|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Le tė lehin qenėt, karvani qanė pėrpara!

 
 

 

18 nėntor 2003 / TN

Pėrparim LESI-TUPALLA

Kėto ditė nė Republikėn e Shqipėrisė i zhvilloi punimet me sukses tė plotėKonfereca Ndėrkombėtare, e cila e kishte pėr temė basht “Fetė dhe Civilizimi”.

Nė kėtė Konferencė kishte tė ftuar nga shumė shtete dhe shqiptarėt kishin ēka tė shpalosnin me plotė mburrje, njė tė vėrtetė tė madhe, para pjesmarrėsve tė kėtij tubimi shkencor. Kjo e vėrtetė mund tė pėrmblidhet nė kuadėr tė fjalisė pasuese: Shqiptarėt, pėrkundėr faktit se sipas besimit shpirtėror janė tė pėrndarė bernda tri konfesioneve fetare, historia e tyre nuk njeh asnjė rast tė konflikteve fetare brenda shqiptare.

                Nė mesin e tė ftuarėve nė kėtė Konferencė ishte edhe Ali Ahmeti, lideri poliotik i BDI dhe ndėrtuesi i koalicionit tė qeverisjes shqiptaro-maqedone nė IRJM.

                Pėr tė shkruar kėtė reagim publik, nuk mė nxiti kjo Konferencė, as pėrbėrja e pjesėmarrėsve e as tema e trajtuar. Por, deklarimet neotoptaniste tė z. Ali Ahmeti, para mjeteve tė komunikimit masiv, tė cilat jo vetem se ishin nė kundėrshtim tė plotė me temen e trajtuar nė kėtė tubim shkencor, por ato ishin nė kundėrshtim tė plotė me aspiratat shekullore dhe tė natyrshme tė shqiptarėve, pėr tė jetuar tė lirė dhe dinjitoz nė Atdheun e tyre tė ribashkuar, qė prej kohės kur ai u nda padrejtėsisht nė Fuqitė e Mėdha, si pasoj e pazarlluqeve tė tyre me Rusinė.

                Gjatė mbajtjės sė kėsaj Konference, Ali Ahmeti para mjeteve tė komunikimit masiv, nė mes tjerash deklaron: “...Shqiptarėt nuk kėrkojnė njė Shqipėri Etnike, por integrim nė familjen evropiane...” (“Zėri” i dt. 15 nentor 2003, faqe 6;

                “...Zgjidhja e statusit politik tė Kosovės dhe jetsimi i Marrveshjės sė Ohrit, d.m.th. zgjidhja pėrfundimtare e ēėshtjės shqiptare nė Ballkan...” ( RTK, Emisioni i lajmeve i dt. 16 nentor 2003, i orės 19.30.

                Nuk ka patur nevojė tė bėjė kėtė diarre orale, z. Ali Ahmeti, pėr t’u ridėshmuar nė vepėr se ėshtė kundėrshtar militant i ēlirimit kombėtar tė shqiptarėve dhe i ribashkimit nė shtetin e tyre etnik-Shqipėrinė. Sepse, neotoptanisti Ali Ahmeti, pėr tė kėnaqur ambiciet e tij tė sėmuara karireste, pa u skuqur fare, shkeli mbi gjakun ish-“shokėve” tė tij, djemve dhe vashave mė besnike tė popullit, me gjuhen e tė cilit shėrbehet.

                I verbėruar nga ambiciet e tije tė sėmuara karieriste, si pėr ēdo tradhėtar tė kombit tė vet, pėr neotoptanistin Ali Ahmeti ėshtė mė rėndėsi qė ai dhe myhybet e tij tė jetojnė mirė, sa pėr poziten reale tė popullit nė emėr tė cilit flet, as qė mėrzitet fare.

