Podujevės dhe pėrgėzoi udhėheqjen komunale si dhe premtoi se bashkėpunimi do tė vazhdojė dhe se ndihma e Ministrisė sė Postelekomunikacionit nuk do tė mungojė. “Ne do ti shohim mundėsitė pėr ta ndihmuar komunėn e Podujevės nė kėto projekte, sepse ėshtė interes yni qė rrugėt ti asfaltojmė, rehabilitojmė dhe rregullojmė nė interes tė qytetarėve dhe zhvillimit tė pėrgjithshėm tė Kosovės”, tha z. Morina duke shtuar se bashkėrisht me komunat dhe aty ku ėshtė e mundshme edhe me komunitetin tė hapen edhe rrugė tė reja.

Sa i pėrket rrugės sė Bellopojės, Ministri Morina premtoi se ndihma e Ministrisė qė ai drejton nuk do tė mungojė, kurse pėr projektet tjera kėrkoi qė ato tė operacionalizohen dhe bashkė me udhėheqjen komunale tė fillojnė punėt nė fillim tė vitit 2004. Nė takimin e sotėm nė mes tė udhėheqjes komunale tė Podujevės dhe Ministrit Morina me bashkėpunėtorėt u bisedua edhe pėr ēshtjet si ruajtjen e brezit rrugor nga ndėrtimet, transportin ndėrurban, problemin e kombibusėve, gjendjen e hekurudhave, Ligjin mbi rrugėt dhe ngritjen e cilėsisė sė tyre, etj.

“Ramė dakord me udhėheqjen e komunės dhe kryetarin Veliu pėr disa projekte qė kanė filluar e para sė githash pėr ndihmėn qė ne do ta japim pėr asfaltimin e rrugės sė Bellopojės dhe dy rrugė tjera; ate tė Kėrpimehut dhe tjetrėn qė lidhė Podujevėn me Mitrovicėn”, deklaroi Ministri Morina. Ai tha se ėshtė i entuziazmuar me tė arriturat nė komunėn e Podujevės dhe pėrgėzoi udhėheqjen e komunės pėr punėn e bėrė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.