|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Peticioni pėr Unionin Kosovė-Shqipėri nė kohė tė pa kohė

 
 

 
19 nėntor 2003 / TN
  
Shkruan: Zef AHMETI

Ngjarja

Peticionin e nėnshkruar nga 46 mijė qytetarė tė Kosovės pėr Unionin Kosovė-Shqipėri  drejtuar Parlamentit tė Kosovės do tė futet nė procedim tė regullt  nga Parlamenti, pasi qė ėshtė konstatuar nga Kryesia e Parlamentit tė Kosovės se peticioni ishte i ligjshėm. Kjo don tė thotė se procedura e paraqitjes sė peticionit sipas ligjeve tė aplikueshme nė Kosovė ishte e rregullt. Iniciativa e kėtij peticioni ėshtė bėrė dhe udhėhequr nga Lėvizja Popullore e Kosovės, e cila, bazuar nė mediat e shkruara shqiptare, ka njė (para)histori diskutabile, konkretisht kjo Lėvizje ėshtė paraqitur tė ketė bėrė veprime tė dyshimta?...

Vlerėsimi i aktit

Nėse nisemi nga aspekti juriko-politik, peticioni qė nė start mund tė vlerėsohet i dėshtuar. Arsyet jane tė ndryshme. Logjika e njė juristi fillimisht do tė ndalej nė ligjet e aplikueshme tė Kosovės, dhe duke u bazuar nė ato ligje dhe rregullore, do tė konstatonte se iniciativa dhe paraqitja e peticionin pėr Unionin Kosovė-Shqipėri paralamentit tė Kosovės nė aspektit procedurorė tė jetė bėrė nė mėnyrė tė rregullt, mirėpo  natyra e kėrkesės tė shtynė tė hyshė edhe mė thellė nė analiza tjera juridike.

Kėtu duhet tė (ri)kujtojmė se Kosova sipas rezolutės 1244 tė KS tė KB ėshtė de facto protektorat e kėsaj Organizate Ndėrkombėtare. Kompetencat kryesore, pėr tė cilat po diskutohen aq shumė kohėve tė fundit nė politikėn e Kosovės, ende janė jo vetėm nėn obrellėn, por kompetencė absolute e UNMIK-ut. Dhe si pikė kryesore, qė ne duhet cekur kėtu nė rastin tonė lidhur me peticionin, ėshtė se ēėshtja e statusit tė Kosovės ėshtė ende e hapur. Dhe shtrohet pyetja, si mund tė kėrkohet nga Parlamenti i Kosovės qė tė proceduroj dhe debatoj njė peticion tė njė natyre tė tillė, i cili ėshtė i kufizuar nė veprimet e tij?! Nėse Kosova nuk e ka tė zgjidhur ende statusin e saj, pra nuk dihet se a do tė jetė krahinė substanciale, republikė nė kuadėr tė njė Unioni tjetėr SMZ, apo shtet i pavarur, si mund tė kėrkohet Unioni Kosovė-Shqipėri nga parlamenti i Kosovės i cili nuk ka kompetence tė vendos pėr diē tė tillė?!

Edhe pse udhėheqėsit e kėtij projekti kanė mbledhur mijėra nėnshkrime, kjo inisiativė ėshtė naivitet politik pėr kohėn e rrethanat nė tė cilėn ėshtė Kosova sot. LPK-ja me kėtė projekt ndoshta mendon tė ketė bėrė njė punė tė madhe sipas logjikės sė tyre, por nė fakt do ta sjellin parlamentin e Kosovės nė njė pozitė tė papėrshtatshme, qė tė merr vendim pėr diēka qė pėr momentin fare nuk qėndron nė kompetencėn e tij, dhe me kėtė do ta detyroj kryeadministratorin e Kosovės qė njė vendim tė mundshėm tė Parlamentit ta shpallė tė pavlefshėm. Mėtutje do tė tensionoheshin mardhėniet me administratėn e UNMIK-ut. A ėshtė kjo strategji politiko-diplomatike?!

Nė anėn tjetėr shtohet pyetja, vallė a don Shqipėria tė futet nė njė Union me Kosovėn? Dhe vlerėsoj se pėr ta futur nė procedurė parlamentare njė kėrkesė tė tillė si kusht i parė Kosovės duhet t`i njihet shtetėsia, apo e drejta pėr vetėvendosje. Dhe sikur Kosovės t`i pranohej njėri nga kėto dy elemente vendimtare juridike nė aspektin e sė drejtės ndėrkombėtare publike, atėherė do duhej qė tė fillonin bisedimet me Shtetin e pavarur tė Shqipėrisė lidhur me formimin e Unionit Kosovė-Shqipėri qė po e kėrkon LPK-ja me peticionin e tyre, dhe natyrisht tė mblidheshin edhe po aq nėnshkrime edhe nė anėn tjetėr te palės me tė cilėn krijohet unioni apo tė veprohet sipas ligjit tė aplikueshėm tė Shqipėrisė. 

Epilogu

Ngjarja e rreth  kėtij peticioni mund tė vlerėsohet se ėshtė bėr nė njė kohė tė papėrshtatshme, dhe dėshmon naivitet tė madh politik, ndėrsa nė aspektin juridik i parealizueshėm pėr kohėn. Prandaj shtrohet  pyetja, vallė pse bėhen kėso veprimesh kaq tė gabueshme politike e diplomatike?

Parlamenti i Kosovės dominohet nga tre partitė politike shqiptare LDK-nė, PDK-ė, dhe AKK-nė, tė cilat nė tė njejten kohė kanė qėndrime tė ndryshme:

1.LDK kėrkon njohjen formale tė pavarsisė sė Kosovės tashmė tė shpallur,

2. PDK kėrkon moratorium, ndėrsa

3.AAK nuk e njef shpalljen e Kosovės nė fillimin e viteve tė 90-ta e (bėrė sė bashku me tė gjitha partitė e majta nė Kosovė), por inicion njė gjė tė tillė, (veprim qė me dorėn e hekurt tė atyre qė i kanė kompetencat detyrimisht shtyhet pėr njė moment mė tė pėrshtatshėm?!).

 Ndėrsa tani LPK-ja pėr tė bėr "bum" jo vetėm politik (por edhe pėr ta demonstruar prezencėn e saj) kėrkon Unionin me Shqipėri, por siē e theksuam edhe mė lart pa i (matur punėt me hanxhin, pėrkatsisht pa iu nėnshtruar vullnetit tė palės tjetėr-Shqipėrisė nėse me tė vėrtetė e dėshiron dhe e pranon edhe ajo njė Union tė tillė. Prandaj themi se epilogu i kėtij veprimi ėshtė pėrcaktuar si veprimi qė do ta pėso fatin e ides sė AAK pėr tė Shpallur Kosovėn tė pavarur, kompetenc e rezervuar nga Kėshilli i Sigurimit tė OKB nėn kompetencėn e UNMIK-ut dhe kryeadministratorit tė Kosoės.

Zef Ahmeti, java e dytė e nėntorit 2003, Zvicėr.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.