|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Dy lajme nga Podujeva

 
 

 
Kryetari Veliu priti udhėheqėsin e Zyrės Regjionale tė OSBE-sė nė Prishtinė
 
   
Podujevė, 19 nėntor 2003 (TN) – Kryetari i komunės sė Podujevės z. Agim Veliu priti sot z. Oleg Ungureanu, udhėheqės i zyrės regjionale tė OSBE-sė nė Prishtinė.
 
Kryetari Veliu pas takimit deklaroi se me z. Ungureanu biseduan pėr gjendjen e pėrgjithshme nė komunė si dhe pėr bashkėpunimin nė mes tė komunės sė Podujevės dhe OSBE-sė.
 
Ndėrkaq shefi i zyrės regjionale tė OSBE-sė deklaroi se u njoftua me gjendjen aktuale nė komunė nga kryetari Veliu, prioritetet e udhėheqjes komunale dhe ndihmėn qė OSBE-ja mund ta japė pėr Kuvendin komunal.
 
z. Ungureanu rikonfirmoi gatishmėrinė e OSBE-sė pėr ndėrtimin e kapaciteteve nė trajnimin e kėshilltarėve tė Kuvendit komunal dhe ka shprehur kėnaqėsinė me GKP pėr tė kthyerit dhe ka inkurajuar autoritete komunale qė tė vazhdojnė tė punojnė nė atė drejtim.
  
Shefi i zyrės regjionale tė OSBE-sė z. Ungurueano u takua edhe me Kryeshefin e Ekzekutivit tė Podujevės.
 
 
Dėmet nga zjarri nė shtėpinė e shėndetit tė Podujevės vlerėsohen rreth 7 mijė euro
  
Podujevė, 19 nėntor 2003 (TN)  – Komisioni i formuar pėr vlerėsimin e dėmeve nga zjarri qė ditė mė parė kaploi ngrohtoren e shtėpiė sė shėndetit tė Podujevės ka vlerėsuar se dėmi i shkaktuar nga kjo fatkeqėsi ėshtė rreth 7 mijė euro, deklaroi sot Drejtori i kėtij institucioni dr. Bahri Thaēi.
 
“Ėshtė dėmtuar objekti, 2 gjeneratorė qė ishin jashtė pėrdorimit, njė presė e barit, 3 akumulatorė tė gjeneratorėve dhe njė kanister e naftės”, njoftoi z. Thaēi duke shtuar: Me ndihmėn e punėtorėve tė shtėpisė sė shėndetit, ngrohtorja ėshtė riaktivizuar dhe ka filluar tė punojė, kėshtu qė procesi i punės po vazhdon normalisht.
 
Sipas Drejtorisė pėr Mbrojtje Civile dhe Emergjencė, ditė mė parė nė shtėpinė e shėndetit nė Podujevė zjarri pėrfshiu hapsirat e nxemjes qendrore ku ishin tė vendosur rezervoarė tė derivateve qė shfrytėzoheshin pėr ngrohjen e objektit me ē’rast ishte lėnduar punėtori Fatmir Hasani.
 
Lidhur me kėtė rast policia po i vazhdon hetimet mirėpo ende nuk ka dhėnė njoftim lidhur me shkaqet dhe faktorin qė shkaktoi zjarrin.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.