                Ky neotoptanist narcisoid, sa herė prononcohet edhe pėr ēėshtjet mė vitale nė pėrgjithėsi, ai thirret nė emėr tė popullit shqiptar, pa u skuqur fare se nuk e ka autorizimin e tij. Me siguri ky bespak i popullit qė e lindi, sa herė kqyret nė pasqyrėn e sjellur nga Zvicra(natyrisht tė shtrenjėt dhe tė blerė me lekėt e “Vendlindja Thėrret”), e sheh vetėn si baba tė kombit, andaj edhe thirret nė emėr tė tij, pa e pyetur fare.

                Nuk ka nevojė tė zgjatemi mė tepėr. Me veprimet e derisotme tė Ali Ahmetit, veqanėrisht, nė kėto dy vitet e fundit, ka dhėnė mjaft dėshmi, se ai dhe larot e tij, nuk bėjnė “politikė odash”, por “politikė moderrne”. Thėnė shul e shqip, si ēdo tradhėtar me damkė, ky neotoptanist dhe kamarilla e tij, pėr hirė tė realizimit tė ambicieve tė smuara kaririste janė tė gatshėm tė lėpijnė ate ēka kanė pėshtyrė dje, tė pėshtyjnė ēka kanė puthur dje, si dhe tė lėshohen nė pazarlluqe tė turpshme me tė drejtat legjitime tė popullit, nė emėr tė cilit flasin.

                Pozita reale e popullit shqiptar nėn juridiksionin shteror tė IRJM ėshtė dėshmia kruciale, se me veprimet dhe pabesitė diverzioniste tė kėtij tradhėtari dhe tė kamarrillės sė tij mafioze, ndaj kėrkesave legjitime tė popullit shqiptar, pėr tė cilat u derdhen lumej gjaku, se ai ėshtė shndėrruar nė njė bashkėpunėtor militant tė dorės sė zezė tė VMRO-sė.

                Andaj, nuk janė pėr t’u quditur deklaratat e ish teoricienit “tė zjarrtė”, organiztorit dhe ish Drejtorit tė Drejtorisė Politike tė Famadhės Ushtria Ēlirimtare Kombėtare, sepse ai me kohė ėshtė shndėrruar nė njė luftėtar tė zjarrt, pėr ruajtėjen e pozitės “raja” pėr popullin nė emėr tė cilit flet!

                Duhet tė jetė i sigurt, neotoptanisti Ali Ahmeti dhe kamarilla e tij, se deklarimet e tyre antshqiptare, janė fishekėt e fundit tė cilėt u kanė mbetur nė strajcėn e tyre tė kalbur. Janė fishekėt e tyre tė fundit, tė cilėt do t’u shkojnė bosh, si edhe tė mėparmit, se populli shqiptar, ka filluar tė rizgjohet nga gjumi qė e patėn vėnė narkotikėt e tyre, ai i ka rihapur sytė si asnjėherė mė parė, ai po e sheh pozitėn nė tė cilėn e sollėn sahanlėpirsit bespak, pėrkundėr gjakut tė derdhur tė djemėve dhe vashave mė besnike tė tij, nė tri luftrat e fundit; se populli shqiptar ėshtė duke u bashkuar shpirtėrisht; se atdhedashėsit shqiptar kanė filluar t’i ngjeshin rradhėt, jo pėr tė ndjekur rrugėn e tradhėtisė qė po e trasoni ju, por pėr tė ndjekur rrugėn e ardhmėrisė tė sigurt, tė trasuar nga gjaku i Dėshmorėve tė Kombit, tė vėndosur pėr tė paguar ēdo ēmim tė domosdoshėm pėr ēlirimin e Truallit amtar nga thundra e pushtuesve dhe nga tradhėtarėt dhe pėr ribashkimin e tij, nė njė shtet tė vetėm shqiptar, tė lirė dhe demokratik.

                Nė rrugėn e zgjedhur nga populli shqiptar e cila i ėshtė imponuar si domosdoshmėri jetėsore, siē ėshtė ēlirimi dhe ribashkimi i Atdheut tė vetėm tė tyre-Shqipėrisė, nuk do ta ndalin as Ali Ahmeti dhe kamarilla e tij me demagogjitė e tyre e as kėrcėnimet e qarqeve tė njohura ndėrkombėtare.   


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.